kategoria: CD32
[#1] Problem CD32
Witam,
Poszukuję porady Amigowych ekspertów w zlokalizowaniu problemu sprzętowego z CD32.
Objawy są różne zależnie od konfiguracji:
1. goła CD32 - niby działa ale np. uruchamiając demo z Lemmings CD pojawiają się zakłócenia obrazu, niektóre fragmenty dolnej połowy ekranu na chwilę zamieniają się w losowe mieszanki kolorowych pikseli przypominające cyfrowy szum; na poczatku myslałem że to wina kabla, ale po poniższych eksperymentach raczej problem sprzętu CD32.
2. CD32 + TF330 - zaraz po starcie jest logo CD32, ale nagle znika, ekran robi się czarny, odbiornik wyświetla "No signal", czyli totalna zwiecha
3. CD32 + TF328 - uruchamia się, ale pojawiają się problemy z obrazem, bardziej widoczne niż na gołej CD32
4. CD32 + Analogic - uruchamia się, startuje WB z dyskietki, ale w trakcie ładowania Workbench staje się "psychodeliczny", jakby ktoś ustawił kolory fluorescencyjne, kursor zrobił się cały biały, ramka okna zółta, inna ramka czerwona - degradacją postępująca, mysz i klawiatura jeszcze działają ok
5. goła CD32 - boot z płytą CDPD - WB załadował się OK, niby działa, odpalam parę programów aby zużyć pamięć do połowy, potem jeszcze protacker i... przestaje się płynnie ruszać kursor, kursor odświeża się tylko kiedy następuje kliknięcie LPM/RPM, obraz ok

Pomyslałem że to Chip RAM, ale jak spojrzalem na schemat CD32 to wydaje mi się że każda z 4 kości pamięci obsługuje kolejne bajty 32-bitowego słowa.

Proszę o pomoc i wszelką konstruktywną sugestię jak zdiagnozować, znaleźć i usunąć przyczynę problemu.

Dodam tylko że CD32 jest po recapie na tantale i polimery oraz po wymianie lasera, i była testowana z 300W zasilaczem ATX, więc to nie problem zasilania ani kwestia wymany kondensatorów.

Z góry dziekuję z wszelką pomoc.
[#2] Re: Problem CD32

@orila, post #1

Nie zamienił ktoś + z - przy wymianie kondziorów?
[#3] Re: Problem CD32

@BomberMAX, post #2

Polaryzacja kondensatorów po wymianie jest ok. Sam wymieniałem.
[#4] Re: Problem CD32

@orila, post #3

Ok, a czy Twoja CD32 nie jest przypadkiem NTSC?
[#5] Re: Problem CD32

@BomberMAX, post #4

Nie. PAL.
[#6] Re: Problem CD32

@orila, post #5

A nie masz czasem źle wlutowanych kondensatorów przy złączu zasilania, które były też fabrycznie lutowane odwrotnie?
[#7] Re: Problem CD32

@nostrum666, post #6

Nie. Już pisałem że są ok.
[#8] Re: Problem CD32

@orila, post #1

A masz zamontowany metalowy ekran? U mnie takie krzaki są bez ekranu.
[#9] Re: Problem CD32

@Marcin74, post #8

Mam ekran.
Moje "krzaki" zależą od tego co się dzieje softwareowo. Jestem w stanie uruchomić bez krzaków a potem doprowadzić do uwału.
Potrzebuję pomocy, jakiejś sugestii co i jak zbadać aby znaleźć wadliwy układ.
[#10] Re: Problem CD32

@orila, post #9

A czy na płytach głównych CD32 był jakiś fiksujący kabelek jak w A1200?

Czy wszystkie programy się tak krzaczą, czy są takie co działają normalnie?
Bo może wystarczy wyłączyć AGĘ, trzymając przy restarcie oba klawisze myszki i wybierając taka opcję w menu.
[#11] Re: Problem CD32

@ZbyniuR, post #10

Zmiana trybu na ECS lub OCS nic nie poprawia.
Załączam filmiki i zdjęcia: Amiga CD32 problem
[#12] Re: Problem CD32

@orila, post #11

Zakładam, że testy sprzętowe - sprawdzenie pamięci przechodzą OK, nie ma guru ani nic?
Jeśli tak, to problemów szukałbym w obwodzie video po kolei - LISA (U4), DAC BT101 (U30), enkoder CXA1145 (U12).
Zaczałbym od sprawdzenia czy na wszystkich wyjściach wideo zachowuje się tak samo.
Teoretycznie mógłbyś się wpiąć bezpośrednio pod DAC i zobaczyć jak wygląda tam obraz to zostałby Ci DAC i Lisa.
Jeśli byłbyś w stanie wyświetlić jakiś obraz testowy (np. paski) i na nim doprowadzić do wystąpienia problemu to oscyloskopem albo analizatorem stanów logicznych mógłbyś nawet wyjście Lisy sprawdzić i zobaczyć czy za nim jest wszystko OK, ale te zakłócenia wyglądają bardziej "analogowo", więc szukałbym od U12 dalej.
Nie grzeje się któryś z tych układów bardziej? Może to jest kwestia tego że jak się nagrzeje któryś scalak to zaczyna odpalać - wtedy mógłbyś spróbować doprowadzić do problemu i go "wymrozić". Ewentualnie coś z zegarem video (PIXELCLOCK), ale to musiałbyś sprawdzić oscyloskopem co z Lisy wychodzi.

//edit doczytałem dokładnie pierwszy post - problemy z kursorem i zwiechy systemu sugerują, że może jednak coś z Lisą?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 15:21:10 przez mINA87
[#13] Re: Problem CD32

@mINA87, post #12

Dzięki bardzo.
Skupię się na Lisie. Nie grzeje się i chłodzenie aktywne nie pomaga. Dzięki bardzo za pomoc.
[#14] Re: Problem CD32

@orila, post #13

Bardziej myślałem o zamrażaczu w spraju. Podobno w ten sposób da sie zdiagnozować uszkodzone układy po mikropęknięciach, w szczególności takie które zaczynają odjeżdżać po czasie albo gdy się nagrzeją.
Coś takiego:
https://bau-tec.pl/pl/p/Zamrazacz-freezer-w-sprayu-300ml-55stopni/1641
[#15] Re: Problem CD32

@mINA87, post #14

Właśnie kupiłem zamrażacz. Rano sprawdzę jak zadziała.
[#16] Re: Problem CD32

@orila, post #3

from your videos this looks to be capacitor problems has it been recapped?
[#17] Re: Problem CD32

@uigiflip, post #16

Yes. Fully recaped with tantalum and polymer caps.
[#18] Re: Problem CD32

@orila, post #15

Ano udało się naprawić.
Okazało się że problem był z układem Alice U2. Prawdopodobnie zimny lut.
Po zamrożniu U2 CD32 nie wstała.
Pomogło potraktowanie U2 hotairem.
Dzięki wielkie za pomoc.


Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 14:29:43 przez orila
[#19] Re: Problem CD32

@orila, post #18

Świetnie słyszeć, że udało się uratować Ami sprzęt i fajnie że podzieliłeś się diagnozą i naprawą dla potomności :)
[#20] Re: Problem CD32

@orila, post #18

Oby to było to, mam taką Alice która po potraktowaniu hotem podziała kilka dni a potem zielony ekran :(
[#21] Re: Problem CD32

@mINA87, post #19

To ja dziękuję za dobre porady. Bez pomysłu z zamrażaniem to nie znalazł bym przyczyny.

Podzielę się jeszcze wskazówką czemu po recapie niekiedy jest cichy dzwięk. Widziałem takie wpisy na forach. To po prostu wina użycia zwykłego tranzystora 22uF zamiast NP/BP na ścieżce audio. Też się pomyliłem
[#22] Re: Problem CD32

@marpla, post #20

Doprecyzuję że tylko piny ogrzewałem aby luty stopić a nie sam układ.
[#23] Re: Problem CD32

@orila, post #21

Co to za tranzystor o tak dużej pojemności?
[#24] Re: Problem CD32

@sanjyuubi, post #23

Tfu, mialem na mysli kondensator oczywiscie.
[#25] Re: Problem CD32

@orila, post #21

To po prostu wina użycia zwykłego tranzystora 22uF zamiast NP/BP na ścieżce audio.
Przypuszczam, że wątpię. I nie, nie czepiam się „tranzystora”.
[#26] Re: Problem CD32

@Krashan, post #25

Tak było u mnie. Miałem cichy dźwięk na czinczach a głośny na jacku. Po zmianie typu 2 kondensatorów poprawiło się. Ale może inni mieli inne problemy.
[#27] Re: Problem CD32

@Krashan, post #25

Na drugiej płycie CD32 wymiana kondensatorów nie pomogła, więc muszę odszczekać a powątpiewanie Krashana słuszne, nie wiem co jeszcze jest nie tak. Objawy są następujące: na HP jest ok, napięcie na ścieżce 2.5V, natomiast na ścieżkach do czinchy na kondensatorach 22uF napięcia są od strony wzmacniacza = Vbias = 6V, a od strony wyjść 0.5V przy wpiętych wtyczkach, a przy wypiętych 2V.
Krashan, jakieś sugestie?
[#28] Re: Problem CD32

@orila, post #27

A napięcia na sygnałach poszczególnych układów są następujące:
U15B 4.93V
U38B 6.15V
U39 2.5V
[#29] Re: Problem CD32

@orila, post #28

No dobra, już wiem... zrobiłem eksperymenty z kilkoma różnymi zasilaczami (Commodore, Seasonic, Corsair, Chieftec,....) i okazuje się że układy ściezki audio są wrażliwe na poziom napięcia zasilania 12V, a przy zbyt dużym napięciu następuje objaw cichego dzwięku na czinczach.
Nie było problemu jeśli zasilacz podawał napięcia: 11,81V do 12,29V
Problem był tylko jesli zasilacz przy obciążeniu podawał 12,45V

Najlepszymi do zasilania Amig zastępczymi zasilaczami ATX okazały się Chiefteci (zarówno dla Amig z 030 jak i z PPC).
W drogich zasilaczy spośród marek wymienionych wyżej najsłabiej wypadł Corsair z powodu dużego spadku napięcia 5V do poziomu 4.7V dla Amigi z procesorem 030.
[#30] Re: Problem CD32

@orila, post #29

Ostatecznie udało się naprawić problem z cichym dzwiękiem amigi CD32.
Przy napięciu bardzo zbliżonym do 5V (4,95V) obwód mutujący czincze zachowywał się jakby sygnał _RESET był niski: tranzystor Q342 dawał napięcie na diody D356/D366.
Rozwiązaniem było dodanie rezystora (miałem tylko 10k pod ręką) w puste miejsce R346.

Dodatkowo wstawiłem dodatkową diodę schotkiego w szereg w zasilaczu aby obniżyć trochę zbyt wysokie napięcie 12,45V do 12,25V, którym zasilane są układy wzmacniaczy audio.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem