kategoria: A1200
[#1] Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.
Witam
przygotowałem kartę pamięci CF pod WinUAE do Amigi 1200. Włożyłem do amigi i wszystko poszło jak trzeba od pierwszego odpalenia. Jakie było moje zdziwienie że data i zegar pokazywały 20.05.01 godzina 02.21 (w nocy instalowałem na kartę pod PC) zamiast tej daty 19xx rok itd. Chciałem tę datę zmieniać manualnie już pod amigą ale nie mam pojęcia gdzie to się zapisało na dysku czyli tej karcie CF. Mam kartę elbox 4mb ale ona ma zepsuty układ zegara oki bo bateria wylała i coś się tam stało widocznie ze ścieżkami pod samym układem abo coś bo odbudowa ścieżek widocznie uszkodzonych i danie nowego akumulatorka nic nie dało. Co dziwne jak wyjąłem karte elbox 1204 to data nadal była 20.05.01 więc stwierdziłem że to musi być gdzieś zapisane na CF;ce - tylko gdzie?

A może ma ktoś jakiś pomysł żeby dodać sekwencje do startup-sequence typu setclock i co jakiś czas ustawiał bym sobie właściwy dzień i zegar np. równo od godziny 10.00 ?

A i jeszcze jedno coś - w latach 90tych miałem amigę i na dyskietce z programami typu file master xcopy był taki śmieszny wygaszacz ekranu co takie wirusy zjadały to co było na ekranie - jak to się nazywało :D - może ktoś pamięta ? (wirusów na ekranie było pełno i zjadały ekran - wielkość wirusów mniej więcej jak te emotek )
[#2] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #1

z tego co rozumie chcesz sobie wpisywac aktualny czas i miec go w systemie do czasu wylaczenia Amigi ?

jesli nie masz akululatora sprawnego bedziesz musial to robic recznie w AmigaShell

C:DATE 15-May-20 08:35:00

tak sobie przypomnialem ze jak masz rozszerzenie ELBOX to ono mialo zworkowa blokade zapisu zegara na karcie ..zobacz czy nie masz ustawionej zwory

potem

SETCLOCK RESET
DATE 15-May-20 08:35:00
SETCLOCK SAVE

w ROM 2.0 z automatu laduje czas przy starcie nie trzeba jak w kick 1.3 SETCLOCK LOAD


Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 08:38:34 przez HOŁDYS
[#3] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@HOŁDYS, post #2

Oki - dzięki.
zrobiłem tak zaraz po setpatch quiet w startup-sequence
DATE 15-May-20 10:00:00 >NIL:
i teraz już po załadowaniu workbencha jest data dobra (co jakiś czas sobie będę manualnie zmieniał).

A jeśli chodzi o Elbox 1204 to ona ma 3 zworki. Jedna jest od ON-OFF całej karty ram.
Druga jest od FPU jak ktoś ma wtyknięty ten koprocek i trzecia jest od kwarcu dla tego koprocka pga jak ktoś ma w karcie. O nawet znalazłem info o zworkach i karcie. https://bigbookofamigahardware.com/bboah/product.aspx?id=1592

Jeszcze powalczę z tym akumulatorkiem bo nie daje mi to spokoju.


A jeszcze jedno - bo miałem kiedyś taki programik mini który jak włączałem amigę to mogłem trzymać lewy lub prawy klawisz myszki i wtedy wybierało się Startup1 lub Startup2 a jak się nie trzymało przycisków to ładował się normalny startup-sequence - nie mogę sobie przypomnieć nazwy tego programiku.
[#4] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #1

Jeśli za każdym uruchomieniem Amigi ustawia tę samą, inną datę niż domyślna systemowa, to albo masz uszkodzony układ zegara, albo magistralę danych łączącą go z bebechami Amigi. Brak zasilania RTC też będzie skutkował wygenerowaniem za każdym razem tej samej daty (tu akurat jest prosto - trzeba sprawdzić, czy po wyjęciu z Amigi RTC ma napięcie na nóżkach zasilania). Kiedyś naprawiałem podobną usterkę w A4000, winny był zatrzask na magistrali danych (w A1200 chyba nie ma zatrzasku, a RTC jest wpięty wprost w szynę).
Czyli sprawdzić:
- napięcie zasilające RTC po wyjęciu karty z Ami
- "przedzwonić" połączenia RTC z Amigą
- sprawdzić analizatorem stanów logicznych czy RTC komunikuje się z Ami
[#5] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #3

A jeszcze jedno - bo miałem kiedyś taki programik mini który jak włączałem amigę to mogłem trzymać lewy lub prawy klawisz myszki i wtedy wybierało się Startup1 lub Startup2 a jak się nie trzymało przycisków to ładował się normalny startup-sequence - nie mogę sobie przypomnieć nazwy tego programiku.


Ja używam OneTouchMac.
[#6] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #3

Kart bylo E1204/8 kilka wersji od ELBOX

zobacz specyfikacje dobrze pamietalem po 30 latach :) :) :)


one 72 pin SIMM socket accepts up to 8 MB RAM
supports 1, 2, 4 or 8 MB SIMMs
with 8 MB RAM installed, the memory address space can be set either continuous or PCMCIA compatible
optional PGA or PLCC FPU, can be clocked either synchronously (14.28 MHz) or asynchronously (up to 50 MHz)
real time clock with auto-recharge battery
clock write protection
disable jumper

Zrodlo
[#7] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@HOŁDYS, post #6

Mój Elbox 1204 nie ma kości sim - ma wlutowane na stałe takie kostki pamięci i to dużo tego jest. Tak wygląda ta karta https://6.allegroimg.com/original/0c7a80/c08f61c24a2caf8c5867cc695636
Żadna z 3 zworek nie odpowiada za write on off zegara układu oki.
MIernikiem sprawdziłem czy z akumulatorka dochodzi prąd do układu oki i wszystko jest prawidłowo a jednak karta nie trzyma zegara - nie wiem co jest ;(
Przeczytałem też że ten układ oki może być zasilany od 2,4v do 6v max - dałem akumulatorek od jakiegoś starego telefonu 3,6 v (ale zdemontowałem elektronikę z tej baterii) i niestety ale nie działa a powinno bo nic nie pomyliłem. (abo pod układem jest jeszcze zeżarta ścieżka od kwasu ze starej baterii abo układ oki zegara jest ze starości walnięty.

PS. Zjadacza ekranu znalazłem przypadkiem - nazywało się to Crabs
[#8] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@wali7, post #4

Jak wyjmę ram 4mb i uruchomię np. workbench z dyskietki to data jest stara 199x rok.
Jak bez karty elboxa uruchomię system z dysku twardego czyli karty CF przygotowanej pod winuae dnia 2020.05.01 o godzinie 02.21 to po włożeniu takiej karty CF do amigi i załadowaniu z niej Workbencha data jest taka jaka była pod winuae (szok dosłownie że nie jest 199x rok bo w końcu nie ma karty elboxu 1204 w amisi - specjalnie ją wyciągnąłem żeby się przekonać jaka będzie data). Zacząłem szukać gdzie to jest zapisane na tej karcie CF w plikach Workbencha, bo musi skądś tą datę brać - zmieniłem File Masterem dosłownie wszystkie daty z atrybutów plików z wszystkich folderów zmieniając je na aktualne 2020.05.15 godzina 11:11 żebym wiedział czy zadziała ten sposób po restarcie, i nie zadziałało - dalej jest data i zegar ta która była jak przygotowywałem kartę CF pod WinUAE czyli 2020.05.01 02:21. Doszedłem do wniosku że te dane daty i zegara muszą być zapisane w danych jak tworzyło się partycję na dysku. Z czytałem te dane programem RDB Arc i dalej nic już nie zrobiłem, bo nawet w Hexie tego pliku nigdzie nie znalazłem tej daty i godziny z winuae.
Ogólnie nie zależy mi już aż tak na tym (Bo dodałem linie do startup sequence żeby ustawiało się manualnie za każdym włączeniem systemu) - ale zaciekawiło mnie to, że system bez fizycznego zegara i karty elboxa z dyskiem twardym odczytuje tą datę skądś z karty CF, a z dyskietki już nie (ale to oczywiste).


Wniosek mój taki że jak ktoś nie ma zegara w amisi to przy robieniu partycji na dysku lub karcie sd czy cf - warto jest ustawić przed odpaleniem HD tool boxa datę i zegar żeby nie było za każdym razem 1978 rok godzina 00.00 itp. (oczywiście mogę się mylić - tylko taki mój wniosek).

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2020 19:56:15 przez KoFi
[#9] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #8

Data i czas moze tez byc zapisana jesli sie nie myle w pliku:

Devs:system-configuration
[#10] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Phibrizzo, post #9

w tym pliku sprawdzałem jako w jednym z pierwszych : )
nie było tam zapisanej daty.
[#11] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #10

Włącz jakiś ,monitor systemowy' i zapisz datę pod systemem. Analiza zadań powinna Ci wskazać gdzie jest zapisywana.

Pod WB 1.3 była opcja chyba prefscopy, przepisująca ustawienia na inną dyskietkę. Nigdy nie korzystałem z tego i nawet nie wiem, w jakiej formie występuje ona w systemach 3.x Niestety nie wiem czy obejmowała ona także zegar.
[#12] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Rafał A-3000, post #11

To byłoby za proste a informacja gdzie na dysku zapisywana jest data byłaby już dawno znana przez użytkowników Amigi.
[#13] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #12

Właśnie zrobiłem tak jak pisałeś wczoraj z tymi prefsami od wb 1.3 - niestety zegar się tam nie zapisuje choć jest opcja save wszystkiego.

Ogólnie już sobie poradziłem wczoraj z zegarem w Elboxie 1204 (przemyłem w izopropanolu całą kartę i wypsikałem złącze w "Kontakt S do lepszego przewodzenia styków w elektronice" wygrzałem kartę trochę suszarką fest i wszystko ładnie działało. Ale dziś raz ram jest raz nie ma - nie wiem co się dzieje - wymieniłem w tej karcie 1 kondensatorek na taki sam parametrami tylko wyższy ale teraz się zastanawiam jak sprawdzić resztę tych podzespołów i jakim programem sprawdzić najlepiej kości fast ram? (z aminetu ściągnąłem memtest2 jakiś i na końcu po teście napisało że nie mają pamięci erroru - ale chciałem sprawdzić jeszcze jakimś programem, tyle że nie mam pomysłu co by było najlepsze.)
Zastanawiam się nad wymianą tych żółtych kondków prostokątnych i tych okrągłych jak kropelka tylko nie wiem czym to zastąpić bo to jakieś takie dziwne i niespotykane.

Zegar z akumulatorkiem po starym telefonie działa już poprawnie - trzyma datę i godzinę. Płyta główna 1200ki to 1D.4 (wymienione wszystkie kondensatorki na nowe 2 tygodnie temu).

https://imagehost.imageupload.net/2020/05/18/20200515_215406b.jpg


Odpowiedź 2.
Można zrobić test pod winuae lub nawet amigą wziąć przygotować jakaś kartę CF lub SD - ustawić przed hdtoolboxem datę i godzine - przygotować kartę zainstalować WB i zobaczyć datę bez żadnych kart pamięci i zegarów sprzętowych. Wtedy będzie jasne czy dane daty i zegara są zapisane juz w HDToolBoxie kiedy naciskamy na koniec SAVE Partition data itd.
PS. ja tak mam że odkrywam zawsze coś dziwnego przed wszystkimi :D hahaha
[#14] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #12

OS przy braku RTC traktuje najpóźniej zmieniony plik na SYS: jako czas systemowy.

S.
[#15] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@sq7bti, post #14

KoFi już zrobił eksperyment i zmienił datę w plików na dysku, a data systemowa się nie zmieniła po resecie.

Czyli według Ciebie system skanuje wszystkie pliki w SYS: po każdym resecie i sprawdza, który jest najnowszy ?
Czy na pewno ?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:37:04 przez Norbert
[#16] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #15

Za AmigaOS Manual, sekcja DATE:

"If your Amiga does not have a battery backed-up hardware clock and you do not set the date, the system, upon booting, will set the date to the date of the most recently created file on the boot disk. "

Mea culpa utworzony, nie zmieniony.

S.

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2020 11:45:13 przez sq7bti
[#17] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@sq7bti, post #16

Tylko, jeśli to ma tak działać to reset nie wystarczy na zassanie nowej daty, trzeba odciąć zasilanie (tak to przynajmniej się dzieje, gdy nie działa podtrzymywanie bateryjne RTC).
[#18] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@sq7bti, post #16

To powiedz mi jeszcze skad Amiga wie że dany plik był utworzony a kiedy zmodyfikowany ?
Przeglądając dowolny plik na partycji FFS widzę tylko jedną datę przy pliku.
Możesz mi powiedzieć czy to data utworzenia czy modyfikacji ?

Skanowanie dysku po resecie Amigi nadal pozostaje. Trochę to może potrwać.
[#19] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #18

Jak zrobimy własną dyskietkę startową np. z directory opus czy file masterem i wszystkie pliki na tej dyskietce będą miały nową datę aktualną to kiedy nie mamy sprzętowego zegara i tak i tak nie będzie tej daty kiedy startujemy z DF0 - więc system nie bierze daty z SYS na pewno z żadnego pliku.

Z ciekawości teraz wziąłem kartę CF 128mb i przygotowałem ją pod amigą, ale wcześniej ustawiłem zegar z datą i odpaliłem HD Tool Box'a.
Miałem rację - HD Tool Box po ustawieniu sobie partycji itd. w momencie SAVE zapisuje tą datę na dysk jaką mieliśmy w aktualnej chwili.
Dysk zabotowałem i odpaliłem file mastera (tu widać ładnie datę i godzinę) i data była dokładnie taka jaka była w momencie naciśnięcia Save configuration disk w HD Tool Boxie.
To tyle - temat zapisu danych zegara rozwiany OK
Żeby było ściślej to wszystko robiłem na gołej amidze 1200 bez Elboxa 1204. Jak widać 30 lat amigowania i jeszcze można się coś nauczyć
[#20] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@KoFi, post #19

Tak też przypuszczałem że tak bedzie, ale nie miałem jak sprawdzić.

Sq7bti przystaje przy czymś innym.
Nawet się nie zastanowił że do pliku przypisana jest tylko jedna data, o skanowaniu SYS: nie wspominając.
[#21] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #20

Zgłoś błąd w manualu.
S.
[#22] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@sq7bti, post #21

Ja się na niego nie powoływałem, więc Tobie pozostawiam działanie.
Pamiętaj, że nie wszystko co jest napisane w internecie jest prawdą.
Trzeba szukać wiadomości w kilku źródłach i na ich podstawie i własnym doświadczeniu wyciągać wnioskiOK
[#23] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #22

Obowiązkiem strony obalającej tezę jest okazanie dowodu przeciwnego. Ja pokazałem tylko dowód potwierdzający to co pamiętałem z dawnych czasów. Gdybyś dobrze poszukał znalazłbyś kilka papierowych cenionych i sprawdzonych publikacji z takim samym opisem z lat 88..95.
Co do miejsca gdzie przechowywana jest data i godzina ostatniej modyfikacji systemu plików w OFS/FFS to jest to root-block. Jego niezgodność ze stanem faktycznym jest np. powodem tzw "walidacji" przez pamiętnego Disk-Validator'a. W root-block'u jest też zapisana data i godzina stworzenia danego dysku - dzięki temu możesz sformatować kilka dysków o tej samej nazwie, a OS i tak będzie w stanie je rozróżnić.

q.e.d.

s.
[#24] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@sq7bti, post #23

To teraz to piszesz?
Nalezalo tak odpowiedzieć na początku i byłoby po sprawie. A tak .....

Czyli co, jeśli data się nie zgadza, to włącza się "walidacja" ?
A kiedy można stwierdzić jaki jest stan faktyczny a kiedy nie (chodzi o datę w RDB), jeśli nie ma zegara.
Nie zauważyłem żeby co reset dysk miał walidację z powodu innej daty (brak zegarka) względem daty w RDB.
[#25] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #24

Ciekawa dyskusja. Przy okazji może się czegoś dowiem o walidacji dysku. Niektóre dyskietki miały plik validatora w L. Był jeden wirus lubiący ten plik. Inne dyskietki są bez niego. Jak rozumiem dyski twarde mają go w RDB. A w jakim celu miało go cześć dyskietek?
Czasem też po resecie jest walidacja HDD. Wtedy system sprawdza właśnie te daty?
[#26] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Rafał A-3000, post #25

Plik Disk-Validator potrzebny jest przy kick1.3 i niższym.
Od kick2.x dostępny jest w ROM.

ps.
Rafal, o sprawdzanie daty pytaj się Sq7bti.
On twierdził że tak jest.
Z drugiej strony jakie miałoby znaczenie dla pracy dysku że nie zgadza się data.
Najważniejsze żeby dostęp do plików był poprawny a nie data
[#27] Re: Zapisana data i czas na HD bez działającego zegara na karcie pamięci.

@Norbert, post #26

O. Jedno już wiem. OK Plik był stosowany w 1.3, tylko że bez niego też dyskietkę czytało (gdy się ją nagrywało np. pod 3.1. Jakie miał więc zadanie ten plik?
Jak się system wywali na dysku w trakcie zapisu to przelatuje całe drzewo katalogu. W jakim celu? Aktualizuje dane drzewa?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2020 11:56:33 przez Rafał A-3000
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem