kategoria: A1200
[#1] Amiga 1200 Tower Mediator PCI
Witam, chciałem zapytać Was o korzyści z kupna mediatora PCI. Choć mediator nie jest aktualnie tani, to otwiera całkowicie nowe możliwości sprzętowe . Aktualnie posiadam płytę w rewizji 2 B, kartę PPC 175 Mhz 64 MB, 040. Kickstart 3.2 wraz z OS 3.2.




[#2] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@dcebula, post #1

karta graficzna, karta muzyczna, karta sieciowa, karta z usb i lepsza karta ppc z wieksza iloscia pamieci :)

sam sie szykuje na taki zakup (kiedys...)
[#3] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@dcebula, post #1

Pierwsze co bym zrobił na Twoim miejscu to zakupił bezpieczny i nowszy zasilacz do tego konfigu.
[#4] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@_Skiba, post #3

Zakupiłem używany sprawny zasilacz AT, cho domyślam się że przy rozbudowie należy zabezpieczyć się na wypadek problemów z zasilaniem. Jaki widzisz rozwiązanie ? nowy mocny zasilacz ATX i przejściówki ? co z włącznikiem, czy wystarczy pociągnąć dwie linie z wtyczki atx do włącznika ?
[#5] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@dcebula, post #4

Amiga to nie nowy pecet z RTX, 200-300W zasilacz wystarczy do rozbudowanej konfiguracji.
jak nie Kupisz Mediatora wygodniej jest dać AT, tylko ważne żeby markowy ( dobrze zabezpieczony ) i sprawny ( trzeba sprawdzić kondensatory, a jak ma oryginalne z lat 90` to bez sprawdzania wymienić na nowe ), AT będzie też lepiej dostosowany do Amigi z rozłożeniem mocy na poszczególnych liniach.
Przy zakupie Mediatora lepiej jest kupić ATX, sam Mediator ma gniazdo ATX i sterowanie zasilaczem, tylko tu poza wybraniem dobrej marki trzeba zwrócić uwagę na dobranie mocy na poszczególnych liniach do Amigi, bo wrzucenie nowego markowego 700W wcale nie gwarantuje sukcesu, wprost przeciwnie, lepiej kupić jakiegoś 200-300W z markowego kompa jak Dell czy IBM.
W Mediatora można wsadzić parę fajnych kart, ale nie wszystkie dziś mają sens, na pewno przyda się
1. karta graficzna , najlepiej VooDoo III bo będzie sprzętowe 3D i pod AOS 3,x i 4,x
2. karta sieciowa ( najtańszy Realtek 10/100Mb działa świetnie )
3. karta muzyczna ( najlepiej SB128 )
4. USB ( oficjalnie jest tylko Spider USB od Elbox, ale cena za niego jest "nieco" przegięta, bo ponad 300 zł, a to karta która kosztuje max 30 zł, tylko z prostym modem )

resztę bym sobie odpuścił, osławione PPC ( Sonet, Bigfoot killer i tego typy ) na A1200 przez 24 bit magistralę adresową nie działają stabilnie, w większości przypadków w ogóle nie działają.
SCSI, tunery TV, dodatkowe porty COM/LPT już mało komu są potrzebne


a tak w pierwszej kolejności to bym wymienił tego 040 na 060 ( nie koniecznie super drogie teraz rev.6, BPPC spokojnie się zadowoli rev2, a nie zawsze da się wycisnąć potencjał OC jaki daje rev.5, jedyną zaletą zastosowania rev.6 w BPPC to niższa temperatura pracy, ale w towerce jest dużo miejsca na wydajniejsze chłodzenie, więc to nie problem ).
Przy Mediatorze można też pomyśleć o wymianie PPC na 300-330MHz i RAM 2x128MHz, wtedy można się pokusić na postawienie AOS 4.1, bo na tych 175MHz i mniej niż 128MB to się tylko skutecznie można zniechęcić do tego sytemu.


Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 18:15:39 przez UJP
[#6] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@dcebula, post #4

Mediator ma złącze ATX więc nie ma problemu z włącznikiem, szukaj zasilacza z mocną linią 5V, ja kupiłem zasilacze Forton.
[#7] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@_Skiba, post #6

ja kupiłem zasilacze Forton.

Przerobiłem sobie zasilacz tej firmy na warsztatowy (model FSP-60MDN) i mogę go polecić.

Zasilcze AT też nie są złe, ale należy sprawdzić, albo odrazu wymienić elektrolity. Mam takie co działają u mnie 25 lat









[#8] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@snifferman, post #7

Dobre zasilacze, taki 250W pracuje u mnie w A2000.
[#9] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@MariuszK, post #8

Jendakże mocny zasilacz ma też wady.
Przy zwarciu w impulsie może dać kilkadziesiąt amperów. Z chinskimi tantalami może zrobić sztuczkę z wyparowaniem
[#10] Re: Amiga 1200 Tower Mediator PCI

@dcebula, post #4

Chłopaki dobrze piszą, że dobre zasilanie przy tak rozbudowanym konfigu to podstawa.
Z moich doświadczeń wynika, że dobry zasilacz AT to lepsze rozwiązanie niż ATX (oczywiście są chlubne wyjątki).
Więc warto ewentualnie wymienić elektrolity w tym AT ok, racja
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem