kategoria: A1200
[#1] Zaczynam przygodę z mediatorem
Witam serdecznie w Nowym Roku. Przymierzam się do zakupu mediatora i mam na poczatek 2 pytania:

1) Czy da się jakoś „zewnętrznie” podłączyć mediatora bez obudowy typu tower ? Myślałem o jakiejś taśmie przedłużającej slot Zorro żeby wyprowadzić to na zewnątrz

2) Jaka karta graficzna ? Rozważam Voodoo 3 16 Mb lub Radeona 9200 64 Mb. Która lepsza ? Dziwi mnie różnica w cenie Radeon mimo ze ma wiecej pamięci można wyrwać za grosze a Voodoo trzyma wysoka cenę mimo że ma tylko 16 Mb

A może inne propozycje karty graficznej ? Będę wdzieczny za wszystkie sugestie i porady

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 08:18:57 przez Vader_CH

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 08:19:16 przez Vader_CH
[#2] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #1

Najlepszego w Nowym Roku!

1) Czy da się jakoś „zewnętrznie” podłączyć mediatora bez obudowy typu tower ? Myślałem o jakiejś taśmie przedłużającej slot Zorro żeby wyprowadzić to na zewnątrz

Nie

2) Jaka karta graficzna ? Rozważam Voodoo 3 16 Mb lub Radeona 9200 64 Mb. Która lepsza ? Dziwi mnie różnica w cenie Radeon mimo ze ma wiecej pamięci można wyrwać za grosze a Voodoo trzyma wysoka cenę mimo że ma tylko 16 Mb

Osobiście brałbym VooDoo3 3000 lub VooDoo3 2000 (obsługa 3D)
Jak masz kasę, to VooDoo4 lub VooDoo5.

Jeżeli nie interesuje Ciebie 3D (bo np. nie masz karty z prockiem PPC i nigdy nie będziesz miał), bierz Radeona.
[#3] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #2

A gdybym sam zrobił sobie taką taśmę która wyprowadza slot na zewnątrz ? Będzie działać ?

Czyli bez procesora PPC ( o jaki dokladnie procesor chodzi ? O Power PC ?) nie ma sensu przepłacać za Voodoo ?
[#4] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #3

A gdybym sam zrobił sobie taką taśmę która wyprowadza slot na zewnątrz ? Będzie działać ?

Jak sam zrobisz i będzie działać to daj znać. Z reguły działanie kończy się na wpisie na forum.

Czyli bez procesora PPC ( o jaki dokladnie procesor chodzi ? O Power PC ?) nie ma sensu przepłacać za Voodoo ?

Takie jest moje zdanie.
[#5] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #4

A dlaczego miałoby nie działać ? Chyba że długość taśmy ma znaczenie. To dość pracochłonne ale generalnie w teorii proste. Zresztą nie wiem może kupię gdzieś jednak obudowę Tower, chociaż wolałbym patrzeć na „bebechy” niż je ukrywać w obudowie

Apropos gdzie można kupić jakąś dedykowaną obudowę typu Tower do 1200 ?
[#6] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #5

A dlaczego miałoby nie działać ? Chyba że długość taśmy ma znaczenie. To dość pracochłonne ale generalnie w teorii proste.

Powtórzę:
Jak sam zrobisz i będzie działać to daj znać. Z reguły działanie kończy się na wpisie na forum.

Apropos gdzie można kupić jakąś dedykowaną obudowę typu Tower do 1200 ?

Nowe są tutaj:
link
[#7] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #6

Trochę enigmatyczna ta odpowiedź

Jak sam zrobisz i będzie działać to daj znać. Z reguły działanie kończy się na wpisie na forum.


Czy są jakieś znane problemy czemu miałoby to nie działać ? Czy po prostu jeszcze nikt tego nie zrobił bo... np. Mu się nie chciało ?

Dziękuję za link
[#8] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #7

Czy są jakieś znane problemy czemu miałoby to nie działać ? Czy po prostu jeszcze nikt tego nie zrobił bo... np. Mu się nie chciało ?

Dziękuję za link


Powtórzę:
Jak sam zrobisz i będzie działać to daj znać. Z reguły działanie kończy się na wpisie na forum.
Udowodnij mi że się mylę.
[#9] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #5

A dlaczego miałoby nie działać ? Chyba że długość taśmy ma znaczenie.

Jasne, że długość przewodów ma znaczenie, ale nie jest to jedyna zmienna. Na 5cm prawdopodobnie jakoś by to działało, ale nie o taką długość chyba Ci chodzi.
Bez buforowania na długich odcinkach nie ekranowanych przewodów sygnały będą się degradowały. Ćwiczyłem to na własnej produkcji "przedłużaczu" zorro2 w A2000. Najpierw na 20cm gdzie było fatalnie, a potem na 10cm gdzie też było nie do przyjęcia, bo o ile jakoś to działało to prędzej czy później system łapał zwiechę.
[#10] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Kilos, post #9

No i właśnie o taką konkretną odpowiedź mi chodziło :) Dziękuję. W takim razie szukam obudowy Tower , chociaż ceny powalają z nóg. Ale trudno. Jak trzeba to trzeba
[#11] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #10

Co do Radeonów to przy zakupie zwróć uwagę na interfejs. Większość dostępnych na rynku kart jest na PCI-Express, a tych a Mediatorze nie użyjesz.
[#12] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #10

Używaną obudowę,"trzęsawkę" Tower Micronik Infinitiv 1200, w zalezności od stanu Kupisz od 200 do 500 zł, sam sprzedałem ostatnio 2 sztuki ( jedną w dobrym stanie z mediatorem i dwiema kartami PCI, S3/Virge i Lan za 1150 zł i za 58 zł zwłoki bez paneli bocznych, ale do instalacji Mediatora wystarczały ), lepsza jest Elbox-u ( dużo sztywniejsza ) ale ciężej ją kupić w rozsądnych pieniądzach, ja rok temu trafiłem za 300 zł w idealnym stanie i niedawno drugą za 2 tyś z płytą A1200 i Apollo 1240,

Voodoo 3 jest droższe ponieważ wersji na PCI było mniej i jest to jedyna karta która ma wsparcie 3D dla klasycznej Amigi pod 68K, jest kilka pozycji ( Quake QL I i chyba już II, kilka dem, przeglądarki obiektów 3D itp) które jednak chodzą w 3D na 68K, Quake np w 640x480 z akceleracją na 060@80MHz wyrabia się 18FPS
3DFx jest też droższy ponieważ ma "wyznawców" na PC, którzy budują retro PC do pierwszych gierek 3D, np. Turok czy pierwszy Unreal nie chodzą na niczym lepiej niż na 3DFx .

ATI jest tańsza, szybsza, ma rozdzielczości panoramiczne i ma więcej pamięci którą można wykorzystać jako rozszerzenie pamięci dla Amigi, tyle że jest to taki SLOW RAM jak w A500, zauważalnie zwalnia Amigę nawet przy 25MHz 030 i częściej się wiesza.
Wydaje mi się że właśnie zakup ATI bardziej jest uzasadniony jak się ma PPC w Amidze, ponieważ sterowniki 3D do ATI są tylko pod AmigaOS 4 który wymaga PPC.

Mam obie karty, przez chwilę nawet używałem obu jednocześnie ( Voodoo jako grafikę, a ATI jako rozszerzenie w razie potrzeby ), ale odkąd mam BPPC wywaliłem ATI, ponieważ z dwiema kartami graficznymi nie startował AOS4.1, a 3DFx chodzi z 3D na obu systemach.

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 11:34:27 przez UJP
[#13] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #8

Swego czasu robiłem taką taśmę żeby zamienić karty miejscami, bodajże framemachine musiała być druga a fastata400 elboxu pierwsze bo inaczej wywalał konflikt na czerwono w a4k, i ta taśma działała. Miała że 20 cm długości. jak ja znajdę to zrobię zdjęcie.
[#14] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #1

Ja bym se kupił do klasyka Voodoo jest takie bardziej z epoki.
[#15] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #4

A ja mam 060 i Voodoo 3 i jednak warp 3d się przydaje do Quake , Quake 2, Freespace...
[#16] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@twardy, post #15

A jaka masz turbinę, żeby złożyć A1200 i medka.
[#17] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@mwb113, post #16

ACA-1233n-55 ale w razie konieczności zmienię na coś lepszego
[#18] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Vader_CH, post #17

Najpierw się dowiedz czy ACA pójdzie z mediatorem. Na moje wydaje mi się że z jakimiś wersjami nie działał.
[#19] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Shredder, post #13

No tak, ale Ty mówisz o ZORRO, a kolega o PCI.
To tak jakby co innego....
[#20] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #19

Mowa jest o mediatorze do A1200. Czy innej?
Ktoś z forumowiczów pamiętam że podłączał medka i którąś z aca 030 i komp nie wstawał.
Ja sam mam Blizzarda PPC i jest ok, tak samo z blizzardem IV 030.
Ale mialem też ACA 1221 bez ec i dupa medek już nie wstaje.
Może jeszcze ktoś miał takie doświadczenia z kartami aca + medek nie h się wypowie.
[#21] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@stachu100, post #19

napisał: mediatora na zewnątrz. no to chyba całego a nie jedno gniazdo PCI. A mediator jest odpięty do Amigi przez szynę procesora? myślałem że o to chodzi
[#22] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Shredder, post #21

Dokladnie chodzi o to. Całego mediatora
[#23] Re: Zaczynam przygodę z mediatorem

@Shredder, post #21

A niech sobie koledzy podpinają co chcą.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem