kategoria: A1200
[#1] Składanie a1200 z klocków
Cześć,
Czy dobrze kombinuję? Kupić płytę główną a1200 plus ekrany potem obudowę, stacje dyskow z kabelkami oraz podstawkę pod hdd i mamy amige gotową?
Co mi jeszcze będzie potrzeba? Pomóżcie.
Z tego co widzę to klawiatura będzie najbardziej problematyczna?
Pozdrawiam
[#2] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #1

Kupno części i składanie Amigi jest mało ekonomiczne.
Po co kombinujesz?Kup A1200 i już.
Liczysz ,że wyjdzie taniej?
[#3] Re: Składanie a1200 z klocków

@ak47, post #2

Nie bedzie taniej. Liczę na to, że rozłożę inwestycje w czasie.
Pozd
[#4] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #1

Tak to się składało peceta, jakieś 25 lat temu. Ceny wysokie, zarobki niskie, więc się kupowało poszczególne podzespoły i składało. Ty chcesz tak A1200 kupować ? Nie masz siana do idź do bociana
[wyróżniony] [#5] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #1

O ile chcesz tą Amigę po prostu do używania to jak najbardziej można złożyć. Jeżeli ma być elementem kolekcji i w możliwie największym stopniu zachowywać cechy oryginalne, lepiej zazwyczaj kupić całą.

Gdy mówimy o użytkowej Amidze, takie rzeczy jak górny ekran, czy sanki HDD są mało potrzebne. Najważniejsze elementy to płyta główna, obudowa i klawiatura. Stację dysków można zastąpić Gotekiem.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 08:30:11 przez Krashan
[wyróżniony] [#6] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #4

Tak to się składało peceta, jakieś 25 lat temu.

Patrzaj, niektórym tak zostało widocznie, bo nie dalej jak 3 miesiące temu składałem sobie peceta, bo lubię i chcę mieć dokładnie to co chcę mieć.
W przypadku Amigi wygląda to nieco inaczej, bo nie masz 100 podzespołów różnej manufaktury do wyboru. Niemniej różnie bywa, może Ci np. wpaść tanio sama płyta, fdd itd.. W konsekwencji może wyjść nieco taniej...
[#7] Re: Składanie a1200 z klocków

@Kilos, post #6

To może przewrotnie: coś neo retro na fpga i nowa obudowa ?
[#8] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #4

Kolekcjonerem nie jestem, amiga w muzeum stać nie będzie. Komputer prosty jak cep to dlaczego nie poskładać to z klocków? Co mniej koszerny będzie?
Amiga będzie służyć do grania, pomysł padł jak zobaczyłem parę gratow dostępnych na alle, A ceny samych amig kładą na kolana, tzn. Wystrzeliły w kosmos. Czy słusznie, czasami odnoszę wrażenie, szczególnie oglądając wystawione za 3 lub 4 tysiące amigi 1200 to myślę, że nikt tego i tak nie sprzeda, są tylko wystawione dla zasady w celu podwyższania cen średnich bieżących. Taki efekt psychologiczny.

Co do zasobności, nie Twoja broszka czy mam kasę czy nie. Więc takie osobiste wycieczki sobie daruj, nie są na temat, no chyba ,że na tutejszym forum każdy kwitek pokazuje.
[#9] Re: Składanie a1200 z klocków

@ch0mik, post #7

Nie nie nie.
Tylko oryginał.

Pozd
[#10] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #8

Pytanie w którym wypadku przepłacisz więcej - kupując kawałek po kawałku, czy kupując gotowy zestaw, ale biorąc go na raty. Ale ja się tam nie znam, ostatni raz Amigę 1200 kupowałem w 1997.
[#11] Re: Składanie a1200 z klocków

@Krashan, post #5

Cześć,
tak mam obecnie z a500+ i gotekiem. Używana co dziennie do toki i gods.
Ale myślę nad a1200 może gry z karty pójdą i będzie wygodniej? Tylko jeszcze pamięć trzeba dokupić.

Do a600 poluje na rozszerzenie pamięci i też będzie karta.

Wszystko zależy od tego co wylicytuje niebawem.

Pozd.
[#12] Re: Składanie a1200 z klocków

@recedent, post #10

Część,
Tak wiem, ale obecnie używam a500+ i a600 więc ciśnienia nie ma, A na pewno że składaniem byłaby jakąś zabawa no i nauka dla młodych.
Pozd
[#13] Re: Składanie a1200 z klocków

@Kilos, post #6

Widać nie zrozumiałeś wypowiedzi, bo te 25 lat temu to się składało kupując np. płytę, za miesiąc proc, za dwa resztę gratów. 3 miesiące temu kupiłeś całość w częściach prawda ? Rozumiesz już różnicę ?
[#14] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #13

Nigdy nie słyszałem aby ktoś tak po kawałku kupował.
[#15] Re: Składanie a1200 z klocków

@Aniol, post #14

Poczytaj sobie bodajże sierpniowy numer Bajtka z 1994 roku.
[#16] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #15

dobre ;)
link
[#17] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #13

Rozumiem różnice niemniej nie spotkałem się z taką strategią szczerze mówiąc.
Kompletowanie komputera przez rok niesie za sobą ryzyko, że w konsekwencji będziesz miał nowy, aczkolwiek już przestarzały sprzęt.
[#18] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #13

Też nie znam nikogo kto tak własnie robił.
Co z gwarancją jak przez rok złożyłeś komputer, a procesor kupiony 12 miesięcy temu okazywał się uszkodzony?
Kupujący byłby w czarnej d.
[#19] Re: Składanie a1200 z klocków

@recedent, post #10

Ja ostatnio sprzedawalem w 94. A kupiłem dwie w 2020.
[#20] Re: Składanie a1200 z klocków

@stachu100, post #18

Część,
Gwarancja na podzespoły na dwa lata. Tutaj nie ma problemu.
Pozd
[#21] Re: Składanie a1200 z klocków

@stachu100, post #18

Może Wasi rodzice byli dziani i dostawaliście kompletny i nowy sprzęt, ale u nas to się kupowało często na raty. I nie mam tu na myśli zakupu gotowego komputera w sklepie tylko właśnie etapami w częściach. Pierwszy PC to jakiś 386SX bez dysku twardego, bez dźwiękowej karty, skompletowany z używanych podzespołów. Na moim osiedlu co najmniej kilku znajomych w taki sposób przesiadało się z komputerów 8bit na PC. Pozostali szcześliwcy posiadali Amigi i długo rządzili :)
[#22] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #20

Młody jesteś. szeroki uśmiech
Wcześniej (XX wiek) gwarancja była tyle, ile dał sprzedawca.
Dopiero Unia Europejska wymusiła 2 lata gwarancji dla konsumentów.
[#23] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #21

No nie stary, akurat pierwszą Amigę 500 rodzice kupili mi na raty. Pierwszego PC też miałem z odzysku po starszym bracie. Nadal jednak nie było to kupowanie komputera po kawałku żeby w końcu uruchomić go po jakimś czasie. Szeroko pojęta "rozbudowa" to trochę co innego. Można było nie mieć od razu HDD czy karty dźwiękowej, ale działający komputer był.
To jednak stare dzieje umówmy się.
[#24] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #1

A1200 złożysz bez problemu ale nie do końca będzie oryginałem
płytę, obudowę, stację, taśmy, ledy, klawiaturę, śruby kupisz bez problemu, najwyżej poczekasz trochę na odpowiednią aukcję
będziesz miał problem z dolną blachą, z górną pewnie nie powinno być problemu
będziesz miał problem z oryginalnym przyciskiem do stacji fdd
będziesz miał problem z blaszką na tylne porty i blaszką do przykręciania płyty
[#25] Re: Składanie a1200 z klocków

@Kilos, post #23

Nie twierdziłem, że było to coś powszechnego. Praktykowane raczej u biedniejszych ludzi, którzy też chcieli mieć komputer, a z jakiś powodów nie mogli sobie pozwolić na zakup na raty. U mnie zaczęło się od zakupu stacji 3,5 :) Nie pamiętam już ile, ale chyba kilka miesięcy kompletowało się podzespoły, używane z giełdy i komisów.
Stare czasy :)
[#26] Re: Składanie a1200 z klocków

@stachu100, post #18

Ja tak składam A1200, do zajeżdżania na co dzień.
Zaczęło się od newsa o nowej płycie od Jensa, ale w międzyczasie się to rozmyło i kupiłem działająca płytę z odzysku. Do tego jest obudowa z kickstartera (i niedoczekane przyciski stacji dysków :/ ), tylna metalowa listwa od kolegi z forum, mam też klawiaturę (i niedoczekane klawisze z kickstartera :/ ). W międzyczasie @Krashan zapowiedział swoją klawiaturę mechaniczną (pamiętamy i czekamy!). Do tego zamówione ACA i Indy mk3. Jeszcze nie wiem czy stacja czy Gotek, ale pewnie Alps.
Tak więc da się, taniej nie jest, szybko nie jest, gdybym nie miał już dwoch Amig to pewnie bym nie szedł tą drogą do pierwszej Amigi.

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2020 21:22:26 przez vojo
[#27] Re: Składanie a1200 z klocków

@111zenek, post #1

Witaj
jak tak składałem, Amigę 500,zacząłem od płyty głównej, potem szukanie taniej obudowy, i klawiatury co mi się udało zrobić, rozważałem różne warianty, ale tak jak mówisz inwestycja jest rozłożona w czasie, w zależności jaką kasą dysponuje
Pozdrawiam
[#28] Re: Składanie a1200 z klocków

@ingenic, post #21

Mój pierwszy personal computer to Atari 800xl z magnetofonem i TV Neptun 156, przerobiony na monitor, po roku dokupiłem stację dysków, bez stacji to koszt 127 papierów, dwa lata oszczędzania, nie każdy miał zamożnych rodziców tak jak ja dorosły, czyli koszty życia etc, takie posty że należy kupić to czy tamto, zastanawia mnie czy te osoby faktycznie to mają czy też kibicują, nie mając tego co piszą
[#29] Re: Składanie a1200 z klocków

@vojo, post #26

Co do składania peceta, to sam tak robiłem. Wkładałem nową kartę graficzną w stara płytę, jak kupiłem nową płytę to pozbywałem sie starej, za pieniądze kupowałem np kartę muzyczną.
To samo z hdd. Kupowało się większy, sprzedawało starszy mniejszy, aby kupic jeszcze coś innego. Zawsze ktoś to kupował, nie było problemów.

Z Amigą to inna sprawa. Można kupować elementy po kolei, ale aby to ładnie wyglądało, to wyjdzie wcale nie taniej. Można zlutować sobie swoją płytę, można kupić prawie skończoną.
[wyróżniony] [#30] Re: Składanie a1200 z klocków

@Aniol, post #14

Wystarczy poszerzyć krąg znajomych, wszystko zależy ile zarabiasz, proste, jak masz rodzinę, kredyt, są rzeczy ważne i ważniejsze, a hobby rozkłada się w czasie
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem