kategoria: A1200
[#1] A1200 lubi nie wstać po resecie.
Hej, od jakiegoś czasu moja A1200 nie wstaje po resecie. Czasem jest to pierwszy reset, czasem piąty. Objawy są takie, że ekran staje się czarny, stacja nie klika i zero reakcji na reset z klawiatury. Amigę trzeba wyłączyć na kilka minut żeby wstała. Jeśli włączę za wcześnie mam czarny ekran i nadal brak reakcji , a raz na kilka prób czerwony ekran, po którym jednak często Amiga wstaje. Jak się uruchomi to już chodzi normalnie, aż do czesu kiedy po którymś tam resecie nie wstanie,

No i uprzedzając pytania, uważam, że zrobiłem praktycznie wszystkie czynności diagnostyczne jakie mogłem:

- Podstawowy konfig to 060/75, simm 64 MB, mediator + Voodoo III, rom 3.1 podmnieniany przez BlizKick na 3.1.4 i 4xEide Elboxu. Zasilacz praktycznie nowy, płyta po recapie.
- próbowałem z mapowanym i fizycznym kickiem, oraz bez drivera 4xeide
- próbowałem na różnych simmach w blizzardzie
- wymieniłem taśmy ide
- sprawdziłem na 3 różnych zasilaczach
- Z powyższej konfiguracji odłączałem po kolei każdy element, aż doszedłem do stanu płyta główna, mysz, stacja dysków

Wszystko na nic - Amiga dalej po 1-5 resetów nie wstaje. Między resetami może chodzić dowolnie długo i jest stabilna. Już mi nic nie przychodzi do głowy, zamówiłem jeszcze nowy ROM żeby przetestować. Macie jakieś inne pomysły ?
[#2] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #1

Sprawdź sygnał reset na płycie, pewnie gdzieś "wisi" na którymś układzie.
[#3] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@_Skiba, post #2

Na swojej A500 mam tak, że reset nie zawsze pomaga.
Amigę wyłączam na minimum 30s i włączam.
W instrukcji jest napisane, że w ramie zostają ja-
kieś śmieci i dlatego jedynie wyłączenie całkowite
Amigi jest zawsze skuteczne.
[#4] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #1

PWROK sygnał jest ok? MPU sygnał RST poprawny poziom?

Miałem problemy z resetem przy uszkodzonym MPU. Warto sprawdzić.
[#5] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #1

hmm ( myślę )

Pisałem że zasilacz ale ty sprawdziłeś 3


Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 21:10:10 przez Dorian3d
[#6] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@makaron, post #4

Hmm a jak to sprawdzić ? Jest gdzieś jakiś opis/fotki ? Mam multimetr wiec powinienem dać radę, tylko sorry piszecie do mnie po chińsku :)
[#7] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #6

Przepraszam sygnał się nazywa _PWR_BAD na U49, i na MPU pin 1 lączy się z /RESET.
Spradź czy poziomy są rozsądnym poziomie po włączeniu komputera i przy resecie z klawiatury.

[#8] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@makaron, post #7

@Makaron, dzięki, ale nadal nie wiem co i jak sprawdzić. Niestety jestem laikiem i dopiero uczę się multimetru, lutownicy itp. Jakbyś mógł mi zaznaczyć między którymi pinami sprawdzić, jak ustawić multimetr i co powinien wskazywać to byłbym wdzięczny :D
[#9] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #8

Tutaj powinno być widać lepiej.
Masz dwa punkty oznaczane (czerwony i brązowy?). Musi na nich być chyba blisko 5V, a na MPU przy resecie z klawiatury powinno spaść do blisko 0V.

[#10] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #8

Ustawić multimetr na pomiar napięcia
zmierzyć napięcie między jednym z pól zaznaczonych na niebiesko a masą(np kwadratowe pole w lewym dolnym rogu płyty gdzie jest śrubka mocująca, albo przy wtyczce floppa albo gdziekolwiek indziej).

Ma być 5V przy włączonej amidze.
Jak nadal nie rozumiesz, to daj komuś obeznanemu zanim narobisz "bidy"
[#11] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #8

Pierwsze co bym zrobił w takim przypadku to wyciągnął 2 kostki ROMu i przeczyścił bym je w Kontakt S- podstawki styki też. (miałem taki problem kiedyś i po czyszczeniu romów wszystko zaczęło śmigać jak nówka)
[#12] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@KoFi, post #11

Dobra jest trop. Podmieniłem interfejs klawiatury na drugi który gdzieś mi się walał, musiałem tylko poprawić jeden lut. I jak na razie przeżyła 10 resetów i wstaje. Leci tera sobie kilka demek i zaraz włączę mapowanie romu i driver 4x eide i zobaczymy dalej...
[#13] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #1

Coś nie styka (zaśniedziało na przykład), a zaczyna zmowu, gdy zmienia się ciepłota Amigi. Miałem ten problem w dwie strony: A600 musiała się nagrzać, żeby chodziła stabilnie, A500, jak się nagrzała, to własnie przestawała. W obu przypadkach winne były podstawki ROM, rozepchane przez dziadowski przełącznik kickstartów.
[#14] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@Daclaw, post #13

Na razie pomogła ta wymian interfejsu, już kilkanaście resetów, kilka dem obejrzanych i działa.
Jutro złożę do kupy z mediatorem i mam nadzieję, że będzie działało dalej ;)

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2021 00:00:22 przez twardy
[#15] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@twardy, post #14

- Z powyższej konfiguracji odłączałem po kolei każdy element, aż doszedłem do stanu płyta główna, mysz, stacja dysków

O tym, że zostawiłeś interfejs nie napisałeś.
[#16] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@snifferman, post #15

No cóż, zapomniałem o czymś tak oczywistym i zapomniałem, że w gratach mam zapasowy do podlutowania.
Ogólnie to i tak ten interfejs wcześniej zdejmowałem i czyściłem styki ipa-kontaktem.

W każdym razie, Wasze odpowiedzi naprowadziły mnie na to, że może to być jednak związane z jakimś problemem z samym fizycznym resetem :) I pomyśleć że tyle miesięcy się frustrowałem.
[#17] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@snifferman, post #15

Ciagle albo na lini _KB_RESET albo na _KB_CLK byłoby widać ze coś jest nie tak. Byłem blisko ;)
[#18] Re: A1200 lubi nie wstać po resecie.

@makaron, post #17

Tak dokladnie, dlatego pomyslalem o tym interfejsie.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem