kategoria: A1200
[#1] Problem z dyskiem SATA
Zakupiłem takie coś

link

I mam pewien problem. Sklonowali kartę CF z systemem i z kickstartem 3.1.4 wszystko śmiga, natomiast przy Kickstarcie 3.1 i 3.0 nie bootuje z dysku. Co dziwne gdy odpalę Amigę z dyskietki hdtoolbox widzi ten dysk i partycje na nim. Tylko nie chce bootować z niego. Miał ktoś taki przypadek ? Próbowałem na 2 różnych dyskach 120 i 30 GB. Na obu ten sam problem
[#2] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #1

Pewno nie ładuje scsi.device nowego os 3.0/3.1.
I nie widzi dysku
[#3] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #1

FFS czy jakiś inny filesystem? jak inny to czy dograny do RDB?
[#4] Re: Problem z dyskiem SATA

@Risc, post #3

Głowy teraz nie dam bo nie jestem przed komputerem ale chyba jest custom filesystem. Tak pokazuje w hdtoolboxie. A czy dograny do RDB ? Nie wiem. Nie wiem też jak to sprawdzić i jak ewentualnie dograc

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:17:59 przez Vader_CH
[#5] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #4

odpal hdtoolbox i w nim możesz to sprawdzić
[#6] Re: Problem z dyskiem SATA

@Cezarykl, post #5

No właśnie w toolboxie pisze custom filesystem na wszystkich partycjach. Ale jak pisałem pod kickstartem 3.1.4 się bootuje a pod 3.0 i 3.1 już nie

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:30:54 przez Vader_CH

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:31:19 przez Vader_CH
[#7] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #6

W early menu pod kick3.0, 3.1 widać partycje bootujacą ?
Jakiej wielkości jest partycja startowa?

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:37:21 przez Norbert
[#8] Re: Problem z dyskiem SATA

@Norbert, post #7

Tak widać. Nie pamietam jaka jest wielkość. Sprawdzę jutro. Ale to klon karty CF która chodzi z kickstartem 3.0 i 3.1 bez problemu

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2020 23:43:22 przez Vader_CH
[#9] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #6

ale to nie na partycjach spr,
tylko w sekcji gdzie można dodać custom systemy ...

nie pamiętam jak to tam się zwało, trzeba uruchomić amisię
[#10] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #1

Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Taka sama sytuacja zdarza się, gdy zrobisz sobie dysk pod 3.1 i spróbujesz go uruchomić na KS2.0.
[#11] Re: Problem z dyskiem SATA

@sanjyuubi, post #10

Ale da się to jakoś zmienić i uruchomić mimo wszystko ?
[#12] Re: Problem z dyskiem SATA

@sanjyuubi, post #10

Pozatym jeśle ten sam dysk sklonouję na dysk ide to bootuje się na wszystkich kickstartach a jeśli sklonuję go na dysk sata to startuje tylko na kickstarcie 3.1.4
[#13] Re: Problem z dyskiem SATA

@Cezarykl, post #9

Gdzie można te custom systemy dodac ?
[#14] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #12

Problemem może być adapterek sata-ide i inne procedury wykrywania dysku w kick3.0 i 3.1 niż w kick3.1.4
Najłatwiej byłoby to sprawdzić odcinając kabel nr 1 w taśmie IDE.
Po resecie Amigi, dysk nie będzie się ponownie rozkręcał i będzie gotowy do wykrycia przez stary kickstart
[#15] Re: Problem z dyskiem SATA

@Norbert, post #14

Dodam jeszcze że dyski są SATA SSD zapomniałem o tym wspomnieć. Czyli że silników nie ma :)
[#16] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #15

opis jest na PPA

link
[#17] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #15

No fajnie że napisałeś teraz ale i tak spróbowałbym z tym przeciętym kabelkiem 1 w taśmie IDE.
Jakiej wielkości jest partycja bootujaca ?
Hdtoolbox pod kick3.0 ,3.1 widać poprawnie wszystkie partycje?
Czy pod kick3.x ( w early menu) widać partycje startową jako bootable?

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2020 15:44:12 przez Norbert
[#18] Re: Problem z dyskiem SATA

@Norbert, post #17

Trochę chaotycznie to wszystko napisałem zatem od początku:

Mam na dysku PC obraz karty CF Amigi. Gdy nagrywam go na kartę 16 GB lub większą wszystko działa pod kickstart 3.0, 3.1 i 3.1.4. Podobnie gdy nagram ten obraz na dysk IDE wszystko działa. Gdy ten sam obraz nagram na dysk Sata ( obojetnie czy na klasyczny czy na SSD) wtedy nie chce się bootować na Kicku 3.0 i 3.1. W Early boot menu dyski sata są niewidoczne, natomiast hd Tools widzi wszystkie partycje w tym pierwsza partycja oznaczona jako bootujaca o rozmiarze 1.1 GB.

Z ciekawości zakupiłem dysk wraz z adapterem Sata z systemem os 4.9. Sprzedający zaklinał się ze dysk chodzi tylko z kickstartem 3.1. Tylko !! Przed wysłaniem sprawdzał ponoć na A1200 z 3.1. Z żadnym innym. A u mnie bootuje się tylko z kicka 3.1.4 na 3.0 i 3.1 martwy i niewidoczny w Early menu
[#19] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #18

Czy jeśli potraktujesz dysk Sata pod kick3.x hdtoolboxem i ustawisz partycje bootującą, to Amiga z wystartuje?
Tak jak już pisalem. Problemem może być inny sposób identyfikacji dysku pod kick3.x i kick3.1.4.
[#20] Re: Problem z dyskiem SATA

@Norbert, post #19

Tylko czemu gość który mi sprzedawał dysk z os4.9 + adapter twierdził ze chodzi mu na kicku 3.1. A widziałem ze sporo tego sprzedał . Dziwne.
[#21] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #20

Za jakiegoś powodu, klonowanie dysku nie zawsze daje Ci 100% pewność działania, miałem jedną kartę CF na której musiałem ustawić partycje od nowa, bo skopiowany na nią obraz dysku nie działał. Jeśli postawisz partycje pod KS2.0. to zadziała ten dysk też na KS3.1. Możesz spróbować postawić na tym dysku partycje pod KS3.0 i na winuae skopiować dane z obrazu na dysk.
[#22] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #20

Bo miał inny adapter Sata-IDE.

ps.
Miałeś na myśli 3.9 a nie os4.9
[#23] Re: Problem z dyskiem SATA

@Norbert, post #22

Tak. 3.9 chociaż na aukcji ma opisane jako 4.9. Adapter miał ten sam bo sprzedaje dysk z adapterem i taśmą. Tak też to kupiłem w komplecie
[#24] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #23

Po takim adapterze ostatnio naprawiałem płytę 1200 (Budgie, CIA, CPU), więc zalecam ostrożność.
[#25] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #18

Dodaj w hdtoolboxie system plików jaki masz na tych dyskach, plik, maskę.
[#26] Re: Problem z dyskiem SATA

@Tomski, post #25

Mam dodane custom filesystem
[#27] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #1

Jaką masz wersję kickstartu 3.1? 40.68 czy 40.72 jeszcze inną? Bo one różnią się między sobą min scsi.device.
Także spróbuj poszukać jak najnowszego scsi.device (powyżej ver 40.12) i wgrać je za pomocą Loadmodule.
Załaduj te nowe scsi.device najlepiej z dyskietki
Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:01:29 przez RokiS

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 18:07:32 przez RokiS
[#28] Re: Problem z dyskiem SATA

@RokiS, post #27

Mam kickstart 40.068
[#29] Re: Problem z dyskiem SATA

@Vader_CH, post #28

No a ten sprzedawca mógł mieć nowszy kick 3.1 wersje 40.072 - tam już są nowsze moduły. Nie do końca się znam ale podejrzewam że winne może być to scsi.device.
Dlatego proponuję ściągnąć nowsze scsi.device i uruchomić z dyskietki (czyli stnd stworzyć folder S, a w nim startup-sequnce z Loadmodule scsi.device)
Jak coś jakieś nowsze scsi.device do A1200 i A600 mam. Do innych musiałbym poszukać.
[#30] Re: Problem z dyskiem SATA

@RokiS, post #29

No ale co da dogranie nowszego scsi.device do folderu s na dyskietce, skoro chcę bootować z dysku ? Nie do końca rozumiem. Skoro early boot menu nie widzi dysku to chyba to nie pomoże
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem