kategoria: A1200
[#1] Kick 3.x Cloanto 45.066
Konfig mojej A1200:
Apollo 066/80MHz 64MB RAM, 4GB CF, ClassicWB, Kickstart 3.1 Commodore.
Wszystko pięknie działa, w SysInfo 49xA1200, prędkość odczytu z CF ~2,8MB/s (EIde i PFS3 na partycjach), żadnych problemów z działaniem Ami, zwisów etc.

Zachciało mi się coś ulepszyć.. no i zakupiłem ROM Cloanto 3.x 45.066.

Zgodnie z instrukcją wgrałem do Libs: workbench.library, dodałem odpowiedni wpis w startup-sequence zamiast C:SetPatch QUIET.

FailAt 21
C:Version >NIL: exec.library 45 20
If WARN C:SetPatch QUIET
Else C:Version >NIL: C:SetPatch 44 16
If WARN C:SetPatch QUIET
Else C:SetPatch NOROMUPDATE QUIET
EndIf
EndIf

Podmieniłem SetPatch na ten co jest na aminecie (ten co miałem był rozmiarem taki sam).

Amiga zalicza losowe zwisy, wg SysInfo prędkość ~4xA1200, odczyt z CF około 1,7MB/s (bez EIde bo z nim jest gwarantowany zwis Ami).

Zmiana ROMów na 3.1 i zero problemów.

Czy coś robię źle? Może ktoś ma lub miał podobny problem i go rozwiązał?
[#2] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #1

Z tego co napisałeś to jedyne co źle zrobiłeś to zakup romu od Cloanto ;)
[#3] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #1

A po co te Romy kupiłeś.
[#4] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@mikecios, post #2

To było moje drugie podejście (wcześniej A500+ i porażka).. miałem nadzieję, że coś się zmieniło.
A1200 po pełnym recapie (REV 2B), na ROM 3.1 Commodore też od Cloanto nie ma żadnych problemów.
Kurcze, może ja coś robię źle.
[#5] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@KAN2000, post #3

Zachciało mi się coś ulepszyć.. no i zakupiłem ROM Cloanto 3.x 45.066.
[#6] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #4

Ja kupiłem jakiś czas temu Romy Cloanto i się zaczęło. Pomęczyłem się kilka dni i stwierdziłem, że to bez sensu. Wsadziłem spowrotem 3.1 i mam spokój.
[#7] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #1

Pisz do tego od kogo kupiłeś ROM. Sprzedaje to powinien wiedzieć jak pomóc.
[#8] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #4

U mnie na Cloanto miałem mniej Ramu, dziwne zwiechy, a czasami po uruchomieniu Workbencha tylko 4 kolory.
[#9] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@KAN2000, post #8

Mam wypalony ROM był wsadzony do kompa kilka dni wiele dziwnych zachowań, i powrót do 3.0 blizzkick ładowanie 3.1 . Zero problemów i niech tak zostanie. Amen
[#10] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #1

Na stronie cloanto widać że podmieniono scsi.device jak wiadomo odpowiedzialne min za szybkość odczytu, expansion.library czy też exec.library. Tu należałoby szukać problemu. Czyli po przez LOADMODULE "wrócić" do starego scsi.device i expansion.library. Może i exec.library też podmienić. Tylko czy wtedy będzie mieć sens ten ROM??
Nie lepiej oddać go, a używać swojego sprawnego ROM-u 3.1 tylko też przy pomocy LOADMODULE "wgrywać" np nowsze scsi.device??
PS do szybkiego odczytu dysku polecam scsi.device v44.2 od Doobrey-a (tylko uwaga bo widziałem oddzielną wersje na A600, A1200 i A4000)
[#11] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #1

Zrzuć ROM do pliku i wgraj przez RemApollo i zobacz czy będzie taki sam efekt. Zaraz u siebie przetestuję prędkość dysku z C= i Cloanto.
[#12] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@pong777, post #11

Testowałem szybkość na romach Cloanto i Hyperionu. ROM nie mapowany. W obydwu przypadkach 1.7 MB/s z HDD 80 GB IDE 44 w SysInfo. Natomiast pod OS3.9 gdzie ROM się mapuje wynik wynosi 2.3 MB/s. Więc niekoniecznie jest to sprawa związana z Cloanto. Trzeba jeszcze pod stockowym C= 3.1 sprawdzić.
[#13] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@pong777, post #12

Na ROMie C= 3.1 jest 2,4 MB/s jednak...
[#14] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@pong777, post #13

Tak jak pisałem, różne scsi.device - różne prędkości odczytu. Nie zawsze nowsza wersja jest szybsza - u mniew z Kickstartemu 3.1.4 też wolniej działa odczyt niż na zwykłym 3.1. Dlatego korzystam z "zewnętrznego" scsi.dev od Doobrey-a
[#15] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@RokiS, post #14

A jak na tym od Doobrey'a działa obsługa dysków >120GB i PFS? Nie ma problemów? W systemie poprawnie się pojemność dysku pokazuje i wolne miejsce?
[#16] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@pong777, post #15

Na 4GB CF PFS3 (FFS też) działa dobrze, wskazuje poprawną pojemność "HDD" jak również zajętość i dostępne miejsce. Co do obsługi dysków powyżej 120GB się nie wypowiem. W każdym bądź razie jak dobrze pamiętam to to scsi znazłem w katalogu HDD 128GB na płycie albo Amiga User 8 / 2019 albo na bezpłatnym K&A 13.
[#17] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@pong777, post #13

Chyba odpuszczę ostatecznie ROM 3.x i odeślę go do sprzedawcy.
Testowałem na 3ech różnych zasilaczach, 2óch kartach turbo, 2óch kartach CF z podstawowym Classic WB. Mam już dość... bez przerwy mam zwiechy systemu, SysInfo pokazuje bzdury dot. prędkości Amigi, słaby transfer z karty CF. ROM 3.x kupiłem dlatego, że jest nowszy. Ma nowsze "poprawione" biblioteki. Miałem nadzieję, że będzie lepiej niż na 3.1 od Commodore a tu psikus. Nie mam zamiaru używać RemApollo czy LoadModule... nie po to kupiłem nowy ROM żeby się tak bawić. Powrót do 3.1 i wszystkie problemy znikają. Może jednak ten ROM nie nadaje się do OS niższego niż 3.9 lub poprawne skonfigurowanie dla niego systemu przewyższa moje możliwości.
[#18] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #17

Lepsze jest wrogiem dobrego no i tu by się zgadzało.
[#19] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #17

Ja ostatnio musiałem zrzucić do pliku ROM 3.1 z ACA500+ i się okazało, że to jakaś inna wersja niż ten z A1200 i giera whdload mi się wywaliła.

Skąd Jeans ma ten ROM - nie wiem.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 20:20:00 przez marianoamigo
[#20] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@mikecios, post #2

A co jest tak bardzo nie tak z ROMami od Cloanto?
[#21] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@MarcinLP, post #20

Że podobno nie działają?

szeroki uśmiech
[#22] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@Arturo, post #17

RemApollo po prostu przyspieszy operacje i działanie Amigi i wykluczy problem ewentualnego złego kontaktu podstawki z fizycznymi modułami. Zawsze jeśli tylko mamy taką możliwość powinniśmy mapować ROM (shadow ROM).
[#23] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@marianoamigo, post #19

W kickstarcie do ACA500+ jest zmodyfikowany scsi.device pod dwie karty CF (jedna z nich działa w trybie hot swap?), nie wiem, czy coś jeszcze było modyfikowane.
[#24] Re: Kick 3.x Cloanto 45.066

@sanjyuubi, post #23

No ta, racja, i obsługuje natywnie pecetowy format dysku.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem