kategoria: A1200
[#1] 4xEIDE'99 - prefs nie odpala
Kupiłem niedawno wymieniony wyżej kontroler, z tego co mi wiadomo po zakończeniu instalacji powinien uruchomić się 4xEIDE Prefs a jednak lipa i nie startuje.

Spardzałem snoopdosem i wychodzi na to że nie ma pliku xEIDE Prefs w ENVARC, zapewne jakiś błąd w startup-sequence, spotkał się ktoś z tym ?

Romy hyperiona 3.1

mój wygląda tak:

C:4xEIDE.driver QUIET

; $VER: Startup-Sequence_HardDrive 45.4 (28.5.2018)
; Startup-Sequence for hard drive systems

If Exists C:LoadModule
C:Version exec.library version 46 >NIL:
If Warn
C:LoadModule ROMUPDATE
EndIf
EndIf
C:SetPatch QUIET
C:CPU CHECKINSTALL

C:Version >NIL:
C:AddBuffers >NIL: DF0: 15
FailAt 21

C:MakeDir RAM:T RAM:Clipboards RAM:ENV RAM:ENV/Sys RAM:ENVARC
C:Copy >NIL: ENVARC: RAM:ENV ALL NOREQ

Resident >NIL: C:Assign PURE
Resident >NIL: C:Execute PURE

Assign >NIL: ENV: RAM:ENV
run >nil: C:MagicWB-Demon 4,123,123,123 5,175,175,175 6,170,144,124 7,255,169,151 8,0,0,255 ; Don't remove this entry!
Assign >NIL: T: RAM:T
Assign >NIL: CLIPS: RAM:Clipboards
Assign >NIL: REXX: S:
Assign >NIL: PRINTERS: DEVS:Printers
Assign >NIL: KEYMAPS: DEVS:Keymaps
Assign >NIL: LOCALE: SYS:Locale
Assign >NIL: LIBS: SYS:Classes ADD
Assign >NIL: HELP: LOCALE:Help DEFER

BindDrivers
C:Mount >NIL: DEVS:DOSDrivers/~(#?.info)

IF EXISTS DEVS:Monitors
IF EXISTS DEVS:Monitors/VGAOnly
DEVS:Monitors/VGAOnly
EndIF

C:List >NIL: DEVS:Monitors/~(#?.info|VGAOnly) TO T:M LFORMAT "DEVS:Monitors/%s"
Execute T:M
C:Delete >NIL: T:M
EndIF

SetEnv Language "english"
SetEnv Workbench $Workbench
SetEnv Kickstart $Kickstart
UnSet Workbench
UnSet Kickstart

C:AddDataTypes REFRESH QUIET
C:IPrefs
C:ConClip

Path >NIL: RAM: C: SYS:Utilities SYS:Rexxc SYS:System S: SYS:Prefs SYS:WBStartup SYS:Tools SYS:Tools/Commodities

IF EXISTS S:User-Startup
Execute S:User-Startup
EndIF

Resident Execute REMOVE
Resident Assign REMOVE

C:LoadWB
EndCLI >NIL:
[#2] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #1

U mnie jest tak że 4xEIDEPrefs znajduje się w katalogu SYS:Prefs i odpalam z ikonki. Ustawiam co potrzeba, robię SAVE i i reset.

Mam też w sekwencji startowej dodane przez instalator:

C:CheckLMB
IF WARN
Sys:Prefs/4xEIDEPrefs
ENDIF

Wtedy podczas startu systemu, jeśli przytrzymam LMB to odpalają się prefsy do 4xEIDE.

Jest to dodane przed aktywacją ExEIDE.driver.

I działa to dokładnie na tej samej zasadzie przy każdego rodzaju kontrolera FastAta który posiadam.
[#3] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@Mokry, post #2

Dzięki za info, sprawdzę wieczorkiem
[#4] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@Mokry, post #2

Niestety ale to niczego nie zmienia. Dzięki dodaniu myszki do ss to mogę podejrzeć w jakim trybie pio działa dysk ale zmienić go nie można.
W samym wb nie można 4xEIDEPrefs odpalić bez względu na to czy w ss jest driver aktywny czy nie
[#5] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #4

Uruchom Amigę bez s-s i włącz w cli 4xeideprefs
Wtedy będziesz miał możliwość zmiany ustawien.
Wyłącz też wczesniej zasilanie bo sterownik może mieć włączoną opcje RESIDENT, która trzyma go w pamięci po resecie.
[#6] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #4

I nie zmienisz, bo to nie jest kontroler jak fastATA, tylko zwykły "rozdzielacz" z kluczem sprzętowym na dwa kanały, wszystkie możliwości pochodzą od oprogramowania i można z nich korzystać i bez tego urządzenia, na taśmie samoróbce.
[#7] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@Norbert, post #5

Nie jest ustawiony jako resident, poza tym po dodaniu obsługi przez mysz wchodzę do konfiguracji przed startem systemu ale nic nie można zrobić jeśli chodzi o tryb pio
[#8] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #7

Ale 4xEIDE nie pozwala na zmianę trybu PIO. Takie rzeczy tylko w FastATA.
4xEIDE to tylko PIO0. Możliwe, że w prefsach masz możliwość ustawienia wyższych PIO, ale będzie to działać dopiero z FastATA.

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 16:14:18 przez wali7
[#9] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@wali7, post #8

Ok dzięki za info

Pytanko... udało mi się znaleźć dobry dysk 2,5" ale teraz pytanie czy do 4xeide podłączamy taśmę w ten sam sposób jak do samego złącza, czy odwrotnie ?

Pytam bo idzie tam zasilanie i wolałbym czegoś nie zwalić a instrukcja gdzieś mi się zapodziała.

Co do samego odpalania prefsów 4xeide, to gdzieś musiał być babol w samym systemie, ponieważ po instalacji na nowo wb , sterowniki i cała reszta poprawnie działa.
Przypuszczam że ma to związek z betterWB, jest tam trochę błędów, chociażby z fontami. Po instalacji betterwb nie ma możliwości ich zmiany przez samą funkcję fonts w prefsach, ponieważ nie działają przyciski graficzne (nie reagują) i nie można ustawić innego fontu bezpośrednio przez samego prefsa. Nie wiem może ma to związek z wb hyperiona, na innych nie sprawdzałem.

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 23:38:55 przez rootspk
[#10] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #9

Jest tam oznaczenie, z której strony jest pin 1 a z której pin 44. Tego się trzymaj. Na płycie A1200 chyba też jest to oznaczone.
[#11] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@Mokry, post #10

ok wolałem się upewnić
[#12] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@Mokry, post #10

Jedna sprawa jeszcze

Mam np 2 dyski, jeden 2,5" który podpinam do wyznaczonego miejsca na 4xeide, drugi dysk podpinam pod drugi port dla dysków 3,5".
Czy jest w stanie obsłużyć 2 dyski twarde na raz czy nie ?. Pytam ponieważ mimo zmiany zworowań drugi dysk nie jest widoczny ( na drugim też stoi system i też jest jak pierwszy oznaczony jako DH.. ) ale chcę ze starego przerzucić na nowy
Czy ten rozdzielacz może obsłużyć tylko 1hdd i jeden optyczny ?
[#13] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #12

Interfejs obsługuje do 4 urządzeń na raz. Ja mam w tej chwili podpięte 3. Urządzenia na secondary port będą widoczne dopiero po uruchomieniu sterownika (i chyba dodatkowym resecie - nie pamiętam). Jak podłączasz coś pod 44pin primary port to nie powinieneś podłączać pod 40pin primary port - to raczej nie będzie dobrze działać. Jak chcesz mieć 2 urządzenia na primary port to użyj taśmy na 2 urządzenia.
[#14] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@dolek, post #13

Kurcze na primary mam tylko 44 a na Secondary 40 pionowy dysk , wszystko przezworowane ale widzi tylko podstawowy. Znajdę czas wieczorkiem to pokombinuje, sterownik jest odpalony.
Oba podpięte dyski są ustawione jako DHx, drugi ostatnio otrzymałem z kolejną amigą i był już z systemem. Pytanie inne czy jest możliwość zmiany label’u dysku np w hdtools z dhx na np hdx tak aby nie stracić danych ? Nie wiem czy amiga nie nadpisuje tabeli partycji, bo jak tak to lipa. Być może problem wynika z takich samych labeli partycji ? Etykiety są inne ale podział partycji taki sam po obu stronach.
[#15] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #14

Mam 4xEIDE'99 ELBOX'u. Aktualnie nie używam bo igły od 2.5cala kolidują z większością kart turbo a karta SD czy CF wystarcza za twarde dyski.
Ale pamiętam, że jak bawiłem się lat temu "naście" to miałem zawsze 2 zewnętrzne HDD z kilkoma partycjami oraz CD-ROM. Gdy były problemy z dyskami czy partycjami których Amiga nie widziała, to posiłkowałem się kilkoma programami między innymi SCSIMounter z Aminetu.

Muszę gdzieś znaleźć mój "dysk ratunkowy" gdzie zawsze nagrywałem kopie RDB wszystkich dysków, bo tam miałem narzędzia do zmuszania Amigi by widziała krnąbrne dyski.
Pobaw się SCSIMounterem może to pomoże...

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 22:00:29 przez PWS
[#16] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@PWS, post #15

OK, znalazłem dysk ratunkowy.
Mam na nim narzędzia:
- ABTools (Ami Back Tools)
- RDBArc
- SCIMounter
W SCSIMounter (w Tool Types) możesz sobie podmieniać bibliotekę device z scsi na np. eide (4xEIDE) czy taką której chcesz użyć do skanowania podpiętych urządzeń (ale tak szczerze to nie pamiętam czy musiałem to robić). Pamiętam, że program dość dobrze wykrywał nawet ukryte partycje i w większości przypadków je podmontowywał.
[#17] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@PWS, post #16

Rozumiem tylko czy amiga nie powinna w bootsecuence widzieć dodatkowego dysku, podmontowanie to jedno a wykrycie drugie, pytanie czy można podmontować coś czego nie widzi kontroler skoro 4xeide to tylko rozgałęźnik.
Póki co nie udało mi się go zobaczyć, zworowania niczego nie zmieniają, widoczny jest wyłącznie 2,5 na.
[#18] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #17

Amiga widzi tylko dwa dyski na pierwszym kanale. Dyski z drugiego kanału pojawią ci się po uruchomieniu idefixa. Czasami może ci się pojawić takie combo dysków, które nie będzie chciało ze sobą działać na jednym kanale.

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 16:11:18 przez san_u
[#19] Re: 4xEIDE'99 - prefs nie odpala

@rootspk, post #17

4xeide to nie tylko rozgałęźnik.
Dodaje obsluge 4 urządzeń, dużych dysków powyżej 4GB w trybie SPLIT i NOSPLIT.
Sterownik może być przechowany rezydentnie w pamięci.
Dzięki temu napedy z drugiego kanału są widoczne w early menu oraz można z nich zabootować.
Jest też dostępny dedykowany cdfilesystem AllegroCDFS
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem