kategoria: A1200
[#1] modyfikacja A1200 rom i
Witam,
Na mojej płycie A1200 zauważyłem modyfikacje które przedstawiam na zdjęciach ... może ktoś powie co to jest i czemu ma to służyć ? :)
Oraz czy moge normalnie wymienic kosci romu na nowsze bo mam 3.0 ?








[#2] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #1

[#3] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #1

To fabryczne dali inne kości
[#4] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Dorian3d, post #3

dla mnie to wyglada jak jakas przeróbka ... kosci rom maja pomostkowane nóżki i stoja na podstawkach ... i ten rezystor wlutowany ...
[#5] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #4

Fabryka. Mam tak samo jak Ty

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 20:26:38 przez nekroskop
1
[#6] Re: modyfikacja A1200 rom i

@nekroskop, post #5

Rezystor to faktycznie fabryka, u mnie też tak jest . Co do podstawek to nie wiem.
[#7] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #1

Jeśli taki wyszedł z fabryki to na pierwszym zdjęciu masz bardzo ładny "solder-blob". Już się kiedyś takie zdarzały ;)

Gdzie była kontrola jakości?
s.
[#8] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #1

Ten kick był tak fabrycznie.
link

Mam gdzieś też taki modowany.
Możesz wymienić na "normalny"
1
[#9] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #8

Dzieki za wszystkie informacje.
Prosze jeszcze o pomoc w gdzie mozna kupic rom ...
myslalem o 3.1.4
https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowe-kosci-dla-amiga-120030004000-1-kpl-33b

lub to chyba jest 3.1
https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-diagrom-do-amigi-1200-42-pin-10788530788

i taki znalazlem jeszcze 3.2
https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-47-96-hyperion-workbench-3-2-a1200-10852299580
tylko gosc oferuje programowanie a ja bym wolal kupic odrazu zaprogramowane.

Powiedzcie które byly by najlepsze do mojej A1200 ewentualnie jakie byscie polecili i gdzie mozna kupic.
[#10] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #9

Dzieki za wszystkie informacje.
Prosze jeszcze o pomoc w gdzie mozna kupic rom ...
myslalem o 3.1.4
https://allegrolokalnie.pl/oferta/nowe-kosci-dla-amiga-120030004000-1-kpl-33b

Tutaj sprzedający oferuje Kicka+system

lub to chyba jest 3.1
https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-diagrom-do-amigi-1200-42-pin-10788530788


To jest DiagROM i służy do diagnostyki sprzętu a nie do używania/grania.

i taki znalazlem jeszcze 3.2
https://allegro.pl/oferta/kickstart-rom-47-96-hyperion-workbench-3-2-a1200-10852299580
tylko gosc oferuje programowanie a ja bym wolal kupic odrazu zaprogramowane.


Tutaj masz usługe zaprogramowania układów, a sam kickstart (wsady) musisz kupić osobno. Sam system 3.2 nie jest w ofercie tej aukcji. Tak wynika z opisu
[#11] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #10

Oki, to juz pojolem,
to jaki rom bedzie najlepszy 3.2 ? czyli najnowszy ? i czy bede mogl na nim postawic wb3.0 / 3.1 ? bo narazie niemam jakiejs super karty turbo na nowszys os. ale w przyszlosci moze cos sie zmieni
[#12] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #11

Zacznijmy może od tego co masz i co chcesz osiągnąć. Niektóre karty turbo mają funkcję MapROM i nie trzeba wymieniać kicka. Podmiana odbywa się w pamięci
[#13] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #12

Mam A1200 karte taka
https://allegrolokalnie.pl/oferta/amitek-1208-8mb-fast-do-amigi-1200-super-oferta
+ koprocesor + oscylator z 8mb fastu
Narazie chce zmienic rom na najnowszy ale tak by system dalo sie postawic taki ktory pociagnie moja A1200
z moja karta :)
Z czasem to bym warp 1260 ale nawet niewiem czy sa dostepne czy je jeszcze robia
[#14] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #13

Nie wiem, co chcesz na tej amidze robić. Ostatni epokowy Kick to 3.1(1993 )

OS 3.1.4 został wydany w 2018 (wymaga kicka 3.1.4)
OS 3.2 - 2021 (wymaga kicka 3.2)
OS 3.5 -1999 (wymaga kicka 3.5 ???) masz za słaby sprzęt
OS 3.9-2000 (wymaga kicka 3.1) masz za słaby sprzęt
wiki

Nowszy nie znaczy lepszy. Workbenche 3.1.4 i 3.2 mogą nie być w pełni kompatybilne ze starym softem.
Wyglądają nowocześniej, mają trochę przydatnych funkcji systemowych. Z najważniejszych dla początkujących (nawróconych) to obsługa dużych dysków.

Workbench 3.1 to ostatni wydany oficjalnie przez Commodore. Do jego instalacji wystarczy ci ROM, który masz i to od niego radzę zacząć. Na start obsługuje HDD/SD/CF max 4GB (karta może być większa, ale partycje łącznie mają limit 4GB i można to obejść w softem).

Masz już podłączony dysk lub kartę CF/SD?

Do Warpa1260 raczej musisz na własną rękę zdobyć CPU. Produkcja spowolniła przez niedostępność części
[#15] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #14

Masz już podłączony dysk lub kartę CF/SD?


Tak mam dysk 2.5" z os 3.1 i mam os 3.0 z whdload (kupiony na na karcie SD)
Ale sam chcialbym swój OS postawic na sd czy tez na drugim dysku 2.5" (bo tez mam)
widzialem ze jest tez OS 4.1 ... - jaki kicka wymaga ?

A jaka karte trzeba bylo by miec by móc instalowac OS 3.9 lub 4.1 ?
To wszystko z czasem ale bede sie rozgladal za jakas karta lepsza niz mam :) narazie chce wyciagnac z tego co mam co sie da ...
[#16] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #15

Ale sam chcialbym swój OS postawic na sd czy tez na drugim dysku 2.5" (bo tez mam)

To stawiaj 3.1 i podmień SCSI.device. Będziesz miał obsługę dużych dysków i trochę się nauczysz.

widzialem ze jest tez OS 4.1

OS 4.x jest na procesory PowerPC

A jaka karte trzeba bylo by miec by móc instalowac OS 3.9

Teoretycznie wsytarczy to co masz plus Kick 3.1. Może to nie być demon szybkości, ale powinno działać.
Co do optymalnego działania zdania są podzielone. Jednym wystarcza 020 33Mhz, drugim nie. Moja opinia na ten temat to 030 (blizzard/apollo 50mhz, ACA1233 40Mhz)

narazie chce wyciagnac z tego co mam co sie da

Przesiadka z OS3.1 na OS3.2 nie przyspieszy ci amigi. Od tego są karty turbo.
OS3.9 jest "cięższy" i będzie mniej rezponsywny od 3.1. Możesz sobie przetestować na WinUAE zanim zaczniesz kupować Kickstarty.
[#17] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #16

A jaka karte trzeba bylo by miec by móc instalowac OS 3.9


Teoretycznie wsytarczy to co masz plus Kick 3.1. Może to nie być demon szybkości, ale powinno działać.
Co do optymalnego działania zdania są podzielone. Jednym wystarcza 020 33Mhz, drugim nie. Moja opinia na ten temat to 030 (blizzard/apollo 50mhz, ACA1233 40Mhz)

A powiedz czy z kick 3.2 OS 3.9 pójdzie ?
[#18] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #16

To stawiaj 3.1 i podmień SCSI.device. Będziesz miał obsługę dużych dysków i trochę się nauczysz.

To powiedz jak to zrobic ... i na jaki "SCSI.device" podmienić ... gdzie zaczerpnać tej wiedzy :)
[#19] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #17

Mogą być problemy. OS3.9 patchuje kicka 3.1, z 3.2 raczej się nie uda, bo kick ten nie istniał w momencie stworzenia 3.9.

Trzeba pamiętać, że OS3.9 to zbiór dostępnych ówcześnie łatek i rozszerzeń systemu, często pochodzących od różnych autorów, zebrano to w ładny zbiór. OS3.9 to taki ówczesny gotowiec, który obecnie ściąga się z internetu.
OS3.2 to jednak pełna aktualizacja systemu, bardzo wiele komponentów zostało ulepszonych, wiele rzeczy dodano. Ważne jest to, że masz oficjalny kickstart 3.2 dla tego systemu, obsługuje on np. duże dyski (chyba najważniejsza zmiana z punktu widzenia użytkownika). W przypadku 3.9 oficjalny obsługiwany kickstart to 3.1, zaś spotykane kickstarty 3.9 to samoróbki, nie zawsze działające w pełnie poprawnie... i na pewno nieoficjalne.
Moim zdaniem najlepiej zainstalować pełny 3.2 bez żadnych udziwnień z 3.9
1
[#20] Re: modyfikacja A1200 rom i

@wali7, post #19

Czyli OS 3.2 jest lepszy niż 3.9 jak rozumiem ?
[#21] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #18

To powiedz jak to zrobic ... i na jaki "SCSI.device" podmienić ... gdzie zaczerpnać tej wiedzy :)


Ściągnąć i rozpakować LoadModule oraz
SCSI.device
LoadModule wrzucić do C:
SCSI.device wrzucić do DEVS: (jęsli nazwa pliku SCSI.device jest inna to należy to uwzględnić w ścieżce w startup-sequence)
w startup-sequence dopisać
c:loadmodule devs:scsi.device


sprawdzić w systemie czy scsi.device zostało podmienione Workbench/Execute command
version scsi.device



Mogą być problemy. OS3.9 patchuje kicka 3.1, z 3.2 raczej się nie uda, bo kick ten nie istniał w momencie stworzenia 3.9.

Mi OS3.9 działał z kickiem 3.1.4. Znajdę czas to sprawdzę z 3.2

Trzeba pamiętać, że OS3.9 to zbiór dostępnych ówcześnie łatek i rozszerzeń systemu, często pochodzących od różnych autorów, zebrano to w ładny zbiór. OS3.9 to taki ówczesny gotowiec, który obecnie ściąga się z internetu.

WIKI
OS 3.9 został oficjalnie wydany.
Wszystko można sciągnąć z internetu

Ważne jest to, że masz oficjalny kickstart 3.2 dla tego systemu

W kicku 3.2 aby zmienić SCSI.device na nowsze musieli coś wywalić aby się zmieściło. To może powodować problem z uruchamianiem czegoś z dyskietek.
System jest dopiero co wydany i nieudowodnił jeszcze swojej wartości. Nie miałem czasu go nawet jeszcze zainstalować, więc się niewypowiem co do kompatybilności. Swoje też kosztuje więc może poczekać, aż inni przetestuja?
Teraz jest moda na retro i jak to bywa, chętnie ci sprzedadzą coś nowego, czego nie potrzebujesz

Czyli OS 3.2 jest lepszy niż 3.9 jak rozumiem ?

To zależy kogo zapytasz.

Nadal nie odpowiedziałeś co chcesz na tej amidze robić?
[#22] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #21

Nadal nie odpowiedziałeś co chcesz na tej amidze robić?


Powiem szczerze ze jeszcze to sam nie wiem ... na razie to chce ogarnac partcje i OS .. tak by to chodzilo :)
a do Amigi to wracam po 20 latach w 94r mialem Amige CDTV a dopiero w 2000 to miałem A1200.
A teraz to sobie przypominam niektore sprawy ... bo zapomnialem jak to jest z Amiga
Kiedys to wykorzystywalem A do grania i do muzyki ...
[#23] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #22

To zainstaluj sobie 3.1 i się pobaw. Masz wszystko co trzeba. Rom można wymienić na 3.1, ale nie jest to obowiązkowe.

Możesz sobie wyprowadzić kartę SD za pomocą przedłużacza przez klapkę obok portów joya i eksperymentować bez rozbierania amigi
1
[#24] Re: modyfikacja A1200 rom i

@snifferman, post #23

To jeszcze jedno pytanie jesli chodzi o monitor / sposób podlaczenie oraz tryb wyswietlania Devs\Monitors co byscie polecili tak by uzyskac najlepszy obraz ?
Lub monitor jakis ?
Ja w tej chwili mam monitor Benqu BL912 podlaczony przez RGB / VGA a w Devs\Monitors MULTISCAN:Produktivity i jest niezle ale nie idealnie (sa takie pionowe paski nie paski )
[#25] Re: modyfikacja A1200 rom i

@Bombadil, post #24

To jeszcze jedno pytanie jesli chodzi o monitor / sposób podlaczenie oraz tryb wyswietlania Devs\Monitors co byscie polecili tak by uzyskac najlepszy obraz?
Indivision AGA. Tanie to nie jest, ale można mieć znakomity obraz na dowolnym monitorze z wejściem DVI albo HDMI. Workbench nawet w 1280×1024.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem