kategoria: Sprzęt
[#1] Problemy z kartami mSD
Witam,
Mam mały problem z kartami micro SD, jedna 8gb, druga 32gb. Otóż, po podłączeniu zarówno jednej jak i drugiej pod winuae, przestała je "widzieć" (wcześniej było ok) prawdziwa amiga. Sklonowałem oczywiście dla bezpieczeństwa obrazy na dysku w pc, ale coś mi się wydaje, że jak je wczytam z powrotem na te karty to też nie będzie to działać. Pod emulatorem wszystkie pliki są widoczne, system startuje, nie ma żadnych błędów, widać partycje, można normalnie pracować. Natomiast po podpięciu do amigi zero reakcji, zarówno na interfejsie IDE3.5"/CF/mSD, jak też na IDE2,5"/CF/mSD na a600 i a1200.
W amigach mam standardowy kontroler ide, a sama karta była podpięta przez przejściówkę CF/mSD. Na pececie stosuję SD/mSD do odczytu w emulatorze. Przeczytałem kilka postów z tym związanych, ale nie znalazłem tam odpowiedzi na nurtujące mnie zagadnienie - co jest grane, czy windows coś tam zapisuje czy jak?
[#2] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #1

Witam.
Prawdopodobnie Widows Ci się „porządził” i zrobił „naprawę”.
Jaką masz wersje okienek? Czy masz włączone autoodtwarzanie, które jest domyślnie załączone.
Ja do przenoszenia danych z PC na Amigi i odwrotnie używam osobnej karty SD o pojemności 2GB (zwykła SD nie SD-HC) i czytnika PCMCIA a na PC czytnika USB. Karta sformatowana na FAT16 a w Amidze zainstalowane oprogramowanie FAT95.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 17:28:57 przez ted
[#3] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #1

Czy na emulatorze masz ustawioną emulacje IDE Amigi (scsi.device) czy używasz uaehf.device?
Czy prawdziwa Amiga widzi dysku pod hdtoolbox ?
Jakie masz tam ustawione .device?
Na Amidze używasz scsi.device i filesystemu obsługującego dyski większe niż 4GB?
[#4] Re: Problemy z kartami mSD

@ted, post #2

Prawdopodobnie Widows Ci się „porządził” i zrobił „naprawę” - tak myślałem Mam 10, nic nie zmieniałem w konfiguracji autoodtwarzania, więc pewnie tak jest jak piszesz.
[#5] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #4

Nie sądzę.. ta karta jest dla Windowsa nie sformatowana. Jedyne co mógłby zrobić to ja sformatować za Twoją zgoda, w rezultacie nie widziałbym jej także pod uae.
[#6] Re: Problemy z kartami mSD

@Norbert, post #3

Czy na emulatorze masz ustawioną emulacje IDE Amigi (scsi.device) czy używasz uaehf.device? - uaehf, no i to jest chyba problem, bo jak ustawiam a600/1200/4000 ide to jest identycznie jak w amidze, czyli cisza i głusza
Czy prawdziwa Amiga widzi dysku pod hdtoolbox ? - nie, mam dyskietkę ratunkową z hdtoolboxem i "napęd" jest niewidoczny
Na Amidze używasz scsi.device i filesystemu obsługującego dyski większe niż 4GB? - karta jest tak skonfigurowana, że obsługuje większe dyski, ma wrzucony PFS/03 i pewnie oryginalny scsi.device się podmienia podczas startu, zaraz sprawdzę zresztą.
[#7] Re: Problemy z kartami mSD

@juen, post #5

Oczywiście wyskakuje mi przy włożeniu karty, żeby formatować. Spróbuję przywrócić oryginalny obraz który mam na dysku.
[#8] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #7

Zgrałem obraz, nic nie pomogło, karta na emulatorze działa tylko z uaehf.device. Szukam dalej
[#9] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #8

Zmień uaehf.device na scsi.device.
[#10] Re: Problemy z kartami mSD

@nostrum666, post #9

W sensie przestawić w emulatorze, czy jak?
[#11] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #1

A czemu nie przerzucasz danych makiem mini i morphosem? Morphos automatycznie podmontujewszystkie partycje z karty SD i nic nie popsuje?
[#12] Re: Problemy z kartami mSD

@michal_zukowski, post #11

W sumie racja, teraz to wiadomo, mądry Polak po szkodzie.... Mam jeszcze rpi, ale zawsze lapek z windą włączony i stało się Tfuj, tyle lat i zawsze wszystko przez tego wirusa zwanego systemem operacyjnym. Ile to przez te zabawy czasu poszło na marne, no nic znalazłem kilka poradników, więc wieczorem biorę się do pracy.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:08:38 przez thomek
[#13] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #12

A nie wziąłeś pod uwagę tego że jest problem sprzętowy w Amidze i dlatego karty SD nie działają.

Czy na pewno używasz RDB na karcie SD?

Jeśli dane na karcie są widoczne na Winuae , to nic nie straciłeś.
Wszystko jest do odzyskania.

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2020 10:19:14 przez Norbert
[#14] Re: Problemy z kartami mSD

@Norbert, post #13

Wziąłem, dlatego sprawdziłem na 2 interfejsach w 2 amigach. Wcześniej działały i w a600 i w a1200 normalnie, ale tak jak wspomniałem po podpięciu ich pod winuae, zaczęło się kaszanić. Dane widzę pod emulatorem, wszystko ładnie pracuje, ale jak ustawię również pod emulatorem opcję "Commodore A600/A1200/A4000 IDE", to mam tak samo jak na amidze. Ekran romu z dyskietką, czyli coś nie halo moim zdaniem na karcie. Sam już nie wiem, próbuję dalej.
[#15] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #14

Czytaj co kolega radzi i zrób to, a nie mędrkuj. To prawdopodobnie o to chodził. link
[#16] Re: Problemy z kartami mSD

@Norbert, post #13

No i okazało się, że to jest problem sprzętowy. Przejściówka CF/mSD się chrzaniła. Dzięki za pomoc, wszystko hula. Przy okazji skorzystałem z tego poradnika, który rozjaśnił mi kilka spraw odnośnie kilku ustawień w emulacji na WinUAE. Ponadto użycie Morphosa do przerzucania danych to świetny pomysł.


Ostatnia aktualizacja: 21.06.2020 17:12:18 przez thomek
[#17] Re: Problemy z kartami mSD

@thomek, post #16

Podepnę się pod ten wątek, żeby nie zaczynać nowego.

Mianowicie chodzi o to, że mam zamiar wrzucić do A1200 combo KA47+SD2IDE+SD. Chciałbym wrzucić min.4GB SDHC w klasie C10 albo podobne.

Pytanie czy z SD jest podobnie jak z CF, że nie każdą chce prawidłowo czytać na prawdziwym sprzęcie? Jeżeli tak to jakie polecacie? I jak się sprawują większe wielkości (>4GB)?
[#18] Re: Problemy z kartami mSD

@Solo Kazuki, post #17

Jeszcze nie spotkałem karty SD która by nie działała, testowałem ich sporo, ale największe to 32GB i śmigają bezproblemowo.
[#19] Re: Problemy z kartami mSD

@Solo Kazuki, post #17

To jest właśnie zaletą SD, że pomijając przypadki kart uszkodzonych, nie ma żadnych problemów typu taki model działa, a taki nie działa. Niedawno na znanym portalu kupiłem kilka kart micro SD 2 GB używanych, różnych producentów (z starych nawigacji samochodowych) w atrakcyjnej cenie, wszystkie z Amigą działają bez problemu.
[#20] Re: Problemy z kartami mSD

@lopezpb, post #18

64GB u mnie też działa.
128GB sprawdzałem narazie tylko w A500+TF536 i jej nie widzi
Jak sprawdzę w A600/A1200 to dam znać
[#21] Re: Problemy z kartami mSD

@snifferman, post #20

U siebie na 1200 plus apollo 060 karta 64gb nie chciała działać, pod pc też sprawiała problemy więc zakładam że coś nie halo z samą kartą. Za to 32gb san diska śmiga aż miło OK
[#22] Re: Problemy z kartami mSD

@snifferman, post #20

Już zakupiłem kartę microSD (z adapterem SD) Kingston Canvas Select 32GB klasy C10/U1.
[#23] Re: Problemy z kartami mSD

@Bartek2075, post #21

Podejrzewam że chodzi o standard, ta 64GB to zapewne już nowszy SDXC. Największe karty w standardzie SDHC jakie teraz przy poszukiwaniach spotkałem to 32GB.

Zresztą to 32GB spokojnie w A1200 powinno wystarczyć i to z nadmiarem. ok, racja
[#24] Re: Problemy z kartami mSD

@Solo Kazuki, post #23

Amiga po swojej stronie widzi tylko dysk IDE o X rozmiarze, który podaje czytnik/adapter, obsługa technologii kart SD leży po stronie czytnika.
[#25] Adapter PCMCIA na microSD

@WyciorX, post #24

Znowu żeby nie zaczynać nowego wątku...

Mam też kartę microSD 2GB, która by mi służyła do przenoszenia danych pomiędzy Amigą a innymi sprzętami. Zamierzam więc dokupić jakiś adapter PCMCIA na microSD. Podejrzewam że w tym przypadku mogą się pojawić problemy? Czy ktoś korzysta z podobnego rozwiązania? Jeżeli tak to jaki adapter by polecił?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 13:17:07 przez Solo Kazuki
[#26] Re: Adapter PCMCIA na microSD

@Solo Kazuki, post #25

Korzystałem z dwóch rozwiązań. Pierwsze to kanapka w prawdziwie amigowym stylu: adapter PCMCIA na CF, do niego włożony adapter CF na SD, do niego z kolei adapter microSD na SD, w nim wreszcie karta microSD. O dziwo żadnych problemów.

Drugie rozwiązanie to adapter PCMCIA od razu na SD zakupiony na Allegro od ponga777. Niestety aktualnie chyba nie ma ich w ofercie. Jest bardzo wygodny, pewną wadą jest obsługa kart SD tylko do 2 GB włącznie, większe karty nie są widziane. Poza tym również bez problemów, 2 GB do przenoszenia danych raczej wystarcza.

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 13:28:28 przez Krashan
[#27] Re: Adapter PCMCIA na microSD

@Solo Kazuki, post #25

link taki zestaw działa u mnie na A600 :) bezproblemowo.
[#28] Re: Adapter PCMCIA na microSD

@RokiS, post #27

A jak się nie korzysta z PCIMCIa to wygodniejsza i tańsza jest przedłużka na karty SD wyprowadzony złączem PCIMCIA.

[#29] Re: Adapter PCMCIA na microSD

@Krashan, post #26

Ja używałem takiej kanapki przy A1200(pcmcia-cf-sd-microsd) i działała z kartami 128GB. Większych już nie testowałem.
[#30] Re: Adapter PCMCIA na microSD

@Solo Kazuki, post #25



ten czytnik działa z kartami max 2GB
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem