kategoria: Programy
[#1] Moje zabawy z dzwiekiem
Ostatnio pojawil sie tu watek odnosnie tego co zrobic zeby dzwiek na Amidze byl jak najlepszy.
Ja dla odmiany chcialbym pokazac co zrobic zeby byl GORSZY

Jako ze od jakiegos czasu cos sobie tam scenowego koduje to pewnego razu zaczalem sie zastanawiac
"co by tu z robic zeby w 8 bitach upchac 4". Zawsze to przy pisaniu jakiegos intra gdzie kazdy bit
jest na wage zlota moze sie przydac.

Wymyslilem sobie pewnien algorytm, stratny oczywiscie, ktorym moglbym skompresowac dzwiek.
Choc po testach okazalo sie obraz tez by dalo sie tym ugryzc.

Chcialbym przedstawic trzy pliki, kazdy w 22050Hz, Stereo:
- Audio.iff - 8bit przekonwertowany przez Play16 z 16bitowego utworu.
- Wynik_3Bit.iff
- Wynik_4Bit.iff

Dwa ostatnie to wyniki juz po zdekompresowaniu danych.
Moj algorytm upucha dane odpowiednio do 3 i 4 bitow na probke, dlatego jakosci Hi-Fi raczej sie nie spodziewajcie, a wrecz przeciwnie.
Jednak mam prosbe do muzykow obecnych na forum: czy z pliku Audio.iff mogli by zrobic plik tak zeby byl
4-ro bitowy, przez odciecie najmlodszych bitow?
Chcialbym porownac go z moimi wynikami i stwierdzic czy to co robie ma jakis sens.

Za utwor muzyczny nad ktorym sie pastwilem posluzyl mi jeden z kawalkow Voyagera (prosze nie bij
Czas trwania 2 minuty.
[#2] Re: Moje zabawy z dzwiekiem

@Phibrizzo, post #1

... żeby dźwięk w Amidze był lepszy trzeba przeszczepić uklady z Atari Ste
[#3] Re: Moje zabawy z dzwiekiem

@Phibrizzo, post #1

Moglbys sprobowac kompresji bezstratnej np. przerobic audio na DPCM i skompresowac Huffmanem
[#4] Re: Moje zabawy z dzwiekiem

@Phibrizzo, post #1

Space Ace odgrywa 4 bity, przy 4 dolnych wyzerowanych. Uzywa blittera do kopiowania/podzialu bajtow.

link

Lapsuus uzywa kompresji 1:2.
link
[#5] Re: Moje zabawy z dzwiekiem

@Phibrizzo, post #1

A twoje algorytmy są lepsze od flowerpower adpcm?
[#6] Re: Moje zabawy z dzwiekiem

@cholok, post #5

Tego nie wiem. Narazie robie eksperymenty.

Dla dalszych prac postanowilem skompresowac obraz.
Do moich celow posluzyl obrazek 24bit w JPG ktory dla uproszczenia przekonwertowalem na 16 odcieni szarosci.
Pierwszy eksperyment ustawilem na 2 bity na piksel.
Drugi na 3 bity, jednak nie wykozystalem calego pasam 3 bitow. Z 8 roznych wartosci, ustawilem kompresor tak aby skozystal tylko z szesciu mozliwosci.

Wyniki

Przy calej zabawie odkrylem cos ciekawego. Kompresor nie zawsze dobiera parametry kompresji optymalnie.
Kompresor po operscji wyzuca w logu calkowity blad po ktorym moge stwierdzic czy czasem mu nie pomoc
cos podpowiadajac.

Dlatego tez mozliwe ze przy wczesniejszym przykladzie z dzwiekiem, da sie uzyskac jeszcze lepsza jakosc.

Jako ciekawostke moge podac ze kompresja trwa dosc dlugo, dlatego zaprzaglem do tego mojego PowerBooka,
Jednak dekompresja odbywa sie praktycznie w locie i mysle ze nawet zwykla A500 zrobi to w czasie rzeczywistym.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem