kategoria: A1200
[#1] Problem z kablem null-modem / serialem
Hejka,

Od kilku dni bezskutecznie wojuję z połączeniem null-modem pomiędzy Amigą 1200 a PC z Linuxem/Windowsem.

Po stronie Amigi używam programu Term, a na PC minicoma, screena lub putty.

Efekt jest taki, że przy pisaniu w terminalu na Amidze na PC ukazują się krzaczki zamiast tych samych znaków co na Amidze. Jest jednak regularność - jeden krzaczek odpowiada jednemu naciśnięciu klawisza w Amidze.

W drugą stronę też są krzaczki, ale nie spójne, tzn. nie zawsze naciśnięcie jednego klawisza powoduje jeden krzaczek na Amidze. Czasem muszę nacisnąć kilka klawiszy. Jest pewna regularność w tych znakach ale nie wygląda to na mapowanie 1 do 1.

Mój setup wygląda następująco:
Amiga -> kabel null-modem -> konwerter USB2TTL -> Laptop

Kabel zrobiony w wersji podstawowej, czyli 3 żyły: GND (pin 7) oraz skrzyżowane TX i RX (2 i 3). RTS/CTS oraz DTR/DTS nie są potrzebne do nawiązania podstawowego połącznia w terminalu, więc ich nie podłączałem.

Ustawienia portu szeregowego po obu stronach są takie same: 9600 8N1, handshake/flow control wyłączone. Oczywiście próbowałem też innych prędkości: 2400 i 19200 - efekt jest taki sam.

Sprawdzałem napięcie +12 i -12 na pinach 9 i 10 portu szeregowego w Amidze - są w normie, czyli ok 12.1v-12.2v.

Zrobiłem też taki test na Amidze: zwarłem piny TX i RX na kablu i pisałem w terminalu. Wyniki były poprawne, tzn. na ekranie pojawiały się te same znaki, które wpisywałem.

Zrobiłem ten sam test na PC i wynik też był poprawny.

Próbowałem też 2 różnych konwerterów USB2TTL - bez różnicy.

Czy ma ktoś jakie pomysły co może być przyczyną problemu? Kondensatory? Układy CIA?
[#2] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #1

Problemem jest najprawdopodobniej ta cała "przelotka". Przy okazji, port szeregowy Amigi nie pracuje z poziomami TTL, tylko ±12 V, może przelotki tego nie wytrzymują. Swoje boje z tematem (zakończone sukcesem) opisałem tutaj.
[#3] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@Krashan, post #2

Krashan, dzięki za sugestię i link do artykułu. Pójdę tym tropem i poeksperymentuję jeszcze z przelotkami i sterownikami.

Jak narazie testowałem dwie przelotki: jedną na chipie CP2104 (Silicon Labs), a drugą PL2303 (Prolific).

Żadna nie działa z Amigą. Co ciekawe działają z Arduino. Możliwe, że to właśnie ze względu na +/-12v na serialu w Amidze.

Poprawka: właśnie znalazłem artykuł gościa, który połączył się do Amigi przelotką na PL2303 z Linuksa. Chyba jednak problem u mnie leży gdzieś indziej.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 11:15:46 przez domex

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 11:16:28 przez domex
[#4] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #3

Czekaj bo nie wiem czy dobrze rozumiem. Zapiąłeś +/-12V na wejścia konwertera usb- ttl(0-5V)? Powinien być jeszcze max232, który robi konwersję.
[#5] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@tbone, post #4

Do konwertera USB2UART podłączyłem sygnały TX/RX i GND z Amigi. Wychodzi na to, że te sygnały działają na 12v, ale nie podłączałem zasilania 12v jako oddzielnego pinu do konwertera.

Właśnie czytam o MAX232/MAX3232. Może spróbuję dodać, ale wydaje mi się to zbędne skoro niektórym ludziom połączenie działa bez tego. :/
[#6] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #5

wydaje mi się to zbędne skoro niektórym ludziom połączenie działa bez tego
Niektóre (a może nawet większość) układy scalone używane w tych konwerterach są uniwersalne, a więc mogą pracować z poziomami 5/0 V (a nawet 3.3/0 V), ale wytrzymują również ą12 V. Wystarczy odpowiednio ustawiony próg wejściowego Schmitta i diody ograniczające (wszystko to wbudowane w układ scalony).

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 13:25:11 przez Krashan
[#7] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #5

Czyli Amiga zamiast -12V dostaje 0V, a układ zamiast 5V dostaje 12V? Prosisz się o dym
[#8] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@tbone, post #7

Dym niekoniecznie. Pytanie czy Amiga zinterpretuje 0 V na linii szeregowej jako stan niski, ale pewnie tak. Podanie na Rx Amigi czegokolwiek pomiędzy -12 a +12 na pewno jej nie uszkodzi.
[#9] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@Krashan, post #8

Dym z usb2uart oczywiście Kiedyś kolega ze szkoły (5 klasa technikum elektrycznego) zapytał dlaczego nie może ładować paluszków podpinając prosto do gniazdka (~220V) ;-D

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 13:56:42 przez tbone
[#10] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@tbone, post #9

Na szczęście dym z przelotek jeszcze nie poleciał, ale przeżyłbym. Gorzej z Amigą. :)

Czy zastosowanie takiego konwertera ma sens?

Czyli setup wyglądałby tak:
Amiga -> kabel null modem -> konwerter max232 -> konwerter usb2uart -> PC

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 14:06:28 przez domex
[#11] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #10

A nie lepiej, zamiast kombinować jak koń pod górkę, po prostu użyć przelotki RS-232 na USB, takiej z wtykiem DB9? Potrzebny tylko kabel null-modem z DB25 z jednej strony, a DB9 z drugiej.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 14:26:16 przez Krashan
[#12] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #1

Witam.
W PC i w Amidze poziomy napięć w porcie szeregowym są identyczne + i - 12V.
Wystarczy odpowiednio połączyć 2 wtyczki. Proponuję pominąć adapter 25/9 pin.
DB9 - DB25
2 - 2
3 - 3
5 - 7
DB 25 dla Amigi.
Ewentualnie można w Amidze zainstalować na próbę DiagROM.
Jeśli w PC brak portu szeregowego to adapter ma zastosowanie.
Przy tego typu adapterach czasem trzeba skorygować jeden parametr.
Poszukam i napiszę.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 15:02:06 przez ted
[#13] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@Krashan, post #11

A nie lepiej, zamiast kombinować jak koń pod górkę, po prostu użyć przelotki RS-232 na USB...


Może i lepiej, ale jaką mam pewność, że taka przelotka nie będzie zwykłym usb2uart (jakich mam 2 sztuki) tylko z wtyczką DB9?

Chciałbym mieć pewność, że poziomy są +/- 12v żeby potwierdzić/wyeliminować hipotezę, że to napięcia są tu problemem.
[#14] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #13

Używam takich przelotek do łączenia ze switchami Cisco i apekami Motoroli (konsola przez prawdziwe RS232). Używałem je też do podpięcia Amigi do PC by użyć internetu przez PPP. Działa. Jeden to na pewno Unitek, drugi jutro sprawdzę.

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2019 16:26:54 przez tbone
[#15] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #13

Osobiście używam takiego adaptera już od paru lat i nigdy z żadną amiga nie było problemu.
Trzeba tylko starsze sterowniki do niego znaleźć, bo jakoś tak wyszło, że to chip który w nim siedzi nie jest oryginalny.... :)
[#16] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@MariuszK, post #15

Hm, chip CH340, czyli to samo co Krashan z sukcesem zastosował. Dzięki za info.
[#17] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #16

Oops, sprawdziłem teraz swój. Jednak jest na PL2303. Ale to ten sam czort. :)
[#18] Re: Problem z kablem null-modem / serialem

@domex, post #1

Panowie, dziękuję za pomoc.

Dla potomności dodam, że problemem były przelotki, których używałem. Kupilem jeszcze jedną (tym razem z wtyczką DB9 i tak jak należy usb-rs232) i połączenie zadziałało. Przelotka, która zadziałała to Cabletech KPO3431.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem