kategoria: A1200
[#1] a1200 by commodore - co bylo w oryginale?
Witam,
czy ktos moglby wkleic tu dla informacji foto jakie akcesoria w oryginale byly sprzedawane z a1200? mowa o modelu produkowanym przez firme commodore a nie escom
jesli byly zmiany w ciagu lat, poprosze o info jakie to byly zmiany i kiedy...


- jaki zasilacz?
- jaka mysz?

dzieki
[#2] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@ami2019, post #1

ale w sumie to w jakim celu?
[#3] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@ami2019, post #1

Ja dołączam się do pytania ponieważ jestem ciekawy od którego modelu Amigi była produkowana nowsza wersja myszki tj nie trumienka tylko ta bardziej zaokrąglona.
Inne akcesoria także mnie interesują ponieważ być może nie wiem o istnieniu wielu z nich a niektóre mogą być ciekawe.
[#4] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@ami2019, post #1

Zapytujesz o zmiany w ciągu lat?

A1200 była na rynku 1.5 roku, chyba nawet mniej.
[#5] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@selur, post #2

W celu uzyskania odpowiedzi na pytanie.
[#6] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@selur, post #2

a co Cie to obchodzi
[#7] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@krzych2019, post #3

Z tego co wiem to A1200 nigdy nie była sprzedawana z "trumienką". Już A600 miała "okrągłą" myszkę.
[#8] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@recedent, post #7

ok w koncu ktos zajal glos i dostarczyl cos merytorycznego - dzieki!!!
a zasilacz? byly te zalewane ciezkie male ale masywne obudowy ale tez te duze obudowy znane z a500.
[#9] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@ami2019, post #8

Ciężkie zasilacze były zawsze w dużych obudowach. Wersji zasilaczy do A1200 było co najmniej 4, Commodore dawało co miało w magazynach. Nie licząc podwykonań różniących się tylko płytką drukowaną. Spotkałem się z następującymi zasilaczami:

  • Ciężki zasilacz taki jak w A500.
  • Lekki zasilacz 4,5 A w dużej obudowie.
  • Lekki zasilacz 3,0 A w małej obudowie (ten był dedykowany A1200, ten sam kolor obudowy co komputer).
  • Czarny zasilacz 2,5 A od CD32.
[#10] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Krashan, post #9

Z jaką myszką Amiga 1200 była sprzedawana w sklepach? Jaka myszka była dedykowana do Amigi 1200?
Czy do Amigi 1200 był jakiś model monitora który był monitorem zalecanym do użycia go z nią bądź dedykowanym?
[#11] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@krzych2019, post #10

W 1993 w wersji sklepowej miałem taką myszkę: https://www.commodore-info.com/joystick/item/amiga_1200_mouse/en

Tylko nieco mniej żółtą niż ta na foto

Zasilacz 3A w "małej" obudowie
[#12] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@krzych2019, post #10

Czy do Amigi 1200 był jakiś model monitora który był monitorem zalecanym do użycia go z nią bądź dedykowanym?
Ze względu na wielość trybów graficznych zalecano monitor Commodore 1942 albo rodzinę monitorów Microvitec (1438, 1538 i chyba był też model 17-calowy).
[#13] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Krashan, post #9

Czarny zasilacz 2,5 A od CD32.


Będący ładną wizualną kontynuacją zasilacza do C64, a praktycznie dzięki tym samym pinom, idealnie się nadawał jako zasilacz do stacji 1541 - II.
[#14] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Krashan, post #9

Ciężkie zasilacze były zawsze w dużych obudowach.


Na rynku brytyjskim do a600/1200 bywały ciężkie zasilacze
w małych obudowach. Miałem a1200 z takim i a600 też.

W a600 miałem kondensatory tht o mniejszym rastrze, także
kondek lewitował nad płytą (jak w a500) zamiast do niej
dochodzić.

Commodore wrzucał, co było akurat na magazynie, także
wszystko mogło być wszędzie.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2019 20:14:17 przez mmarcin2741
[#15] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@mmarcin2741, post #14

Mam taki zasilacz - elektronika zalana żywicą.

Mam też właśnie na recapie Amigę 600 z kondensatorami tht o mniejszym rastrze. Na początku myślałem, że ktoś już coś dłubał, ale wyglądają na fabryczne.
[#16] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@recedent, post #7

A ja z kolei mam A1200 z Brytanii z zasilaczem lekkim w małej obudowie 3A i ...., tu uwaga, z myszką trumienką, która była w komplecie, żeby było ciekawiej, ha ok, racja
[#17] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Rockford, post #16

Pytanie tylko, czy ta trumienka była dołączona oryginalnie do zestawu....
[#18] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@wali7, post #17

Raczej tak bo mam wszystko oprócz pudła. Oryginalne książki i dyskietki.
[#19] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@tbone, post #15

Trzeba doprecyzować, ponieważ ciężki zasilacz
można rozumieć jako liniowy.
Zalane zasilacze w małej obudowie to prawie
na pewno będą zasilacze impulsowe - swoje
jednak ważą.
[#20] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@mmarcin2741, post #19

O to właśnie chodzi. Zwyczajowo zasilacze liniowe z transformatorem 50 Hz są nazywane „ciężkimi”, a impulsowe „lekkimi”. Zasilacz impulsowy zalany żywicą też będzie fizycznie ciężki. Uściślę więc, że zasliacze liniowe były sprzedawane z A500 i były w dużej obudowie.
[#21] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Krashan, post #20

Co do ewentualnego występowania "trumienek" z A600/A1200: mi się coś kojarzy, że gdy kolega z podwórka dostał A600, w komplecie była właśnie trumienka, ale w przeciwieństwie do tej dobrze mi znanej z A500, jego była z jasnego, białego plastiku i pasowała kolorystycznie do A600, a nie A500.

Może po prostu Commodore chciał wypchnąć najpierw płytki starszych myszy z magazynów.





Ostatnia aktualizacja: 03.09.2019 11:14:55 przez Jacques
[#22] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Krashan, post #20

Zasilacze impulsowe są lekkie ze względu na o wiele mniejszy transformator który znajduje się w środku.
Liniowy zasilacz charakteryzuje się właśnie dużym ciężkim transformatorem znajdującym się w środku.
Tak są zbudowane wszystkie zasilacze także te współcześnie produkowane.
[#23] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Rockford, post #18

Różnie to bywa, poprzedniemu właścicielowi mogła się oryginalna myszka zapodziać/zepsuć i dokupił trumienkę.... ja w każdym razie nie słyszałem, aby do A1200 oryginalnie C= dołączało "trumienki".
Oryginalne książki i dyskietki też o niczym nie świadczą, ja miałem przez długie lata A1200 z zupełnie inną myszą (jakaś niefirmowa, dostałem w prezencie i nie chcąc urazić darczyńcy przez lata używałem tej nowej... tyle że wzbogaciłem ją w trzeci przycisk), do tego zasilacz lekki z A500 - dawał o cały amper więcej na linii 5V niż oryginalny... na oryginalnym blizz IV nie chciał stabilnie startować. Oczywiście miałem też oryginalne dyskietki i książki, też bez kartonu.
[#24] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@krzych2019, post #3

Ja dołączam się do pytania ponieważ jestem ciekawy od którego modelu Amigi była produkowana nowsza wersja myszki tj nie trumienka tylko ta bardziej zaokrąglona.


Myszki były różne. Z Amigą 600 (używaną) dostałem inną mysz niż z używaną A1200. Obie miały logo C= na spodzie. Ta od a600 była bardziej "łukowata" a od A1200 była bardziej "garbata" (sprzedałem razem z A600).
[#25] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@wali7, post #23

Ja bym jednak polemizował i zgodził się z tym co pokazują zdjęcia powyżej. Zobaczcie co jest na reklamie telewizyjnej z U.K. z 1992 roku. Jest tam a600 z myszką trumienką. https://youtu.be/Pm_Ag4ch524
[#26] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Rockford, post #25

Nie mówię, że wszystkie A600 miały "obłe" myszki. Mówię za to, że proces "przemyszkowienia" był rozpoczęty w 1991 (A600), natomiast A1200 z "trumienką" w fabrycznym zestawie nie widziałem nigdy.
[#27] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@recedent, post #26

Ale jakieś zdjęcia można znaleźć. Czy rzeczywiście były w komplecie nie wiadomo. Ale myśle że nie można tego wykluczyć. Może trafił mi się wczesny model. Ja gdybym miał uszkodzona mysz w A1200 raczej nie kupowanym zamiennika w postaci trumienki tylko kupiłbym taką obłą. Wiec wnioskuje z tego że trumienki mogły być dodawane do 1200 Przykład https://desktoplux.com/wallpapers/2000/1428/800x500.jpg
[#28] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Rockford, post #27

Ale wiesz, że mogę w tym wątku zamieścić zdjęcie na którym do Amigi 1200 podepnę Mighty Mouse? To Twoje zdjęcie wcale nie oznacza, że A1200 była sprzedawana z "trumienką" tylko że ktoś sobie taką mychę do A1200 podłączył.
[#29] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@recedent, post #28

OK. Ja pisze że bym tego nie wykluczał
[#30] Re: a1200 by commodore - co bylo w oryginale?

@Rockford, post #29

Chyba mam kolejna przesłankę co do tego by twierdzić że do A1200 dodawali trumienki.
W oryginalnej książce Workbench 3.0 User’s Guide którą kupiłem z A1200 na stronie 2-3 jest instrukcja działania myszy pokazana na myszce jakiej.... trumience.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem