kategoria: A1200
[#1] W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym
Cześć,

Na wstępie chciałbym przeprosić za śmiałość i od razu wyjaśnić, że celem pytania nie jest wywołanie religijnych treści. Zdaję sobie sprawę, że jestem tu nowy i kolejnym pytaniem "jakie turbo" mogę strzelić sobie w kolano. Długo przymierzałem się do tego postu, po gorlwej analizie niektórych tematów o Warp1260 / V1200 / Raptor. Temat trochę zakładam z bezradności związanej jednak z trudnościami dostania w/w kart.

Background. Do Amigi wróciłem całkiem niedawno, ale byłem z nią kiedyś bardzo związany, m.in. pomagałem deczko przy D"reenshar - Dzieło magów" w obszarze Amigi 500. Skompletowałem już sobie A500, A500+ i A600 z Furią. Ostatnim moim przystankiem (żłudna nadzieja) będzie Amiga 1200, ale chciałbym ją trochę dopalić.

Cel. Głównie kolekcjonerki - generalnie nie chciałbym iść w coś, co wykluczy samą jednostkę z zabawy. RTG nie jest dla mnie szczególnie ważny, ale byłby to wskazany bonus. Wiem - do tego wystarczy "golas" - ale zwyczajnie pragnę taki setup :)

Problem. Budżet nie jest dla mnie jakoś szczególnie istotny, ale rzecz jasna, nie popłynę z kwotami rzędu 5tyś za turbo. Miałem smaka na Warpa1260, ale niestety nie mogę uzyskać nigdzie informacji - czy, kiedy i jak można zapisać się na listę. Czekanie na samego Warpa nie jest dla mnie problemem - problemem jest brak informacji (oczywiście nie mam do nikogo żalu). Raptor nie wiadomo kiedy będzie i co finalnie będzie oferował. O Vampire też się naczytałem i tam przynajmniej można się zapisać na listę oczekującą.

Czy jest jakaś rada dla nowicjusza bez trololo ? :)
[#2] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

Zdaję się se jest tu jakoś post z kolejka na Warpa, więc chyba mozesz się tam zapisać, najlepiej wpadnij na kanał Discord Warpa,

Podobno Vampiry są gotowe ale ze względu na jakieś licencyjne pierdupierdu z kickstartami jeszcze zwlekają a karty czekają w magazynie, te raptory to też dobry krok jeśli komuś niepotrzebne rtg i niechce przepłacać

Ja czekam na v1200, juz niedługo rok stuknie ;) ale nie spieszy mi się jakos

Amiguj jak Ci się podoba... możliwości sporo, do wyboru do koloru..
[#3] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

Weź jeszcze pod uwagę Buffee i PiStorm, które dzięki adapterowi od TF będą mogły być podłączone do A1200.
[#4] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

Moja propozycja - poszukaj karty Blizzard 1230-IV/50MHz. Ja znalazłem na AmiBay za 700 PLN. Bezproblemowa, programy działają jak należy. Dołączysz pamięć FAST i opcjonalnie tzw. koprocesor matematyczny.

Być może mam szczęście, ale będąc od wielu lat klientem nie zostałem praktycznie nigdy oszukany przez sprzedawców.

Nawet jeden Pan, którego konto ostatecznie zostało usunięte przez Allegro, bo niby "oszukał" kontrahentów, sprzedał mi monitor - który dotarł i działa.

Staram się szukać wśród sprawdzonych sprzedawców. Efektem jest już dosyć pokaźna kolekcja oryginałów.

Nawet osoba mało zamożna może znaleźć coś dla siebie.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 08:59:20 przez Hexmage960
[#5] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Hexmage960, post #4

... Ja znalazłem na AmiBay za 700 PLN ...

Tak z ciekawosci... bylo to calkiem niedawno czy juz raczej troche czasu temu?
2
[#6] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@pch, post #5

Było to 7 lat temu. Ale myślę, że śledząc AmiBay można w końcu znaleźć coś co się szuka. Kupiłem też adapter RGB/Floppy dla Amigi CD32.
[#7] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

Jeśli chodzi o Warpa pytanie czy masz w ogóle procesor 060 lub możesz pozyskać?
Jeśli tak, to po upewnieniu się na priv z Cizarem co do dostępności i przewidywanego terminu, dopisujesz się do listy i wysyłasz procesor do CS-LAB.
Ja ze swojej strony mogę baaaaardzo polecić tę kartę, jakość wykonania, support na Discordzie ze strony chłopaków zaangażowanych w projekt, a i RTG się w sumie bardzo przydaje, choć nie było dla mnie priorytetem

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 09:24:32 przez Jacques
[#8] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Jacques, post #7

Dzięki za odzew

Do Cizara pisałem na PW jakiś miesiąc temu, maila do CS również + formularz. Niestety bez odpowiedzi. Jeśli chodzi o CPU to mogę pozyskać, ale zwlekam ze względu braku informacji czy nie zostanę z procesorem w szufladzie na wieczną pamiątkę
[wyróżniony] [#9] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #8

No to może jednak Discord, w natłoku spraw wierzę, że maile mogą czasem komuś gdzieś utknąć
1
[#10] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

Jak dla mnie - dowolne rozwiązanie z 060 (byle nie LC). Fizycznym, z uwagi na elementaną logikę - jak już emulować, to calą Amigę, a nie pół.
Wydajnościowo, 060 jest wystarczająca do praktycznie każdego aspektu klasycznego amigowania i raczej zawsze będzie. Nie spodziewam się bowiem wysypu oprogramowania na sprzętowo-programowe hybrydy.
[#11] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Hexmage960, post #6

W tej chwili nie ma co liczyć na blizzarda1230 poniżej równowartości 2000pln a blizzarda1260 poniżej wartości 3500pln. Chyba że upolujesz coś, ale wątpliwa sprawa bo takich polujących jest pełno.
Jak dla mnie to jedyna sensowna cenowo i osiągami pozycja to vampire v1200.
[#12] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #8

Chłopie pakuj procek w karton i ślij do CSlab...też miałem tak jak ty że czekałem na odzew od Cizara. Odzew przyszedł jak przyszedł procek. Teraz mam info że mój procek czeka na swoje pcb do wlutowaniaszeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:28:47 przez jaster
[#13] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@jaster, post #11

bo takich polujących jest pełno

Mam ostatnio wrażenie ze powstał jakiś taki nowy zawód ostatnio - ''polujący na okazję''

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:31:04 przez Bociek78
[#14] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@jaster, post #11

Racja. W bieżącym roku (2021) z tego co widzę sprzedano na AmiBay już trzy Blizzardy 1230-IV za ok. 500 Euro. Niektóre już z pamięcią i modułem SCSI.

Ale zestawy wyglądają naprawdę ładnie.

Jeżeli Warp 1240/1260 wychodzi cenowo podobnie rzeczywiście warto wziąć to pod uwagę. Sam akurat jestem zupełnie kontent co do kart turbo, dlatego też nie kupuję tych nowych, świetnych kart od CS-Lab.

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 10:33:25 przez Hexmage960
[#15] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Bociek78, post #13

Dokładnieszeroki uśmiech Wystarczy popatrzec co sie dzieje na Amibeju jak rzuca jakąś padlinę w atrakcyjnej cenie
1
[#16] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

taki offtopic ... ale jak zobaczyłem tekst "iść w turbo" .. to tylko mi się jedno przypomniało ... :)

https://www.youtube.com/watch?v=8_nUQImbA2E
[#17] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@pch, post #5

Ja rok temu kupiłem ACA1233 za 200e i ACA1233N za 210e na ebay, także turbo z 030 rok temu można jeszcze było kupić w przystępnej cenie.
W styczniu tego roku kupiłem Blizzarda 1230MKIII za 250e, co też wydaje się rozsądną ceną

Jak autor celuje w 060, to zakup samego CPU na początek nie jest złym pomyslem



Ostatnia aktualizacja: 13.05.2021 13:24:03 przez snifferman
[#18] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@snifferman, post #17

Pytam z czystej ciekawości bo nie mam A1200, dla A600 bez problemu mogłem sobie kupić Furię, która ma całkiem znośne parametry, czy jest jakiś odpowiednik Furii na A1200 dostępny od ręki o rozsądnej cenie i wydajności ? Na retroami widzę ACA 1221lc na allegro pusto
[#19] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@mike100, post #18

Obecnie nie ma chyba innej alternatywy. Można kupić sam fast do A1200, który daje jakieś 3Mipsy

Moja podkręcona ACA1233@50mhz daje prawie 12Mipsów.

Ma wyjść karta TF do obsługi Buffe.
Może coś się pojawi do PIStorm, ale to są pieśni przyszłości.
[#20] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@mike100, post #18

Polecam Blizzarda 1220/4. Do niedawna ponawiane było ogłoszenie w dziale giełda, więc jest szansa, że jeszcze jest na sprzedaż. Posiadam tę kartę i bardzo ją lubię. Wyciska około 5 mipsów i daje „tysiącdwusetce” całkiem przyjemne przyśpieszenie. Można tez dokupić kolejne 4 MB do niej rozszerzając do 8 MB w sumie, ale nawet bez tego zabawa jest przednia OK
2
[#21] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Umpal, post #20

Potwierdzam to co pisze Umpal, dzięki takiemu podkręconemu 020 (ACA 1221ec, Blizzard 1220, Apollo 1220) dostajesz moc obliczeniową Amigi 3000 z procesorem 030@25 mhz. Jeżeli nie zamierzasz instalować BSD, liczyć scen w LightWave, ani odpalać Dooma, to przypuszczalnie nie wykorzystasz potencjału znacznie droższej karty z 030. Tak na marginesie, kult zero-trzydziestek wynikał stąd, że mniej więcej tak do 1993 roku karty z 020 były taktowane zegarem 14 mhz.
[#22] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@charliefrown, post #21

Pierwsze słyszę o Turbo do A1200 ze 020 14MHz. Przecież tyle to ma goła więc to nie jest żadne turbo.
[#23] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@ZbyniuR, post #22

były takie karty, zamontowanie pełnej 020 pozwala na użycie sporo więcej niż 8 MB RAM (np. 64 MB)
[#24] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@ZbyniuR, post #22

nie pisałem o turbo do A1200 z 020 @ 14 mhz, tylko o rozwiązaniach do A500/2000.
[#25] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #1

aktualnia jedyna karta turbo, ktora mozna zamowic i po jakims czasie na pewno dostaniesz to vampie, czyli v1200. ponadto cenowo jest to najtansze rozwiazanie uwzgledniajac co za to dostajesz :)
[#26] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@charliefrown, post #24

ale jak pisałem, są takie karty nawet dla A1200 :)
[#27] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Umpal, post #20

Też polecam tę kartę. OK
Zdecydowanie, rewelacyjne osiągi w stosunku do prostoty konstrukcji i ceny.
Nie wiem, tak na szybko, ile ona ma na MIPSy. U mnie SysInfo pokazuje 1:1 prędkość A3000. Empirycznie (np. NemacIV) to by się potwierdzało.

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 13:45:14 przez Daclaw
[#28] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Jacques, post #9

Jednak idę w Warpa, dostałem info na discordzie, że cpu można dosyłać OK

Dziękuje wszystkim za opdowiedzi :)
4
[#29] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #28

Gratulacje, dobry wybór!

Co nie zostało wspomniane (a przynajmniej nie zauważyłem) to jest chyba obecnie jedyne rozwiązanie, które nie sili się na emulacje układów specjalizowanych Amigi, tylko połączenie ich z kartami (graficzną i dźwiękową) Warp. Już obecnie (przy niewielkiej ingerencji w płytę główną) można podłączyć Paula pod wejście miksera audio a obecnie jest opracowywany scandoubler z flickerfixerem na AGA do wejścia karty graficznej.

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 08:36:42 przez Solo Kazuki
[#30] Re: W jakie turbo iść pod kątem nie ideologicznym

@Santyago , post #28

Podjołeś słuszną decyzję. Ideologicznie jest ok i XXI wiekOK
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem