[#1] Shapeshifter - jak robić to dobrze?
Cześć

Chciałbym uruchomić MacOS na mojej Amidze i trochę się nim pobawić. Spędziłem trochę czasu czytając dokumentację, śledząc różne fora, uzbroiłem się w potrzebne oprogramowanie i zacząłem zabawę. Dość szybko doszedłem do ściany więc zamiast odkrywać koło na nowo łatwiej będzie jak po prostu zapytam jak uruchamiać Shapeshiftera i MacOSa tak żeby miało to ręce i nogi oraz aby dało się wycisnąć maksymalną wydajność. Na początek mój konfig:

A1200 + ACA1233n 030/40MHz 128MB + IndivisionAGA MK2 + ROM 3.1.4 (w kostce) + dysk CF 16GB + karta CF/PCMCIA do przenoszenia danych między PC a Amigą

System amigi jest dość minimalistyczny. Mój SS wygląda mniej więcej tak:

  • ACATool maprom vbron (ładowanie ROMu do FASTu, VBR move - nie wiem do końca co to jest)
  • LoadModule intuition.library nommefkick reverse noreboot
  • MuMove4K prepareemul reverse
  • Setpatch
  • // jakieś standardowe rzeczy
  • FBlit
  • FText
  • BlazeWCP
  • CardPatch


Oprócz tego nie ma w systemie innych łatek lub haków. Ekran działa w Multiscan:Productivity, partycje Amigi są FFS, zainstalowany jest FAT95. Dodatkowo czytałem, że należy uruchomić łatkę MuMoveZero z pakietu MooTools, ale przy uruchomieniu tego polecenia dostaję informację, że zostało już ona uruchomiona.

Pobrałem sobie Shapeshiftera, używam ROMu z Maka LCIII (1MB). Pobrałem i dołożyłem driver do video shapeshiftera o nazwie MuEVD. Znalazłem też jakiś obraz dysku z preinstalowanym MacOS 7.6.1 (obraz ma 100MB). Uruchomiłem Shapeshiftera i Mac się odpalił. Obraz zaczął się ładować. Niestety całe ładowanie trwa koszmarnie wolno. Cały system załadował się i był gotowy w jakieś 20 minut. Później sama emulacja była dość szybka (rysowanie okien itd) ale cokolwiek wymagało operacji dyskowych było koszmarnie wolne. Szukałem jakichś porad na forach i jedyne co znalazłem, to to, że wielkość bloku na dysku amigi ma znaczenie i przy blokach 512B (a take mam na moich partycjach) całość jest bardzo wolna i sugerują aby używać bloków 2kB.

Moje pytania są natomiast następujące:

1. Czemu MuFastZero mówi, że jest już włączony mimo że go nie włączałem? Czy VBR Move z AcaTool robi to samo, przez co MuFastZero myśli że już działa?
2. Czy korzystanie z plikopartycji Maca zamiast prawdziwej partycji ma sens i nie ma spadku wydajności? Mam już wszytkie partycje w moim AOS poukładane i zmiana ich rozmiaru będzie czasochłonna.
3. Jeśli trzeba by mimo wszystko dodać partycje Makową to czy można zmienić rozmiar partycji w AOS (np. poprzez zmniejszenie ostatniej) bez utraty danych i formatowania?
4. Zakładając, że dodam prawdziwą partycję Macową - jak zainstalować system MacOS? Nie mam CD romu ani dyskietek. Mam natomiast obraz MacOS 7.6.1 w ISO. Próbowałem go zamontować na Amidze za pomocą ImageMount ale przy próbie zamontowania nic się nie dzieje i po chwili ImageMount wyświetla requester wyboru jeszcze raz. Jak przejść przez proces instalacji? Jakich rzeczy, narzędzi i obrazów potrzebuję tak aby mieć świeżego MacOSa?
5. Czy zakładając że będę miał dedykowaną Macową partycję powinienem najpierw utworzyć partycję pod AOS, wskazać ją w konfiguracji Shapeshiftera (Volumes->DeviceDisk1) tak aby SS zaczytał sektory a później ją jakoś sformatować pod MacOSem?
6. Czy powinienem wyłączyć SCSI w ustawieniach SS (SCSI Settings)? Nie mam żadnego urządzenia SCSI.

Z góry dziękuję za sugestie.
[#2] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #1

Bez wchodzenia w szczegóły, przyczyną koszmarnego działania operacji dyskowych jest plikopartycja.
Wielu poleca zwiększenie ilości buforów dla partycji na której jest plikopartycja, podobno działa, nie wiem, bo nie sprawdzałem. Ja założyłem sobie osobną partycję, którą wskazałem Shapesfifterowi, po czym przegrałem całość systemu z plikopartycji na tą fizyczną. Po restarcie z partycji fizycznej emulowany Mac zaczął działać (responsywność itp) z grubsza tak jak Amiga na której był odpalony. Czyli szybko.
Druga sprawa to były sterowniki graficzne. Przy 1 bitplanie było bardzo szybko bez dodatkowych driverów (to oczywiste), przy większej ilości dużo gorzej. Bardzo fajnie działał pod 68030 sterownik Savage030, w 256 kolorach system Macowy działał lepiej niż odpalony na tej samej A1200 Workbench w 256 kolorach. MuEVD działał dużo gorzej niż Savage.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 13:47:04 przez wali7
1
[#3] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #1

Dodaj bufory dla partycji (tutaj dh1) gdzie znajduje się plikopartycja dla emulatora
np.
Addbuffers dh1: 2000
[#4] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@wali7, post #2

Ja miałem plikopartycje na PFS3 i działała bardzo dobrze. Wiele godzin straciłem na granie czy to samemu czy z kimś. Nawet takie gry jak HoM&M II, MoO II, Oba Warcrafty (wszystko ze wstawkami video) czy inne spore gry działały bez zarzutów.
[#5] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #1

Jak masz 3.1.4 to poczytaj sobie dokumentację, ta wersja zawiera już wiele zmian, patch'y, których już nie musisz instalować. Nawet jeśli nie będą się gryzły to na pewno niepotrzebnie będą zajmować pamięć. Jedną z takich takich rzeczy są patch'e typu "mumove4k", które w innych wersjach OS były wymagane do uruchomienia emulatorów MAC'a, w tej wersji nie jest to potrzebne. Podobnie może wyglądać sprawa z "blazewcp", "fblit" i "ftext".
Zobacz np. pkt. 4.7 i 4.8 z tego linku.
Jeśli chodzi o dyski to plikopartycja jest najgorszym rozwiązaniem, już lepiej stworzyć osobną partycję na ten cel na dysku, a jeszcze lepiej, jak masz możliwość, poświęcić na to osobny dysk.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 15:02:53 przez dolek
[#6] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #1

Ad. 3. Można, a w wolnej przestrzeni dodać customową, przeznaczoną na MacOSa. Dane stracisz tylko na tej partycji, którą podzielisz, więc możesz je wcześniej ewakuować na jakąś inną.

Ad. 4. Po prawidłowym wskazaniu partycji sprzętowej w konfiguracji SS uruchamiasz MacOSa z plikopartycji. Przy starcie MacOs powinien zobaczyć Twoją partycję sprzętową i zaproponować jej sformatowanie. Formatujesz, potem kopiujesz teczkę systemową z plikopartycji na tę nową partycję sprzętową i tyle, cała robota. ☺️ Następnie uruchamiasz już ze sprzętowej.
[#7] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Daclaw, post #6

Dzięki, zrobiłem dokładnie tak jak opisałeś i udało się OK Teraz MacOS startuje naprawdę szybko. Niestety z jakiegoś powodu rozwaliła mi się walidacja na partycji na której leżała Macowa plikopartycja, na szczęście walidacja była uszkodzona tylko w obrębie katalogu z plikopartycją, inne dane można było zgrać.
[#8] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@dolek, post #5

Dzięki. Czytałem dokumentację, natomiast musiałem przeoczyć informację o emulatorach i MuMove4k. Co do FBlit - niestety nie udało mi się go zastąpić kombinacją Picasso96+Native. Kupiłem najnowsze Picasso96 od icomp, próbowałem z wersją 2.4 i nową 3.0. Po użyciu starego FBlita różnica w prędkości była zauważalna.
[#9] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Norbert, post #3

Dziękuję za podpowiedź. Niestety po dodaniu buforów prędkość plikopartycji się nie zwiększyła. Problem rozwiązało dopiero uruchamianie MacOSa z natywnej partycji.
[#10] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@wali7, post #2

Dziękuję za podpowiedź. Kupiłem Savage 030, niestety przy próbie uruchomienia SS dostaję informację, że jakieś narzędzia do MMU są uruchomione i że mam je wyłączyć. Zakomentowałem MuToolsy w moim startup sequence, a sterownik dalej swoje. Czy korzystałeś ze sterownika z podobną do mojej konfiguracją? (OS 3.1.4)
[#11] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #10

Zmien nazwe mmu.library na inna i zrestartuj Amige.
[#12] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Don_Adan, post #11

Faktycznie, teraz zadziałało. Niestety podczas startu wyświetla się żółty Recoverable Alert więc coś musi z tego mmu.library korzystać. Nie wiem tylko jak znaleźć to coś.
[#13] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@Lorak, post #12

czy dysponuje ktoś linkiem do sytemu 7.5 lub 8.1 klasycznego Maca , lub może cała plikopartycją ?:) zainstalowałem ShapeShiftera ale nie ma softu i romu :)

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 21:39:00 przez fibi
[#14] Re: Shapeshifter - jak robić to dobrze?

@fibi, post #13

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem