kategorie: A1200, Programy
[#1] PNG datatype używający HAM8
Szukam datatype'u, który wyświetla 24 bitowe PNG w trybie HAM8. Obecnie mam datatype (zdaje się od Cloanto), który 24 bitowe PNG pokazuje w odcieniach szarości, a wolałbym oglądać je w kolorze :)
Jest taki datatype dla OS 3.1?
[#2] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #1

Nie wiem czy za samo rendrowanie obrazu nie jest odpowiedzialny picture.datatype.
[#3] Re: PNG datatype używający HAM8

@Phibrizzo, post #2

Zmieniłem picture.datatype na nowszy (v44 z OS 3.5). Jest poprawa - obrazki PNG są wyświetlane w kolorze, ale z ditheringiem. Przy okazji sprawdziłem, że png.datatype mam nie od Cloanto tylko Gunthera Nikla z 2001 r. W dokumentacji są jakieś opcje do wyświetlania 24 bitowych PNG w HAM8. Może coś wykombinuję...
[#4] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #1

A czym wyświetlasz w ogóle? Może PicShow otwarty na ekranie HAM dałby rade?
[#5] Re: PNG datatype używający HAM8

@_arti, post #4

Visage i PPShow.

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2020 16:15:47 przez PopoCop
[#6] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #1

Spróbuj może akPNG, lub WarpPNG. Co prawda oba wyśmienicie współpracują z kartami RTG i Picasso96, ale w ich ustawieniach można znaleźć również opcje dotyczące trybów HAM. Spróbuj, może warto.

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2020 19:04:06 przez Ponki1986
[#7] Re: PNG datatype używający HAM8

@Ponki1986, post #6

Dobra, już wszystko działa w HAM8.
Trzeba skonfigurować datatype tworząc zmienną systemową poleceniem:
setenv classes/datatypes/png44.prefs HAM 8
Zmienna utworzy się w ENV:, więc trzeba ją skopiować do ENVARC: żeby nie zniknęła po resecie.
Dotyczy to datatypu PNGdt44 Gunthera Nikla dostępnego tu.
[#8] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #5

Visage ma tryb graficzny ustawiony w ikonce. Szczegóły powinny być w guide do niego. I do niektórych plików nie potrzebuje datatypu, bo ma w sobie własne procedury. Nie pamiętam czy do png też.
[#9] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #7

Jeżeli do SetEnv dorzuci się parametr SAVE to zmienna od razu stworzy się też w ENVARC:.
[#10] Re: PNG datatype używający HAM8

@ZbyniuR, post #8

Wracam jeszcze na chwilę do tematu.
Pliki PNG wyświetlam zwykle używając Visage. Mam wersję 39.11, która do PNG wymaga datatypu. Najnowsza wersja 39.22 ma własną obsługę PNG (ale za to potrzebuje datatypu do plików GIF).
Wypróbowałem nową wersję i 24 bitowe obrazki PNG pokazywane są szybko, ale ze słabszą jakością niż w wersji 39.11. Są dwa typy ditheringu - ordered lub Floyd Steinberg - ustawiane w ikonie programu. Oba moim zdaniem dają gorsze rezultaty niż wyświetlanie przez datatype. Najlepiej widać to na obrazku Smok Lazura. W Visage 39.11 z datatype napis w prawym dolnym rogu jest ostry, w Visage 39.22 rozmazany.
[#11] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #10

Witam.
Czyli nadal nie ma sielanki..
Myślałem że nowsze rodzaje ditheringu są od dawna w datatypach...
Chyba zostaje standardowo przekonwertowač pod pc i takie oglądać na amidze?
No i jaki rozmiar wyświetla się w miarę szybko ?
[#12] Re: PNG datatype używający HAM8

@Mikrobi, post #11

Napisałem, że używając datatype rezultaty są lepsze niż bez. Więc można spokojnie obrazki oglądać.
Szybkość wyświetlania to pojęcie względne. Dla jednego np. 2 sekundy to wolno, dla kogoś innego szybko. Bez datatype jest szybciej i obrazek pokazuje się od razu stopniowo na ekranie. Z datatype jest wolniej, a obrazek pokazuje się dopiero w całości.
[#13] Re: PNG datatype używający HAM8

@PopoCop, post #12

Do wyświetlana obrazków w HAM8 polecam program Meynafa (jest na jego stronie).
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem