kategoria: A500
[#1] Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500
Zakładam wątek w nadzieji, że być może ktoś kupił to samo urządzenie co ja i miał z nim historię podobną lub niepodobną do mojej. Do rzeczy.

Kupiłem sobie wewnętrznego Goteka do A500 dokładnie stąd:

https://amigastore.eu/en/676-internal-usb-floppy-emulator-gotek-for-amiga-500-600-and-1200.html

Gotek w tymże rusztowaniu jest opisany jako bezproblemowo pasujący do obudowy Amigi 500 bez konieczności krojenia brzeszczotem czegokolwiek. Okazało się jednak, że nie pasuje. Problemem nie jest tutaj to rusztowanie, lecz PCB Goteka. Mianowicie, gniazdo USB wraz z PCB tworzą na tyle gruby kawałek materii, że całość nie przechodzi przez otwór na dyskietki w obudowie A500. Powoduje to, że Gotek pasuje tylko do dolnej części obudowy A500 idealnie, natomiast górnej pokrywy nie można już zamknąć.

Ukazują to te 2 zdjęcia: https://imgur.com/a/cUK3pEf

Napisałem zapytanie do sklepu, czy są świadomi tego problemu, ale chyba nie udało mi się poprawnie wytłumaczyć o co mi chodzi, bo sklep odpisał mi, że "jeżeli rusztowanie ma defekt, to je wymienimy". Według mnie problem nie leży w rusztowaniu i wymiana nic nie da. Dopiero gdyby urżnąć brzeszczotem płatek PCB Goteka pod gniazdem USB, to wszystko by pasowało.

Czy ktoś tutaj kupował to ustrojstwo do swojej A500 i czy pasowało bez problemu?
[#2] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Zalewa, post #1

Powiem tak, śledziłem ten temat na Thingiverse jak jeszcze nie było wersji dla A600. Wówczas autor tego rozwiązania _CrazyBob_ dopiero siadał do modyfikacji pod A600. Niestety to nie są te same rozwiązania i widocznie w AmigaStore nie są tego świadomi. Poszukaj proszę na Thingiverse obu i porównaj rendery, a zobaczysz niewielką różnicę, zwłaszcza przy atrapie przycisku stacji. Napisz do AmigaStore i niech Ci wydrukują prawidłową, należy Ci się w ramach reklamacji. Mają bardzo przyjazną obsługę klienta. Sam też możesz coś podciąć i podpiłować, ale po co, skoro za to zapłaciłeś.
EDIT: sorry, widzę teraz że kupiłeś właściwy (myślałem że może Ci dali od A600). Jeszcze porównaj z Thingiverse, czy to faktycznie to co chciałeś!

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 10:17:33 przez Michciu
[#3] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Michciu, post #2

Po przejrzeniu komentarzy na Thingiverse wychodzi na to, że problem jest znany od roku 2017, że obudowy do A500 są różne i CrazyBob jest tego świadomy. Podobno wersja druga rusztowania na wyświetlacz oledowy nie ma tego problemu. Później porównam sobie jeszcze moją obudowę ze zdjęciami, które ludzie tam powysyłali i się upewnię. Ja akurat nie chciałem tego wyświetlacza oledowego opakowanego w dodatkową obudowę, bo dzięki ADFOTG jego przydatność jest znikoma i nie chciałem mieć też tego dodatkowego dzyndzla na obudowie komputera.

No cóż, jak zwykle dowiaduję się o takich rzeczach gdy siano już zostało wydane
[#4] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Zalewa, post #3

To tego akurat nie wiedziałem, ale dobrze, że sprawdziłeś. Tym bardziej napisałbym do AmigaStore o tym problemie i starał się jakoś wyjść na swoje. A to chociażby dlatego, że oni nic nie wspominają o tym problemie, powinni mieć chociaż jakiś "disclaimer". Może niech Ci drukną sanki pod oled i doślą ekstra, a Ty se dopasujesz, co będzie można. Nie wiem, ale można im to grzecznie wypomnieć i coś zaproponować. Daję głowę, że na coś przystaną.
[#5] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Michciu, post #4

Sporo projektów do Amigi z thingiverse ma błędy (złe wymiary, złe przesunięcie elementów, itp.), szkoda, że sklepy tego nie testują zanim sprzedają - czy pasuje.
[#6] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Zalewa, post #1

Usiadłem dziś wieczorem do tego problemu z nową dawką determinacji i udało mi się to złożyć. Oto efekt: https://www.youtube.com/watch?v=sUPPyUUjCUI

Jak dla mnie, jest całkiem kiepsko. Jak widać i słychać na filmie obudowa się odgina i trzeszczy. Nie obyło się też bez przetarcia otworu na dyskietki papierem ściernym - całe szczęście tylko leciutko i od wewnątrz. Musiałem też przykroić ten biały wyrostek który zaślepia dziurę od przycisku eject. Kabel od USB, pomimo swej chudości, nie wchodzi całkowicie do środka bo odbija się od obudowy komputra. Dobrze przynajmniej, że nie muszę tam wkładać prawdziwego pendrive'a.

Wewnątrz obudowy też nie jest najlepiej - mamy tutaj głośniczek emulujący dźwięki dyskietek, ale podłączony jest na złączach BLS które są na tyle wysokie, że górna pokrywa Amigi zgniata kable.

Jeżeli to tak ma wyglądać, to trudno, ale nie na taki efekt liczyłem.
[#7] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Zalewa, post #6

witam,
mowa o tym w tym filmiku, sa reva i revb:

https://youtu.be/aXgoLTdhAe0?t=516
[#8] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@ami2019, post #7

Tyle lat żyłem w nieświadomości, że są dwie rewizje

Dolna część obudowy też się czymś różni?
[#9] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@snifferman, post #8

No to mam tak samo. Z ciekawości sprawdzę czy mam obie pod ręką i porównam.
[#10] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Zalewa, post #1

Witam, wykopuję temat, ale czy ktoś już znalazł namiar na sanki do GOTEKa do rewizji B obudowy A500?
[#11] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@PawełD, post #10

Jak bym miał taką obudowę to można by przeprojektować sanki z tej popularnej rewizji albo zrobić nowy projekt. Zapodaj kilka wyraźnych zdjęć wnętrza takiej obudowy mailem to może uda się coś wykombinować. Czasu ostatnio mało ale to może być temat na gorszą pogodę. Czy masz już sanki do zwykłej rewizji i możesz opisać w czym tkwi różnica?
[#12] Re: Wewnętrzny Gotek do A500 nie pasuje do A500

@Adinfo, post #11

Wybacz, fałszywy alarm, gniazdo USB w moim Goteku jest "grubo" przylutowane i nie mieściło się w szczelinie, po lekkiej interwencji pilnikiem wszystko gra
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem