kategoria: A1200
[#1] Prędkość portu IDE w A1200
Mam w A1200 adapter z kartą CF 4GB Sandisk Ultra II.
SysInfo pokazuje prędkość około 2,2 MB/s.
Czy to jest graniczna prędkość portu IDE w A1200?
Jakie macie wyniki?
[#2] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #1

Granica prędkości portu IDE w A1200 to 3,3 MB/s (PIO-0)

Najlepsze transfery uzyskałem na zwykłym napędzie optycznym Philipsa z płytami nagranymi w XA/MODE2 ~3 MB/s (A1200 + karta z FAST, sterownik eide.device)
[#3] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #1

Patrząc tutaj to i tak masz dobry wynik :D
A tutaj znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
Wynika z tego, że maksymalna przepustowość Amiga IDE to 2.5 MB/s, więc Twój wynik jest bardzo bliski maksimum złącza.
[#4] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Slepaq, post #3

Ta sama karta na złączu PCMCIA przez adapter osiąga ponad 3MB/s.
Kombinuję jak przyśpieszyć transfer z IDE A1200 ale wg. tego co piszecie już chyba więcej się nie da.
Karta ma maxtransfer 0x1fe00, scsi.device workbench i kickstart 3.1 i FFS.

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:37:05 przez Arturo

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:37:12 przez Arturo

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 17:40:14 przez Arturo
[#5] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #4

Cóż, pozostaje albo FastATA, albo SCSI na karcie turbo (te w Blizzardach są zupełnie OK).
Inna sprawa, że chyba nie warto, ponieważ w AmigaOS mamy do czynienia głównie z małymi plikami, danych do przerzucenia jest niewiele. W dawnych czasach używałem sterownika EIDE.device bodajże. Dawało zauważalne przyspieszenie, a dodatkowo można było obsługiwać CD-ROM bez dodatkowych, (wtedy) płatnych pakietów sterowników. Było to na którejś z płytek MACD.
[#6] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #1

Zainstaluj EIDE. Powinieneś mieć transfery pod 3MB/s.
[#7] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #1

A dlaczego obsługa IDE w A1200 jest taka powolna ? Czy nie da się podłączyć szybszego trybu przez złącze pod jakieś rozszerzenie ? Maksymalny transfer dla IDE to do 133MB/s a dlaczego nie w A1200 ?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2019 18:24:02 przez rgrg2
[#8] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@rgrg2, post #7

Nowa wersja ACA1233n (link) ma oferować funkcjonalność IDE Speeder Technology, która bez ingerencji w hardware (podobno) zwiększy transfery.
[#9] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@zvyrodnic, post #8

Ja osiągam transfery rzędu 3,3 MB/s. Zwykły dysk 64GB, PFS3AIO, scsi.device 46.
[#10] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Slepaq, post #3

Jeszcze na przełomie 1999/2000 na swoim Apollo 1240/40 wyciągałem między 2,8 a 2,9 mb/s. Dysk seagate.
[#11] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@rgrg2, post #7

A dlaczego obsługa IDE w A1200 jest taka powolna?
Dlatego, że amigowe IDE pracuje w trybie PIO0.
Czy nie da się podłączyć szybszego trybu przez złącze pod jakieś rozszerzenie?
Pod złącze na płycie nie da się. Jeżeli ma to być oddzielne złącze, to można, patrz np. FastATA.
Maksymalny transfer dla IDE to do 133MB/s a dlaczego nie w A1200?
Dlatego, że konstrukcja Amigi nie umożliwia użycia trybu UDMA6, a tego potrzebujesz, żeby osiągnąć 133 MB/s.
[#12] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Krashan, post #11

Próbuje w google znajść jakieś informacje o trybie PIO0 IDE i jakoś nic nie widzę, może znacie jakieś serwisy ?
poszukałem "PIO 0 IDE" i google coś znalazło....
np. to https://www.phildev.net/ata-modes.html
Ciekawe w jakich latach wprowadzano nowe standardy i transfer mode, czy np. pecety z lat 90 tych też miały tylko PIO 0 ?
Standard Transfer Mode Cycle Time (nsec) Maximum Transfer Rate (MB/s)
ATA PIO 0 600 3.3
ATA PIO 1 383 5.2
ATA PIO 2 240 8.3
ATA DMA Single-word 0 960 2.1
ATA DMA Single-word 1 480 4.2
ATA DMA Single-word 2 240 8.3
ATA DMA Multi-word 0 480 4.2
ATA-2 PIO 3 180 1.1
ATA-2 PIO 4 120 16.7
ATA-2 DMA Multi-word 1 180 13.3
ATA-2 DMA Multi-word 2 120 16.7
ATA-3 Same as ATA-2 - introduced SMART and Security Same as ATA-2 Same as ATA-2
ATA/ATAPI-4 UDMA 0 240 16.7
ATA/ATAPI-4 UDMA 1 160 25.0
ATA/ATAPI-4 UDMA 2 ("UDMA/33") 120 33.3
ATA/ATAPI-5 UDMA 3 90 44.4
ATA/ATAPI-5 UDMA 4 ("UDMA/66") 60 66.7
ATA/ATAPI-6 UDMA 5 ("UDMA/100") 40 100.0
ATA/ATAPI-7 UDMA 6 ("UDMA/133") ?? 133.0 (?)


Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 00:16:06 przez rgrg2
[#13] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@rgrg2, post #12

[#14] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@snifferman, post #13

Przepraszam za ot, ale jak w sposób miarodajny sprawdzić transfery dysku? W mojej pięćsetce sysinfo pokazuje prawie 5MB/s...


A.
[#15] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Artu2tu, post #14

Tak tylko dodam, że posiadacze a4000 i 4000t, mogą sobie nieco przyśpieszyć transfer IDE 30%). Ale w 1200 chyba ten myk nie działa...
[#16] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Artu2tu, post #14

Poczytaj to i zrób testy według tego opisu.
Programu znajdziesz sekcji download i na aminecie (.mpg)
[#17] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Artu2tu, post #14

A jaki masz kontroler w A500? Bo jeśli SCSI, to taki transfer jest prawidłowy :)
[#18] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Ralpheeck, post #15

http://www.ppa.pl/forum/amiga/24043/amiga-4000d-i-pio2


Ostatnia aktualizacja: 20.07.2019 09:49:42 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#19] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #4

Przetestowałem trzy karty CF i jeden dysk 2,5 cala jako dysk systemowy w A1200:
- CF Noname 4gb - 1,8MB/s
- Sandisk Ultra II 4GB - 2,27MB/s
- Sandisk Extreme III 2GB - 1,9MB/s
- HDD IBM 20 GB - 1,86 MB/s

Mimo różnic w prędkości nie odczułem żadnej różnicy przy wczytywaniu systemu, gier etc.
Z tego co wytestowałem najlepsza jest karta Ultra II, może jest jej następca który wyciągnie max z kontrolera IDE A1200?
Wszystkie testy wykonałem na A1200 z kartą Apollo 1260@80.
[#20] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #19

Pisałem, byś zainstalował pakiet EIDE i zrobił test ponownie...
[#21] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #19

Lub użyj tego http://aminet.net/package/driver/media/IDEfix97
Masz turbo więc powinieneś widzieć lepsze wyniki.
[#22] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #19

Ograniczniem prędkości są głównie czasy dostępu do dysku, ktorych nie zmienisz. W twoim przypadku dochodzi jeszcze konstrukcja logiki w karcie obsługującej interfejs 68060-68020, na to też nie masz wpływu.

Jedyne co możesz zrobić i być może zrobiłeś, to użyć scsi.device 46.0 i zmapować kickstart do fastu (tu chyba powinno wystarczyć "CPU fastrom"). Innych alternatyw nie ma, a z pewnością konstrukcja karty jest jednym z winowajców, ponieważ karta oparta na 68020 w A600 wyciąga mi 2.7MB/s na karcie Sandisk Extreme III 4GB, a żeby uzmysłowić ci jak ważny jest czas cyklu, to na podobnej karcie, która ma własne IDE z czasami dostępu prawdopodobnie mniejszymi niż PIO5, ta sama karta z scsi.device 46.0 i zmapowanym kickiem osiąga 8MB/s, a dysk talerzowy 80GB nawet 9MB/s.

Tryby PIO są trybami w których prędkość zależy od wydajności procesora, prędkości pamięci, cykl dostępu do IDE w Amidze jest duży i wynosi ponad 600ns, PIO5 to wg tabeli z wikipedii 120ns. Dużo zależy też od samego dysku, np. zwykłe karty CF wahają się miedzy 3.5MB/s do 5MB/s na 68020 28MHz z bardzo krótkim czasem dostępu, przy czym zaskoczyło mnie, że karta Sandisk ULTRA plasuje się z wydajnością właśnie w tych granicach 5MB/s, to już karta microdrive Seagate ST1 osiągała lepsze wyniki.

Karta Furia do A600 uzyskuje lepsze transfery dzięki skracaniu cyklu dostępu właśnie.

Transfer transferem, a przyśpieszenia nie odczujesz tak mocno na własnej skórze ponieważ dochodzi jeszcze narzut mocy procesora tracony na obsługę systemu plików, a pliki są po prostu małe, prędzej to odczujesz przy kopiowaniu i uruchamianiu dużych gier jak Quake.

Nie jesteś pierwszym, który zastanawia się nad niskimi transferami w kartach Apollo. Ten typ tak ma.

Sprawdź sobie jeszcze na dużym dysku talerzowym, czy też jest tak mizernie, transfery są na nich z zasady większe.
[#23] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@rgrg2, post #12

ATA-1 (PIO-0, PIO-1, PIO-2) został ustanadaryzowany w 1994 roku (wprowadzono w 1991).
ATA-2 ustanadaryzowany w 1996 (wprowadzono w 1994).

Pełne zestawienie https://en.wikipedia.org/wiki/Parallel_ATA

Pierwsze PC z nieustandaryzowanym ATA (IDE, PIO-0; nie mylić z ATA-1) pojawiły się w 1986 r. i to chyba w A600 i A1200 jest ten standard tzn. IDE (pre-ATA).
[#24] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@sanjyuubi, post #22

No właśnie te czasy dostępu... tylko oprócz samych czasów odczytu co najbardziej boli na kartach CF/SD to zapis małych plików bo ten może być nie tylko powolny co wręcz tragicznie wolny. Pamięc FLASH zapisuje tak że cały blok 256KB albo 512KB (typowe wartości) musi być zapisany za jednym cyklem zapisu bo przy każdym zapisie musi być odczytany do jakiegoś wewnętrznego bufora i tam modyfikowany naszymi danymi, blok jest zerowany i potem wszystko z bufora jest zapisane na raz. Jak można sobie wyobrazić jak dysk pisze to tu to tam to nawet przy małych danych wydajność będzie tragiczna.

Widać to pięknie jak się próbuje użyć karty CF lub SD jako dysk na Windowsa który lubi zapisywać wszystko, nawet ewent taki jak kliknięcie prawym przyciskiem myszy na pulpicie... Znacznie lepszą wydajność uzyskuje się w tym przypadku używając mikro dysku MD mimo teoretycznie większych czasów dostępu i słabszych transferów. Kiedyś nawet przerabiałem klientowi netbooka z wewnętrznej pamięci FLASH na taki dysk MD bo nic innego się tam nie miało prawa zmieścić i po procedurze komputerek odżył.


Ja bym raczej poszedł w dyski SSD np. https://allegro.pl/listing?string=ADAPTER%20SSD%20msata%20IDE%2044pin&bmatch=baseline-n-cl-dict4-eyesa-bp-ele-1-4-0619 albo https://allegro.pl/listing?string=ADAPTER%20SSD%20sata%20IDE%2044pin&bmatch=baseline-var-cl-n-dict4-eyesa-bp-uni-1-4-0619
Próbował ktoś takie rozwiązanie? Dyski SSD są dzisiaj tanie jak barszcz a można się też spodziewać że w przeciwieńśtwie do n lat temu dzisiaj to takie małe dyski SATA już się "przewracają" i bo specjalnie nie ma z nimi co robić

Oczywiście system w Amidze to nie Windows a systemy które są dobrze napisane działają z prostych urządzeń jak karty pamięci w miarę poprawnie bo nie zapisują śmieci cały czas i przy byle okazji i dla zasady
[#25] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@sanjyuubi, post #22

Nie jesteś pierwszym, który zastanawia się nad niskimi transferami w kartach Apollo. Ten typ tak ma.


Co do Apollo mam zupełnie inne doświadczenia.
Standardowy kontroler w Amidze działał mi zdecydowabie szybciej z Apollo 040/060 niż BlizzardPPC.
To samo tyczy się FastATY, która jest wyraźnie szybsza na Apollo, ale tutaj wiadomo dla czego (instrukcja move16, o ile dobrze pamiętam).

Co do dysków SSD w Amidze, to działają lepiej niż karty CF, nie ma problemów z max transfer, żadnych dziwnych kwiatków. Szybkościowo w programach pokazujących transfer też jestblepiej niż CF, ale nie więcej niż konstrukcja IDE w Amidze pozwala, czyli podobnie jak na dobrych dyskach talerzowych.
Jedynie pod kontrolerem w A4000 zauważyłem ogromne przyśpieszenie w porównaniu do dysków mechanicznych przy wczytywaniu dużych plików (wczytywanie niektórych DIVXów, QUAKE itp).
To przyśpieszenie widoczne jest w A4000 również w przypadku kart CF, możliwe ze to kwestia buforowanego interfejsu w A4000 (?)

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 08:48:18 przez BULI
[#26] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Arturo, post #19

Najszybsze kontrolery SCSI zostały zamontowane do kart procesorowych PPC dla Amigi 4000/3000. Widziałem to w działaniu - to jest taka różnica jak między dyskiem SATA w PC a dyskiem SSD M2 PCIE. Jednym słowem rakieta.
[#27] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Artu2tu, post #14

Przepraszam za ot, ale jak w sposób miarodajny sprawdzić transfery dysku? W mojej pięćsetce sysinfo pokazuje prawie 5MB/s

W sposób miarodajny, powiadasz? Przeprowadzić zapis/odczyt określonej porcji danych i zmierzyć czas operacji stoperem. Tak samo w przypadku każdej innej operacji.

P.S. Skasować SysInfo i zapomnieć o nim.

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:32:59 przez Daclaw
[#28] Re: Prędkość portu IDE w A1200

@Artu2tu, post #14

Sysinfo pokazuje surowy odczyt z dysku, czyli tak jakbyś chciał wczytać ciągły fragment dysku do pamięci (sektorowo), odczyt rzeczywisty jest zawsze mniejszy z powodu narzutu systemu plików, im mniejsze pliki, tym więcej czasu będzie tracone na ich obsługę w danym wycinku czasu. Nie jest chyba niczym zaskakującym, że kopiowanie 10 tys. plików zajmie więcej czasu niż jednego dużego o tej samej łącznej wielkości.
Z racji tego co napisałem, oczywiste powinno być, że system plików ma duży wpływ na dynamikę obsługi dysku, standardowy FFS rakietą nie jest, ja polecam PF3AIO, mam go na wszystkich partycjach, pomimo, że ludzie polecają mieć systemową na FFS. Jest jeszcze SFS, ale nigdy go nie używałem.

Jest test, który podaje bardziej szczegółowe informacje na temat prędkości, jak np. ilość tworzonych plików na sekundę, tylko nie pamiętam jego nazwy, chodzi mi po głowie sysspeed, może ktoś mnie nakierować?.

5MB/s to coś za duży transfer, wydajność pamięci CHIP to ok. 3.5MB/s, chyba, że masz kontroler SCSI z pamięcią FAST.




Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 15:27:56 przez sanjyuubi
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem