kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji
Cześć :)

Zainstalowałem w mojej A1200 FastATA MK... Chyba I... No i nie mogę ogarnąć kwestii instalacji systemu od zera...

Na start podłączyłem pod FastAta mój adapter na CF... Czarny ekran... po długiej chwili... animacja kickstartu...

Stwierdziłem, że dla testu postawie system od zera... (Kick 3.x)
1. Pod Primary podpiąłem 3,5' dysk 80Gb,
2. Uruchomiłem Amigę z dyskietki workbencha,
3. Wrzuciłem dysk install i odpaliłem HDToolBox -> pusto
4. Wczytałem się w manuala...
5. Odpaliłem z paczki lha od FA plik ata3.device
6. W ATA3Prefs widzę dysk. Mogę ustawić splite lub no-splite. Umiem to zapisać
7. Znów HDToolBox... Hura widzi... Koszmarnie sobie radzi z tak duzym dyskiem, ale tworzę partycje...
8. Program sugeruje mi nazwy WHD0: i WHD1:...
9. zapisuje - HDToolBox sugeruje restart...
10. I... pupa

Po restarcie nie widać partycji, nie mam czego formatować... W bootmenu też nie widać... widać je tylko w hdtoolbox i to dopiero po uruchomieniu ATA3.device...

Gdzie popełniam błąd?? Na mój chłopski rozum, choć jedna partycja powinna być widoczna, żeby z czegość sterownik do reszty wgrać...

Dysk sprawdzałem na PIO4, system plików standardowy, dysk sprawny...
[#2] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #1

Stwierdziłem, że dla testu postawie system od zera... (Kick 3.x)


lepiej 3.14


Jaka to Karta CF /?



Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 09:21:47 przez Dorian3d
[#3] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Dorian3d, post #2

Heh... Karta CF poszła na początek, bo bez FA komp na niej wstaje... Postanowiłem jednak sprawdzić na dysku twardym, klasycznym, gdyż ta karta jest nieco zawiłą sprawą...

IDE w Amidze -> taśma -> adapter IDE/CF -> adapter CF/SD -> adapter SD/microSD -> karta microSD 16Gb (używane 4Gb)

To combo bez problemu działa na Ami bez FA... Ale uznałem, że może się z FA nie lubić...
Dlatego wziąłem zwykły klasyczny talerzowy dysk 80Gb firmy WD 3,5 cala, bez badsectrów i stwierdziłem, że najpierw w ogóle uruchomie to w klasyce, a później spróbuje z kartami...

3.1.4... się robi dopiero, ale odbiorę jak znajomy zejdzie z kwarantanny OK
Chyba, że 3.0 mam od ręki jeszcze ori do testów...

3.x wsadziłem, bo raz, że kumplowi obiecałem sprawdzić, a dwa, że uznałem go za nowszy/lepszy... może błędnie

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 09:26:23 przez miki1406
[#4] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #1

1. OK
2. OK
3. Już coś nie tak. Czy dobrze podpiąłeś dysk? Czy masz ustawiony scsi.device w HTB?
4. OK W tym momencie można sobie poczytać, ale nie jest to konieczne
5. Zbędne w tym momencie
6. Patrz punkt 5
7. Starym HDToolBox'em da się sformatować każdej wielkości dysk, najprostsze to może nie jest ale nie niemożliwe
8. Program może sugerować różne nazwy, ale ostatnie zdanie należy do Ciebie i możesz sobie ją zmienić np. na DH0.
9. OK
10. Trzeba czasami chwilkę odczekać, ale pytanie brzmi jakiej wielkości partycje tworzyłeś?
11 Jaki filesystem to osługuje?


Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 10:30:24 przez AmiClassic
[#5] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@AmiClassic, post #4

Zawiesiłem się na punkcie 3cim... Może moja instalka workbencha ma jakieś stare scsi. Device... Dobrze jest podmontowane... Ale w sumie... Dopiero jak odpalę fastata to widzi... Może to jest klucz... Może fastata dopiero wtedy ładuje właściwe scsi... Sprawdzę po laborkach 🙂
[#6] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #5

Zapomnijmy tymczasowo o FastATA. HDTB powinien zobaczyć dysk czy to z FA czy bez. Może sprecyzuje o czym pisałem: jeśli klikniesz jeden raz ikonę HDTB (nie uruchamiając go) i z górnego menu Workbencha wybierzesz Icons/Information... sprawdź czy w tooltypach ikony masz scsi.device czy uaehf.device. Jeśli to drugie, to musisz zmienić to na scsi.device. Dyskietka Install Workbencha 3.0 lub 3.1 powinna to ogarnąć bez problemu.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 15:02:19 przez AmiClassic
[#7] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@AmiClassic, post #6

Jest scsi.device... Nie widzi nic... Ogólnie to FastATA może być uszkodzone... Otrzymałem je jako niepewne... Aktualnie rozpakowuje na HDD obraz dysku kolegi, który ma sprawny działający set pod FastAta... Jeśli nie wstanie, obstawiam uwalone rozszerzenie
[#8] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #7

Albo nie styka
[#9] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Dorian3d, post #8

Trafiona rada... Dziwne obiawy kierowały mnie w stronę software... Tymczasem nakładka na Alice swoje przeżyła... Ktoś spilowal rant, żeby lepiej dochodziła... Plastik zablokował jeden z pinow i nie stykał... Zluzowalem go i widzi w boot menu partycje
[#10] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Dorian3d, post #8

Trafiona rada... Dziwne obiawy kierowały mnie w stronę software... Tymczasem nakładka na Alice swoje przeżyła... Ktoś spilowal rant, żeby lepiej dochodziła... Plastik zablokował jeden z pinow i nie stykał... Zluzowalem go i widzi w boot menu partycje

Ok. A ma ktoś FastATA z kartą 1233n? Po zainstalowaniu karty przestało wstawać
[#11] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #9

Gdyby nie stykała to po instalacji driver'a FastATA też by go nie widziała, ale jeśli działa to OK.

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2020 23:08:04 przez AmiClassic
[#12] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@AmiClassic, post #11

To było to... Generalnie działało poza widocznością dysku przed uruchomieniem sterownika...

Mam teraz inny problem... To dziadostwo się chyba nie lubi z ACA123n
[#13] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@AmiClassic, post #11

Ok. Ami po zainstalowaniu sterowników nie wstaje... Po usunięciu z SS wczytywania sterów. Wstaje. Kiedy ręcznie próbuje załadować ata3.device, to traci kontrolę nad okienkami i zawisa
[#14] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #13

Uruchom ata3prefs przed załadowaniem ata3.driver
[#15] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Norbert, post #14

Zamówiłem podstawkę nad układ i ją wymienię... Jeśli to nie pomoże to znaczy, że FastATA nie lubi się z ACA1233n i tyle :) Mam wersję MK I/II... Może ta akurat nie ma wsparcia
[#16] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #15

Odpal amige i jak nie zadziała z MK I zrób reset z klawiatury.
Może to być problem z zasilaczem, bo ACA1233n jest wymagająca .
Z Warp 1260 też mi nie działa MK I
[#17] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Dorian3d, post #16

FastATA MKI działa z Blizzardem 1230, działa też z Fastem A1204 - NIE DZIAŁA z ACA 1233n
FastATA MKV działa z ACA1233n

Winę więc ponosi niekompatybilność MK I z ACA1233n...
[#18] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #17

Mam małe pytanko odnośnie FAST ATA - do tej pory korzystałem z adaptera sd na taśmie z tranzystorem MOSFET 2N7000 (dla prawidłowego działania diody led dysku twardego) , teraz będę instalował fata razem ze sterownikami - czy jak przepnę tasme adapetra SD do fast ata to będzie wszystko ok łącznie z prawidłową pracą diody hdd?
[#19] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Bociek78, post #18

Nie zauważyłem żadnych nieprawidłowości... Więc myślę, że będzie ok... Natomiast:
1. Zwróć uwagę na poprawną instalację - port IDE, jest odwrotnie niż ten w Ami,
2. Kabelek, który wpina się w stare złącze, to właśnie sygnał do diody hdd
3. Nie wolno korzystać ze starego złącza, kiedy FastAta siedzi już w Ami
[#20] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #19

Ad 2 wygląda więc na to ze dioda będzie prawidłowo migacz przy czytaniu sd/cf nawet na taśmie niemodyfikowanej.
[#21] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Bociek78, post #20

Tak. Chyba, że trafi się adapter na CF z serii tych kłopotliwych... Wiem, że niektóre wymagały moda, żeby dioda prawidłowo funkcjonowała...
[#22] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #21

Czy ktoś mógłby podrzucić fotkę jak głęboko ma docisniętą fast ate do portów romów? Po dwóch dniach prób jedyne co mam to czarny ekran
[#23] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Bociek78, post #22

Tutaj oraz tutaj widać co nieco.
[#24] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@superbonio, post #23

Dzięki. Pełen docisk zatem.ok, racja
[#25] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@superbonio, post #23

Fast ata w końcu poprawnie zainstalowany. Napęd DH0 ma osmiokrotne przyspieszenie

Jednak przy teście szybkości DH1 na sysinfo komp się wiesza i jest guru. Co może być tego przyczyną?

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 20:09:13 przez Bociek78
[#26] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Bociek78, post #25

DH1: Not a DOS Disk ?
Dziwne.
[#27] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@Norbert, post #26

To zdaje się druga partycja dysku sd na którym mam system i dema/gry. Pierwsza DH0 wykrywa transfer 8 mb druga gdy dam liczenie zawiesza system. Gry i programy uruchamiają się bez problemu.
[#28] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@miki1406, post #17

Witam.
Jak rozpoznać którą mam wersję FastAT-y? Mam kupioną używkę z „drugiej ręki”.
Ma ktoś informacje czy producent dokonuje upgrade do nowszej wersji?
Pozdrawiam.
[#29] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@ted, post #28

Jeśli masz naklejkę z numerem seryjnym to po tym numerze na stronie producenta zidentyfikujesz wersję.
[#30] Re: [FastATA] Problem z budową i widocznością partycji

@ted, post #28

Mk3 a GOLD rozpoznaje się po odpaleniu ATA3Prefs - jak masz opcję PIO4NF to jest to Mk3, jak PIO5 to Gold.

Jakoś tak to szło jak testowałem FastATA Gold 20 lat temu (Mk3 własną miałem).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem