kategoria: A1200
[#1] [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?
Cześć.

Po wielu latach w końcu wróciła do mnie A1200 jupi! jednak w lekkiej niedyspozycji, otóż nie działa port myszki (?) - nie da się wejść do Boot Menu, nie działa pod WB. Myszka jest nowa i w 100% sprawna, działa bez zarzutu na innej Amidze. Kolejny problem to chyba port stacji dyskietek, fabryczny Panasonic JU-257A516P nie czyta żadnej dyskietki (dyskietki też oryginalne i sprawne), nie świeci się dioda, brak odgłosów wczytywania ale słychać jak stacja "tyka" Dokupiłem od znanego sprzedawcy na Allegro stację Alps która zachowuje się tak samo, nie bardzo wierzę w to że obie są niesprawne, więc problem raczej jest gdzieś indziej. Ja się na hardware nie znam i zanim Amiga powędruje do magika lutownicy chciałbym się upewnić czy przypadkiem nie przegapiłem czegoś trywialnego. Co by tu jeszcze można sprawdzić? Czy podpinając taśmę FDD na odwrót jest bezpieczne?

Mam zew. stację dyskietek z której mogę startować system i np. grę Dune2, ciekawie dzieje się gdy próbuję wystartować z gier NDOS, wtedy wew. stacja jakby ożywa, tzn. zapala się dioda i słychać wczytywanie jednak tylko na chwilę bo następnie Amiga się resetuje.
Zauważyłem też że dość długo pojawia się systemowa animacja dyskietki.

Konfiguracja to A1200 1D4, ROM 3.1, w obudowie Elbox, Fast-ATA.
[#2] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #1

Długi czas pokazywania się animacji dyskietki to normalne przy kickstarcie 3.1.
Podpięcie odwrotnie taśmy od flopa nie powoduje uszkodzenia niczego, jedyny widomy objaw to ciągłe świecenie diodki od stacji.
Dla pewności zapytam, taśmę fdd masz oczywiście bez przeplotu? Bo taka powinna być.
Na koniec co może być uszkodzone: niedziałanie przycisku i problemy ze stacją wskazują na port CIA, najpewniej U7 (bo obsługuje fire/LMB z obu portów joya i kilka sygnałów ze stacji, zaś uszkodzenie CIA U6 najczęściej uniemożliwia uruchomienie Amigi). Układy ostatnio mocno podrożały, CIA do A1200 z transportem z UK na ebay stoi za 40$, możesz szukać w uszkodzonych Amigach 1200, 600 i 4000, bo mają taki sam, a nawet dwa.
[#3] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #1

Zle zrobiona taśma do flopa. uszkodzone piny w gnieździe. Co do myszki to uszkodzone piny, zimne luty w gnieździe. Zacznij od sprawdzenia tych rzeczy.
[#4] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@wali7, post #2

Dla pewności zapytam, taśmę fdd masz oczywiście bez przeplotu? Bo taka powinna być.

Taśma bez przeplotu, fabryczna, nigdy przy niej nie grzebałem.
niedziałanie przycisku i problemy ze stacją wskazują na port CIA, najpewniej U7 (bo obsługuje fire/LMB z obu portów joya i kilka sygnałów ze stacji

Port joysticka w pełni sprawny, testowałem tym programem. Czy to dobry omen?



Ciekawe że program pokazuje jakby szumy w rejestrach POT0DAT i POT1DAT - cały czas dwie ostatnie cyfry zmieniają swoje wartości. Nie wiem czy to normalny objaw, na emulatorze nic takiego się nie dzieje.

Dodam jeszcze że myszka nie działa kompletnie, nie tylko przyciski, ale też nie jest wykrywany żaden ruch.
[#5] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #4

A może jest uszkodzona Paula obsługuje myszkę i kilka sygnałów stacji dyskietek.
[#6] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #4

użyj
Amiga TestKit
[#7] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #1

Port myszki na taśmie czy pcb? Może po prostu ktos odwrotnie podłączył port myszki?

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 21:19:04 przez lopezpb
1
[#8] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@forge, post #1

Zacząłbym od wymiany układu U34,odpowiedzialnego za pracę myszy.


Ostatnia aktualizacja: 01.08.2021 22:25:21 przez ak47
[#9] Re: [A1200] Nie działa myszka i stacja dyskietek?

@ak47, post #8

To można zrobić, chociaż przez ten układ idą jedynie sygnały z kulki myszki/kierunki joya, nie stan przycisków.

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:23:54 przez wali7
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem