kategorie: A600, Karty CF, Sprzęt
[#1] A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:
Dzień dobry. Mam pewne problemy z A600 (Furia. Ks 3.1, WB 3.0, 2 MB Chip) o których napiszę poniżej. Może ktoś, coś pomoże.
Pierwszy problem to wolny lub nawet bardzo wolny transfer danych z kart CF poprzez PCMCIA. Nie dotyczy to jednej karty CF a 3 które sprawdzałem. Sprawdzałem też inny adapter i ta sama sytuacja. W Sysinfo nie mogę sprawdzić szybkości bo obraz "zostaje" na informacji o sprawdzaniu szybkości. Jednak A600 w tym czasie nie zawiesza się. Praktycznie wygląda to tak że kopiowanie pliku np. 100 kB trwa kilkadziesiąt sekund do kilku minut. Przy instalowaniu oprogramowania korzystałem z pakietów z aminetu cdf i Fat95.
Drugi problem to "nie nagrywanie" na DfO: plików adf. Korzystałem z adf2disk, WizDisk, Blitzera (jeśli nie pomyliłem nazwy) i innych. We wszystkich przypadkach, po informacj na ekranie o sukcesie okazywało się, że powstawała dyskietka NDOS, ewentualnie jakieś krzaki w nazwie. Pliki adf brałem z pakietu Cloanto. Na innej stacji dyskietek to samo. Dyskietki w stacji DFO formatują się poprawnie. Kopiowanie plików na sformatowane dyskietki też odbywa się normalnie.
Sama A600 jest z drugiej ręki, składana z części. Raczej działa normalnie.
Czy będą jakieś pomysły?
[#2] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #1

We wszystkich przypadkach, po informacj na ekranie o sukcesie okazywało się, że powstawała dyskietka NDOS, ewentualnie jakieś krzaki w nazwie.
Jeżeli na tych ADF-ach są gry, to tak ma właśnie być. Zdecydowana większość gier ma dyskietki we własnym formacie i trzeba po prostu włączyć Amigę z (pierwszą) dyskietką gry w stacji.
[#3] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Krashan, post #2

Nie napisałem, że chciałem zgrać z plików adf na dyskietki system Workbench 3.1.
[#4] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #3

Jeśli chodzi o nagrywanie plików ADF to tak się dzieje jeśli masz stację przerobioną od PC lub jest problem z układem CIA.
[#5] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Marcin74, post #4

Ale waldika pisze ze może formatować oraz nagrywać pliki na dyskietki.
Gdyby było coś nie tak ze stacją, napisałby o tym.
Przypuszczam że adfy nie są tymi plikami. Możliwe ze są spakowane zipem.
Ciekawe jaką mają wielkość ?

#waldika
Nagraj na sformatowaną dyskietkę kilka plików.
Potem zrób z niej adf.
Nagraj tego adfa na inna dyskietkę.
Napisz o efektach.
Wtedy wszystko się wyjaśni.
[wyróżniony] [#6] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #1

A czy pakiet plików do CF0 (compactflash.device w szczególności) jest w najnowszej wersji 1.32? Mnie się ten problem robił jak używałem starszych sterowników w szczególności z większymi kartami. Druga sprawa - najlepiej działało jak się kartę sformatowało pod MacOSem lub Linuxem.

Można to sprawdzić wpisując w konsoli (CLI) polecenie

version devs:compactflash.device


Ostatnia aktualizacja: 18.09.2019 22:30:24 przez pong777
[#7] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Norbert, post #5

Nie wiem jak wyglądają Adfy w pakiecie Cloanto (chodzi o Amiga Forever?), ale Romy są na pewno xorowane, więc może podobnie jest z adfami?
[#8] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Norbert, post #5

Bo tak jest, że na przerobionej stacji od PC można formatować i nagrywać pliki, można kopiować przez XCOPY ale jest problem z nagrywaniem adfów. Sam to testowałem na kilku modelach Ami i kilku przerobionych stacjach. Tylko jedna przerobiona stacja Sony działała poprawnie i nagrywała dobrze pliki adf.
[#9] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Marcin74, post #8

Trochę dziwne bo nagrywałem ostatnio kilkanaście adfów na przerobionym Alpsie w A1200 i startowały na A600 z fabryczną stacją... Na wcześniej przerobionych Alpsach też nie było problemu.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 20:38:09 przez tbone
[#10] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Marcin74, post #8

A xcopy to niby jak przegrywa dyskietki ?
Ścieżka po ścieżce. Tak samo jak adf.

Ciekawe czy u Ciebie z DMS jest tak samo ?
[#11] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@pong777, post #6

Dzięki pong777. Jeden problem z głowy, tj. szybkość transferu z/na CF0. Wystarczyło wgrać wersję 1.33 compactflash.device. Podmieniłem wszystkie pliki na te z nowszego pakietu cfd. Szybkość wg. Sysinfo ponad 2,2 MB/s. Przed zmianą korzystałem z wersji 1.25.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 23:35:11 przez waldika

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 23:47:16 przez waldika
[#12] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@Marcin74, post #4

Tak, korzystam z przerobionych stacji PC marki Alps. Kupowane z tradycyjnego źródła na allegro. Próbowałem utworzyć pliki adf z dyskietek. I to się udało. Nie wiem tylko czy poprawnie bo nie mogę nagrać tych plików w drugą stronę.
[#13] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@tbone, post #7

Tak, dokładnie chodziło mi o pliki adf z pakietu Amiga Forever
[#14] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #12

To udostępnij tego adfa. Sprawdzimy.
[#15] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #1

A co jeśli - sprawdzimy sobie CRC32 pliku ADF przed nagraniem na dyskietkę. Nagramy z tego pliku ADF zawartość na fizyczny dysk DF0. Z fizycznego dysku zrobimy znów obraz ADF i sprawdzimy jego sumę kontrolną CRC32. Powinniśmy otrzymać takie same wartości sumy kontrolnej. Jak wspomniał Krashan gry NDOS (których jest sporo) będą "robić krzaki" na etykietach i nie będzie można "wejść dwuklikiem" na zawartość dyskietki. CRC prawdę powie. A może jest to jeszcze kwestia jakiegoś uszkodzenia pamięci i w RAMie się te pliki przekłamują przed nagraniem na dyskietkę?
[#16] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@pong777, post #15

No więc tak. Na 99% winę ponoszą dyskietki, które mają swoje lata, pomimo przechowywania w dobrych warunkach i nieużywania ich, generowały przy zapisie błędy. Po sformatowaniu SDuperem w końcu zaskoczyło i udało się zgrać WB3.1 na dyskietki. Dzięki wszystkim za zainteresowanie i pomoc.
[#17] Re: A600: problem z szybkością transferu danych z CF0: oraz zgrywaniem plików adf na DF0:

@waldika, post #16

To nagrywałeś adfy na dyskietki bez weryfikacji zapisu,?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem