kategoria: A1200
[#1] Odwrotnie założone kości ROM A1200
Czy błędne zamontowanie kości ROM w A1200 może spowodować uszkodzenie płyty głównej?
Jak wiadomo A1200 ma 2 kości ROM, chodzi mi o sytuację w której kości zamontowane zostały "odwrotnie".
[#2] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #1

Czy błędne zamontowanie kości ROM w A1200 może spowodować uszkodzenie płyty głównej?
Jak wiadomo A1200 ma 2 kości ROM, chodzi mi o sytuację w której kości zamontowane zostały "odwrotnie".


Nie wiem czy płyty głównej, ale na pewno samych kości ROM. Kumpel przed laty w ten sposób sobie ROM uwalił.
[#3] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #1

Odwrotnie, to znaczy?
Zamienil je miejscami czy wycieciami?
W pierwszym przypadku nic sie nie stanie, w drugim - roznie moze sie stac.
[#4] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Phibrizzo, post #3

Doprecyzuję - "odwrotnie" tzn zamienione miejscami.
Choć nie ukrywam, że interesuje mnie odpowiedź na wszystkie możliwości złego zamontowania kości.
[#5] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #4

Hej
Zamiana kości prawie na pewno nic nie spowoduje, poza tym że amiga nie uruchomi się.
Odwrócenie kości(wycięcie z lewej) jeżeli są to epromy na pewno je uszkodzi, nigdy nie próbowałem odwrócenia z oryginalnymi kośćmi.

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 19:12:30 przez MarekG1
[#6] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #1

Zamienienie nie ale jak przesuniesz o jedne pin do przodu to kości spalisz.
[#7] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #4

Ja kiedyś (podczas zakładania FastATY) przesunąłem nóżki w podstawkach o jedno "oczko" w ROMach (oryginalnych). Efektem były spalone kości ROM i spalone układy MACH w FastATA. Radości nie było końca.
[#8] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@recedent, post #7

O to samo mi chodziło.
[#9] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@recedent, post #7

Pytanie co za człek wymyślił podstawki 42 pin dla kostek ROM 40pin. Musieli nieźle garować w tym Commodore.
[#10] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@waldiamiga, post #9

zdjecie z net
[#11] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@waldiamiga, post #9

Pytanie co za człek wymyślił podstawki 42 pin dla kostek ROM 40pin. Musieli nieźle garować w tym Commodore.

W planach mieli ROMy o większej pojemności, ale Commodore się zawinęło.
[#12] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Dorian3d, post #6

Rozumiem że zdjęcie z postu 6 pokazuje prawidłowe zamontowanie kości, a nie przykład złego?
[#13] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@vojo, post #12

Tak, prawidłowe. Popatrz na tą grubą białą strzałkę od przedostatniej nóżki po lewej w prawo. Ona właśnie pokazuje jak umieszczać układy, gdy się o tym pamięta, nie wsadzi się "w złe piny". Pozostaje jeszcze tylko nie obrócić układów o 180 stopni (fatalne w skutkach) i nie zamienić U6A z U6B (niegroźne, oczywiście Amiga nie ruszy).
[#14] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@waldiamiga, post #9

W Amidze 1200 np na układach *C160 ruszy jeszcze ROM z pojemnością 1 MB i 2 MB. Wtedy właśnie potrzebujemy wszystkich 42 nóżek. Chłopaki z C= myśleli "do przodu".
[#15] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@waldiamiga, post #9

W założeniach w mapie pamięci jest 2MB przeznaczonych na kickstart i ewentualne jego rozszerzenie (pomijając obszar przeznaczony na rozszerzenie takie jak bootrom w CDTV), do podstawki 40pin włożysz kość, która ma maksymalnie 512kB.
[#16] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@sanjyuubi, post #15

Miałeś na myśli amiga obsłuży 512kB w 40pin podstawce,bo możesz włożyć w podstawkę kość 42pin tak aby dwoma ostatnimi liniami sterować ręcznie i przełączać kickstarty.
[#17] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@pong777, post #14

Co by można dołożyć w takim dużym KS? np dwumegowym.
Można by było np. umieścić workbench i np po przytrzymaniu lmb załadował się ?





Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 00:09:12 przez Shredder
[#18] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Arturo, post #1

Witam.
Też doświadczyłem "przesunięcia" o jeden pin jednego układu ROM.
Efekt układ spalony. Tylko jeden. Drugi był założony poprawnie i ocalał.
Od tamtej pory ołówkiem rysuję strzałki na ROM-ach aby się po raz kolejny niepomylić.
Pozdrawiam.
[#19] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@Shredder, post #17

Można bootować Workbencha z kości ROM. Działa to nawet szybko w zależności od kompresji lub jej braku. Efekt coś jak Atari TOS. Trzeba poczytać PPA był mój wątek odnośnie przygotowania takiego ROMu. Po odpowiedniej zabawie można nawet dograć sterowniki do CF0 i zrobić sobie bootowalny slot PCMCIA (sprawdzone - działa).

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 12:09:41 przez pong777
[#20] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@pong777, post #19

Można bootować Workbencha z kości ROM. Działa to nawet szybko w zależności od kompresji lub jej braku. Efekt coś jak Atari TOS. Trzeba poczytać PPA był mój wątek odnośnie przygotowania takiego ROMu. Po odpowiedniej zabawie można nawet dograć sterowniki do CF0 i zrobić sobie bootowalny slot PCMCIA (sprawdzone - działa).


Spoko pomysł OK
[#21] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@BULI, post #20

tylko ciężko coś takiego odszukać,
podasz linka?
[#22] Re: Odwrotnie założone kości ROM A1200

@BULI, post #20

Można bootować Workbencha z kości ROM.


czytam sobie
https://github.com/cnvogelg/romdisk

i tak się zastanawiam, czy tego samego nie dało by się tylko w REMUS wykonać?
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem