kategoria: A1200
[#1] Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom
Witajcie.

Posiadam Amigę 1200 która jest prawdopodobnie wyposażona w płytę wyprodukowaną przez Escom. Jest to rewizja 1D4 a pomiędzy płytą główną a taśmą stacji fdd było małe pcb z elementami.
Wymieniłem stację fdd na przerobioną i usunąłem to małe pcb.
Stacja dyskietek działa jak należy ale mam problem bo nie mogę nic odczytać z goteka.
Na odwrocie płyty głównej jest pomarańczowy przewód który łączy pin nr 1 gniazda zewnętrznej stacji dyskietek z pinem nr 34 wewnętrznej stacji dyskietek.
Co mam połączyć na płycie głównej i z czym bym mógł korzystać ze stacji dyskietek przerobionej pod amigę i goteka.

Z góry dziękuje za pomoc.
[#2] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #1

Poczytaj o floppy fix. W internecie znajdziesz wszystko.
[#3] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@_Skiba, post #2

Poczytaj o floppy fix. W internecie znajdziesz wszystko.


Jasne. Już widziałem film na youtubie o floppy fix.
Okazuje się, że punkty które na końcu filmu zostały połączone są już u mnie połączone pomarańczowym przewodem o którym napisałem w pierwszym poście.
Wygląda to tak:

Przy tym właśnie połączeniu jest problem z odczytem czegokolwiek z goteka bo go Workbench 3.1.4 w ogóle nie widzi.
Nie można także nic wczytać z goteka na etapie uruchamiania komputera w boot menu.
Gotek jest na pewno sprawny.
Czy mam usunąć ten przewód?
Czy może połączyć inne punkty?
[#4] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #3

[#5] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@Dorian3d, post #4

Nie rozumiem.
Napisz co ma zrobić.
Przecież punkty połączone pomarańczową linią są już u mnie połączone!
Jest to widoczne na moim zdjęciu zamieszczonym w pierwszym poście!
[#6] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #5

! !
[#7] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #5

A gdyby zamiast łączyć punkty połączone pomarańczową linią połączyć ze sobą punkty połączone kabelkiem?

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2019 15:53:28 przez recedent
[#8] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@recedent, post #7

Połączenie punktów połączonych na zdjęciu kabelkiem pomoże czy nie?
Nie mam czasu ani ochoty na zgadywanie.
[#9] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #8

Płyta ESCOM przyjmuje z otwartymi rękoma TYLKO oryginalne(teac)stacje dyskietek, jak również kickstart 3.1. Takie cudaki jak kick 3.1.4 można śmiało wyrzucić do kosza by pozbyć się stanów lękowych. Gotek również nie sprawi problemu przy 3.1.
[#10] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@Stoopi, post #9

Płyta ESCOM przyjmuje z otwartymi rękoma TYLKO oryginalne(teac)stacje dyskietek, jak również kickstart 3.1. Takie cudaki jak kick 3.1.4 można śmiało wyrzucić do kosza by pozbyć się stanów lękowych. Gotek również nie sprawi problemu przy 3.1.


Super hurra!
Nadal nie wiem jak rozwiązać problem o którym napisałem w pierwszym poście!
Co mam z czym połączyć na płycie by rozwiązać problem?
Nie będę wymieniał kickstartu, goteka czy nie wiadomo czego jeszcze.
[#11] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #10

Być może jesteś daltonistą i nie widzisz tego drugiego przewodu. on tam jest.
[#12] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@Stoopi, post #11

Być może jesteś daltonistą i nie widzisz tego drugiego przewodu. on tam jest.


Być może marnujesz czas na zaśmiecanie forum zbędnymi wypowiedziami?
Co mam połączyć i z czym by rozwiązać problem?

Czekam na odpowiedzi na temat!!!
[#13] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #12

Coś mi się wydaje kolego że post zmierza do zamknięcia, a Tobie przyklei się kilka dni wolnego od grupy.
[#14] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #12

Krótko mówiąc: Oryginalny jest "Fix" polegający na połączeniu kabelkiem pinów 2 i 34 na złączu wewnętrznej stacji. Dzięki temu można było zamontować typową, pecetową stację Panasonica nie poddając jej przeróbkom, ale w takiej konfiguracji Gotek ponoć nie działa. Ludzie wymyślili więc, żeby połączyć kabelkiem piny 34 wewnętrznego i 1 zewnętrznego złącza. W tej konfiguracji powinny działać stacje oryginalne i Gotek, a Escomowski Panasonic powinien odmówić współpracy (chyba że przerobiony).

Jednak w Twoim przypadku przerobiona stacja chodzi jak złoto, a Gotek nie chce działać mimo wykonanego fixa? No to może winny jednak kickstart?

Upewnię się - Goteka masz jako stację zewnętrzną, czy podłączasz do wewnętrznego złącza zamiast DF0: ?
[#15] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@recedent, post #14

Gotek podłączam jako stacje df1 do gniazda zewnętrznej stacji dyskietek.
U mnie była oryginalnie stacja dyskietek Panasonic i płytka pcb pomiędzy płytą główną a taśma stacji dyskietek.
Usunąłem to pcb i zamontowałem stacje dyskietek firmy alps która jest ponoć przerobiona.
Spróbuję wykonać połączenie pokazane kablem na zamieszczonym zdjeciu i sprawdzę czy pomogło.
[#16] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #15

Mogę bez żadnego problemu odczytywać dyskietki w wewnętrznej stacji dyskietek przerobionej do pracy z Amigą.
Chciałbym by gotek działał gdy jest podłączona wewnętrzna stacja dyskietek która jest przerobiona do pracy z Amigą.
Podobno by gotek działał trzeba przeciąć ten przewód który jest u mnie przylutowany ale nie mam pewności czy to pomoże.
[#17] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #15

Gotek podłączasz bezpośrednio (bez elektroniki) do złącza stacji zewnętrznej ?
Widać stacje DF1 w early menu?
Jak masz ustawioną zworke s0/s1 w Gotku. ?
Złącze stacji zewnętrznej w Escomie działa tak samo jak w innych Amigach.
Tutaj nie jest potrzebny fix.
A masz pewność że złącze stacji zewn. jest sprawne?
[#18] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@Norbert, post #17

Gotek podłączam bezpośrednio do gniazda stacji zewnętrznej.
Stacje DF1 widać w early menu.
Zworkę w fotki mam ustawioną na DS1 ale to różnicy nie robi.
Gniazdo stacji zewnętrznej na pewno działa i działało wcześniej na tej amidze z tym gotekiem.
[#19] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #18

To co się zmieniło w Amidze, że przestało działać?
[#20] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@recedent, post #14

Czy KS3.1.4 używa sygnału READY? Oryginalnie żaden KS go nie używał. Gotek powinien działać bez "floppy fixów" tak jak każda inna stacja prócz gier i programów, które używają sygnały READY.

Może chodzi o to, że złącze stacji dysków w ESCOM to nie jest Shugart, jak w innych Amigach, tylko port stacji od PC, a skoro gotek pracuje jako stacja od Amigi, to należałoby zamienić miejscami sygnał READY i DISKCHANGE (piny 2 i 34 bodajże), to by mogło tłumaczyć też, czemu Gotek pracuje w złączu zewnętrznym, a wewnętrznym już nie.
[#21] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@Norbert, post #19

Usunąłem płytkę pcb która była pomiędzy gniazdem wewnętrznej stacji dyskietek a stacja dyskietek.
To rozwiązało problem z konfliktem na liniach adresowych DO do d15.
Potem wymieniłem stacje dyskietek z Panasonic na Alps który jest przerobiony do pracy z Amigą.
Gotek nie chce działać w gnieździe zewnętrznej stacji dyskietek.
Czy działa jako stacja wewnętrzna tego nie wiem bo tego nie sprawdziłem.
[#22] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #21

U mnie na płycie escomowej z floppy fixem gotek działał prawidłowo. Zarówno jako df0 jak i df1 w obudowoe zewnętrznej stacji dysków z epoki.


Możliwe że stacja wewnętrzna jest przerobiona, ale nie zapewnia 100% kompatybilności.
Miałem podobne problemy z przerobionymi stacjami panasonica. Działały w pojedynkę, ale nie chciały współpracować z żadną inną stacją.Sygnał ready nie był prawidłowy. Idź tym tropem
[#23] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@snifferman, post #22

Czyli mam sprawdzić czy właściwie przerobiono stacje dyskietek?
[#24] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #23

Podłącz oryginalną amigową i sprawdź, albo odłącz df0 i sprawdź czy gotek jako df1 będzie wtedy działać. Przy odłączonym df0 amiga wykryje go jako ???
[#25] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@snifferman, post #24

Czyli mam podłączyć ta stacje Panasonic która była podłączona oryginalnie?
Podłączyłem na chwilę jako wewnętrzną stacje dyskietek ta marki Chinon która pochodzi z Amigi 500plus i goteka jako zewnętrzny.
Gotek wtedy działał bez problemu. Mogłem wczytać dyskietkę fdd albo coś z goteka.
Po kilku minutach pokazał się komunikat software failure i musiałem zrestartować Amigę.
Wykonam jeszcze w ramach testu podmianę stacji dyskietek wewnętrznej na inną stacje Alps która działa obecnie w amidze 500 plus.
[#26] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #25

Błąd może mieć inną przyczynę. Te przerabiane stacje nie zawsze są w 100% kompatybilne.
To, że przerobiona stacja działa w pojedynkę, nie oznacza, że będzie działać w tandemie.

Gotek z FF też na pewno nie ma 100% kompatybilności jak jest podłączony jako df1/2/3 bez logiki sterującej. Pisałem o tym już wcześniej
[#27] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@snifferman, post #24

Podłącz oryginalną amigową i sprawdź, albo odłącz df0 i sprawdź czy gotek jako df1 będzie wtedy działać. Przy odłączonym df0 amiga wykryje go jako ???


Podłączyłem Goteka do portu zewnętrznej stacji dyskietek jako jedyną stację dyskietek.
W Workbench został wykryty jako DF0: i jest przy nim napis: Unreadable.
Zworka na goteku jest ustawiona na S1.
Gdy natomiast ustawiłem zworkę jako S0 to okazuje się, że w Workbench gotek jest widziany podwójnie. Zarówno jako DF0:Unreadable i jako DF1:Uninitialized.
Przy tym ustawieniu zworki tj S0 gotek jest widziany jako DF0: w early menu.

Gdy natomiast wewnątrz jest zamontowana stacja dyskietek Alps która pracowała wcześniej w Amidze 500plus to gotek jest widoczny w Workbenchu jako DF1: przy ustawieniu zworki na DS0 albo jako DF2: gdy zworka jest na pinach S1.
Można wtedy bez problemu wczytać cokolwiek z goteka zarówno pod Workbenchem jak i podczas startu komputera wybierając goteka w early menu.


Gdy wewnętrzna stacja dyskietek marki Alps jest jedyną stacją dyskietek to wtedy jest widoczna w Early menu jako DF0:
W Workbenchu jest widoczna jako DF0: i bez problemu można odczytać włożone do niej dyskietki.
Można także uruchomić z tych dyskietek komputer bez uruchamiania Workbencha.

Gdy wewnątrz jest włożona stacja dyskietek Alps która pracowała w Amidze 500 plus a do gniazda zewnętrznej stacji dyskietek jest podłączony Gotek to wszystko działa jak należy.
Zarówno Gotek jak i stacja dyskietek. Można z obu odczytać to co się chce bez żadnego problemu.
[#28] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #27

DF0 zawsze jest wykrywany nawet jak żadna stacja nie jest podłączona. Wtedy jest DF0?? Albo unread...itp.
Przynajmniej tak jest na klasycznych kickstartach.

wszystko działa jak należy.

No to chyba dobrze?pomysłpomysłpomysł
[#29] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@krzych2019, post #27

W Workbench został wykryty jako DF0: i jest przy nim napis: Unreadable.

Nie został wykryty. To system zgłasza że nie może odczytać stacji DF0:

Gdy natomiast ustawiłem zworkę jako S0 to okazuje się, że w Workbench gotek jest widziany podwójnie. Zarówno jako DF0:Unreadable i jako DF1:Uninitialized.

W tej sytuacji system zgłasza że nie może odczytać stacji wewnętrznej i że jest stacja DF1: zapewne bez pendrive dlatego jest UNINITIALIZED

Przy tym ustawieniu zworki tj S0 gotek jest widziany jako DF0: w early menu.

Gotek podpięty pod złącze stacji zewnętrznej nie będzie widziany w Early Boot jako DF0: (chyba że użyty zostanie bootselector, ale nie mam więc nie próbowałem)

Gdy natomiast wewnątrz jest zamontowana stacja dyskietek Alps która pracowała wcześniej w Amidze 500plus to gotek jest widoczny w Workbenchu jako DF1: przy ustawieniu zworki na DS0 albo jako DF2: gdy zworka jest na pinach S1.

I tak powinno być.

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 19:09:42 przez nostrum666
[#30] Re: Brak możliwości odczytu z Goteka-płyta Escom

@nostrum666, post #29

Czyli udało mi się rozwiązać problem.
Dziękuje zatem wszystkim którzy pomogli udzielając porad.
Może warto na przyszłość napisać jakiś poradnik usuwania różnych usterek w komputerach Amiga dla potomnych.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem