[#1] Karta turbo 68060
Jak zainstalować kartę turbo 68060 ? Jeśli uruchamiam komputer z twardego dysku komputer zawiesza się, resetuje i pokazuje się guru meditation... Jeśli uruchamiam z dyskietki Workbench wszystko idzie OK. Jak zaobserwowałem powodem jest komenda SetPatch! Bez SetPatcha komputer uruchamia się z twardego dysku. Co zrobić, by SetPatch działał kiedy podłączona jest karta turbo 68060. Czy należy zainstalować lepszy SetPatch lub bibliotekę 68060.library? Z góry dzięki za pomoc.

[#2] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #1

To samo zaobserwowalem gdy podlaczylem pierwszy raz Blizzarda PPC z 040. Jak chcesz to podesle ci moj. Moze sie przyda.
[#3] Re: Karta turbo 68060

@Andrzej Drozd, post #2

Nie ma sprawy! Już rozwiązałem problem. Należy usunąć z bibliotek bibliotekę (lub zmienić nazwę) 68040.library i komputer wreszcie uruchamia się z twardego dysku z SetPatchem! Następnie dla pewności skopiowałem do LIBS: bibliotekę 68060.library.

[#4] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #3

Nie wiem czy dobrze pamiętam ale musisz chyba mieć 68040new.library (biblioteka ta mam mniejszy rozmiar niż oryginalna 68040.library) i ona inicjuje dopiero 68060.library inaczej coś nie działało przy procesorze o60, chyba emulacja niektórych rozkazów których niema w tym procesorze.

Zresztą dużo na temat o6o jest na ppa w wątku dotyczącym przerobienia apollo (a może to był blizzard) o40 na o60ec.


aaa i zaopatrz sie w oxypachera jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś.



Ostatnia modyfikacja: 08.09.07 09:45
[#5] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #1

Źle robisz.
W instrukcji jest wytłuszczonym drukiem napisane aby najpierw zainstalować soft a dopiero potem podłączać kartę!!!
Jeżeli już ręcznie mieszasz z bibliotekami to trzeba wiedzieć co się robi a ty chyba nie bardzo wiesz.
Musisz mieć KONIECZNIE specjalną bibliotekę 68040.library o wielkości 748 bajtów i DODATKOWO 68060.library
Te biblioteki masz TU
[#6] Re: Karta turbo 68060

@amigafan, post #5

Ale mi wreszcie działa! Dyskietka Workbench nie zawierała 68040.library i uruchamiała system bez problemu w przeciwieństwie do twardego dysku, który zawierał 68040.library. Doszedłem więc do wniosku, że tu leży przyczyna i miałem rację - skasowanie tej biblioteki przyniosło pozytywny efekt - twardy dysk zaczął uruchamiać system bez problemu.

Trochę historii: Kilka tygodni temu moja Amiga zaczęła się dziwnie zachowywać jeśli chodzi o grafikę. Mój edytor do Benefactora zaczął ucinać mapę w połowie, ekran otwarty z własną "czystą" bitmapą był pełen śmieci. Doszedłem do wniosku, że winna jest płyta główna lub ROM lub AGA... Wymieniałem to w InfoSerwisie kilkakrotnie, aż w końcu wyszło na jaw że winny jest software (po przeszło tygodniu). Musiałem reinstalować system 3.1 i grafika wyświetla się prawidłowo... Obecnie przywróciłem stan taki jak przed instalacją ale bez usterek.

Także kilka tych montażów i demontażów zabrał mi około tydzień, aż w końcu pan z InfoSetwisa wyjaśnił mi przyczynę usterek - musiałem zreinstalować system.



Ostatnia modyfikacja: 08.09.07 10:29
[#7] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #6

No działa, tyle że Ci połowy rozkazów to 060 teraz dobrze nie wykonuje. ;)

Systemowy setpach jest przyzwyczajony TYLKO do wczytywania biblioteki 68040.library, w przypadku wykrycia procków od 040 w górę. Brak tej biblioteki uniemożliwia poprawne działanie procesorów 040 ORAZ 060, z tym że w przypadku procesorów 060 zastosowano pewien "trik", który polega na tym iż ta "specjalna" 68040.library (ta krótka, o której pisze amigafan) jest wczytywana przez setpatch, i ona dopiero wczytuje 68060.library.
Bez tego nie ma mowy o poprawnym i pełnym wykorzystaniu 060 w amidze.

No, ale z racji tego że my tu najczęściej w Twoim przypadku sobie a muzom, to życzę Ci powodzenia i dużo radości w używaniu obecnej konfiguracji. ;)

[#8] Re: Karta turbo 68060

@MinisterQ, post #7

Dziękuję za odpowiedź!
Obecnie całą partycję SYSTEM trzymam na partycji WORK, w celu zabezpieczenia jej przed skasowaniem. Mam problem z tą instalacją: po zainstalowaniu dopalacza PowerPC + karty BVision pewne funkcje graficzne zaczęły szwankować. Doszedłem do wniosku, że być może karta PPC z powodu przegrzania uszkodziła płytę główną lub kość ROM (jak się okazało było to błędne mniamanie). Wtedy poleciłem firmie zamianę płyty głównej. Te operacje nie przynosiły rezultatu, w końcu pan z tej firmy powiedział, że winny jest tu Software a nie Hardware. W końcu doszedłem do wniosku, że istalacja tej karty PowerPC + BVision spowodowała usterkę w software: bieżącej instalacji systemu.

Jeśli chodzi o obecną sytuację to ostatecznie powrócę do "uszkodzonej" instalacji jako że ta reinstalacja przyniosła więcej problemów niż korzyści. Mam tylko jedno pytanie: co zrobić, by naprawić te anomalie graficzne z "uszkodzonej" instalacji? Bez startup-sequence grafika pracuje bez problemu. Podejrzewam, że muszę odinstalować wszelkie pozostałości po instalacji kart turbo i graficznej. Życzcie mi powodzenia...

[#9] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #8

SUPER WIADOMOŚĆ:

Naprawiłem funkcje graficzne poprzez usuwanie plików związanych z CyberGraphX i RTGMaster (oraz IDE-fix) i odratowałem w związku z tym moją partycję z instalką i nie ma żadnych anomalii graficznych w funkcjach graficznych graphics.library I pomyśleć, że zabrało mi to ponad tydzień niepotrzebnych demontażów kośći ROM i płyty głównej oraz kilka reinstalacji systemu (jak Windows...tyle że niepotrzebnych)

P.S. Nie mam już kłopotów z 68060 ze względu na to, że moja oryginalna instalka obsługuje tę kartę bez kłopotów. Nowa instalka miała takie problemy, ale mam już w pełni sprawną A1200 w oryginalnej instalce!



Ostatnia modyfikacja: 08.09.07 15:30
[#10] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #9

Jak zwykle napotkałem kolejny problem - znowu co jakiś czas kaszani się cały obraz i nie można dalej pracować. Zdecydowałem się jednak ostatecznie na kolejną reinstalację do 3.1 i pozostanie przy wersji 3.1 kiedy to Amiga działała bez zarzutu (mam też 3.5 ale zarzucam ją). Zainstaluję wtedy GoldED Studio AIX i będę mógł programować dowoli ! :D

[#11] Re: Karta turbo 68060

@Minniat, post #10

Świetnie.
Gdybyś mógł jeszcze przestać traktować forum PPA jak prywatnego bloga to byłoby wręcz idealnie.
[#12] Re: Karta turbo 68060

@APC74, post #11

Masz całkowitą rację - nie powinienem tak często się wypowiadać z moich działań zanim nie przetestuję sprawę w 100%. Od teraz będę bardziej powściągliwy w umieszczaniu swoich postów z postępów w pracach, bo za moment wszystko może się zawalić...

Pozdrawiam!

Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem