kategoria: A1200
[#1] Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci
Włożyłem do komputera rozszerzenie pamięci A1208 lecz po jego włożeniu z założoną zworką komputer ma problem z uruchomieniem się z dysku twardego którym jest karta CF.
Komputer nie jest także w stanie uruchomić się z dyskietki zawierającej AmigaOS 3.1.4 ponieważ przy próbie uruchomienia komputera z dyskietki oznaczonej jako Install albo Workbench komputer zaczyna wczytywać jej zawartość. Pojawia się ramka z Workbenchem a potem następuje zamrożenie komputera polegające na tym, że nie reaguje on na ruch myszy. Miga dioda zasilania i komputer pokazuje komunikat o treści: Software failure.
Komunikat pokazuje się w czerwonej ramce na czarnym ekranie.
Nie wiem co jest przyczyną problemu.

Problem występuje niezależnie od tego czy na rozszerzenie jest założona zworka czy też nie.
W gnieździe PCMCIA nie mam włożonego żadnego adaptera.
Czy ktoś z was posiada takie rozszerzenie pamięci i miał już taki problem?
Gdzie szukać przyczyny problemu?
[#2] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #1

Jaka wersja płyty głównej?
[#3] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@PrzemasIII, post #2

Wersja płyty głównej 1D4.
Posiadam adapter kart CF tego typu: https://allegro.pl/oferta/przelotka-katowa-cf-do-ide-44-karta-wewnatrz-7961019979?snapshot=MjAxOS0wNy0yOFQwOTozMToxNC40NDVaO2J1eWVyOzIzNDI3OTQxNjBhZTM1N2E0ZjVjZDFlZTYzMTA4N2ZmZjI2NjY5ZTNjMTQ0YTZmMmEyNzU5MWY0MzRhNjE0MzI%3D

O dziwo bez włożonego adaptera komputer za każdym razem startuje z dyskietek Workbench 3.1.4 i nawet gra taka jak Tanks Furry da się uruchomić bez problemu.
Po włożeniu w/w adaptera i karty pamięci CF Sandisk Ultra III 8GB która była od początku i nie sprawiała żadnego problemu problem sporadycznie się pojawia.
[#4] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #3

a jaki masz ustawiony max transfer dla karty cf?
[#5] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #4

Maksymalny transfer dla karty cf nie ma żadnego znaczenia bo problem jest przecież także wtedy gdy chce uruchomić workbench z dyskietki.
Może problem stwarza sam adapter kart cf ale tego nie jestem pewny i będę to jeszcze sprawdzał.
[#6] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #5

Problem rozwiązany!

Problemem okazał się najprawdopodobniej rozmiar karty CF pełniącej rolę dysku twardego.
W ramach testu dokonałem wymiany karty CF Sandisk Ultra III 8GB na taką samą lecz posiadającą mniejszą pojemność bo tylko 4GB.
Na mniejszej karcie miałem już zainstalowany wcześniej system AmigaOS 3.1.4 który to zainstalowałem w Amidze 500plus.
Amiga1200 wystartowała z tej mniejszej karty włożonej do adapteru kart CF wewnątrz komputera. Komputer działa normalnie i problem nie powrócił ani razu.
Gry i dema uruchomiły się normalnie.

Problem rozwiązany.
Temat do zamknięcia.
[#7] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #6

To ja bym jednak poleciał ram: https://github.com/keirf/Amiga-Stuff/releases/download/testkit-v1.4/AmigaTestKit-v1.4.zip
Problem ze system sie sypie przy starcie z dyskietki nie wyklucza problemu max transfer.
przy starcie z dyskietki w 3.1.4 częściowo do startu używany jest dysk twardy (workbench.library nie jest w rom) który przed tem jest validowany (odpowiednik fsck z linuksa) a to jest pamięciożerne i możliwe że pamięć jest niesprawna.
przeczytaj FAQ 3.1.4 odnośnie ile pamięci trzeba do zweryfikowania 1G HDD.
Ja w mojej 1.d4 mam 16GiB CF z 16GiB partycją systemową (wiem zło).
Wstaje bez problemmu (ale przydługo)

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2019 17:14:25 przez ninex
[#8] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@ninex, post #7

To ja bym jednak poleciał ram: https://github.com/keirf/Amiga-Stuff/releases/download/testkit-v1.4/AmigaTestKit-v1.4.zip
Problem ze system sie sypie przy starcie z dyskietki nie wyklucza problemu max transfer.
przy starcie z dyskietki w 3.1.4 częściowo do startu używany jest dysk twardy (workbench.library nie jest w rom) który przed tem jest validowany (odpowiednik fsck z linuksa) a to jest pamięciożerne i możliwe że pamięć jest niesprawna.
przeczytaj FAQ 3.1.4 odnośnie ile pamięci trzeba do zweryfikowania 1G HDD.
Ja w mojej 1.d4 mam 16GiB CF z 16GiB partycją systemową (wiem zło).
Wstaje bez problemmu (ale przydługo)


Programem do którego odnośnik mi podałeś już mam i nim testowałem komputer.
Program najczęściej nie wykrywa żadnych błędów.
Problem max transfer nie jest niczemu winny. Przed dołożeniem rozszerzenia pamięci problem nie występował.
Problem występuje nawet gdy chcę wystartować z samej dyskietki albo uruchomić jakieś demo z pliku ADF w goteku.
Zatem karta CF i adapter CF do IDE 44pin nie jest niczemu winny.
Sprawdziłem dzisiaj to jak wygląda płyta główna i okazało się, że ktoś już wykonał timing fix albo po prostu fabrycznie nie przylutowano kondensatorów które należy usunąć w ramach timing fixu.
Nie ma także dwóch sąsiednich kondensatorów które według zdjęć w internecie przy mojej rewizji płyty powinny być.




W dodatku albo w fabryce albo po zakupie ktoś już dokonał łączenia dwóch punktów na płycie przy złączu RGB.



Żaden z kondensatorów nie nosi śladów wycieku ale prawdopodobnie wymagają one wymiany.
Zasilacz na pewno jest sprawny. Część kondensatorów w nim wymieniłem i do tego sprawdziłem dzisiaj każdą z linii zasilających osobno poprzez obciążenie za pomocą modułu sztucznego obciążenia.
Każda z linii została obciążona maksymalnym prądem a wartości napięć były w normie.
Zasilacz którym zasilam ten komputer to zasilacz z Amigi 500 który jest lekkim zasilaczem impulsowym dającym na linii 5V aż 4,5A.
[#9] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #8

Obecnie po wymianie adaptera kart CF w którym była zamontowana karta CF pełniąca rolę dysku twardego na dysk hdd 2.5" o pojemności 100GB problem teoretycznie zniknął.
Udało mi się normalnie zainstalować na tym dysku twardym AmigaOS 3.1.4 i zaktualizować go do najnowszej wersji.
Dema normalnie się uruchamiają i komputer działa normalnie.
Problem jak na razie nie występuje ale zobaczę co będzie jutro.
Oczywiście w komputerze jest włożone rozszerzenie pamięci A1208 i ustawione zworką w trym 8MB.

Przetestowałem komputer w tej konfiguracji programem Amigatest w wersji 1.4 i okazuje się, że niezależnie czy wybiorę opcję Direct memory scan czy Kickstart Memory Scan program wykrywa błąd.
Błąd który program wykrywa jest widoczny na ekranie.

Nie wiem jak mam interpretować to co program pokazał dlatego proszę o waszą pomoc.

Kickstart Memory Scan:



Direct Memory Scan:



Za każdym razem wybierałem opcję Full Memory by przeskanować całą pamięć.
Jak mam interpretować te wyniki i która pamięć jest uszkodzona?
[#10] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #9

Well ja bym najpierw testował bez rozszerzenia pamięci.
dopiero jeśli bez rozszerzenia nie wychodzą błędy testował z.
Tak czy owak masz padniętą kostkę pamięci. pytanie tylko czy na płycie czy na rozszerzeniu.
niestety nie pamiętam jak się czytało output z amigatestkit - osobiście wole diagrom - ładnie pokazuje który adres sprawia problemy i łatwo to przeliczyć na to która kostka ma problem.
Tak czy owak, najpierw wyjmij kartę i sprawdź bez, jak jest cacy, to obejrzyj styki karty i slotu, ewentualnie wyczyść izopropanolem.
[#11] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #9

Ciężko cokolwiek interpretować bo nie pokazuje konkretnego adresu poza przedziałem 8MB fast. Jeżeli nie masz Diagroma to użyj programu MBRTest-2.
[#12] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #11

Jeżeli w rozszerzeniu użyto organizacji po 8 bit magistrali danych, na każdą kość (4 kości dadzą 32 bity), to wskazywałoby to na problem z dwoma kośćmi (wątpię, bo karty są testowane), albo masz coś nie tak ze złączem (i są przekłamania na min. 2 bitach, chociaż program pokazuje wszystkie linie D?). To tylko moje przypuszczenia na podstawie screena z tego programu testującego.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 09:23:02 przez tbone
[#13] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #12

Jak się nie mylę to w Amiga Forever jest DiagROM, który pokazuje dokładnie która kość jest padnięta. Oglądałem ostatnio na YT filmik, w którym autor używał właśnie tego DiagROMU do odszukania uszkodzonej pamięci.
[#14] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #11

Ciężko cokolwiek interpretować bo nie pokazuje konkretnego adresu poza przedziałem 8MB fast. Jeżeli nie masz Diagroma to użyj programu MBRTest-2.


O to wyniki testu wykonanego tym programem.
W programie zaznaczyłem, że chcę testować tylko pamięć fast ram czyli rozszerzenie pamięci.



Program musiałem sam zatrzymać bo inaczej bez przerwy generowałby te same błędy.
Po prostu program uruchomił jeden cykl testu i zaczął generować błędy widoczne na ekranie.
[#15] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #14

No coś jest nie tak. Trzebaby sprawdzić Ami z inną kartą (o ile już nie sprawdzałeś) tym samym narzędziem, albo A1208 w innej Ami i ew. reklamować.
[#16] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #11

Witam
Taki trochę offtop ale czy możesz podlinkować ten MBR Test-2 bo nie umiem znaleźć
[#17] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@Kulamario, post #16

link. Tam jest dms z tym toolem.
[#18] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@tbone, post #15

o coś jest nie tak. Trzebaby sprawdzić Ami z inną kartą (o ile już nie sprawdzałeś) tym samym narzędziem, albo A1208 w innej Ami i ew. reklamować.


Sprawdziłem tym programem tj MBRTest-2 jeszcze raz dokładnie pamięć mojej Amigi.
Sytuacja wygląda następująco:

1. Gdy w komputerze nie ma rozszerzenia to program sprawdzając pamięć Chip ram z użyciem wszystkich rodzajów dostępnych testów nie widzi żadnego błędu. Pamięć jest sprawna.
2. Gdy włożone jest rozszerzenie A1208 to przy teście samej pamięci Chip ram z użyciem wszystkich rodzajów dostępnych testów to program wtedy widzi błędy tylko przy teście FLOAT który jest wykonywany jako ostatni.
3. Gdy testowana jest tylko pamięć fast czyli A1208 niezależnie od jej ilości to program wykrywa błędy.

Postaram się jutro wrzucić logi z tego programu abyście mogli sami ocenić gdzie jest problem.
Moja płyta główna jak się okazuje jest chyba produktem firmy Escom bo jest na niej napisane Commodore 1996.

Chciałbym także dodać, że po wymianie adaptera kart CF z kartą CF na dysk hdd 2.5" komputer pomimo wykrywanych błędów w w/w programach działa normalnie.
AmigaOS uruchamia się normalnie i nie pojawiają się żadne problemy ani błędy.
Jest to co najmniej dziwne i niezrozumiałe.

Na ten moment nie mam możliwości by sprawdzić moje rozszerzenie w innym komputerze i nie mam innego rozszerzenia bądź karty turbo by sprawdzić jak zachowa się moja Amiga.

Jeśli macie jakieś pomysły odnośnie tego co mam dalej zrobić by znaleźć przyczynę problemu to dajcie znać.

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 19:54:52 przez krzych2019
[#19] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #18

Chyba masz kicka 3.1.4, nie? Nie sądzę żeby to była przyczyna, ale czy masz możliwość sprawdzenia tego na innym kicku?
[#20] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@teh_KaiN, post #19

Chyba masz kicka 3.1.4, nie? Nie sądzę żeby to była przyczyna, ale czy masz możliwość sprawdzenia tego na innym kicku?


Zgadza się. Mam kickstart w wersji 3.1.4 i posiadam jeszcze starszy który był oryginalnie w komputerze a był to chyba 3.1.
Jak znajdę chwilę czasu to spróbuję sprawdzić jak zachowa się program pod starszą wersją Kickstartu.
[#21] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #20

W celu sprawdzenia co jest problemem, że program Amiga test kit 1.4 pokazuje błędy związane z linią adresową D0-D15 postanowiłem wymienić stację dyskietek.
Usunąłem płytkę pcb która jest pomiędzy płytą główną a taśmą fdd i zamontowałem starą stację dyskietek Chinon z Amigi 500.
O dziwo w/w program nie wykrył ani jednego błędu pamięci!
Natomiast program MBRTest-2 nadal wykrywa błędy.
Rozszerzenie miało ustawioną pamięć na 4MB.
Nie wiem jakim jeszcze programem mogę sprawdzić pamięć by mieć pewność, że wszystko jest ok.
Czy macie jakieś pomysły odnośnie tego co jeszcze mogę zrobić żeby dokładniej sprawdzić co jest przyczyną problemu?
[#22] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #21

Odłącz fast i zacznij zapełniać RAM jak będzie ok to dopnij fast i znów to samo. Jak się powiesi system , będziesz wiedział gdzie jest błąd. Tak chyba najprościej sprawdzić
[#23] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@mwb113, post #22

Dziękuję za radę.
Rozumiem, że jeśli komputer się nie zawiesi i nie pojawi się błąd to znaczy, że jest już w pełni sprawny?
[#24] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #23

Raczej tak.
Zawsze możesz spakować kompa i fast i podjechać do kogoś na testy. Zapraszam masz nie daleko.
[#25] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@mwb113, post #24

Drodzy użytkownicy i drogie użytkowniczki tego forum.

Udało mi się rozwiązać problem chyba raz na zawsze.
Problem który opisałem na początku rozwiązałem w następujący sposób.

Pomiędzy płytą główną a taśmą wewnętrznej stacji dyskietek była płytka pcb z elektroniką.
Usunąłem tą płytkę a potem bez jej udziału podłączyłem oryginalną stację dyskietek Panasonic do płyty głównej Amigi.
Program Amiga test kit 1.4 w teście pamięci przestał pokazywać konflikty na liniach adresowych D0-D15.
Komputer zaczął się normalnie uruchamiać zarówno z dysku hdd o pojemności 80GB jak i z karty CF o pojemności 4GB włożonej w adapter CF do IDE.
Problem zniknął i nie pojawił się do tej pory.

Sporadycznie pojawiał się problem z odczytem z karty pamięci CF 4GB marki Sandisk Extreme III polegający na tym, że przy odczycie Workbencha 3.1.4.1 pojawia się komunikat o problemie z odczytem "C:mount"
Problem ten znika gdy komputer wyłączy się i poczeka chwilę a potem uruchomi ponownie.
Jest to spowodowane prawdopodobnie wadą karty CF wynikającym prawdopodobnie z jej zużycia.
Po rozwiązaniu problemu komputer współpracuje także bez problemu z kartą turbo ACA1221 z którą był dzisiaj testowany.

O dziwo gdy rozszerzenie pamięci A1208 jest ustawione w tryb 8MB to ponownie program Amiga tst kit 1.4 pokazuje konflikty na liniach adresowych lecz tym razem są to linie adresowe D0-D7.
Rozszerzenie pamięci ustawiłem w tryb 4MB ze względu na kompatybilność z portem PCMCIA z którego korzystam na co dzień.

Uważam, że problem został rozwiązany i dziękuje wszystkim za pomoc i podpowiedzi.
[#26] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #25

Problem już rozwiązałem metodą "na mokro".
Metoda ta polega na tym, że polewamy złącze krawędziowe pod klapką płynem "Kontakt S" albo "Kontakt U" z dwóch stron a potem nakładamy na mokre styki kartę rozszerzenia pamięci bądź kartę turbo.
Płyn Kontakt rozpuszcza zanieczyszczenia i jakieś tlenki o których napisano na opakowaniu.
W moim przypadku ta metoda rozwiązała problem który miałem z tym rozszerzeniem pamięci czyli A1208.

Po takim zamontowaniu rozszerzenie pamięci problem ustąpił na stałe !
[#27] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@krzych2019, post #26

Nie chcę cię martwić, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Te płyny są dość agresywne i z czasem zaczną ci korodować ścieżki.
[#28] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@ninex, post #27

jest tak jak mówisz . wiem cos o tym
[#29] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@ninex, post #27

Jakieś szczegóły?
Ja po kontakcie wymywam wszystko izopropanolem.
[#30] Re: Restartujący się komputer po dołożeniu rozszerzenia pamięci

@_Skiba, post #29

Chyba chodzi o to, że środek powinien
mieć szansę odparować. Czyściłem wiele
różnych potencjometrów i nie mam z niczym
kłopotów.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem