kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, Mediator, NatAmi, Prometeusz, Sklepy, Sprzęt
[#1] Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama
Cześć, będzie mała reklama. Jeśli to bardzo mocno niezgodne z regulaminem to proszę moderatora o usunięcie.

Jakiś czas temu na szybko zrobiłem mały sklep internetowy z wydrukami 3d do Amig ale jakoś tak poszło dalej ponieważ zajmuję się oprócz programowania elektroniką (i wzbogaciłem warsztat o sprzęt za parę K zł to dorzucam do oferty serwis amig i nie tylko)

Zapraszam Was do skorzystania z usługi naprawy retro komputerów takich jak:

Amiga A500 A600 A1200 CDTV CD32 2000 3000 4000
Atari 1040 STE FM 800 XL 2600 Falcon
ZX Spectrum 48 128
Acorn A4 A3000
Timex
i wiele innych modeli różnych producentów.

Naprawiam typowe i nietypowe usterki takie jak czarny ekran (brak obrazu), zielony ekran, czerwony, żółty, nieprawidłowe wyświetlanie kolorów, uszkodzenia pamięci czy zasilaczy.

Posiadam dużo unikalnych części zamiennych, jestem też w stanie wytworzyć potrzebne elementy obudów itp.

Bilans ożywionych retro "trupów" na ostatni miesiąc (na pewno był to sprzęt wielu z Was):

8x - zx spectrum 48k (jeden mocno zmasakrowany, uwalona linia zasilania, CPU, rom, część górnej i dolnej pamięci)
1x zx spectrum 128 (ale w sumie działał, poszedł recap)
6x A600 (różne usterki, od niepoprawnych kolorów po pękające układy na płycie :D)
2x A1200 (ta gorsza to super stare zalanie procesora, dramat popękane przez to rezystory w jego liniach, i praca pod mikroskopem)
2x A500 - nic ciekawego uszkodzenia w linii zasilania.
Acorn A4 - wstał ale po recapie już nie wstał i temat jest w toku

Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby nagrywanie napraw i wrzucanie na YT, w końcu wiele usterek się powtarza i być może tym sposobem więcej retro kompów zostanie przy życiu.

Co myślicie?
Jeśli chcecie mi coś podesłać to piszcie na priv albo przez kontakt na badbat.pl

PS. Nie jest to moje źródło zarobku, robię to hobbistycznie, a naprawy zwykle oscylują w kwotach do 100 zł więc wszelkie osoby węszące super biznes proszę aby zastanowiły się dwa razy przez pisaniem bzdur tak na zapas :) przez dokładnie ten sam fakt naprawy czasami trwają nawet 2/3 tyg, brak czasu a praca zawodowa ważniejsza.

Pozdrawiam całe PPA
[#2] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Nie wiem jak dawno i jak dobrze w tym temacie takich napraw "siedzisz" (nie mam porównania na ten moment z innymi osobami z forum, jakoś do tej pory tylko sam coś grzebałem a do zlecenia napraw się nie zabrałem bo zawsze coś innego wyskoczyło i brak czasu) - ale życzę powodzenia i wytrwałości w temacie napraw OK

Temat drukowania 3D wałkuję od 2 lat, w tym siedzę dosyć mocno (tylko hobbystycznie)

Co do
Zastanawiam się czy dobrym pomysłem byłoby nagrywanie napraw i wrzucanie na YT, w końcu wiele usterek się powtarza i być może tym sposobem więcej retro kompów zostanie przy życiu.
To dobry pomysł - może nawet z napisami po angielsku, wtedy z masz szansę jak to dobrze nagrasz materiał mieć odwiedziny z całego świata. To nie musi być nagranie całego procesu naprawy ale opisane i powiedziane jak było przed, co zostało naprawione, na pewno parę wstawek w takim materiale podczas lutowania/wylutowywania starego układu itp. by się przydało, do filmu stosowny opis usterki i naprawy - wtedy na pewno taki pomysł ma sens, trzymam kciuki!

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 07:45:35 przez Adinfo

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 07:45:53 przez Adinfo
[#3] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

robię to hobbistycznie, a naprawy zwykle oscylują w kwotach do 100 zł
To prosta droga do znudzenia/zniechęcenia się tą trudną pracą. Ale rób jak uważasz.

Wśród osób urodzonych jeszcze w PRL pokutuje mentalność, że jak ktoś robi biznes, to na pewno jest złodziejem i oszustem. Na naszym forum bez problemu można wskazać kilka osób, które tak uważają. Jednakże najlepiej dodać je do ignorowanych, a do dobrego fachowca i tak ustawią się kolejki, nawet, gdy ceny nie będą „hobbystyczne”.
[#4] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@Krashan, post #3

Wśród osób urodzonych jeszcze w PRL pokutuje mentalność, że jak ktoś robi biznes, to na pewno jest złodziejem i osz

i pijakiem!
[#5] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@snajper, post #4

Uderz w stół a nożyce się odezwą hihi.

czy dobrym pomysłem byłoby nagrywanie napraw i wrzucanie na YT,

Oczywiście. Każdy zainteresowany z chęcią oglądnie a ich nie brakuje.
[#6] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@Krashan, post #3

Wśród osób urodzonych jeszcze w PRL pokutuje mentalność, że jak ktoś robi biznes, to na pewno jest złodziejem i oszustem


Co ?
[#7] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Jeśli chodzi o temat filmików na YT to pomysł dobry ale bardzo czasochłonny i może zacznie przynosić korzyści dopiero w dłuższej perspektywie/kilku lat.
Bardzo ciekawe filmy tworzy Brytyjczyk (My Mate Vince), który jako amator podejmuje się napraw bardzo różnych sprzętów zakupionych na aukcjach. Celem jest nie tyle zarobek na naprawionym sprzęcie ile poznanie sposobu działania i krok po kroku dojście do tego co jest uszkodzone.
Na YT jest sporo filmów, w których rozwiązanie jest podane "na tacy" np. czarny ekran w PS4 to uszkodzenie układu X. Przelutowujemy i gotowe. Po n-tym takim filmiku przestaje to być interesujące. Brakuje takich, w których pokazana jest ścieżka dochodzenia do przyczyny problemu.
Tak jak zostało to napisane powyżej - filmy muszą być dostępne w wersji angielskiej (choć sądzę, że raczej audio w EN a napisy w PL). Raczej w Polsce będzie ciężko zebrać duże zainteresowanie by osiągnąć większą liczbę subskrypcji i odtworzeń.
[#8] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@jimmy, post #7

Jeśli chodzi o temat filmików na YT to pomysł dobry ale bardzo czasochłonny i może zacznie przynosić korzyści dopiero w dłuższej perspektywie/kilku lat.

Dla niektórych widzów korzyści może przynieść od razu.

subskrypcji i odtworzeń

Tylko po co patrzeć od razu przez pryzmat tego. Nawet dla kilku osób warto robić skoro to się robi przy okazji.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 09:14:56 przez amikoksu
[#9] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Super sprawa, będzie wielu zainteresowanych. OK
Youtube też.
Sam dokumentuję swoją pracę.
BARDZO polecam robić zdjęcia przed naprawą i po naprawie.
Na samym początku miałem przypadek, kiedy właściciel sprzętu twierdził, że przysłał kartę w innej konfiguracji.
A ja głupi fotek karty przed naprawą nie zrobiłem...

Ja naprawy poniżej 100 zł dawno sobie odpuściłem.
I A500/A600 i tak zwane "to na pewno jakaś pierdoła" omijam szerokim łukiem.
Ale cieszę się, że Ty chcesz.

Tak jak Krashan napisał i ja też potwierdzam - w pewnym wieku szkoda czasu. Jest praca, dzieci, rodzina.

P.S.

naprawy zwykle oscylują w kwotach do 100 zł

Z ciekawości wszedłem na Twoją stronę i ceny prostych napraw są zdecydowanie powyżej 100 zł. Bo 145 to więcej niż 100.
link

Także albo na stronie podajesz niewłaściwe informacje, albo tutaj coś "nie teges".
[#10] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@stachu100, post #9

Z ciekawości wszedłem na Twoją stronę i ceny prostych napraw są zdecydowanie powyżej 100 zł. Bo 145 to więcej niż 100.

A wziąłeś pod uwagę że w tych 145 zł masz koszt potrzebnych elementów i wysyłkę do klienta?
To teraz to odlicz i zobacz ile kosztuje sama robocizna.
[#11] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@PiotrekP83, post #10

Kolega nie wyszczególnił, że jest to koszt samej robocizny, a kosztu części nie idzie ustalić odgórnie, więc póki nie jest tam napisane praca + części, uznaje się, że jest to już wykalkulowany koszt całej usługi. Wysyłka do klienta jest zawsze kosztem podawanym osobno i nikogo nie dziwi jej obecność, chyba, że podano inaczej.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 11:34:47 przez WyciorX
[#12] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@PiotrekP83, post #10

Ja stwierdzam tylko, że 145 to więcej niż 100.
[#13] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@stachu100, post #12

Ja stwierdzam tylko, że 145 to więcej niż 100.


To jest koszt na gotowo, sprawdź ile kosztuje komplet kondensatorów tantalowych + bipolarne w tor audio + wysyłka całości i zobaczysz ile kosztuje sama wymiana. a tak swoją drogą napisałem, że naprawy zwykle oscylują w kwotach do 100zł nie jest to reguła i nigdy nie będzie. Chodziło mi o podkreślenie, że nie robię tego czysto zarobkowo a ze względu na to, że tych komputerów już nie przybywa.


Dzięki wszystkim za odzew, będzie w takim razie zakładam kanał na YT :)



Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 11:45:32 przez kataklysm
[#14] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #13

Lubie takie kanały, oglądam chłopaka z Szczecina który naprawia głównie laptopy i kolesia co uzdrawia drony, dobrze się takie rzeczy ogląda nawet jak samemu się nie używa lutownicy(a może właśnie dlatego).
Jak założysz to daj znać gdzie Cię szukać na YouTube.
[#15] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@cossack, post #14

Jak zwykle zaczyna sie to co zwykle zaczyna się przy cenach. Post do usuniecia, reklama napraw powinna byc w dziale giełda, tu post z linkami do kanału i innych rzeczy. Dla mnie ten post to kryptoreklama nic wiecej.
[#16] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #13

To nie ma znaczenia ile kosztują kondensatory, czy inne potrzebne elementy, wyraziłeś się niespójnie, bo kiedy jest mowa samej pracy, a kiedy o pracy łącznie z kosztami. Kiedy dajesz samochód do naprawy i mechanik mówi Ci, że to będzie kosztowało 2000zł, to skąd masz wiedzieć, czy jako całość, czy tylko robocizna, póki tego nie określi albo nie dopytasz?

Powodzenia z kanałem, choć musisz być świadomy, że to ogromny pożeracz czasu i będziesz siedział nawet do 2-giej w nocy nad edycją filmu.
[#17] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@snajper, post #4

Bo każdy złodziej to pijak
[#18] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@Stoopi, post #15

Post do usuniecia, reklama napraw powinna byc w dziale giełda, tu post z linkami do kanału i innych rzeczy. Dla mnie ten post to kryptoreklama nic wiecej.


Nie ma się co spinać. Widywałem już tu na ppa sytuacje gdzie userzy czekali na serwis 1,5 roku (nie narzekali, jedynie wspominali). Więc kolejna para rąk do ratowania retro sprzętu zawsze się przyda.
Tak więc POWODZENIA
OK
[#19] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #13

Wiem ile kosztują komponenty.
I cenię sobie swój czas.

Powodzenia (naprawdę) w naprawach.
Ja roboty mam sporo w normalnej pracy.

Jest jedna osoba której wczoraj odmówiłem naprawy A500 (zielony ekran) ze względu na zbyt wysoki koszt który wyceniłem na ponad 300 zł z wymianą kondensatorów.
Nie wiadomo który układ pamięci/multiplexera padł (żaden układ nie jest cieplejszy od pozostałych) i trzeba zacząć sprawdzać po kolei.
A i pamięci nie mam.
Stara rewizja płyty (ta z 16 układami pamięci).
Jak się właściciel zdecyduje, to skontaktuje się z Tobą. OK

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 15:41:32 przez stachu100
[#20] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@movin, post #18

dokladnie, MONOPOL zawsze szkodzi a im wieksza konkurencja tym lepiej ok, racja
[#21] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #13

bipolarne w tor audio
Widzę, że ta miejska legenda nigdy nie umrze. W torze audio Amigi instalacja kondensatorów bipolarnynch jest zbędna, bo są wstępnie spolaryzowane napięciem dodatnim. Niedowiarkom polecam oscyloskop.
[#22] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #13

Oczywiście powodzenia życzę, a nawet trzymam kciuki. Jak odpalisz kanał daj linka na ppa.
[#23] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Bardzo będę subował. Lubię patrzeć na takie grzebaniny. Najlepiej z komentarzem. Tylko weź pod uwagę, że polski komentarz nie przyniesie Ci wielkiej popularności. Jeśli Ci na niej zależy, to najlepiej po angielsku :)
[#24] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@Krashan, post #21

To dziwne, co jakiś czas ktoś wspomina o bipolarnych, bije się o swoje przekonanie, a nie jest w stanie zauważyć, że w każdej amidze są zainstalowane zwykłe elektrolity i ewentualnie wgłębiając się, że zasilana napięciem 5V Paula nie może generować z nikąd ujemnego sygnału.
[#25] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@WyciorX, post #24

Dźwięk idzie przez wzmacniacze operacyjne zasilane napięciami symetrycznymi.
Prawdą jest, że polaryzacja jest dodatnia w większości Amig, ale zdaje się w A4000 może pojawić się także ujemna. Poza tym, co gdyby pojawiło się napięcie na wejściu zewnętrznego wzmacniacza audio? Ja tam daje bipolarne, bo majątku nie kosztują. Gdyby były bardzo drogie, to nie miałoby to sensu...

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 18:57:27 przez wali7
[#26] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Dobrze że komuś się chce wdychać opary z lutownicy :)
może niedługo trafisz do działu "magicy lutownicy".

ps. Jak rozszerzysz zakres o PC 386 i 486 szybciej pójdzie.
[#27] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@wali7, post #25

Ja tam daje bipolarne, bo majątku nie kosztują.
To najlepiej wszędzie dać bipolarne, bo przecież zawsze ktoś może podłączyć zasilanie odwrotnie.
[#28] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@Krashan, post #27

Ot i inżynierska głowa OK
[#29] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@kataklysm, post #1

Korzystałem i polecam!
[#30] Re: Naprawy sprzętu, może na YouTube? I trochę reklama

@wali7, post #25

Kto daje bipolarne, niech sobie daje wg własnego uznania, ale niech nie odwraca głowy od rzeczywistości. Gdyby były potrzebne tam kondensatory bipolarne, to by w fabrykach takie montowali, bo majątku nie kosztują.

Poza tym, co gdyby pojawiło się napięcie na wejściu zewnętrznego wzmacniacza audio?


Należałoby wyrzucić taki wzmacniacz na śmietnik, w przeciwnym razie radzę wlutować kondensatory 400V na wypadek, gdyby na wejściu wzmacniacza pojawiło się napięcie sieci.


Ostatnia aktualizacja: 28.08.2020 21:31:31 przez WyciorX
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem