kategoria: A1200
[#1] ACA1211 pytań kilka
Witam
Mam pytanie, wiem ze jest to rozszerzenie pamięci pod klapkę. Jednak mam pytanie czy wystarczy ono do grania na whdload? I dodatkowo zapytam czy ktoś ma i może potwierdzić kompatybilność z adapterem kart CF PCMCIA? Ostatnie pytanie to czy dobrze kojarzę że jest tam slot na co-procesor?
[#2] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #1

Wystarczy do WHDLoad.

Jest PCMCIA friendly i to z automatu nie trzeba zworki przestawiać itp.
Ma dwa złącza clockport np. 1 pod RTC drugie pod kontroler USB.
Ma podwyższoną kompatybilność z grami z A500
CPU działa na 100% wydajności dzięki zastosowaniu szybkiej pamięci
Posiada funkcję MAPROM - jeśli kupimy elektroniczną wersję WB 3.1.4 nie musimy przygotowywać fizycznej kości ROM tylko zmapujemy otrzymany plik.
Posiada funkcję IDE speeder

Jest w miarę tania. Można kupić nową w PL.
[#3] Re: ACA1211 pytań kilka

@pong777, post #2

Czyli warto? A jak z tym WHDLoad?
[#4] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #3

Do WHDLoad potrzeba nam najlepiej dużego dysku/karty CF/SD (>=16 GB) a więc kickstart i system który je obsługuje bezproblemowo a także paczkę ROMów np. od Cloanto (np. z pakietu AmigaForver).
Sam WHDLoad (obecnie jest darmowy ale można wspomóc autora via PP).
Najlepiej przynajmniej 4 MB Fastu (na preload/cache) więc taka karta będzie ok.
Im mocniejsza karta tym jest bardziej pod górkę gdyż trzeba sztucznie zwalniać komputer przez wyłączenie cache procesora a czasami się okazuje, że po tym zabiegu gra działa wolniej niż oryginalnie na A500.
ACA jest droższa niż np. A1208 rodzimej produkcji a niedługo wyjdzie też nowe rozszerzenie w cenie lepszej niż A1208. Jeśli chodzi o prędkość to obie karty dają 2.3x przyspieszenie w stosunku do nierozbudowanej Amigi 1200. Tyle da sama pamięć bez dodatkowego CPU.


Ostatnia aktualizacja: 20.02.2021 14:52:24 przez pong777
[#5] Re: ACA1211 pytań kilka

@pong777, post #4

Hmm, to zapytam inaczej, jakie możesz polecić rozszerzenie pamięci pod whdload? Wątpię bym robił cos na amidze innego niż grał w stare gry. Tylko jest druga strona medalu, ponoć na amidze da się odpalić wczesne gry pc jak np red alert i tu chyba trzeba mocniejszej karty czy tak?

Co do A1208 to mi9ałem ale blokuje adaptery cf pcmcia a to musi działać. Choc fakt że gry na A1208 z whdload działały bez problemu (mam classicWB czy jakoś tak z wgranym od razu WHDLoad)
[#6] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #3

Problemy z 8mb ram i pcimcia zostaly rozwiazane dawno temu. loadmodule resurce(z kick3.0) i jedziesz dalej.
[#7] Re: ACA1211 pytań kilka

@Orintroper, post #6

A możesz rozwinąć temat? Bo nie mam pojeci9a o czym piszesz :P
[#8] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #7

W skrócie chodzi o podmianę programową jednego pliku z ROMu na starszą wersję. Dzięki temu zabiegowi obszar FASTu nie powinien kolidować z adresacją pod którą znajduje się port PCMCIA.
[#9] Re: ACA1211 pytań kilka

@pong777, post #8

Nadal koliduje bo ominac sie tego nie da ale przynajmniej pcimcia jakos dziala.
[#10] Re: ACA1211 pytań kilka

@pong777, post #8

FAST będzie dalej kolidować, po prostu KS3.0 nie blokuje systemowo tego portu, a że pod PCMCIA podpięte są trzy obszary, a koliduje tylko jeden, to karty, które korzystają z niekolidujących obszarów, będą działać.
[#11] Re: ACA1211 pytań kilka

@san_u, post #10

Dobra podsumowując, lepiej pod whdload i ewentualnie gry typu red alert kupić aca czy A1208, przypominam że PCMCIA musi działać
[#12] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #11

Pod red alert potrzebujesz 060 300mhz. To bardzo slaby port. Moze go kiedys Artur poprawi.

W gry z Amigi graj na Amidze. Ja polecam ACAe. Do starych pecetowych gier skombinuj sobie starego pieca albo laptopa.
[#13] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #11

Tu się musisz określić, rozszerzenie 8MB jest w większej ilości przypadków wystarczające, jednak jeśli interesują ciebie jakieś gry wektorowe, to przyda się karta z lepszym procesorem.
[#14] Re: ACA1211 pytań kilka

@san_u, post #13

No to wybieram ACA. Dzięki wszystkim za wyczerpujące wypowiedzi. Z ostatnich dwóch postów wnioskuje że do gier pctowych nawet aca jest za słaba? Pozostaje chyba zostać przy grach na amisie które i tak dają dużo funu
[#15] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #14

Nie inaczej przyjacielu. Taki DOOM wymaga minimum szybkiej 030.

Aby pogra na nim w 640x400 potrzebujesz karty graficznej i przynajmniej szybkiego procesora 040. Im dalej tym trudniej. Redalert zadnej klasycznej Amidze nie dziala dobrze.
[#16] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #14

do prostych gier 2D i whdload tak naprawdę wystarczy coś takiego

link

jeżeli masz większy budżet, to celuj w jakiegoś Apollo 1220, Blizzarda 1220 lub ACA 122x - bardzo przyjemne karty, niewiele ustępujące tym z 030 o niższym taktowaniu - zapewniają prędkość zbliżoną do Amigi 3000@25 mhz.

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2021 17:19:38 przez charliefrown
[#17] Re: ACA1211 pytań kilka

@charliefrown, post #16

Nie działa mi link ale kwestie gier pctowych w takim razie porzucam, nie mam aż takiego budżetu. Pozostają gry które wyszły na Amigę 1200 a jak rozumiem te z ACA o którą pytam będą banglać. Za ACA przemawia kompatybilność z PCMCIA. Jednym słowem oczekiwania zweryfikowane a decyzja podjęta :)

Dzieki raz jeszcze
[#18] Re: ACA1211 pytań kilka

@charliefrown, post #16

Dobra nadszedł ten dzień, włożyłem do babci ACA 1211. I mam od razu pytanie, pamiętam, że dało się wyświetlić na pasku na górze ekranu ilość Fast RAM. Tyle, że za pieruna nie wiem jak to się robiło. Przypomni ktoś?
[#19] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #18

najczesciej do tego sie uzywalo MCP, masa latek w tym podmiana tresci belki :)
[#20] Re: ACA1211 pytań kilka

@juen, post #19

Hmm, ale jestem prawie pewny że dało się to zrobić (tylko z innym rozszerzeniem) bez zewnętrznych narzędzi. Jednak mogę się mylić. A jeśli się mylę to czym wszyscy sprawdzają czy karta rozszerzeń działa? Na stronie z której kupowałem (retroami) jest zdjęcie właśnie z jakiegoś programu. Reasumując, moje pytanie brzmi, jak sprawdzić czy amiga ma więcej ramu?
[#21] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #20

Nie wiem jaki WB masz, ale Fast powinien od razu się na belce pojawić.
Możesz sprawdzić czy masz Fast np za pomocą komendy: avail
Możesz uruchomić Sysinfo i w zakładce memory poklikać :)
[#22] Re: ACA1211 pytań kilka

@RokiS, post #21

Mam ClassicWB zainstalowany na karcie CF. Właśnie tak kojarzyłem że FastRam, wyświetla się od razu na belce. Ten SysInfo jak się odpala? Szczerze mało znam się na babci, a ostatnio uruchamiałem ja ze 3 lata temu wiec, wsio co się nauczyłem przy jej reanimacji wyparowało jak woda na Saharze.

EDIT: Znalazłem stronkę z programem sysinfo i jak pobiorę archiwum lha to co dalej?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 14:51:44 przez Szynsz
[#23] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #22

Rozpakować w dowolnym miejscu (nawet w pamięci ram) i dwuklikiem uruchomić
Jak masz gotowca to pewnie sysinfo masz gdzieś w programach :)

-----------------------------------------------

Uruchomienie komendy avail
W lewym górnym rogu kliknąć prawy przycisk myszki , poszukać Execute command ( po polsku jak masz to: wykonaj polecenie) i tam wpisz: avail

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:00:54 przez RokiS
[#24] Re: ACA1211 pytań kilka

@RokiS, post #23

Ok, poszukam dzięki :) Jak cos będę pytał dalej.
[#25] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #22

W ClassicWB (Scalos), nawet w najprostszej wersji Lite, powinno byc sporo użytkow, w tym SySinfo. Przeklikaj sobie wszystkie te przyciski na dole, wiekszosc z nich otwiera dodatkowe doki. Na blacie masz tez Clear Ram ktory pokazuje m.in ilosc pamieci, ilosc wolnej pamieci i najdluzszy wolny blok.

https://classicwb.abime.net/classicweb/lite.htm.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 15:40:27 przez kempy
[#26] Re: ACA1211 pytań kilka

@kempy, post #25

Ok dzięki będę szukać :)
[#27] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #26

Na 100% musisz mieć napisane na górnej belce ilość pamięci. Może okno WB zasłania Ci tę belkę.
Wybierz z górnego menu BACKDROP (będzie w SHORTCUTS i dalej DEFAULT) i okno zniknie, jeżeli je masz, choć w ClassicWB nie powinno go być.

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 17:19:55 przez nostrum666
[#28] Re: ACA1211 pytań kilka

@nostrum666, post #27

Jak ma ROM 3.0 to wcale nie musi mieć całego fastu pokazanego
[#29] Re: ACA1211 pytań kilka

@mwb113, post #28

Najciekawsze jest to, ze jak zainstalowałem inne rozszerzenie 8mb kilka lat temu to pokazywało. Jedno co mnie zastanawia to czy dobrze wpiąłem ACA bo coś za łatwo to poszło a powinno chyba wciskać się z oporem. Tyle że nie rusza się jakby było luźne
[#30] Re: ACA1211 pytań kilka

@Szynsz, post #26

Przepraszam, mój błąd. Sprawdziłem przed chwilą i nie ma tam SysInfo. Aczkolwiek Clear Ram działa jak pisałem.

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem