kategorie: CD32, Sprzęt
[#1] CD32 - nowy laser - PROBLEM
Wymieniłem w swojej CD32 laser na oryginał zakupiony w IMPEL. KSS-210A, wcześniej był 210B. Zrobiłem wszystko jak trzeba, zdjąłem zworkę technologiczną, złożyłem do kupy i nie działa. Laser robi "cyk, cyk, cyk" w kółko, próbując coś odczytać ale nic poza tym się nie dzieje. Płyta nie kręci się. Sprawdzałem już kilkukrotnie podłączenie taśmy do płyty głównej, sprawdziłem zasilacz i ten daje równe 5 i 12 V. Nie działa. Co może być nie tak?
[#2] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #1

Ciekawostka z tym "B". Obie moje cd32 mialy w oryginale "A".
Chyba musisz probnie założyć stary laser.
Ruszy to wtedy będziemy myśleć dalej.
[#3] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@mikecios, post #2

Założyłem stary laser. Działa jak poprzednio.
[#4] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #3

Laser z literką B jest droższy i ma lepsze skupienie wiązki.
Oba modele wyglądają identycznie,ale mają inne parametry.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:17:10 przez ak47
[#5] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@ak47, post #4

W IMPELU kosztują tyle samo. Napiszę do nich w ostateczności i zapytam czy by mi nie wymienili na 210B pomimo usunięcia zworki. Czyli rozumiem że 210A może nie działać u mnie prawidłowo bez dostrojenia elektroniki?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:19:35 przez nostrum666
[#6] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #5

Albo masz niesprawny laser. Też tam kupiłem i od razu mi wymienili.
[#7] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #5

Powiem Ci tak.
Mam kilka CD32,troszkę laserów w życiu wymieniłem,a w PS1 dziesiątki sztuk.
Te tanie zamienniki kupowane po 20-30 zł zawsze sprawiały problemy i większość z nich regulowałem,mimo , że były nowe.Ten z Impela podobno oryginał Sony.
Staram się kupować te "lepsze" zamienniki z metalową tulejką w otworze prowadnicy.U Ciebie jest metalową?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2020 16:27:28 przez ak47
[#8] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@ak47, post #7

Tak, jest z metalową. Według opisu na stronie jest to oryginał. Dzwoniłem już tam do nich, Pan powiedział mi abym go odesłał z opisem usterki to mi go wymienią na 210B.
[#9] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #8

Dostałem dzisiaj z Impel nowy laser, KSS-210B. Podłączam i nie działa. Już mnie coś bierze. O co chodzi. Obejrzałem sobie go dokładnie i zobaczyłem zielone rozwarstwienia soldermaski przy 2 i 3 pinie od prawej na czerownym złączu (chyba korozja ale pewności nie mam). Nie jestem pewien co to może być. Tak to wygląda:

Czy ktoś może napisać co to i czy przez to może nie działać?
Tutaj link do zdjęcia w większej rozdziałce.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 15:07:11 przez nostrum666

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 15:07:57 przez nostrum666
[#10] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #9

Wygląda jakby to po prostu cyna wpłynęła między warstwy tworzywa w trakcie lutowania.
[#11] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@orila, post #10

Właśnie odbyłem rozmowę z Panem w IMPELu i ten poinformował mnie że żaden laser jaki bym nie włożył do konsoli nie będzie działał bez kalibracji i mogę sobie zamawiać a to i tak niczego ie zmieni bo trzeba to ustawić i tyle. Powiedział że mam odesłać laser a oni zwrócą mi pieniądze i nie ruszały go argumenty że nie ja pierwszy wymieniam laser i problemy jakie mnie spotkały nie należą do powszechnych. Twierdził że pewnie czerpię wiedzę z forum, na którym nie ma nikogo kto by się znał a fachowcy nie dzielą się wiedzą na forach bo im się to nie opłaca. Teraz moje pytanie, czy odesłać ten laser czy jest szansa że da się coś z tym zrobić. Może ktoś z oscyloskopem chciałby mi w tym pomóc i sprawdzić co się da z tym zrobić?
[#12] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@orila, post #10

Chyba tak, u mnie w starym fabrycznym laserze to wygląda tak.
[#13] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #11

Dziwne, jeszcze żadnego nie musiałem kalibrować.
[#14] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@orila, post #13

Do Pana ze sklepu ten argument nie docierał. Tłumaczyłem mu że nie ja pierwszy wymieniam i że nie spotkałem się z przypadkiem żeby trzeba było coś regulować. Nie wiem co robić czy zostawić sobie ten laser na pamiątkę i może kiedyś na coś się przyda czy może odesłać. Pan sprzedawca powiedział że tych laserów nie będzie przez najbliższe 3 miesiące jak nie dłużej.
[#15] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #11

To jest generalnie słowo przeciwko słowu, bo ten pan na pewno sam żadnej wiedzy nie posiada i wyczytał z forum, że każdy laser trzeba kalibrować, dziwne zatem jest, że liczba ludzi, którzy mają problem jest sporo mniejsza, niż tych, u których wymiana przebiegła bez kręcenia czegokolwiek. Sam włożyłem do CDTV laser (wyglądał jak używany) wg instrukcji Orila i jedyne co kręciłem, to potencjometr mocy lasera, bo na starym był już kręcony, czyli w pozycji odbiegającej od fabrycznej. Jeżeli 1 problem na 10 przypadków sukcesu, sugeruje 100% niepowodzeń, to z tym panem sobie nie porozmawiasz.
[#16] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@sanjyuubi, post #15

Chyba że jest ktoś skłonny przetestować ten laser u Siebie, to mogę go podesłać na testy. Jeżeli zdarzyło by się tak że działa to może faktycznie coś nie tak z moją CD32?
[#17] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #16

Mnie zastanawia ten fragment:



Dlatego wkleiłem mój.laser.
U Ciebie cyna się w tym miejscu nie zwiera ?
[#18] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@mikecios, post #17

Nie, nie ma zwarcia. Pomierzyłem wszędzie gdzie się dało.
[#19] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #18

Kilka razy rezygnowałem z podjętej już decyzji
o zakupie cd32. Właśnie z powodu problemów
z laserami.
Z tego, co wiem, to większość laserów to powiedzmy,
nazwijmy to zamienniki.
[#20] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@mmarcin2741, post #19

To słaby powód do rezygnacji, raptem jedna osoba na X czasu zgłasza jakiś problem, a o wymianach zakończonych powodzeniem się nie wspomina, tutaj chociaż możesz kupić zamiennik, w CDTV i A570 to jest dopiero problem.
[#21] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@sanjyuubi, post #20

Wymiana lasera w CDTV/A570 przy odrobinie determinacji to też nie problem. Części kilka razy droższe i ostatnio musiałem czekać na przekonanie magazynu w USA, ale prawdziwy problem to uszkodzenia mechaniczne, czyli sprawki kogoś używajacego młotka i pilnika.

A wracając do CD32, to chyba raz miałem taki przypadek że laser robił tylko cyk i chyba coś źle się zmontowało mechanicznie - coś haczyło albo pozycja lasera była zła i jeszcze chyba musiałem jakoś bardziej zresetować... po rozkręceniu i przesunięciu lasera, kabli, odłączeniu zasilacza, resecie zadziałało, ale nie jestem pewien co najbardziej przeszkadzało.

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 19:46:52 przez orila
[#22] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@orila, post #21

Póki co założyłem stary laser i działa jak działał. Co zrobię dalej, jeszcze nie wiem. Prześpię się z tym i zobaczę. Albo faktycznie odeślę i pojadę na tym co mam albo wyślę do kogoś, kto będzie chciał się tym pobawić, się zobaczy.
Chyba mam po prostu pecha i tyle. Laser, który poprzednio odesłałem (210A) rzekomo jest sprawny i działa, co oznajmił mi Pan w sklepie. Ten też jest podobno sprawny ale, jak się dowiedziałem nie znam się na tym bo jakiś technik stwierdził że musi być tak a nie inaczej i trzeba go skalibrować.
[#23] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #22

Myślę, że jeśli masz laser B to już ktoś go wcześniej wymienił.
Jeśli tak to nie wykluczone jest, że już elektronika jest przekalibrowana pod ten laser.
I teraz prawdopodobne jest, że każdy następny oryginalny laser nie będzie działał.
Walczyłem z takim przypadkiem w zeszłym roku. Klient przysłał CD32 z nowym rzekomo oryginalnym laserem na wymianę. Po wymianie nie działało. Założyłem później mój nowy oryginalny laser kupiony wiele lat temu i też nie działał. Okazało się, że po kalibracji elektroniki pod nowy laser wszystko zadziałało. Zamontowałem ponownie mój laser i też działał bez problemów. W Twoim przypadku mogę z dość dużym prawdopodobieństwem stwierdzić, że laser, który masz jest zamiennikiem i ktoś się mocno napracował, żeby ustawić do niego elektronikę. Sporo laserów wymieniłem i sam kupowałem nie raz te droższe z Impela i nie pamiętam, żebym miał jakieś poważne problemy poza tym jednym przypadkiem, który opisałem. Z tanimi zamiennikami trafiały się problemy ale nie pamiętam, żeby nawet z tymi tanimi było tak źle, że nie czytał w ogóle.
[#24] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@Marcin74, post #23

Tu nie chodzi o to że nie czyta w ogóle ale nawet nie drgnie. Poprzedni 210A, który odesłałem przynajmniej próbował coś tam wyczytać, bo oko lasera chodziło góra i dół. Tutaj nic. Nie żebym jakoś specjalnie narzekał na stary, ale niestety zdarza mu się gubić ścieżki audio i długo doczytywać dane z płyt, czasem przez to robi się zwis, np w Pinball Illusions - mija chwila zanim zacznie odgrywać ścieżkę audio z płyty i często się zacina.
Miałeś już moją CD32 na warsztacie, może miałbyś chęć i czas zajrzeć do niej raz jeszcze? Podesłał bym Ci konsolę i ten nowy laser i zobaczyłbyś czy da się coś z tego zrobić?
[#25] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #24

Pytanie brzmi, na czym ten szanowny Pan sprawdzał ten laser i czy go kalibrował. Wyregulowany czy nie, soczewka powinna się poruszać góra-dół.

Najlepiej byłoby pomierzyć cewki, czy mają przejście i ta samą rezystancję.
[#26] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@sanjyuubi, post #25

Tzn. który szanowny Pan?
[#27] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #26

Ten ktory twierdzi, że laser jest sprawny.
[#28] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@sanjyuubi, post #27

Wydaje mi się że on sam nie za bardzo wiedział bo mówił mi o piśmie od jakiegoś technika, w którym to rzeczony technik stwierdził że działa a i ten musi działać ale trzeba skalibrować.
[#29] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #28

Poproś o wymianę, jeśli nie, to pożegnaj Pana.
[#30] Re: CD32 - nowy laser - PROBLEM

@nostrum666, post #28

CD32 ma z tego co pamietam dwa tryby pracy,i do tego sa oddzielne potencjometry ,dane i audio.

Można tak ustawić, że audio bedzie czytać ok, a danych za cholerę.

Nie mając oscyloskopu to zabawa na dłuższą chwilę ,a z to wręcz pięć minut.

Sam osobiście dwa razy to kalibrowałem ,najpierw płyta audio do Amigi włączamy i jezeli nie działa od razu to robimy kalibrację ,to dość proste ,potem płyta z danymi i ,i tu zaczynają się schody ,bo jak audio słychac że coś jest nie tak ,to tu nie ma takiej możliwości i tylko na oscyloskopie bedzie widać co się dzieje.

Kalibracja zawsze jest potrzebna ,nawet jak mamy stockową CD32 i Oryginalny laser,bo:

nie ma dwóch identycznych laserów.
nie ma dwóch identycznych cd32 ,zwłaszcza teraz po latach ,elektronika sie starzeje i jest dużo odchyłów w sygnale i jego przetwarzaniu.

CD32 mogło być już raz kalibrowane pod inny laser i idealny oryginał nowy nie będzie już działał z takim ustawieniem.

Osoby które kupiły oryginalny laser i mają nie grzebaną CD32 ,zapewne wsadzą laser i prawie nie zauważą że działa nie do końca wydajnie tak jak powinien.

Osoby z CD32 po przejściach piszą takie posty na forach.

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 11:01:13 przez damianx

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 11:01:38 przez damianx
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem