kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Ekwilibrytyka przy kościach ROM
Hej.

Mam płytę A1200 1D4. Płyta jak płyta, ale kości kickstartu mają pod sobą dodatkowe podstawki i mają przedyndolone nóżki, połączone zielonymi kabelkami "na krzyż".

Ktoś potrafi wyjaśnić, po co to zostało zrobione?

Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 13:48:29 przez Daclaw
[#2] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Daclaw, post #1

Kto uzył innych epromów niż 27c400 / 800, prawdopodobnie 27c4096
[#3] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@michal_zukowski, post #2

Czyli takie "zwykłe" mogę tam wsadzić bez ceregieli?
[#4] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Daclaw, post #3

Na 27C160 dają rezystorki na pająka.

Najlepiej 27C400 i będzie gites.
[#5] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Daclaw, post #1

Sprawdź oznaczenia kości w jakich jest kickstart. Bo jeśli to był np. 27C800 lub większy, to trzeba było podpiąć GND lub VCC (zależnie od miejsca, gdzie wypalono obraz ROM) do najstarszych linii adresowych, stąd te kabelki (w sumie fajny pomysł, ja lutowałem kabelki na pająka do układów). Jeżeli to jest taka przeróbka, to spokojnie możesz wsadzić 27C400, lub oryginalny ROM (zostaną wolne "dziurki" w podstawce), te układy są krótsze i im ten pająk nie zaszkodzi.
Jeśli to były inne układy (niż 27cxxx), to warto sprawdzić, czy nie ma napięć zasilających w nieoczekiwanych miejscach.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:15:16 przez wali7
[#6] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Daclaw, post #1

Daclaw, mam taką zapasową płytę i za cholerę nie wiedziałem co to jest za przeróbka ;)
[#7] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@wali7, post #5

jak pare razy nagrasz 512kB to po co zwierac linie?
[#8] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@michal_zukowski, post #7

niby tak, zrobiłem tak eksperymentalnie, nagrałem cztery takie same obrazy do 27c160 i nie działało bez ustawionych na 0, lub 1 najstarszych linii adresowych. Może wtedy jest jakiś stan nieustalony i układ głupieje? Nie wiem.
A wracając do pająków, to starsze rewizje A500 (być może innych Amig także) miały źle ustawiony pinout, konkretnie najstarsza linia adresowa była źle podpięta. Z romem 256 kB działało (w końcu stockowa A500 ma 256 kB kick 1.3), z romami 512 kB trzeba było robić fiksa. Nie pamiętam w której rewizji A500 to naprawiono, rev 6 już miał dobrze.... więc ten pająk Dacława albo madmana to może być także to, jeśli mieli szczególnie wiekową A500. Ale też tego nie należy usuwać.

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 15:23:17 przez wali7
[#9] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@wali7, post #8

Ale... my to mamy w A1200 a nie A500 ;)
[#10] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Madman, post #9

No to nie jest to historia z źle podpiętą linią adresową.
W takim razie pozostaje to, o czym pisał pong777 - obsługa większego (niż 512 kB) EPROMa 27Cxxx. :)

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 16:58:33 przez wali7
[#11] Re: Ekwilibrytyka przy kościach ROM

@Daclaw, post #1

To jest fabryczny fix commodore. Tak ma być. Romy c400/c800 będą działać normalnie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem