kategorie: A1200, A2000/A3000, A4000, A500, A600, Sprzęt
[#1] Samplowanie z syntezatora na Amidze
Sprezentowałem sobie jakiś czas temu syntezator YAMAHA SY35 (za którego załatwienie będę dozgonnie wdzięczny Virago pokłony). I tak plumkam sobie wieczorami. Któregoś razu zakorciło mnie żeby zsamplować jakiś dźwięk z tegoż syntezatora poprzez HDP Sampler Mono. Wynik był ... bardzo kiepski. Mimo ustawionej maksymalnej głośności na wyjściu dźwiękowym syntezatora, sampel w Amidze był bardzo cichy i zaszumiony. Nie oczekuję cudów po sprzęcie "z epoki", ale ciekawi mnie w jaki sposób najlepiej zsamplować dźwięk z syntezatora na Amidze. W końcu jakoś ludzie to robili w latach 90 . Ja jestem totalnie zielony więc z chęcią przygarnę garść rad, a wiem, że na forum są osobniki które pozjadały całe uzębienie w tym temacie
[#2] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #1

Raczej widzę to inaczej.
Korzystaj sampli już zgranych na komputerze.
Jakiś tam czas temu kupiłem klawiaturę MIDI i Syntezator YAMAHA PSR400 (IN i OUT MIDI)
Podpinając to do Amigi przez interfejs midi można bardzo łatwo np. w OctaMED coś komponować.
Choć grać nie potrafię, to fajnie jest zestawić sprzęt tak jak robiono to ćwierć wieku temu.
[#3] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Risc, post #2

Korzystaj sampli już zgranych na komputerze.

Hmm... raczej nie o to mi chodzi. Ta Yamaszka potrafi wygenerować naprawdę fajne brzmienie. Chciałbym je wykorzystać np. przy zabawie ProTrackerem. Mam interfejs MIDI i oczywiście mogę grać samplami którę wyrippuję z jakichś modułów, ale to zupełnie inny temat
[#4] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #3

Nie prościej (lepiej, szybciej) zsamplować to na PC i przekonwertować na format Ami?
[#5] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #3

Hi.Czytam ,że Yamaha SY-35 wiecznie zywa a Polsce. Ostatnio tez próbowałem samplować klawisz ale efekty były podobnie - marne nie mowiac o próbach samplowania gitary .Mam sampler który ktos zrobił ze schematu ktory był zamieszczony w Magazynie Amiga. Jedynie dobrą jakosc uzyskałem samplujac dzwieki z laptopa ktory działał na baterii. Mozna sie pokusic i samplowac instrumenty VST. Polecam zapoznać sie z tym poradnikiem http://coppershade.org/articles/More!/Topics/Creating_Samples_For_Amiga/
PS.Autor tej strony zamieszcza paczki z fajnymi samplami w dziale download niestety nie wszystkie stroją w 440hz.
[#6] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Drakon, post #4

Nie prościej (lepiej, szybciej) zsamplować to na PC i przekonwertować na format Ami?

Lepiej pewnie tak, ale czy szybciej... ? Samplując na Amidze mam natychmiastowy dostęp do sampla. Samplując na PC to droga na piechotę - podłączenie wyjścia dźwięku do jakiegoś niekoszernego blaszaka, zgranie, konwersja, przerzucenie na Amigę. Nie wiem czy aż tak na tą chwilę jestem zdeterminowany

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 22:52:06 przez MarX
1
[#7] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #6

Pozostaje więc chyba tylko dobry sampler i dobry mikrofon.
[#8] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #6

Ja bawiłem się w samplery, ale nie znalazłem żadnego, który by mnie zadowolił. Ostatnio za to dorwałem toccattę i stwierdziłem że to jedyna rozsądna opcja samplowania czegoś w dobrej jakości :)
[#9] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #1

Syntezator podłącz do wzmacniacza, a wzmacniacz do saplera przez wyjście słuchawkowe. A następnie pogódź się z tym, że trochę szumów będzie - jak zagrasz na wszystkich 4 kanałach różnymi dźwiękami, to efekt będzie ok. Nie spodziewaj się też idealnego odwzorowania brzmienia.
1
[#10] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@XTD, post #9

Syntezator podłącz do wzmacniacza, a wzmacniacz do saplera przez wyjście słuchawkowe. A następnie pogódź się z tym, że trochę szumów będzie - jak zagrasz na wszystkich 4 kanałach różnymi dźwiękami, to efekt będzie ok. Nie spodziewaj się też idealnego odwzorowania brzmienia.

Ok, spróbuję. Dzięki.
1
[#11] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #1

Najpierw bym się upewnił czy u źródła wszystko OK. Podłącz gdzieś Yamaszkę i sprawdź sygnał. Później przetestuj sampler - czy jak samplujesz (sam plujesz?) z innego źródła to sygnał też jest kiepski? Obadaj kabel – może uszkodziły go jakieś złośliwe gryzonie, którym podpadłeś puszczając świdrujące chipy? Mi kiedyś do towera napaskudziły myszy i do dziś się zastanawiam czy nie chciały w ten sposób zaprotestować po prostu przeciw gównianej nomen-omen jakości mojej muzyki...

Kolejna rzecz, chociaż mało prawdopodobna. Być może barwa, którą samplujesz jest rozfazowana i dlatego po konwersji do mono brzmi tak słabo? Czy ten sampler sumuje oba kanały czy po prostu bierze sygnał tylko z jednego?

Wg mnie znacznie lepszy rezultat uzyskasz jak będziesz samplował i obrabiał na PC, a dopiero później przekonwertujesz na IFF. No chyba że chcesz jedynie poczuć feeling tamtych czasów :)
[#12] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Jazzcat, post #11

@Jazzcat Dzięki za podpowiedzi. Zrobiłem mały eksperyment. Nagrałem jakiś dźwięk na dyktafon w smartfonie (zwyczajnie za pomocą wbudowanego mikrofonu). Podłączyłem smartfon tym samym kablem do Amigi i zsamplowałem. Rezultat był rewelacyjny. Dźwięk był głośny, oczywiście szumy pozostały ale wiadomo o co chodzi. Spróbuję jeszcze zsamplować dźwięk z syntezatora na komputerze "trzecim". Zastanawiam się czy by nie zaprząc do tego Raspberry Pi 400, bo sobie leży koło syntezatora i się uśmiecha .

A tak przy okazji zapytam - do konwersji na IFF to jakiego najlepiej użyć programu ?

ps. te myszy w Twojej towerce to fani (tylko czemu napaskudziły? )
[#13] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #12

Audiomaster sampluje do IFF.
1
[#14] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #12

Na początku lat 90-tych nie mając innych możliwości samplowałem przy pomocy Amigi i własnoręcznie zlepionego samplera przez jakiś efekt, nie pamiętam już jaki... możliwe, że był to kompresor dBX-a.
Samplowałem m.in. z SY35, SY77, Korga M1, które zresztą mam po dziś dzień. Nieco później wpadł mi Roland W30 i pamiętam, że byłem zachwycony, bo pomimo swojego 12bit samplera próbki brzmiały miodnie, poniekąd m.in. dlatego, że odtwarzane były przez 16bit DA.
Dzisiaj, a właściwie już od dawna jest tak jak koledzy wyżej pisali, najlepsze rezultaty można osiągnąć samplując "gdzieś indziej" i konwertując sobie próbki do IFF.
[#15] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #12

A tak przy okazji zapytam - do konwersji na IFF to jakiego najlepiej użyć programu ?


Od lat używam programiku o nazwie Sound Box, ale jestem pewien, że wiele innych sprawdzi się równie dobrze.

Co do samplerów. Pamiętam jak w 1995 kupiłem sobie słynny Elsatowski Sampler Stereo HiFi i przez całe wakacje samplowałem jak szalony! Do dziś mam te sample gdzieś na dysku. I do dziś mam ten sampler, właśnie go wydobyłem spod tapczanu, usunąłem pleśń i o, proszę:

1
[#16] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Risc, post #2

Ja mam PSR E453 i jako ciekawostkę sprzedam, że nie trzeba nawet używać analogowego wyjścia. Yamaha po podłączeniu przez USB do kompa staje się zewnętrzną kartą dźwiękową i można nagrywać, a potem obrabiać bezpośrednio cyfrowy dźwięk. No ale to niekoszerne...
[#17] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Jazzcat, post #15

Śmiesznie że koszty wysyłki przez 25 lat się nie zmieniły. A o co chodzi z tym vatem 18.03%? Zakładam że to nie błąd, ale stawka w 95' była 22%.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 08:41:35 przez Lorak
[#18] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Jazzcat, post #15

Eee, to ja miałem taki z potencjometrem (miał wbudowany wzmacniaz sygnału!). Był większy poza tym, ale też wymagał dwóch wtyczek - obydwu szerokich. Pewnie bym go jeszcze skądś wygrzebał.

Nie mówiąc o tym, że samplerów w tamych czasach była cała masa - jak się jeździło na parties i się nieraz zajęło jakieś miejsce na music compo, to można było nieraz wygrać jakiś sampler (bo cóż innego muzyk mógłby chcieć wygrać jak nie sampler? grafik oczywiście mógł wygrać skaner, a koder jakąś pamięć pewnie - czyli dokładnie to, co każdy muzyk/grafik/koder miał na 100%, ale organizatorzy mieli słabą wyobraźnię). :) Dobrych samplerów na rynku nie było praktycznie, bo wszystko leciało na tych samych tanich komponentach i różniło się obudową.

Co do samplowania - może kogoś to zdziwi, ale moje lenistwo sprawiało, że wiele z moich sampli (np. gitarowych) samplowałem bezpośrednio w ProTrackerze. Mozna ustawić częstotliwość samplowania ustawiając bodajże wartość resample. Całkiem nieźle to wychodziło - a przynajmniej nie gorzej, niż przy użyciu "specjalistycznego" softu.

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 14:55:16 przez XTD
1
[#19] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #12

A jakim wyjściem wychodzisz z syntha na sampler ? Out czy Phones ? Nie wiem jak jest w SY (DX ma jeden Vol) ale może mają osobne regulatory do MainOut/Phones i np. Phones (zakładam, że tym wychodzisz na zewnątrz) masz mocno stłumione.
[#20] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Azzorek, post #13

No nie. Do obróbki to SoX, jaj sobie nie rób ;).
[#21] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@jimiche, post #20

Audiomaster sampluje do IFF. Więc na starcie już masz IFF. Obrabiać można na czym się chce .

A tutaj dwa sample mojego autorstwa. Nie robiłem żadnej obróbki tylko czyste samplowanie do Audiomastera IV. Sampler (którego zdjęcie też umieściłem w katalogu na Chomiku) + Amiga 500Plus z mojej stopki.

link

Pozdrawiam,

Azz

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 16:39:19 przez Azzorek
1
[#22] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@eightbm, post #19

Odgrzebuję trochę temat, bo korzystając z przedświątecznego rozluźnienia w robocie, znowu bym sobie coś poplumkał na syntezatorze . A więc podsumowując. Syntezator daje zbyt słaby sygnał aby sampler mógł go poprawnie zsamplować. Wiadomo, że można by było nagrać sample na PC i potem przenosić na Amigę, ale chciałbym spróbować bez dodatkowego komputera. Nasz dawny forumowy kolega (któremu "pozwoliliśmy odejść" ) polecił mi coś takiego jak Di-Box + preamp. Czy polecilibyście jakieś konkretne urządzenia które oczyszczałyby i wzmocniły dźwięk (na potrzeby amigowego samplera) ? Z góry dzięki!

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 16:22:57 przez MarX
[#23] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #22

Czy np. taki prosty mikser jak Behringer Xenyx 302USB to dobry trop ?
[#24] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #23

Jak masz z 500+ to bierz później będziesz dziękował:) Fostex XR-7, albo Tascam Portastudio 424. Zrobisz Tape Loopa i będzie szał na party:)


A jak coś bardziej to tu jest Roland VS-2400CD.

Ale polecał bym jak masz Maca z FW /a zapewne masz/ to tu masz Tascam FireOne DAW Controler do tego soft na macgarden i fajny reto zestaw do "pracy" z Amigaok, racjaok, racja



Ostatnia aktualizacja: 09.12.2021 18:08:53 przez tWINpIX
[#25] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Azzorek, post #21

Audiomaster sampluje do IFF. Więc na starcie już masz IFF. Obrabiać można na czym się chce .


Problem w samplowaniu do 8 bitów polega na tym, że nawet tak drobna obróbka jak zmiana głośności, normalizacja czy zaaplikowanie efektu powoduje degradację dźwięku.
[#26] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #23

Cokolwiek co potrafi podnieść poziom, ten też pewnie sobie poradzi.
1
[#27] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Krashan, post #26

Dziękuję wszystkim za sugestie i podpowiedzi.
[#28] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@MarX, post #27

Hej.
Czy nadal robisz to wszystko na samplerze mono?
[#29] Re: Samplowanie z syntezatora na Amidze

@Mikrobi, post #28

Dobra.pytania nie było...
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem