kategoria: A1200
[#1] Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi
Witam.

Czym różnią się płyty główne poszczególnych rewizji od siebie?
Czy występują jakieś istotne różnice dla zwykłego użytkownika?
[#2] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #1

W sumie drobiazgami
- rodzajem zastosowanych kości pamięci chip
- wersją układu Budgie
- ilością wlutowanych pinów w złączu zegara
- port myszy na płycie lub dopinany
- wersja rev 2b ma złącze obsługujące klawiaturę od A500 ( tylko są pozamieniane sygnały, inna kolejność w złączu )
- Wcześniejsze wersje bez fix-ów mogą być niestabilne z mocniejszymi kartami turbo.
- te ostatnie od Escom obsługują stacje HD ale bez przeróbki mają problem z dyskietkami ndos i mają Kicka 3.1

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2019 22:10:27 przez UJP
[#3] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@UJP, post #2

Piny od portu zegara to różnie. Mam 1D4 i 2B, obie mają wlutowane „standardowo” 2×11.
[#4] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@UJP, post #2

Stacje HD są obsługiwane od kicka 2.04 i nie ma na to wpływu płyta główna. Obsługują te stacje nawet A500 z takim kickiem.
W escomowych płytach fix na stacjach powodował, że stacji od pieca nie trzeba było przerabiać, ale tak jak napisałeś ndos nie działały.
[#5] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@jarob, post #4

Posiadam płytę główną w rewizji 1D4 i zauważyłem, że pomiędzy płytą główną a taśmą stacji dyskietek jest płytka z elektroniką. Na płytce jest układ scalony i kilka małych elementów.
Płyta zawiera napis Amiga Commodore 1996.
Jaką rolę pełni ta płytką? Czy można ją usunąć?
Dodam, że komputer nigdy wcześniej nie był rozbierany a świadczą o tym plomby które dopiero na naruszyłem w celu otwarcia obudowy.
Czy poza drobnymi różnicami występującymi pomiędzy różnymi rewizjami płyt głównych występują jakieś inne np: we współpracy z kartami turbo bądź kartami rozszerzeń zawierających pamięć fast ram?
[#6] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #5

Dodam, że komputer nigdy wcześniej nie był rozbierany a świadczą o tym plomby


To dość śmiałe stwierdzenie.
[#7] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@recedent, post #6

Inaczej nie potrafię określić czy obudowa jest nieotwierana.
Jeśli znasz sposób na określenie czy ktoś otwierał obudowę napisz go na forum.
Może jakieś konkretne ślady na płycie głównej pozwalają to określić.
[#8] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #7

Pisałem w kontekście znanej na forum akcji sprzedawania commodorowskich plomb na AmiBay. Od tego czasu człowiek niczego nie może być pewien.

Co do oznak otwierania - trzeba by patrzeć na wyrobione gwinty śrubek, wybrzuszenia na obudowie od śrubek źle dobranych, wyłamane/naruszone zatrzaski, "oryginalny" dwudziestoparoletni kurz w środku... Ale to i tak loteria.
[#9] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #5

Mam dwie płyty o tej samej rewizji tj. 1D4 i mimo identycznej rewizji płyty są inne😀.
Będzie chwila to wrzucę fotki.
[#10] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@ak47, post #9

Rewizja płyty oznacza jedynie rewizję samego laminatu + konieczność zastosowania fixów wynikających z błędów na samym laminacie.

Reszta (wersje układów scalonych, clockport), to już dowolna twórczość Commodore. Co akurat było dostępne, lądowało na laminacie bez ładu i składu.
[#11] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@stachu100, post #10

Czy płytka pomiędzy płytą główną a taśma stacji dyskietek jest tym fixem?
Zauważyłem, że w przypadku mojego komputera gdy gotek jest podłączony to niezależnie od ustawienia zworki która się w nim znajduje jest on traktowany jako ważniejszy od wbudowanej stacji dyskietek. Nie wiem z czego to wynika.
[#12] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #11

A ten Gotek jak jest podłączony do Amigi?
Do zewnętrznego portu czy na taśmę fdd jako drugi napęd ?
[#13] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@Norbert, post #12

Gotek jest podpięty jako napęd zewnętrzny kablem który można kupić na aukcji allegro.
Problemu nie było w amidze 500plus a tam też gotek był druga stacją.
Kickstart to wersja 3.1.4 od hyperionu tak jak i w amidze 500plus.
[#14] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@ak47, post #9

Mam dwie płyty o tej samej rewizji tj. 1D4 i mimo identycznej rewizji płyty są inne😀.
Będzie chwila to wrzucę fotki.


Możesz wrzucić te fotki? Chętnie zobaczę jakie różnice mają dwie płyty w tej samej rewizji.
[#15] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #14

Hej.
Chętnie,jak tylko będę w domu(wrzesień/październik) to zrobię fotki.
Nie chcę strzelić "babola" ale mam trzy rewizje 1D4 i każda z nich nie jest identyczna.W jednej z nich w tym samym miejscu jest rezystor w drugiej tranzystor,a trzecia ma puste pady.
Znajdę chwilę to sprawdzę na schemacie i podam to miejsce.
[#16] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@ak47, post #15

Na tej stronie są zdjęcia i opisy różnych wariantów tej samej rewizji(na dole masz opisane różnice pomiędzy 1D1.
link
[#17] Re: Rewizje płyty głównej Amiga 1200- różnice między nimi

@krzych2019, post #1

Jeszcze link do Amibay.
Są dam dokładniej opisane różnice między wersjami płyt A1200.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem