kategorie: A500, Sprzęt
[#1] Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu
Dzien dobry,


Od kilku miesiecy intensywnie studiuje forum PPA. Dzis pisze swoj pierwszy post. Na poczatek chcialem serdecznie Wszystkich pozdrowic!

Jakis czas temu zdobylem stary kontroler IDE wyprodukowany przez firme HDP Electronics z Wroclawia. Usiluje go uruchomic. Niestety nie znalazlem zadnej dokumentacji ani oprogramowania a oryginalna dyskietka, ktora mam jest pusta. Skontaktowalem sie równiez z przedstawicielem firm HDP liczac na ich archiwum lecz nie byli w stanie pomóc.


link


link


link

Nie wiem czy dobrze kombinuje ale probuje uruchomic system z podlaczona karta CF przygotowana na WinUAE. Przygotowalem 1GB karte i zalozylem na niej 2 partycje po 120Mb, jedna botowalna. Zainstalowalem WB2.1 (mam ROM 2.04). W emulatorze system startuje z karty. Tak Przygotowana karte podłączylem do mojego kontrolera. System sie nie uruchamia z karty, a po wczytaniu z dyskietki nie widac dyskow.


Moje pytania:

1. Czy kontroler IDE powinien uruchomic system z przygotowanej karty czy potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie?

2. Czy Problemem moze byc karta CF? Czy powinieniem zamiast karty uzyc tysku twardego? Jesli tak to jakiej wielkosci?

3. Czy ma sens proba isntalacji sterownikow / programow dla innych kart IDE? Jesli tak to ktorych (na amiga.resource.cx jest kilkanascie kart i sterownikow)?

4. Czy ktos ma instrukcje, lub oprogramowanie do tej karty?

Serdecznie dziekuje za pomoc!

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:18:06 przez januszp

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:18:44 przez januszp
[#2] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #1

Amiga przy Kickstart 2.04 nie zabotuje z dysku twardego - chyba, że ze specjalnie spreparowanej dyskietki - jak z niej Amiga wystartuje następuje restart i dopiero dysk twardy "jest widoczny". Na pewno działa to z Kickiem 37.299
Z tym, że w takim wypadku trzeba by sprawdzić jakie maksymalnie partycje możesz założyć - aby nie "ubić" systemu plików przy zapisie danych na dysku/karcie).

z takimi ROMami nie ruszysz z dyski twardego (chyba, że z pomocą "tej dyskietki"):
Kickstart 2.04 (37.175) A500/A500+/A2000/A3000/A3000T [1991, 512]
Kickstart 2.0x (37.210) A600/A2500/A3000 [1991, 512]
Kickstart 2.0x plus (37.210) A600/A2500/A3000 [1991, 512]
Kickstart 2.05 (37.299) A600 [1991, 512]

dopiero od tych wersji poniżej Amiga startuje z dysku twardego:
Kickstart 2.05 (37.300) A600/A600HD [1991, 512]
Kickstart 2.05 (37.350) A600/A600HD [1992, 512]

Tu jest wątek na temat przygotowania takiej dyskietki
https://www.ppa.pl/forum/amiga/5563/amiga-600-i-boot-z-dysku-kick-37-299
(postaram się jeszcze poszukać gotowy obraz ADF takiej dyskietki - mam to gdzieś zagrzebane w gąszczu Amigowego sprzętu - to niestety trochę potrwa).

Sprawdź mail

Jeżeli kontroler sprawny i wszystko OK z przygotowaniem karty to dysk "powinien" wystartować.

A tak po za tym napisz coś więcej o Twojej Amidze.

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 17:58:11 przez Adinfo
[#3] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@Adinfo, post #2

wrzuc gdzies ten adf do sciagniecia.
Tez chetnie sciagne a moze i inni ok, racja
[#4] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@Adinfo, post #2

Tyle, że ten kontroler ma FAST Bios - czyli może być tak, że powinien startować nawet na KS1.3 tak jak MegaRam HD Elsatu. Tylko MegRam HD Elsatu miał inny format dysku i przygotowany pod emulatorem w nim nie działa.
[#5] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@Adinfo, post #2

Ty piszesz o wbudowanym IDE, on o zewnętrznym. Jedno z drugim nie ma nic wspólnego.
[#6] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #1

Odpal kompa, sprawdź czymś listę sterowników w systemie - jak karta sprawna to pewnie dodała swój do systemu.

Odpal HDToolBox podając mu którego sterownika ma użyć.

Chociaż mogę się mylić bo jednak AmigaOS dawno nie używałem.
[#7] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@cholok, post #5

Jeżeli to rozszerzenie wchodzi do A500, to "teoretycznie" jest podobnie rozpoznawane jak IDE w Protein Turbo, zależnie od swojej budowy i tego co ma w sobie może wymagać KS2.05 (37.300) jako minimum aby wystartować z dysku twardego. Ale jak pisze jarob może być, że ruszy z dowolnym Kickiem od 1.3 wzwyż.
[#8] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@hrw, post #6

Jak moge sprawdzic liste urzadzen w systemie? Jakis program czy jakas opcja w wystemie?

Moge uzyc WB2.1 lub jak zainstaluje Amiga OS 3.1.4.
[#9] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@Adinfo, post #7

Czytalem, ze sa kontrolery "RDB compatible" i inne. Rozumie, ze jesli mój jest RDB compatible to powinien ruszyc bez dyskietki z dysku przygotowanego na innym systemie.

Pytanie czy moj taki jest.
[#10] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #9

Widzę, że jest tam zworka JP 1 opisana AUTO Boot. Może musi być założona?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 22:48:17 przez jarob
[#11] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@Adinfo, post #7

Ten kontroler prawie na pewno obsługiwany jest inaczej niż ten w Protein* (i kilku innych konstrukcjach).
Ten kontroler ma własny sterownik w epromie (czyli ten "bios"), jak wszystkie zewnętrzne kontrolery dla A500. I skoro jest to zewnętrzny kontroler IDE dla A500 to jest autobootowalny nawet przy Kicku 1.3 (tym bardziej na 2.0). To dobra wiadomość.
Zła jest taka, że takie kontrolery bardzo często nie obsługiwały standardu RDB, a więc przygotowanie dysku dla takiego kontrolera za pomocą UAE jest NIEMOŻLIWE (zdarzały się jednak modele zgodne z RDB), jak również nie będzie obsługiwany przez żadną Amigę z kontrolerem RDB. W takim przypadku trzeba dysk spartycjonować z poziomu Amigi z użyciem tego kontrolera za pomocą dołączonego oprogramowania.
Najgorsza zaś wiadomość jest taka, że jeśli dysk nie jest zgodny z RDB, to niewielkie szanse na spartycjonowanie za pomocą innego softu. Można jednak spróbować. Najprościej odpalić z dyskietki Sysinfo i w zakładce Devices znaleźć nazwę sterownika (pewnie będzie miał w nazwie HDD, IDE, ATBus, czy jakoś podobnie), potem ustawić w Tooltype HDToolBoxa device na ten właśnie sterownik.... Jeśli dysk jest zgodny z RDB, to w ten sposób uda się spartycjonować HDToolboxem.... jeśli nie jest.... to sorry Winnetou.
I jak pisał jarob - zworka autoboot powinna być zapewne zwarta.

* kontroler w Protein obsługiwany jest tak jak wewnętrzny kontroler w A600, jest to proste rozwiązanie, jednak wymaga odpowiedniego sterownika w kickstarcie. W przypadku kontrolerów dla A500 (które miały domyślnie kick 1.3) miały one własny sterownik w EPROMIE, który umożliwiał autoboot nawet przy kicku 1.3. A w tym kontrolerze jest tak na 99%, tym bardziej, że na zdjęciach widać EPROM (cóż by tam mogło być innego poza sterownikiem?).

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 23:30:31 przez wali7
[#12] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@wali7, post #11

Dziekuje za wszyskie informacje.

Zworka JP1 jest 3 pinowa. Zwieranie pinow 1-2 nic nie zmienia, zwieranie 2-3 powoduje problem z startem systemu. Ekran miga i nie pojawia sie animacja z dyskietka. Dzieje sie to niezależnie czy jest podłączony dysk, karta CF czy nic. Na płytce jest jeszcze zworka JP2 tu żadne ustawienie nie wpływa na zachowanie sie układu.

Zauwazylem, ze nawet bez dysku na pycie grzeja sie bufory 74LS244.Zamowie je i wymienie może to cos zmieni.
[#13] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #12

Dodałem trochę informacji... przeczytaj mojego posta jeszcze raz :)
PS. Jeśli nie zależy Ci koniecznie na TYM rozwiązaniu (wiadomo - retro :) ), to bardzo fajne kontrolery IDE wewnętrzne (wszystko upychasz wewnątrz A500) z 8 MB fast ram kupisz za 2-3 stówki, są one autobootowalne pod KAŻDYM kickstartem. A jeszcze lepsza jest karta z procesorem 68EC020 i 11 MB pamięci, też z IDE, również autobootowalna... i poniżej 500 zł. :)

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 23:36:43 przez wali7
[#14] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #12

Witam.
Sprawdzałeś dyskietkę?
Na niej powinien być program do „zrobienia” dysku twardego.
Najlepiej poszukać instrukcji - może jest na sieci albo ktoś z forumowiczów ją posiada.
Ciekawe do czego są zworki J2?
Będziesz jeszcze musiał podlutować kabelek do zasilania twardego dysku - punkty lutownicze są - pewnie ktoś wylutował ten kabelek do innych celów.
Pozdrawiam.
[#15] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@ted, post #14

Nad punktami lutowniczymi od zasilania dysku, a pod układem GAL widać przeciętą ścieżkę.
Pytanie, czy tą ścieżkę przecięto fabrycznie, czy nie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 02:05:13 przez jarob
[#16] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@wali7, post #11

Dzięki za solidne wyjaśnienie - to co napisałem wynika z tego, że nie posiadam takiego kontrolera zewnętrznego z dyskiem twardym i błędnie założyłem, że to działa tak samo jak wewnętrzny/zintegrowany.
[#17] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@ted, post #14

Dyskietka niestety pusta - poszukuje plikow w sieci...
Sterownik pracowal w rozrzerzaniu Micronik ktore umozliwia zasilanie amigi z zasilacza PC wiec dysk jest zasilany z tego zamego zasilacza.
Podlutowałem złacze do zasilania dysku i podłaczylem bezposrednio do złącza Amigi 500.

Zworki prowadza do wejsc ukladow pamięci GAL. Sprawdzilem wszystkie możliwe kombinacje JP2, JP1, i istawieniu dysku dla Master i slave. Dysk nie pojawia sie w systemie.

Ostatnie co zamierzam zrobic to wymiala ukladów 74LSxxx na płytce. Niestety bez wkldadów dla układow GAL i układu Eprom wiecej sie nie da zrobic.
[#18] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #17

Jak masz czym, to zrzuć przynajmniej EPROM. Czasem takie wsady się przydają.
[#19] Re: Stary kontroler AT-BUS HDP Electronic - pomoc w uruchomieniu

@januszp, post #1

Pierwsza rzecz to sprawdź jakimś programem czy masz załadowane odpowiednie device do obsługi dysku. Ten kontroler ma swój device zapisany w ROMie i wersja kickstartu w Amidze nie ma tutaj żadnego znaczenia. Na 99% będzie to AT-On.device. Użyj SysInfo, albo po prostu wpisz w CLI "version AT-On.device". Jeśli sterownik nie jest obecny w systemie to możesz się nie trudzić, bo żaden dysk nie zostanie wykryty. Można wtedy wziąć się za przegląd i ewentualną naprawę. Jeśli sterownik jest w systemie to musisz go wskazać programowi do obsługi/partycjonowania dysku żeby mógł z niego skorzystać. Najczęściej dodajesz to w tooltype. Tutaj device=AT-On.device.
Stawiam, że ten kontroler jest w pełni sprawny tylko nie bardzo potrafisz odpowiednio go skonfigurować. Lata temu walczyłem z tą konstrukcją i niestety nie udało mi się spowodować żeby wykrył mi kartę CF, także też miej to na względzie. Nie było za to problemu z niewielkiej pojemności dyskami.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem