kategoria: Karty CF
[#1] CDTV i nie działający interfejs joysticków
Witam,

Mam taki problem, że interfejs joysticków w mojej cdtv nie reaguje. Zależy mi na zdiagnozowaniu, czy uwalona jest płyta/port czy jednak interfejs. Z elektroniką i lutownicą jestem na bakier, więc szukam kogoś z cdtv, kto mógłby sprawdzić mój interfejs u siebie bądź pożyczyć mi swój do sprawdzenia. Najlepiej z warszawy:) Nie reaguje ani jedno ani drugie gniazdo, ani mysz ani joy. Dodam, że interfejs jest wpinany z tyłu w port remote, tak dla jasmości:) Jest ktoś kto jest w stsnie pkmóc z diagnozą?

Pozdr
[#2] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #1

Jak nie znajdziesz kogoś kolo siebie to wyślij do potestowania.
[#3] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Stoopi, post #2

Raczej nikt się nie znajdzie. Z góry bardzo dziękuję za pomoc i chętnie wyślę:) Napisz jeśli możesz adres na priv.

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 23:26:17 przez MaciejW
[#4] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #3

Chętnie wysłał bym też swój problem taki sam jak u kolegi.
[#5] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #1

Sprawdź czy na porcie masz zasilanie. Ewentualnie czy jest przejście pomiędzy pinem sygnałowym portu remote a procesorem 6500/1. U mnie był taki problem. Jeśli jest zasilanie i jest przejście to raczej płytę na 99% bym wykluczył. Nie pamiętam z głowy który to pin układu ale to jest do sprawdzenia na schemacie. Jak nie odnajdziesz to pisz na priva podam nr pinu jak sprawdzę.
Ps. Ścieżka sygnałowa od remote do procka 6500/1 biegnie blisko prawej krawędzi płyty, a następnie blisko krawędzi płyty przy wyświetlaczu do procka 40pin. U mnie problem był w prawym rogu przy wyświetlaczu.
[#6] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #1

Jesli masz oryginalana myszke do CDTV to podepnij ja i sprawdz czy dziala.
Jesli dziala to cos jest nie tak z interfejsem.
jesli mysz nie dziala to problem jest powazniejszy.
[#7] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Phibrizzo, post #6

A tak z innej beczki, czy stara klawiatura od pc na din będzie działać pod cdtv?Czy potrzebna jest tam jakaś elektronika?
[#8] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@AD99, post #7

Nie będzie działać. Tak jak w przypadku każdej Amigi i klawiatury PC potrzebujesz układu, który będzie tłumaczył z piecowego na nasze.
[#9] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Kilos, post #8

U mnie myszka działa ok bezpośrednio pod kompem. Pod interfejsem niestety nie. Wygląda to w ten sposób, że na wyjściu z kompa, na zasilaniu jest 5v na dacie też 5v. Do interfejsu tekże dochodzą takie wartości, natomiast na gnieździe wyjściowym myszki w interfejsie na zasilaniu jest 0.7v czyli znacznie za mało, a na dacie 5v czyli tyle ile być powinno.
[#10] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Pawka, post #9

Czyli u Ciebie masz sprawę jasną. Coś nie tak w interfejsie skoro nie daje 5volt.
[#11] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@krystian77, post #5

Dzięki za info, ale jak pisałem z elektroniką u mnie średnio, a nawet nie mam miernika:)
Wysyłam jutro koledze z forum interfejs w celu sprawdzenia. Jak będzie sprawny będę szukał pomocy w naprawie CDTV. Jeśli walnięty, będę szukał naprawy/zakupu interfejsu.
[#12] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Phibrizzo, post #6

Mam oryginalną mysz do CDTV ale bezprzewodową IR:)
[#13] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #12

Kolega stoopi sprawdził interfejs. U niego działa.... u mnie port 2 działa góra dół i fire oraz czasem lewo. W prawo nie działa. Port 1 działa tylko fire. Jakieś pomysły?:(
[#14] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #13

Czy pilot zdalnego sterowania dziala ci poprawnie w obu trybach (mysz/joy)?
[#15] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Phibrizzo, post #14

Tak działa. Dodam nowe info do wątku, może ktoś pomoże... Otóż, kolega Stoopi z forum zgodził się przetestować mój interfejs. Podobno były piny słabe we wtyczce zamocowane i się cofały. Interfejs u niego działał i mi go odesłał (wielkie dzięki za pomoc!!!). Niestety po podłączeniu u mnie, na porcie 2 działa góra, dół, fire i CZASEM lewo. Prawo nie działa. Na porcie 1 działa tylko fire. Postanowiłem dłużej sobie nerwów tym nie psuć, bo trafił mi się interfejs wewnętrzny, zakładany na chip U75. I ku mojemu zdziwieniu, interfejs nie reaguje na joystick na żadnym z portów! Sprzedawca zarzeka się że jest sprawny! Co jest z tą Amigą???:( Chip U75 chyba nie może być uwalony, bo nie działałby controller ani mysz irda. Po jego wyjęciu nie działają... jak przywrócić do pełnej sprawności moją CDTV o której marzyłem dekadę???:(
[#16] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #15

Czy przy wyjętym układzie U75 też nie działają joysticki i mysz? Jeśli tak, to problem leży głębiej w tej Amidze.
[#17] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@WyciorX, post #16

No jak wyjmę układ, to wydaje mi się że normalne że nie działają? Irda pilot i irda mysz nie działa.
[#18] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #17

Wyjmij U75, zostaw uklad podlaczenie zewnetrznych portow (ten co dokupiles, podepnij tam zwyklego joya i myszke.
Powinno w takiej konfiguracji dzialac bez problemu.
Jesli to zadziala to bedziemy myslec co dalej.
A jesli nie, to jakas dziwna sprawa ogolnie.
[#19] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #17

Układ U75 obsługuje jedynie pilota i generuje sygnały joysticka i myszy, podstawkę pod ten układ możesz traktować jak port myszy i joysticka, adapter umożliwia ci się podpięcie fizyczną myszą i joystickiem pod tą podstawkę. Ja nie mam u siebie układu U75, spalił się pewnego razu, mam za to wpięty ten adapter i mysz, jak i joystick działają poprawnie.
[#20] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@WyciorX, post #19

Po wyjęciu U75 nie działa nic. Ani interfejs wewnętrzny ani zewnętrzny. Z tym, że ułamałem pin w interfejsie wewnętrznym, to może dlatego:) Nie, ja generalnie się do tego nie nadaję. Przydałby się ktoś kto by mi to ogarnął, bo chyba ja tę Amigę zepsuję:( Wymieniłem romy od cd, zamontowałem kickstsrt 3.1 z przełącznikiem itp. ale z ibterfejsami mi nie idzie...
[#21] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@Phibrizzo, post #18

Nie dowiemy się bo ułamałem oin w interfejsie wewn. :) Pierwszy w rzędzie...
[#22] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #20

Witam.
ułamałem pin w interfejsie wewnętrznym

Zapodaj fotki, może coś doradzimy.
Pozdrawiam.
[#23] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@ted, post #22

Wybacz, ale nie mam pojęcia jak tu wrzucić foto
[#24] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #23

Ktoś pomoże z instrukcją jak wrzucić foto?:)
[#25] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #24

Najpierw musisz je gdzieś zahostować w sieci (PPA nie ma własnego hostingu obrazków, oprócz galerii, ale tam się czeka na akceptację). Gdy już masz to i masz adres obrazka, klikasz w ikonkę obrazka w edytorze (czwarta od lewej) i w okienku wklejasz adres.
[#26] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #24

Gdybyś patrzał na podstawkę,to który to byłby pin?
[#27] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@WyciorX, post #26

Patrząc na interfejs od dołu (czyli pinami do góry), mając porty do wyprowadzenia kabli pod db9 bliżej siebie, złamałem pierwszy pin z lewej w dolnym rzędzie (tym bliżej portów) :) Czyli patrząc na płytę CDTV normalnie od frontu komputera, wyłamałem pin który wchodzi w lewy górny róg gniazda.

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 00:00:39 przez MaciejW
[#28] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #27

Czyli pin 20 jeśli się nie mylę, wg schematu to jest jeden z kierunków Joy'a na porcie 2, reszta powinna działać i myszka też jeśli jest masa na pinie 12. Jeśli nie dział, należałoby przyjrzeć się np. układowi U7 i czy sygnały docierają do Denise.
[#29] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@WyciorX, post #28

Mam nadzieję, że trafię na kogoś z wawy kto mi ogarnie tę CDTV. Niestety sam tu nic nie zdziałam:) Pozdrawiam i dziękuję.
[#30] Re: CDTV i nie działający interfejs joysticków

@MaciejW, post #29

Witam.
Naprawiałem kiedyś SID-a do C64 z urwanymi nóżkami.
Dałem go w podstawkę a urwane nóżki wlutowałem do tej podstawki.
Szkoda go było a tak ma drugie życie.
Pozdrawiam.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem