kategoria: A4000
[#1] Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII
Pytanie użytkowników w/w kart i wbudowanego w nie kontrolera SCSI.
Jakie dyski polecacie, czy są jakieś sprawdzone modele działające synchronicznie?
Mam starego Seagate'a 4.3 GB wersja 68 pinów, trochę mało, potrzebowałbym czegoś pojemniejszego. Jak wygląda współpraca z adapterami 80 -> 68 pinów?

Z góry dziękuję za pomoc!
[#2] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #1

Polecam dyski Maxtor Atlas 80 pin. Sam używam dysku 146gb. Działa zarówno z Amigą 3000 (wbudowane scsi) Jak i Cyberstoremem PPC. Na króciutkim kabelku transfer mam 38MB/s
[#3] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@Orintroper, post #2

Dzięki! Czy wiesz może, czy ten adapter zadziała?

[#4] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #3

Mam kilka podobnych, jeśli nie identycznych - i działają.
[#5] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@alt_, post #4

Bosko! Szkoda, że dostępny tylko w ChRL. Nic, trzeba się uzbroić w cierpliwość i czekać na adapter z drugiego końca świata.
[#6] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #1

Wszystkie dyski które obsługują SCSI LVD/SE (dla nas ważne są te SE, samo LVD z Amigą nie zadziała)
Sprawa przelotki z 68 na 80 lub 50 pin i nawet dyski 300 GB działają z Ami.
W brew pozorom niedrogo można je kupić na znanym portalu aukcyjnym, trzeba tylko trochę polować.
P.S. Ostatnio kupiłem całą macierz z 14-toma dyskami.
[#7] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@Risc, post #6

Upolowałem Maxtora ATLAS 10K IV 36,4 GB za 35 PLN.

Dzięki wszystkim za pomoc!
[#8] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #7

Nie słuchaj tego co Risc pisze.
Dyski LVD działają bardzo dobrze z CyberStormPPC. Ale trzeba zaznaczyć, ze tylko z nim. Reszta kontrolerów wysmaga SE.

Nie kupuj tej przejściówki. Jest strasznie nieporęczna i do tego ogromna.

Kup to:


Działą bardzo dobrze. Jedynym kłopotem może być to, że używa małych zworek takich samych jak w blizzardzie 1230.
[#9] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #1

Mam teraz podłączone 2 dyski do kontrolera z CSPPC:
IBM Ultrastar DPSS-336950N 36 GB
IBM Ultrastar DDYS-T09170N 9.1GB

Oba w SCSIBench pokazują dla trybu synchronicznego ponad 30MB/s dla transfer size 512k i trybu sequential.(choć jak kiedyś czymś sprawdzałem to dochodziło pod 40MB/s, ale nie pamiętam już co to było). Ten sam test w trybie asynchronicznym daje 1/3 transferu, czyli koło 10MB/s.
[#10] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #9

Ja mam dysk SSD 512GB podłączony przez ACARDa i mam coś koło 35-32MB/s OK

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:20:39 przez BULI
[#11] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BULI, post #10

[#12] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BULI, post #10

Też tak chciałem zrobić, ale ten acard jest pieruńsko drogi. I bardziej chodziło mi o odgłosy niż o szybkość czy pojemność ;)

Edit: choć teraz zarzuciłem googla i są też nieco tańsze (akceptowalne) - którego masz? AEC-7722?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2021 11:28:47 przez BigBang
[#13] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #12

Tak, mam ACARD AEC-7722 ok, racja + przejściówkę IDE<->SATA
[#14] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BULI, post #13

Fajna kanapka! Czy ACARD AEC-7722 obsłuży więcej urządzeń wpiętych na taśmie?
Mam namyśli "genderchanger" po stronie IDE + taśma np. na dwa urządzenia.

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2021 12:11:05 przez swt
[#15] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #14

Fajna kanapka! Czy ACARD AEC-7722 obsłuży więcej urządzeń IDE wpiętych na taśmie?

Z dokumentacji wynika, że tylko jedno.
[#16] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BULI, post #15

Tak myślałem, ale i tak bomba! Dzięki za info o takiej możliwości!
[#17] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #16

Dla potomnych, adapter Acard 7722 nominalnie działa tylko z urządzeniami ATAPI (CD/DVD-ROM).

Istnieje możliwość przeflaszowania adaptera romem dedykowanym dla ACARD 7726Q. Opis zamieścił Matze na:

link

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2021 22:30:34 przez swt
[#18] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #17

O, ciekawe... czy kolega BULI flashował ten swój egzemplarz.
Ja też nabyłem, ale napotkałem chwilową trudność z połączeniem acarda z przejściówką sata na ide - bo obie mają złącza ide w formie wtyków. Ciekawe czy flashowanie faktycznie będzie konieczne.
[#19] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #18

Kontaktowałem się z BULI na PW, niestety ma inny model ACARDa.
Na znanym serwisie aukcyjnym znajdziesz adapter IDE -> SATA z wtykiem męskim.
Wczoraj testowałem na PC, adapter nie widzi dysków. Potwierdzają to wpisy na niemieckojęzycznym forum.
Falszowanie jest możliwe tylko z podpiętym urządzeniem (w tym wypadku CD/DVD-ROM). Nie testowałem, bo nie mam dostępu do Windowsa 32 bitowego. W ostateczności pozostaje metoda Matze - wylutować rom i przeflaszować brute force.
Daj znać proszę jak sobie poradziłeś lub jeśli znasz jakiegoś magika, który ma pewną rękę do lutownicy i programator.
[#20] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #19

Przejściówka (dysk) sata -> ide (kontroler) mi działa, bo podłączałem do niej dysk ssd, a potem to wszystko przez przejściówkę ide->usb do laptopa ;)
W sumie to ona jest dwustronna - z przełącznikiem, można podłączyć dusk sata do ide, albo dyski ide do sata.
Ja już coś flashowałem ze starego windowsa uruchomionego w vmware, tak że opcje są. Ale pewnie trochę mi czasu zejdzie, bo nie chce sztukować jakimiś kabelkami, bo to nigdy nie wiadomo, czy coś źle wcisnąłem itp. Czyli muszę coś jeszcze dokupić. Jak będę miał co napisać to oczywiście tu napiszę.
[#21] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #20

Podłączyłem całą konstrukcję:
CSPPC SCSI -> SCSI[ACARD]IDE -> IDE[SATA->IDE]SATA -> dysk SATA
Trzeba było załozyć zworkę w acard aby ustawić niekolidującego lun-a, oraz w menu cyberstorma odblokować tego lun-a.
I jest to widoczne w systemie, ale faktycznie wykrywane jest jako CDROM i nie daje się partycjonować itp.
Czyli pozostaje poszukać jak to w miarę łatwo przeflashować.
[#22] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #21

Ja mam acarda tego takiego z jakby kieszenią, wkładasz dysk 2,5'' i wymiata z csppc ponad 30mb/s, ale niestety nie mam już csppc i czekam na fastlane z3, umieszczę to w desktopie i zobaczę ile wyciągnie ok, racja
[#23] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #21

Testowałem tylko na PC, DVD-ROM śmiga, dysk SATA SDD nie jest w ogóle wykrywalny, Bios karty pokazuje coś w stylu SCSI:NULL. Jeżeli dasz radę przeflaszować Acarda pod VM, to odezwij się w tym wątku albo na priv.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 09:54:37 przez swt
[#24] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #23

Tak to dokładnie wygląda - amigowe toole pokazują SCSI:NULL, gdzieś pokazała się nazwa Acard, no i typ rozpoznany to CDROM.
Co do flashowania - zauważylem że acard ma wystawiony uart (obok układu flash właśnie) i spróbuję się tam podłączyć - zobaczymy czy da radę coś zdziałać bez konieczności wylutowania flasha (jest to SST39SF040).
W ogóle jak się rozejrzałem w temacie scsi to jest jakaś straszna bieda, jakby tak chcieć podłączyć np. skaner scsi do laptopa - wygląda na to że trzeba niemal "po amigowemu" - podłączyć złącze pci-e przez np. expresscard, mini-pcie czy co tam kto ma, potem przejściówka pci na pci-e i w to dopiero jakiś stary kontroler np. adapteca - o ile linux ogarnie taką kanapkę...
Za to znalazłem RaSCSI - co pozwala podłączyć przez scsi raspberry pi które może udawać różne urządzenia, ale tu jakoś nie widzę większego sensu takich kombinacji.
[#25] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #24

Matze pisał w 2015, że do flashowania konieczna jest 32-bitowy Winda i podłączone urządzenie do Acarda (CD-ROM). Sam jednak nie testował tego rozwiania, bo prościej mu było chwycić za lutownicę. Nie wiadomo zatem czy program do "apgrejdu" Adaptera nie weryfikuje w jakiś sposób romu przed aktualizacją i nie wywali błędu.

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2021 11:05:11 przez swt
[#26] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@swt, post #25

W końcu skompletowałem trochę sprzętu - niezła kanapka, godna Amigi:
1. wyprowadzenie złącza pcie przez expresscard
2. przejściówka pcie na pci
3. kontroler scsi adaptec pci
4. przejściówka scsi z 50 na 68 pin
5, acard wpięty w IDE dvd
+ zasilanie pcie, acarda i dvd
a do podłączenia dysku doszłaby jeszcze przejściówka SATA na IDE.

O dziwo to wszystko się odpaliło bez problemu, pokazało się w systemie, podłączyłem urządzenie do windowsa pod vmware i odpaliłem toola do flashowania, który zauważył acarda i poprosił o wybranie plik do flashowania. Jednak sprawdził że ten plik nie jest odpowiedni dla tego acarda, no i żopa.
Pozostaje jeszcze sprawdzić, czy toola nie da się jakoś oszukać, albo coś zagrzebać w pliku z danymi.
[#27] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #26

łooo niezła kanapka
[#28] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BULI, post #27

Bo to do laptopa chciałem jakoś podłączyć, bo peceta nie używam już od dawna. Poza tym przyda mi się do podłączenia skanera na scsi. Ale klimat jest! Czyli burdel na biurku

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 11:12:45 przez BigBang
[#29] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #28

Klimat jest, kanapka zacna. Faktycznie, jakby oszukać program do update firmware podmianą jakiegoś bajtu w hexeditcie, powinno zaskoczyć, przynajmniej w teorii.
[#30] Re: Dysk UW SCSI do CSPPC/CSMKIII

@BigBang, post #26

Bez zdjęcia się nie liczy, zapodaj fotki to ocenimy jak to wygląda klimatycznie. Czy z tego wyszedł taki burger jak Scooby Doo lubi jeść

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 21:41:37 przez Adinfo
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem