kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?
Cześć
Nie byłem pewny czy wrzucić tu czy do strefy gier. Jeśli to powinno być w innym dziale to przepraszam i proszę o przeniesienie.

Do rzeczy:
Amigę 1200 podłączam do monitora z tunerem TV, poprzez kabel SCART
( o mniej więcej taki: link , z tą różnicą, że mój ma wtyczki w kolorze białym i żółtym, choć pewnie nie ma to znaczenia).

Ogólnie wygląda na to, że wszystko jest ok, ale w niektórych grach coś mnie tknęło.
I tak:
1) w grze Alien 3 mam do wyboru w opcjach albo muzykę albo efekty. Nie mogę włączyć obu naraz. Nie wiem dlaczego, a np na tym filmiku
link
widzę, że jest to możliwe.

2) W grze Fury of the furries, nie mam efektów dźwiękowych, jak również w Intro, mam same efekty, nie ma muzyki.
Na tym filmiku widzę
link
że brakujące u mnie elementy dźwięku istnieją w wersji na Amigę.

3) w grze Final Fight na początku gry gdy pojawia się czerwona mapa, nie mam muzyki.
A na tym filmiku
link
widzę, że być powinna.


No i tu moje pytanie. W czym może być problem?
Kabel? Uszkodzony przewód, czy niepełny SCART?
A może dałoby się coś zdiagnozować w Workbenchu?
[#2] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #1

Jedyne co mi przychodzi do glowy to brak pamięci na dodatkowe efekty dźwiękowe. Jeśli uruchamiasz whdload to może to być powód. Spróbuj z .adf
[#3] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@Stoopi, post #2

or you one of channels left or right not outputting sounds

maybe test sound with this https://github.com/keirf/Amiga-Stuff/releases/download/testkit-v1.4/AmigaTestKit-v1.4.zip
[#4] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@Stoopi, post #2

Tak WHDLoad. Ale mam Blizzarda z 16 MB pamięci dodatkowej.
Czy to o to chodzi?
[#5] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #1

Podłącz do Amigi tylko jeden chinch.
Zrób testy dźwięku raz dla żółtego i białego chincha i porównaj ilość dźwięku/efektów wydobywającą się z głośników.
[#6] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #4

Tak, o to. Możesz zrobić jak koledzy ci radzą z czinczami lub na protrakerze wlączać lub wyłączać kanały i usłyszysz wtedy czy są OK czy nie.
[#7] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #1

Hej. Alien3 ma do wyboru albo muzę, albo efekty-tak mi nawet chyba Solo Kazuki gdzieś znalazł. Na filmie rzeczywiście jest jedno i drugie-może w wersji AGA tak jest?Na pewno na Sega Megadrive jest jedno i drugie.
[#8] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #1

No i wszystko jasne, przynajmniej z Alien 3
Played By: Lemm

A nice game overall, but the programmers had taken more effort for the quality of this game. If some issues of the atmosphere and the gameplay would be better, this game rocks!

In the normal game is only the option sound or music only. Both options played is boring anyway. I decided to play sound only and "mix" the music to a later point into the movie.
Zastanawiałem się nawet kiedyś, czy by nie można było dodać skryptu do bardziej rozbudowanych Amig OK.
[#9] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #4

Niektóre wersje WHDLoad są ograniczone do mniejszej ilości pamięci. Sprawa z Final Fight była swego czasu poruszona bodajże na bugtrackerze WHDLoad, po prostu slave "obciął" pamięć a muzyka jest przy dodatkowej pamięci. Dopiero wersja 1.4 ma slave w wersji 1MB.
Uruchamiasz albo stary slave, albo w wersji 0.5MB. Jeżeli pierwsze, staraj się być na bieżąca z wersjami instalerów WHDLoad.

Co do Fury of the Furries, możliwe że trzeba mieć wersję CD32 żeby mieć muzykę i dźwięki naraz.
[#10] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #1

Na filmie też jest do wybory tylko muzyka albo efekty dźwiękowe, w komentarzu jest napisane, że muzyka została dodana do filmu. To jest ból z którym będzie trzeba się zmierzyć w niektórych grach na Amigę, muzyka albo efekty.
[#11] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@sanjyuubi, post #10

To powiem Wam, że jestem w ciężkim szoku.
Wydawało mi się, że mając grę Na Segę MegaDrive/Genesis, a tę samą na Amigę, lepiej będzie odpalić na Amigę. Że większe możliwości itd.
A tu klops. Na megadrivie jest jedno i drugie bez problemu.


I jeszcze jedno pytanie:
czy jeśli mam podłaczoną Amigę po SCARTcie, to jest sens bawić się w VGA i monitor 15kHz, albo scandoublery?
W przypadku VGA, czym podłączacie dźwięk?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 08:54:55 przez wayne
[#12] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@wayne, post #11

Lepszy obraz będziesz miał po scandoublerze jednak wtedy używaj monitora najlepiej po DVI który ma natywne rozdziałki jak najbardziej zbliżone do 800x600 i mniejsze. Na monitorze który nie obsługuje 15khz nie pograsz, będziesz mógł zobaczyć jedynie Workbencha pod warunkiem ustawienia odpowiednich rozdzielczości monitora w PREFS.
[#13] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@Stoopi, post #12

Nie każdy scandoubler ma wyjście cyfrowe DVI.
Na monitorze VGA można pograć w gry, które umożliwiają wybór rozdzielczości lub które da się wypromować do vga
@wayne
W przypadku używania VGA, dźwięk podpina się pod monitor, lub pod zewnętrzny wzmacniacz
[#14] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@Norbert, post #5

Podłącz do Amigi tylko jeden chinch.
Ale wiesz, że w sprawnej A1200 (i A600) odłączenie jednego wtyku cinch powoduje automatyczne zmiksowanie wszystkich 4 kanałów Pauli do drugiego?
[#15] Re: Amiga 1200 - czy to problem z dźwiękiem?

@Krashan, post #14

I właśnie na tym miał polegać test.
Jeśli byłoby więcej dźwięku na jednym kablu niż na dwóch, wtedy łatwiej jest namierzyć uszkodzenie czy to kabla, wtyczek czy gniazd
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem