kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, CD32, CDTV, Karty CF
[#1] Karty CF/SD i Amiga
Ostatnio spotykam się z częstym problemem przez użytkowników z instalacją a raczej bardziej z wykrywaniem karty CF lub SD na Amidze.

Siedzę trochę w temacie i irytowało mnie to że nie wszystkie karty współpracują prawidłowo lub amiga ich nie widzi. A podstawowy problem jest taki że w niektórych kartach CF jest brak możliwości zapisu " Block 0" Ja sam posiadam 3 karty i moje Amigi widziały tylko jedną, a pozostałe albo się wysypywały lub nie były wykrywalne wcale. Pod Winuae też były problemy z zapisem "Block 0: nawet z uprawnieniami Administratora i funkcja " -disableharddrivesafetycheck" w linijce komend też nie pomagała. A po tej operacji każda karta działa i niema problemów.

I rozwiązaniem jest dorwanie nawet najmniejszego obrazu systemu Workbench w pliku HDF czyli Partycja dysku zapisana w pliku "Virtual Partition". Jak już pobierzemy taki plik to zmieniamy jego rozszerzenie z ".hdf do .ima " i pobieramy program dla systemu Windows Win32DiskImager. Podłączamy swoją kartę CF lub SD do adapteru i podłączamy do PC. Odpalamy program Win32DiskImager i montujemy zapisany obraz Workbench w pliku .ima i wybierając nośnik do zapisu wgrywamy dane na swoją kartę. Po takiej operacji już mamy gotową kartę startową dla Amigi ale karta nie jest gotowa w całości tylko tyle co zajmuje obraz partycji. Więc już gotową kartę z prawidłowo zapisanym " Block 0" możemy normalnie dodać jako dysk do WinUAE i odpalić z pliku Install 2.0 lub 3.0 i w konfiguracji HDtoolsBox przygotować swoją kartę według swoich ustawień i zainstalować swój system. Jak by były jakieś problemy to pisać pomogę.


Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 23:05:50 przez RoniWorlds
[#2] Re: Karty CF/SD i Amiga

@RoniWorlds, post #1

Pytanie laika . Gdzie wprowadzasz komendę disableharddrivesafetycheck ?
[#3] Re: Karty CF/SD i Amiga

@Bociek78, post #2

W skrócie do programu Winuae

przykład: klikasz na ikonce prawym przyciskiem myszy wybierasz właściwości i w polu element docelowy dodajesz linijkę "winuae64.exe" -disableharddrivesafetycheck
Klikasz OK i uruchamiasz program z prawami Administratora.
[#4] Re: Karty CF/SD i Amiga

@RoniWorlds, post #1

Czyli ta metoda "naprawiła" Twoje karty CF?
Działają poprawnie ?
Da się ustawić dowolne wielkości partycji?
Amiga widzi całą kartę CF ?
[#5] Re: Karty CF/SD i Amiga

@RoniWorlds, post #3

Dzięki. OK
[#6] Re: Karty CF/SD i Amiga

@Norbert, post #4

Tak jak najbardziej te do 4 GB. Po wyżej nie sprawdzałem bo nie posiadam takiej ale jak coś posiadam scsi.devive dla A600/A1200 zmodyfikowany dla kart 128GB.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem