kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Amiga 500+ chip ram rozszerzenie
Witam,
Zabrałem się w ten piękny weekend za przeróbkę płyty rev 8.1 o dodatkową pamięć
Założenia:
- wlutowanie podstawek dip 20 x 4
- zamontowanie kości pamięci 4 sztuki
- przestawienie zworek JP2 i JP3 aby wykrywało pamieć z rozszerzenia " [pod klapka" jako Chip.
- wlutowanie podstawili oraz układu 74F139 w DIP16
- przestawienie zworki JP7A oraz wlutowanie zworek pod "nowym układem 74F.."

W ten sposób miałem mieć zależnie od rozszerzenia zewnętrznego 2 mb chip Ram.

Założenia miałem dobre, z tego co udało się osiągnąć:
- mam 1012 kb Chip ram (512kb wewnątrz + 500 kb z karty zewnętrznej)
- pamieć w podstawkach nie została wykryta

Po wlutowaniu kości 74F139 oraz przestawieniu zworki mam zielony ekranik.
Rom diagnostyczny pozwolił odpalić Amige i sa widoczne blędy pamieci.
Zakładam ze ponowne przelutowanie zworek pod ukladem oraz JP7A b(tam dalem 3 piny i zwykła zworke) przywróci do poprzednich ustawień.

Czy zielony ekran może być to problemem tego 74F139/ nowych pamieci na płycie lub obu naraz?
Przypomnę ze komputer bootowal na 512 kb + pameic pod klapka ( calosc jako CHIP ram)


Chip który zamówiłem ma wyrytą nazwę 74f139PC- wiec nie jest to dokładnie taka nazwa jak w manualu. Być mozę to tylko zamiennik.

https://szampon.wordpress.com/amiga-500-dodanie-pamieci-na-plycie-glownej-rev-8a-1/

Ponizej zdjecia dzialajacej pamieci. Moge dodatkwo zrobic screeny jak wloze ponownie rom diagnostyczny. Tera mam KS 2.0

https://drive.google.com/open?id=1o_hWt646WNeBbdpfj9jNyI-hfAztjS6V

Oczywiście info z forum mile wskazane. Jednak jesli ktos z Glwic i okolic pomoże to moge podjechać z kompem.


dzieki z gory

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 20:27:04 przez Rafikuss
[#2] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@Rafikuss, post #1

Daj foty w jakich pozycjach masz wszystkie zworki dla przypadku z układem 74f139.
Zakładam ze jak jest wstawiony 74f139 to pod nim zworki są rozwarte.
[#3] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@Rafikuss, post #1

Cześć. A nie chciał byś sobie od razu 2Mb na płycie zainstalować?
Zielony ekran to może być uszkodzona pamięć, przerwa na ścieżkach, problem z układem 74F139 lub zworki nie do końca polutowane jak trzeba.
[#4] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@orila, post #2

JP2 na poz 2-3, JP3 na poziomo. Tak pod ukladem 74f239 rozkutowane.
https://drive.google.com/open?id=1o_hWt646WNeBbdpfj9jNyI-hfAztjS6V
[#5] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@Marcin74, post #3

Hej. Tak moglem od razu mod 2 mb, ale zabawy chyba tyle samo. Trzeba wylutiwac kosci pamieci.
Przestawic te same zworki ( z tego co czytałem w opisie rozszerzenia od Lotharka)
Byx moze sa jeszcze ze jakies inne wersje dostepne 2 mb - owe.
[#6] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@Rafikuss, post #1

Pytanie:
Jaką wsadziłeś nową pamięć?
4Kx256 były produkowane przez multum firm, i o różnych prędkościach dostępu. Z tego co pamiętam z serwisówki A500 rev 6A wymagała co najmniej 120ns (oznaczenie na końcu "-12") a rev 8A już chyba 80ns ("-8"). Jeżeli wsadziłeś wolniejsze lub pomieszałeś prędkości (np. 80ns i 100ns to ma prawo nie działać)
Sprawdził bym jeszcze z układem HCT zamiast F, u mnie z F nie działało a z HCT śmiga.
[#7] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@wiewiorpl, post #6

Mam takie kostki ;MB81C4256-10P
Tak z opisu wynika ze maja czas dostepu 100ns
https://www.datasheets360.com/part/detail/mb81c4256-10p/667469441897949929/
[#8] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@Rafikuss, post #7

Ok, po pierwsze, przejrzałem twoje zdjęcia które wrzuciłeś w pośvie a ja przegapiłem link. szeroki uśmiech

UŻYJ TOPNIKA DO LUTOWANIA! tutaj widać że poleciałeś na sucho i nie będzie dobrze.

1) wyczyść z cyny zworkę jp2,(wygląda jakbyś miał zwarcie 1-2-3) i zrób ładny mostek tak żeby pad 1 był goły. A 2 i 3 połączone
2) to samo z jp3 popraw luty.
3) usuń goldpiny z jp7a - nie są ci do niczego potrzebne tam masz mieć czyste pady
4) pod 74f139 masz mieć również usuniętą cynę i gołe pady

Wtedy powinno być wszystko ok.

A! Najpierw przetestuj bez roszerzenia a potem włóż roszerzenie ale wyłącz je zworką. Powinieneś mieć wtedy 1.5MB

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 00:46:08 przez wiewiorpl
[#9] Re: Amiga 500+ chip ram rozszerzenie

@wiewiorpl, post #8

Dzięki, bede działał i dam znac co wyszło.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem