kategoria: Sprzęt
[#1] 1084S D2
Witam. Wpadł mi w ręce 1084D2 ogólnie stan dobry. Po wymianie przycisku Power i reanimacji potęcjometrów monitor działa poprawnie. Ale na jasnym tle np WB widać jakby kurz (monitor przeżył chyba szlifowanie płyt gipsowych 😀) I tu moje pytanie czy jest jeszcze jakieś szkło na obudowie czy nasz oczy mają bezpośredni kontakt z kineskopem. Albo może ktoś ma podobny problem.
[#2] Re: 1084S D2

@Kali80, post #1

Ja mam czarny monitor C=1084 (nie pamiętam wersji) i "kurz" też u mnie widać. Początkowo było to lekko irytujące, ale potem przestałem na to zwracać uwagę.
[#3] Re: 1084S D2

@PopoCop, post #2

Czyli jest tam szyba . Trochę to wku...... na jasnym tle. Może jeszcze ktoś się wypowie
[#4] Re: 1084S D2

@Kali80, post #3

To na co patrzysz to bańka kineskopu nie żadna szyba. Szybę/filtr dopiero można na to założyć. Jak widzisz jakiś syf to po prostu kineskop jest porysowany... :(
[#5] Re: 1084S D2

@MariuszK, post #4

No nie jest porysowany . Czyli jest już wypalony. Wygląda to u mnie tak jakby ktoś przetarł ściereczka i zrobił to nie dokładnie
[#6] Re: 1084S D2

@Kali80, post #3

Trzeba tą szybkę zdemontować umyć i przykleić z powrotem, można by zmienić szybkę na prostą i byłby prawie jak Trinitron:)







Ten "ziomek" z pierwszego filmiku ma spoko patent, jak by wstrzyknąć IPA potrząsać trochę to może nawet obyło by się bez odklejania, bo gdyby wszystkie pyłki spadły na dół a IPA odparował to może nawet nie było by ich widaćok, racjaok, racja
[#7] Re: 1084S D2

@tWINpIX, post #6

No patent jet tylko ryzykowny. A pytanie jeszcze jedno czy u was też po wyłączeniu monitor pojawia się biały cięki pasek i znika . No i jeszcze slychac kineskop pisk. Przy włączeniu tego nie ma
[#8] Re: 1084S D2

@tWINpIX, post #6

Na pierwszym filmiku jest kineskop z telewizora projekcyjnego. W srodku telewizora są trzy takie kineskopy R G i B. W srodku każdego jest płyn który jest soczewką a zarazem chłodziwem. Na drugim i trzecim filmie gość odkleja szybę dotykową (touch screen) z kineskopu.
[#9] Re: 1084S D2

@Kali80, post #7

A pytanie jeszcze jedno czy u was też po wyłączeniu monitor pojawia się biały cięki pasek i znika . No i jeszcze slychac kineskop pisk.


U mnie tego nie ma.
[#10] Re: 1084S D2

@Vader_CH, post #8

to nie jest szyba dotykowa z tego co kojarzę, monitory CRT mają taką szybę porostu :)
[#11] Re: 1084S D2

@QUAD, post #10

monitory CRT mają taką szybę porostu


To w końcu grzyby, czy porosty?

Ja byłbym sceptyczny co do "ściągania szyby z kineskopu", bo na żadnym z tych filmików nie ma pokazane że monitor po takim zabiegu działa.

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2019 21:47:51 przez recedent
[#12] Re: 1084S D2

@recedent, post #11

No ja tez się nie odważe tego zrobić. Bardziej mnie martwi sposób w jaki się wyłącza . Słychać pisk i widać błysk i zostaję pasek biały na ekranie który znika po chwili. Ma ktoś jakiś pomysł co może być z nim nie tak.
[#13] Re: 1084S D2

@Kali80, post #12

Zapewne do wymiany kondensatory w zasilaczu i w lini wysokiego napięcia
[#14] Re: 1084S D2

@Kali80, post #12

Zawodzi układ wygaszania plamki zapewne.
[#15] Re: 1084S D2

@jarob, post #14

A czy ktoś komu lutownica nie jest obca to ogarnie. Możesz jaśniej? To można naprawić ewentualnie wymienić.
[#16] Re: 1084S D2

@Kali80, post #12

Błysk i biały pasek to rzecz normalna w starszych CRT. W czasach, gdy oglądałem telewizję na telewizorze CRT ten błysk był też na nowych telewizorach.

Nie chcesz błysku to zakup sobie np. nowszy monitor mutisync lub VGA. Ja używam M1438S (Microvitec).
[#17] Re: 1084S D2

@Vader_CH, post #8

Może, nie wiedziałem po co on to tam wlewa. Bardziej "Safety Lense".

Można by też zanurzyć monitor w czymś co rozpuści klej. Trzeba by ustalić na czego bazie są te klej i mogło by to się odbyć całkiem bez inwazyjnie.

Całą operacja może polegać na zanurzeniu kineskopu w misce z benzyną lub acetonem.

Czyli najlepiej było by ustalić czym to było klejone.
[#18] Re: 1084S D2

@recedent, post #11

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem