kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.
Cześć.

Wstyd się przyznać (najwyżej mnie zjecie w komentarzach), ale ja nigdy nie stawiałem samodzielnie systemu. Kupowałem raczej gotowe karty CF lub bawiłem się w wachlowanie Gotekiem.

Postanowiłem to raz na zawsze zmienić i chciałbym się zrehabilitować. Tutaj prośba do Was o wskazanie kierunku.

1. Czy system stawiać z dyskietek czy jest inna droga?

2. Której rewizji systemu szukać?

3. Stawiać na karcie CF czy na karcie SD zamontowanej w slocie wampira?

4. Co zrobić, żeby pulpit był tak ładny, jak u niektórych z Was (os4 like)?

5. Wskażecie jakiś tutorial w wersji: very easy?

6. Zależy mi na pełnej kompatybilności ze starymi grami.

6. Dziękuję!
[#2] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

A jaka to Amiga?
[#3] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@mmarcin2741, post #2

Tytuł wątku to:
Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.
Może to jakaś wskazówka?
1
[#4] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@recedent, post #3

A jeśli tak, to jest tutorial:
[#5] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

Nie ma very easy. Można trochę się nauczyć tu, ale nie wszystko jest aktualne. Za to jaka frajda, jak metodą prób i błędów coś tam się udaje.

https://guide.abime.net/home3.htm

http://www.qkiz.pl/blog/amiga/gotowe-rozwi%C4%85zania/162-zmiana-wygl%C4%85du-amigaos-3-1-w-amidze-600.html?templateStyle=15

Polecam sobie przygotować CF pod WinUae, instalowac z adf i robic kopie zapasowe by miec do czego wrocic
Kompatybilność ze starymi grami i tak zapewnia pakiet whdload, to podstawa.
Jaki system pod kątem Vampira to sie nie nie znam.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 10:33:23 przez infboras
[#6] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

4. Co zrobić, żeby pulpit był tak ładny, jak u niektórych z Was (os4 like)?

Pomaga tu BestWb lub pakiet MagicWb.
1
[#7] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

A ja tego po prostu nienawidzę robić. Moje OS-y zawsze są z tego powodu biedne i niedorobione. Chętnie bym się do kogoś tutaj uśmiechnął o jakiegoś ładnie urządzonego gotowca 3.1 pod Apollo 1260 + AGA i pod BPPC 060 + BVision.

Ale czy to wypada?
[#8] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@recedent, post #3

Rzeczywiście. Błysnąłem amatorszczyzną ;).

1200 desktop + wampir
kick 3.x
[#9] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@mmarcin2741, post #4

Dziękuję.

Są na to jakieś nakładki, żeby bardziej cieszyło oczy?
Rozumiem, że w nowsze os'y mam się nie bawić?...
[#10] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@Daclaw, post #7

Ale czy to wypada?


Myślę, że nie ma wstydu. Ja zwyczajnie na starość chciałbym się czegoś nauczyć i zaimponować samemu sobie zaimponować.
[#11] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

1. Czy system stawiać z dyskietek czy jest inna droga?


Można z płyty CD.

Rozumiem, że w nowsze os'y mam się nie bawić?...


Czemu nie? OS 3.9 i 3.2 to bardzo dobre opcje, zwłaszcza 3.9 bo już na starcie dostaniesz m.in. GlowIcons/NewIcons, AmiDock, datatypy do JPG i inne, potem tylko dogrywasz MUI + VisualPrefs i zaczynasz zabawę.
[#12] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

1. Można system zainstalować z dyskietek jeśli je posiadasz. Ta opcja daje najwięcej frajdy :) Jeśli nie masz dyskietek możesz zamontować kartę CF pod Windowsem, uruchomić WinUAE i postawić goły system z ADFów natomiast resztę dokończyć na Amidze. Będziesz natomiast musiał znaleźć metodę do przenoszenia danych PC -> Amiga. Chyba najprostsza metoda to kupienie małej karty CF, przejściówki CF->PCMCIA i doinstalowanie do systemu niezbędnego oprogramowania (https://www.ppa.pl/sprzet/amiga-600-1200-i-czytnik-kart-compact-flash.html)

2. Ja ostatnio instalowałem 3.1.4 ale skoro wyszła 3.2 to teraz szedłbym od razu w 3.2.

3. Niestety na obecną chwilę nie da się zbootować systemu z karty SD. Karta może służyć tylko jako dodatkowy storage. Ja bootuję system z 16GB karty CF podpiętej pod IDE vampire a 128GB karta SD będzie się montowała po wystartowaniu systemu (jeszcze tego nie zrobiłem).

4. Trzeba doinstalować sporo łatek, np. VisualPrefs, Birdie, jakiś zestaw ikon etc. Wbrew pozorom nie jest to super czasochłonne

5. Jakiego typu tutorial chciałbyś obejrzeć? Instalacja systemu czy coś innego?

6. WHDLoad powinien to załatwić.
[#13] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@infboras, post #5

Za to jaka frajda, jak metodą prób i błędów coś tam się udaje.

To prawie jakby się ucieszyć, że się nie walnęło młotkiem w palce przy wbijaniu gwoździ...Smiech
Muszę się zgodzić, że instalatory systemów z AmigaOS, odstają od współczesnych standardów. Ponoć z AmigaOS 3.2 jest inaczej i większość systemu da się zainstalować odpowiadając na kolejne pytania pliku instalacyjnego... (jak dostanę swoją kopię to się przekonam.)
[#14] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@PWS, post #13

Ale instalacja AmigaOS jest banalna. Nie wiem jak jest z 3.2, ale do 3.1.4 włącznie instalowałem zawsze ręcznie.
1. kopiujesz zawartość Workbench do sys: (oczywiście sys: trzeba sobie wcześniej założyć na jakiejś bootowalnej partycji minimum 6 MB)
2. kopiujesz zawartość Extras do sys:
3. kopiujesz zawartość Locale do założonego na sys: katalogu locale (trzeba go założyć np. makedir sys:locale)
4. kopiujesz zawartość Fonts do założonego na sys: katalogu fonts
5. kopiujesz zawartość Storage do założonego na sys: katalogu storage
6. Install wrzucasz gdzie chcesz, bo system nie robi do niego przypisów
7. 3.1.4 ma jeszcze Modules, z tego co pamiętam, to tam są dwie biblioteki. Oczywiście do libs: z nimi.
Na koniec uwaga: kopiowanie najlepiej zrobić komendą copy df0: sys: ALL (jeśli nie do sys:, to piszemy np. sys:locale), oczywiście piszemy tak gdy dana dyskietka instalacyjna jest w df0: :)
Można sobie na koniec wrzucić komendę Installer (jest gdzieś na Install) do C: dla późniejszej wygody.

Dziękuję, system zainstalowany.
Chociaż nie, prawdziwi znawcy mówią że "postawiony"

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 16:54:12 przez wali7
[#15] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@Lorak, post #12

Można system zainstalować z dyskietek jeśli je posiadasz.


Wiesz... Można kupić jeszcze w paru miejscach ;).

zamontować kartę CF pod Windowsem, uruchomić WinUAE


Nieeee... Chcę na Ami. Tylko i wyłącznie.

Ja bootuję system z 16GB karty CF podpiętej pod IDE vampire a 128GB karta SD będzie się montowała po wystartowaniu systemu (jeszcze tego nie zrobiłem).


Mózg mi wybuchł. Jeszcze nie ta liga - może kiedyś.

Jakiego typu tutorial chciałbyś obejrzeć?


Instalacja systemu z dyskietek oraz jak się bawić w WHD. Co będzie mi potrzebne etc.
[#16] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #15

brawo!
No i taki powinien być każdy instalator systemu... prosty i zrozumiały; a nie "skopiuj TO -> TAM; lub zamień biblioteki bo masz kartę turbo lub inny procesor"...
Instalator systemowy powinien być automatyczny i intuicyjny i nie wymagać od użytkownika wiedzy tajemnej poziomu "guru-medytation".
Jeśli ktoś ma ochotę ręcznie sobie nadpisać system - to proszę bardzo, droga wolna, ale sam instalator powinien być dla kompletnych ignorantów.

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2021 18:46:42 przez PWS
[#17] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@PWS, post #16

No przecież dla ignorantów są skrypty instalacyjne na dyskietce Install (mówimy o 3.1), nie wiem jak działają, nie używałem. Widać nie jestem ignorantem, sorry
[#18] Re: Amiga 1200 instalacja systemu i... Wampir.

@wilkwcieniu, post #1

Czołem..
Ja tam instaluje z dyskietek :) dlatego AmigaOS 3.2 sobie wzialem tez z dyskietkami od razu. Ale jeśli chodzi o 3.2 to jest wiele innych możliwości z tego co czytałem..

Na YT znajdziesz wiele filmików z instalacją od podstaw. Łącznie z przygotowaniem partycji i formatem. Nic nie zepsujesz, weź się pobaw i sam zrób, będziesz miał trochę zabawy i czegos się nauczysz.

Jedyne na co bym zwrócił uwagę to i do końca jeszcze nie mam tego ogarniętego (bo i tak czekam na V1200) to kwesta mapowania romu. Jak wepniesz V1200 to rom z płyty głównej jest pomijany i działa rom z vampira, jak chcesz mieć tam rom z 3.2 to musisz go zmapowac. Ale tez sa poradniki na YT.

Co do kart CF, ja planuje tak: system postawie na Amigowym IDE, a dane czyli gry na dużo szybszym vampire ide, dzięki temu wykorzystuje oba ;)

Co do ładnego pulpitu to:
1. Przedewszystkim 3.2 ma więcej funkcji personalizujących wygląd- zapoznaj się z nimi, nie musisz instalować wielu dodatków których się wcześniej używało.
Polikaj w prefsach, czesc rzeczy trzeba włączyć samemu.
Jest kilka filmików na yt omawiających nowości w 3.2.

2. Najważniejsze rzeczy które wpływają na wygląd to: rozdzielczosc ekranu i głębia kolorów, czcionka chyba Helvetica pl, subtelna tapeta, ikony. Mając v1200 to nie problem ustaw sobie wyższa rozdzielczosc nawet 16:9. Najgorzej chyba z ikonami, te z 3.2 są takie sobie na CD ponoć jest ich 2 tys. wejdź na amiga-look, są tam różne zestawy ikon kens icons.

3. BestWB bym już nie instalował bo większość rzeczy z niego jest juz w 3.2 zresztą on nie skupią się na wyglądzie.

4. Dorwij wbdock robi fajna dolna belkę w stylu macosa.

5. Oblukaj sobie dystrybucję takie jak Coffin lub Amikit i podejrzyj czego tam uzywaja ;)
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem