kategoria: A1200
[#1] Konfiguracja Indi Mk2 - problem
Witam. Mam problem z prawidłową konfiguracją indi mk2.
Karta zainstalowana prawidłowo. Sterowniki Highgfx prawidłowo w katalogu devs/monitors - w ustawieniach wybrałem 1023x786.
Następnie, do katalogu devs/indivision wrzuciłem software dla indi ze strony indivision .
Wobec faktu ze mam artefakty chciałem ustawić strony obie rozdzielczosc 800x600 dla workbencha i zwykłych gier ale zabrnąłem w tych konfiguracjach i coś poknocilem. Tak wygląda obraz dla gier i sysinfo.

Czy ktoś mi jako laikowi powie jak poprawnie skonfigurować indi mk2?
[#2] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #1

Doprecyzuje problem. Do tej pory doszedłem do tego ze nie wiem w którym miejscu skonfigurować obraz dla gier odpalanych pod workbenchem. O ile sam system działa jako tako i obraz jest w porządku o tyle gry mają taki obraz jak na powyższej fotce. Gdzie to można skonfigurować?
[#3] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #2

Podeślij mi maila to Ci wyśle swój config, bo tam jest trochę zabawy
1
[#4] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #2

Każdy amigowy tryb ma oddzielną konfigurację (a nawet dwie – jedna jest do trybu bez przeplotu, druga do trybu z przeplotem). Więc pierwsze co robisz po uruchomieniu prefsów Indivision, to wybierasz z listy po lewej tryb PAL. Wtedy wszystko co dalej będziesz robił, będzie miało zastosowanie do trybu PAL bez przeplotu (nieważne czy LowRes, czy HighRes).

Drugi krok to decyzja co robimy z liniami obrazu. Albo może ich być tyle co w oryginale, albo każda może być podwojona. Czyli w PAL albo możemy mieć ich nadal 256, albo 512 (jeżeli obraz jest z overscanem, to będzie ich odpowiednio więcej). Do zwykłego PAL zazwyczaj linie się podwaja. Nawet z dużym overscanem nie powinno ich być więcej niż 576.

Kolejna sprawa to powielanie pikseli (w pozomie). Nie wdając się w detale - Indi sama odróżnia czy jest LowRes (320), HighRes(640) czy SuperHighRes (1280). Możemy tylko ustawiać czy wszystkie te trzy tryby mają być przetwarzane do 640 pikseli, czy 1280. Ponieważ celujesz w tryb monitora 800×600, to ustawiasz przetwarzanie w poziomie na HighRes.

W efekcie wiemy już, że standardowy PAL zostanie zawsze przetworzony do obrazu 640×512. Następnie wybieramy w jaki tryb wyjściowy (DVI) ma być ten obraz wstawiony. Wybierasz 800×600 i nasze "okno" będzie wycentrowane, z czarnym po bokach. Położenie okna można wyregulować offsetami.

Jeżeli chciałbyś przy standardowym PAL mieć obraz "od brzegu do brzegu" to musiałbyś stworzyć tryb DVI o rozdziałce 640×512, bo w standardowych takiego nie ma. To da się zrobić, z tym, że ponieważ większość gier i dem używa overscanu, to wtedy zostanie obcięty, więc lepiej mieć pewien zapas tego czarnego dookoła. Jak wejdzie obraz z overscanem, czarnego będzie mniej.
2
[#5] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #4

Niestety ale tryb 640x512 zupełnie u mnie zniknął z chwilą instalacji highres. Zamiast tego mam jakiś groteskowy 724x566 który nie mieści się w ekranie...
[#6] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #5

Czary. U siebie mam zarówno sterowniki HighGfx jak i Xtreme, ale PAL jest normalny...
[#7] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #6

Chyba nieźle namieszałem. Dobra, czy jest jakaś możliwość przywrócenia ustawień fabrycznych indivision, bo im bardziej w to brnę tym jest gorzej.
[#8] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #7

ja ci wyśle paczkę konfiguracyjną ?
1
[#9] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Dorian3d, post #8

Dziękuję za konfiguracje. Jednak nie pomogły, sprawdziłem kilka i obraz nie jest tak dopasowany jak powinien. Problem jest być może gdzieś głębiej.
Na chwilę obecną wiem już że w ustawieniach indi muszę dłubać przy PAL i PAL-interlaced, gdzie pierwszy służy do obsługi starych programów w low-res a drugi zdaje sie do obsługi workbencha.
Udało mi się uzyskać w miarę przyzwoity obraz w workbenchu - 724x566

Natomiast problemem jest obraz low res PAL bo za nic nie mogę dojść gdzie go odpowiednio rozciągnąć.

zależy mi na dobrze dopasowanym okienku w proporcjach 4:3
Konfiguracja dla tego trybu przedstawia sie następująco, o ile do tej pory ide dobrą drogą:


Czy ktoś może mi powiedzieć jak doprowadzić ten tryb do porządku?
[#10] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #9

Udało mi się uzyskać w miarę przyzwoity obraz w workbenchu - 724x566


Więcej w PAL HIRES INTERLACE OVERSCAN nie osiągniesz.
Jeśli chciałbyś to osiągnąć na 800x600 czy innych rozdzielczościach to obraz będzie skalowany.
Teraz masz pixel 1:1.
[#11] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #9

Warto pobrać ze strony producenta aktualną wersję programu do prefsów (1.5).

Obrazowi w trybie PAL (bez przeplotu) brakuje podwajania linii. Po prawej stronie głównego okna jest linia z dwoma gadżetami cyklicznymi, podpisana "Double". Pierwszy odpowiada za powtarzanie pikseli w poziomie, drugi za podwajanie linii. Przestaw go z "off" na "lines".

Oczywiście Workbencha można sobie zrobić w PAL:HighRes Laced. Niemniej skoro masz monitor 16:9 to można go lepiej wykorzystać. Jaką ma rozdzielczość matrycy?
1
[#12] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #11

Dzięki Krashan tryb lines prawidłowo rozciągnął o raz. Do pełni szczęścia zmieniłem na tryb 800x 600 60hz.


PS mój monitor to SyncMaster P2270HD jednak w przypadku amigowania wole pozostać w proporcjach 4:3.
Pozdrawiam
[#13] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #11

Mam jeszcze jedno pytanie do znawców tematu. Czy za prawidłowe rozciągniecie obrazu na monitorze (w moim przypadku bok dolny i górny ) odpowiadają ustawienia indi czy overscan z prefsów? Jeśli taka opcja jest w ustawieniach indi to w którym miejscu?
[#14] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #13

Trochę nieprecyzyjne pytanie. Ponieważ mowa o boku górnym i dolnym, zakładam, że chodzi o rozmiar obrazu w pionie. Dokładnie wygląda to tak:
  • Wybór trybu graficznego i ustawienia overscana określają ile będzie linii obrazu.
  • Ustawienie drugiego gadżetu z linii "Double" w prefsach Indivision decyduje o tym, czy linie będą podwojone, czy nie.
  • Następnie wybór trybu wyjściowego (trochę mylnie nazwanego VGA, bo Indi ma wyjście DVI) określa wielkość czarnego pola, na jakim zostanie umieszczony obraz. Ustawienia "Offset" w prefsach Indi określają pozycję obrazu na tym czarnym polu (czarnego pola może w szczególnym przypadku w ogóle nie być).
  • Monitor zazwyczaj po prostu rozciąga w pionie i w poziomie otrzymany obraz do rozmiarów swojej matrycy. Z reguły dobrym rozwiązaniem jest, żeby rozdzielczość obrazu wychodzącego z Indi była taka sama jak rozdzielczość matrycy monitora, wtedy monitor nie skaluje. Skalowanie obrazu przez monitor zazwyczaj dodaje rozmycie. Jeżeli to jest niemożliwe (np. przy PAL LowRes), to dobrze jest, jeśli rozmiar matrycy monitora jest całkowitą wielokrotnością rozmiaru obrazu wychodzącego z Indi.
1
[#15] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #14

Witam, wiem że temat artefaktów pojawiających sie przy Indi Mk2 i Mk3 był już wałkowany do znudzenia i podawane były różne sposoby na pozbycie się tego zjawiska, jednakże zauważyłem u siebie dziwne zjawisko. Przy pulpicie WB w rozdzielczości 1024x768 wszystko u mnie działa prawidłowo - po 3-4 godzinach pracy brak artefaktów. Natomiast te pojawiają się np przy włączeniu FinalWritera (od razu).
Jeżeli zatem pojawianie się zakłóceń jest uzależnione od konkretnych programów, to jaki jest sens nakładania wentylatora?
[#16] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #15

Sensu nakładania wentylatora nie ma żadnego. Wszyscy, którzy piszą, że artefakty są efektem "przegrzania" Alice, błądzą. Mit radiatora pojawił się dlatego, że timingi niektórych sygnałów są w A1200 naciągnięte praktycznie bez marginesu, a zależą one częściowo od temperatury Alice. Więc temperatura ma owszem jakiś wpływ, ale właściwą przyczyną są przesunięcia czasowe wprowadzane przez układy tłumienia oscylacji.

Pojawianie się zakłóceń nie zależy od programów, tylko od palety kolorów ekranu. Odpal FW na Workbenchu zamiast na własnym ekranie...
3
[#17] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #15

Jeśli chodzi o artefakty w mk3 to w ustawieniach
Sprawdz; "CCK pullup", "CCK capacitance" or "Pixel clock pull

Miałem.podobnie po przejściu na os 3.2

https://forum.icomp.de/index.php?thread/2136-indivision-aga-mk3-the-highgfx-1024x768-mode-glitches-in-amigaos-3-2/
2
[#18] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Krashan, post #16

Pojawianie się zakłóceń nie zależy od programów, tylko od palety kolorów ekranu.

Ok, skoro jest to problem ustawienia palety kolorów to jakie ustawienia gwarantują brak artefaktów?

Ps . Jeszcze jedno pytanko - w jaki sposób mogę właściwie wysrodkowac na ekranie taki przypadek:
zdjęcie obrazuje położenie obrazu względem ekranu tv.
Gdzie to sie ustawia? Dodam że w większości gier obraz jest prawidłowo umiejscowiony tzn na środku .
[#19] Re: Konfiguracja Indi Mk2 - problem

@Bociek78, post #18

Ok, skoro jest to problem ustawienia palety kolorów to jakie ustawienia gwarantują brak artefaktów?
Zazwyczaj pomaga, gdy w żadnym kolorze palety żadna ze składowych nie ma wartości maksymalnej (255).
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem