kategoria: Sprzęt
[#1] A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD
hej,
zrobilem wyszukiwarke a600-rewizje itp i nie znalazlo wiec chcialbym zapytac.

1. czym roznia sie kolejne rewizje plyt w a600, co kazda miala "lepszego" a moze byl regres jakosciowy - wiec poprosze o zdanie specjalistow...

2. w necie znalazlem wzmianke ze a600 wspiera dyskietki HD (choc wewn ori stacja jest DD, to napisali ze sama amiga radzi sobie z HD), tzn ze moge nagrywac wiecej niz 880kb? to dosowy format wtedy? 1.44?


Motherboard revisions
revision 1, 1.1 (Photo)
labeled as A300
Gayle 01
Kickstart v37.299 or v37.300

revision 1.3 (Photo)
labeled as A600
revision 1.5 (Photo)
Kickstart v37.300 or v37.350

revision 2B, 2D (Photo)
Kickstart v37.350
Gayle 02
[#2] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #1

w necie znalazlem wzmianke ze a600 wspiera dyskietki HD
Daj linka do tej wzmianki.
[#3] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #1

Zdaje się, że jeśli chodzi o kickstart to prosta zależność była taka, że ROMy z obsługą HDD (37.300, 37.350) instalowane były w wersjach A600 HD bez względu na rewizję mobo. W "zwykłych" A600 bez HDD instalowano 37.299.
Czy było to ścisłą regułą? nie sądzę...
[#4] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #1

Pomieszanie z poplątaniem. HD w Amidze oznacza, że miała fabrycznie zamontowany dysk ... i nie ma to wiele wspólnego ze stacją do dyskietek HD. Wydaje mi się, że autor pokręcił te dwa rożne urządzenia: dysk twardy (HD) i stacje dysków. Poza tym stacja nazwijmy HD formatuje dyskietki na 1,76 ... ale jest możliwość np. na 1,44.
[#5] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@misiek2, post #4

Przy użyciu diskspare.device to nawet 1968kb.
[#6] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #1

Jeszcze warto powiedzieć,że rev.1 oznaczona jako A300 często ma problemy po instalacji kart Turbo. Wszystkie pozostałe rewizje są ok,z reszta na wszystkie pytania znajdziesz odpowiedzi na forach amigowych oraz stronach z opisem sprzętu.
[#7] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@FeRu, post #6

mozliwe ze pomieszalem, nie zaprzeczam...
oto tekst:

Unlike the A500, the composite video output is coloured and the RF modulator is internal.
The floppy drive controller supports up to four devices - one attached to the internal floppy header and three connected to the external floppy port. Both double and high density disk drives are supported. A 880 kB double density floppy disk drive is built into the A600's compact case.
The built in IDE controller supports two IDE devices connected simultaneously, although there is only one internal drive bay for a 2.5" hard disk drive. Only mode PIO 0 is supported.

------

jak interpretujecie ten tekst...
[#8] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #7

Na stronie http://amiga.resource.cx/mod/a500.html masz taki sam tekst dotyczący obsługi stacji dyskietek.

Od siebie dodam, że potrzebujesz specjalnej stacji HD do Amigi, która obsługuje prędkość obrotową 150RPM (czyli połowę mniejszą niż normalnie) i potrafi się zgłosić jako stacja HD, Amiga ma interfejs stacji dysków Shugart, stąd pewne drobne niekompatybilności przy próbie podłączenia stacji od PC (rzadko można spotkać modele pracujące w obydwu standardach) i przeróbka na HD wiąże się z ingerencją w elektronikę stacji.
[#9] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@ami2019, post #1

Odświeżę temat. Interesuje się ostatnio czy jest możliwe podłączenie stacji HD do A600, ale nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznej odpowiedzi że można. Mam HxC SD który ma możliwość emulowania stacji AmigaHD. Gdy przestawie HxC na HD stacja klika normalnie ale po włożeniu obrazu dyskietki HD system zgłasza że nie może jej odczytać. Ciekawe jestem czy to wina HxC czy po prostu Amiga nie radzi sobie z takimi stacjami. Próbował ktoś ugryźć ten temat?
[#10] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@QkiZ, post #9

Stację HD można podłączyć do każdej Amigi od kicka 2.04
[#11] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@jarob, post #10

Tylko po co ?
[#12] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@jarob, post #10

Mnie ciekawi jak wykonać samo "zwolnienie obrotów" i czy to załatwia sprawę - czy też trzeba jakoś dopasować sygnały w stacji do Amigi (to już może być trudne).
[#13] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@jarob, post #10

Stację HD można podłączyć do każdej Amigi od kicka 2.04

Również jako DF0?

Nie jest tak, że amiga "spodziewa" się stacji DF0 jako DD?

Tylko po co ?

Aby stworzyć dyskieke z wszystkimi potrzebnymi toolsami i bibliotekami



Ostatnia aktualizacja: 23.11.2020 17:14:07 przez snifferman
[#14] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Adinfo, post #12

Witam.
Było opisane w jednym numerze Magazynu Amiga.
Pozdrawiam.
[#15] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Adinfo, post #12

Z tego co pamiętam, to wystarczyło zwolnienie obrotów o połowę przez scalak aktywowany czujnikiem HD, aby dla DD było normalnie. To wystarczyło do zapewnienia odpowiedniej szybkosci danych dla Amigi, aby zdążyła odczytać z bufora bez jego nadpisania.
[#16] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@orila, post #15

Znalazłem namiary na modyfikację do 150rpm (podobno działa też ze stacjami Sony - ale 90% zapisów poprawnych, pozostałe 10% z błędami).

Wsad do GALa i schemat jest tu: http://eab.abime.net/showthread.php?t=82991
[#17] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@damianx, post #11

Tylko po co ?

Bo można
Również jako DF0?

Nie jest tak, że amiga "spodziewa" się stacji DF0 jako DD?

Hmm... Może dlatego mi nie działało
[#18] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@QkiZ, post #17

Można stację HD podłączyć też jako DF0.
Amiga spodziewa się takiej dyskietki w DF0 (i każdej innej podłączonej do niej) jakie zgłoszenie identyfikacyjne dostanie od stacji w momencie wkładania dyskietki.


Nie każda stacja działa prawidłowo z połową prędkości obrotowej silnika dyskietki. Niektóre mają niestabilne obroty. Inne nie wystawiają sygnału Ready.

Najlepiej działają stacje Panasonic i Sony

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 18:21:26 przez jarob
[#19] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@QkiZ, post #9

Ale przestawiłeś plik konfiguracyjny HxC na obsługę amigowych dyskietek HD ?
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Host-Platforms#commodore-amiga
[#20] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Adinfo, post #12

Tu masz dokładny opis przeróbki http://aminet.net/package/docs/hard/PCFloppy2Amiga
Dokument dokładnie wyjaśnia też w jaki sposób Amiga rozpoznaje podłączoną stację (SD czy HD). Generalnie komplet wiedzy w temacie. Polecam.

W skrócie - po pierwsze jest część informująca Amigę po starcie, że jest podpięta stacja HD, po drugie jest układ (na flip-flopie plus proste oszustwo z przyklejonym magnesikiem) zwalniający obroty o połowę gdy wsadzisz dyskietkę HD.

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 10:43:09 przez wali7
[#21] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@jarob, post #18

W zalinkowanym powyżej dokumencie autor zaleca przyklejenie drugiego magnesika na talerzu stacji, przez co elektronika przy połowie obrotów "myśli" że kręci się jak fabryka przykazała.
Co nie zmienia faktu, że część stacji nie pracuje poprawnie po tej przeróbce.
[#22] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@wali7, post #21

Kiedyś się trochę bawiłem tym w różnych stacjach, sam na to doklejenie magnesu wpadłem, ale tak jak piszesz - nie wszystkie stacje działały dobrze mimo tego magnesu.
[#23] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Norbert, post #19

Ale przestawiłeś plik konfiguracyjny HxC na obsługę amigowych dyskietek HD ?
https://github.com/keirf/FlashFloppy/wiki/Host-Platforms#commodore-amiga

No pewnie. Jak inaczej miało by to działać. Ustawiałem HD jako DF0 i/lub DF1. Gdy dawałem obraz stacji HD emulator nie czytał dyskietki. Ale DD czytał na tej emulowane "stacji HD".
[#24] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Kilos, post #3

Chyba ścisłą regułą nie było, bo miałem onegdaj (czyt. w dzieciństwie) Amigę 600 bez HD z kickiem 37.350.
[#25] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@QkiZ, post #23

Podalem link do FlashFloppy zamiast do HxC . Oj pomyliłem się.
Z tego co wyczytałem obsługa amigowych dyskietek HD wymaga odpowiedniego firmware oraz dodatkowego kabelka.
Opis jest w dokumentacji do HxC
[#26] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Norbert, post #25

Nie znalazłem takiego info. To bez sensu, sprzedają produkt z firmware'm w którym nie ma wszystkich opcji, które możesz ustawić w samym emulatorze bądź programie do konfiguracji.
[#27] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@QkiZ, post #26

Info dotyczyło pierwszej wersji firmware z obsługą dyskietek HD.
Mozliwe, nie sprawdzałem, że jest to włączone domyślnie w każdej kolejnej.
Dodatkowy kabelek jest chyba nadal wymagamy.
Warto to sprawdzić.
[#28] Re: A600 - rozne rewizje plyt i temat stacji PC/HD

@Norbert, post #27


24 September 2017: Firmware STM32 USB HxCFloppyEmulator v3.0.28.1a

- HD ADF and non standard ADF sizes support added.

- HxCFEUSB_V3_0_28_1a_EXPERIMENTAL_AMIGADRIVE_ID firmware variant :
Experimental emulation of the Amiga drive ID circuit.
You need to strap the MTRON input to the J7's Pin 1 (The display connector).
This variant is experimental, not ready for daily usage.


Ten przewód był chyba tylko w wersji eksperymentalnej

W dokumentacji jest jeszcze:

Menu 1 - Interface mode :
00 = AUTO (DEFAULT)
01 = IBM PC DD
02 = IBM PC HD
03 = ATARI ST DD
04 = ATARI ST HD
05 = AMIGA DD
06 = AMIGA HD
07 = CPC DD
08 = GENERIC SHUGART DD
09 = IBMPC ED
0A = MSX2 DD
0B = C64 DD
0C = EMU SHUGART
0D = S950 DD
0E = S950 HD
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem