[#31] Re: Filmik o Amidze 2500

@RokiS, post #29

Wątpię, czy to sensownie działa. AmigaOS nie ma żadnego patentu na bad-blocki. A jeśli są, to wyjdzie przy formatowaniu. Najlepiej wtedy utworzyć partycje z pominięciem uszkodzonych obszarów.

Poza tym - QuarterBackTools, czy jakoś tak, doskonałe narzędzie (do dysków mniejszych, niż 4 GB).
[#32] Re: Filmik o Amidze 2500

@MariuszK, post #24

Myślałem o zewnętrznych różnicach, po za samymi klawiszami.
[#33] Re: Filmik o Amidze 2500

@_Skiba, post #32

Był inny emblemat na klawiaturze, naturalnie bez napisu amiga 2000.
[#34] Re: Filmik o Amidze 2500

@Daclaw, post #31

W trudnych, studenckich czasach kupiłem za jeden obiad zajechany dysk Samsunga (20GB ).
Był masakrycznie podziurawiony, szczególnie na początku przestrzeni dyskowej.
Pamiętam jak 2 dni, ręcznie "detektowałem" uszkodzone sektory pod Amigą, by później utworzyć "parę" partycji na zdrowej "tkance"
Parę miesięcy później dowiedziałem się, że pod Amigą jest narzędzie do tego, które automatycznie wykrywa uszkodzone bloki i wywala je z mapy dysku- jak znajdę to podam nazwę ok, racja
[#35] Re: Filmik o Amidze 2500

@MariuszK, post #30

Pamiętam że kiedyś na wb 1.3 przy inicjalizacji dysku (na a2091) podawałem listę badsectorów z nalepki na dysku.


Dyskietka ReInstall o której mówię w filmiku też prosi o wprowadzenie bad sectorów z etykiety dysku.
[#36] Re: Filmik o Amidze 2500

@podstawek, post #35

Do dyskietek był na pewno badformat. Tworzył plik .bad z listą uszkodzonych sektorów by system tam już nic nie zapisał. Działało to oczywiście tylko pod systemem. Nie pamiętam czy obsługiwał też jakieś małe dyski.
[#37] Re: Filmik o Amidze 2500

@podstawek, post #1

Nie jestem fanem sprzętowej komputerowej archeologii. Pomimo tego z film obejrzałem dokładnie, na dużym ekranie i z wieeeelką przyjemnością. Kawał świetnej roboty. Zarówno jeżeli chodzi o przywrócenie tej ciekawej maszyny do życia jak, udokumentowania wszystkiego jak i stworzenia samego filmu. Przejście na język angielski to (moim zdaniem) dobry ruch. Zwłaszcza jeżeli będziesz zawsze dodawał polskie napisy.

Przyznam się, że ja nie lubiłem Amig z systemem starszym niż 2.0. System w wersjach 1.x zawsze wydawał mi się taką wersją alfa wyrwaną programistom spod kompilatora w celu jak najszybszego wydania bez wsględu na postęp prac. Jakoś nie mogłem sobie nigdy wyobrazić używania dysku twardego z systemem 1.3 w którym okno Workbencha nie potrafi nawet pokazać plików; które nie mają ikon. :) Takie filmy jak Twój trochę łamią ten, utrwalony przez lata w mojej głowie, stereotyp. U nas Amigi z systemami 1.2 i 1.3 były zwykle „konsolami do gier na dyskietkach” i służyły do zabijania kosmitów. Ale choćby właśnie ta Twoja Amiga pokazuje, że gdzieś w normalnym świecie Amigi z tamtego okresu były też traktowane jak komputery, a nie gniazda joysticka.
Dla mnie zupełnie nie istniały np. standardy dysków twardych inne niż IDE/ATA czy SCSI. A tutaj bach - jest coś starszego i działa w Amidze i jest SPECJALNY soft do tego. Ta Amiga 2500 do czasu premiery Amigi 3000 to była niezła stacja robocza. Robi wrażenie! Zwłaszcza gdy działa tak jak na Twoim filmie.

Popieram pomysł pozostawienia tej Amigi 2500 w stanie sprzętowo zgodnym z epoką w której ten sprzęt powstał i był używany. Świetnym pomysłem jest dołożenie karty sieciowej Ariadne. Ale nie dokładałbym USB, jakchś kart pamięci, nowszego Kickstartu czy różnych dzisiejszych rozwiązań. Jeżeli tylko jest to możliwe (a pokazałeś, że tak) to fajnie byłoby zostawić ją w oryginale możliwie najbardziej rozbudowanym sprzętem z epoki.
[#38] Re: Filmik o Amidze 2500

@BULI, post #34

Parę miesięcy później dowiedziałem się, że pod Amigą jest narzędzie do tego, które automatycznie wykrywa uszkodzone bloki i wywala je z mapy dysku- jak znajdę to podam nazwę


Zdaje się HDToolbox ma taką opcję (chyba, że sam mam już badblocki) i coś mi świta, że tak sobie to działało - bardzo wolno, nie doczekałem końca i potraktowałem QuarterBackiem, który w miejsce badblocków zakładał plik.
[#39] Re: Filmik o Amidze 2500

@ede, post #38

AmiBackTools skanuje i zapisuj pliki .bad na zlych sektorach.
[#40] Re: Filmik o Amidze 2500

@HOŁDYS, post #39

[#41] Re: Filmik o Amidze 2500

@podstawek, post #35

Cóż powiedzieć. Ślinka leci. Perła wśród pereł. OK
Sam chcę zrobić partycję Amixa ale na razie mam A3000 w naprawie. Na WinUAE to wcale nie idzie jak na filmiku.
Ciekawe jak by Amix śmigał u Ciebie.
[#42] Re: Filmik o Amidze 2500

@Rafał A-3000, post #41

Na WinUAE to wcale nie idzie jak na filmiku

No pewnie że nie. Idzie szybciej
[#43] Re: Filmik o Amidze 2500

@ingenic, post #42

Chodzi właśnie o to, że nie idzie wcale. Na Amidze były zupełnie inne opcje, ekrany niż na filmie, a na UAE zwiechy albo tylko czarny ekran.
link
[#44] Re: Filmik o Amidze 2500

@Cezarykl, post #12

dźwięk mówiony jest bardzo cichy w porównaniu do podkładu muzycznego
i trzeba ściszać gdy nie ma kwestii mówionych (a w kinie to zatykać uszy)


znalazłem graficzną interpretację
:)



[#45] Re: Filmik o Amidze 2500

@Cezarykl, post #44

Odnośnie tego to właśnie oglądając polskie filmy często włączam napisy bo nie rozumiem co mówią niejednokrotnie.
[#46] Re: Filmik o Amidze 2500

@ingenic, post #23

W ogóle jest na Amigę jakiś program diagnostyczny do sprawdzania sprawności dysku twardego ? Wykrywanie bad sektorów, odczytanie SMART jeśli taką funkcję dysk posiadał oraz przeskanowanie całej powierzchni ? Sporo starych dysków działa, ale mogą mieć bady albo innego typu problemy.


Jest tylko w wersji na PPC MOS/OS4 link
[#47] Re: Filmik o Amidze 2500

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #46

Na aminecie są żrodła.
https://aminet.net/search?query=S.m.a.r.t
Może ktoś spróbuje .
[#48] Re: Filmik o Amidze 2500

@michal_zukowski, post #5

https://youtu.be/KIL8WHgm9JI Patryk Vega miał A3000 ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem