kategorie: A1200, Sprzęt
[#1] Monitor Dell U2520D I A1200
Cześć
Odkurzam właśnie swoją A1200 i szukam możliwości wykorzystania jednego z monitorów jakie mam w domu.
Sprawdziłem specyfikację kilku z nich i okazuje się że Dell u2520d obsługuje częstotliwości od 10kHz do 120kHz.
Ale jest z nim jeden mały problem - jedyne wejścia jakie posiada to HDMI, DisplayPort i USB-C.
I teraz pytanie: czy jest jakaś możliwość by podłączyć do niego Amigę bez scandoublera?
Myślałem o przejściówkach RGB->VGA->DVI->HDMI ale HDMI chyba nie obsługuje sygnału analogowego i gdzieś musiałby się jednak konwerter pojawić. Dobrze myślę czy muszę odświeżyć sobie wiedzę?
Druga sprawa - znalazłem konwerter Vision HD ze SCART na HDMI. Może to zadziała z moim monitorem?

Edit: znalazłem na allegro coś takiego: https://allegro.pl/oferta/konwerter-scart-hdmi-speaka-professional-10790495901
Może ktoś używał takiego konwertera i może coś napisać więcej?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 19:31:15 przez Sofcik
1
[#2] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #1

Używam takiego konwertera z powodzeniem od kilku lat.

Do kupienia dużo taniej na aliexpress - z vat i przesyłką ok 100 zł.
[#3] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Adam_Lca, post #2

Dziękuję za odpowiedź.
Czy obsługiwane są też rozdzielczości dbl czy tylko podstawowe?
[#4] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #1

Będzie działało, obraz szału nie robi, u Ciebie może być jeszcze gorzej, bo obraz będzie 2 razy skalowany (raz z RGB do 1080, a drugi raz z 1080 do 1440). I powinieneś znaleźć ten adapter za ok 100zł. Jak masz kilka monitorów to spróbował bym podłączyć Amigę przez zwykły adapter RGB-VGA może któryś zadziała.
Ja szukając monitora patrzyłem na listę http://15khz.wikidot.com

Adapter na 90% obsługuje tylko podstawowe.

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2021 20:36:41 przez grpw
[#5] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@grpw, post #4

Mam też monitor fhd, może na nim będzie lepiej? Dziękuję za pomoc.
[#6] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@grpw, post #4

Btw, przypomniałem sobie o OSSC i chyba to będzie najlepszy wybór. Bo monitora 1438 nie będę z piwnicy wyciągał, strach go odpalać po tylu latach
[#7] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #1

Ten konwerter jest przyzwoity, mam taki do testów i serwisowania. Cudów nie należy się spodziewać. Z dobrym kablem RGB-SCART gry wyglądają całkiem nieźle. Workbench w 640×256 jest akceptowalny, chociaż gdybym miał pracować z systemem, czy np. tworzyć grafikę, to jednak poszukałbym lepszego rozwiązania. Przetestowałem też SuperHighRes (1280 pikseli w poziomie) no i niestety tego już przez ten konwerter używać się nie da. Tak jak koledzy napisali, cena 269 zł to rozbój w biały dzień.
[#8] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #6

Btw, przypomniałem sobie o OSSC i chyba to będzie najlepszy wybór.
Moim zdaniem Indivision AGA jest jeszcze lepszym wyborem. Chyba, że tylko gry i dema...
1
[#9] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Krashan, post #7

Mam jeszcze Della 2007fp. Myślałem o tym by A1200 podłączyć do niego dwoma kablami - composite i VGA. Miałbym wtedy na jednym wejściu obraz do pracy a na drugim demka i gry. Nie wiem tylko czy composite przyjmie sygnał z Amigi.
[#10] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #9

po composite rozdzielczości PAL i NTSC to na 100% pójdą, tylko jakość może być kiepska.
po VGA/D-SUB na pewno pójdzie 640x480 (productivity) VGA, czy ?, i ile ? pozostałych trybów pójdzie na tym złączu to zależy od modelu i wersji firmware, akurat Dell-e często "łykają" amigowe tryby po VGA.


Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 22:22:06 przez UJP
[#11] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #9

Jeśli twój monitor dell 2007 fpb obsłuży sygnał composite z Amigi to masz po prostu szczęście. Mój model nie chciał (mimo iż NES już tak) więc poszedł na sprzedaż .
[#12] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Bociek78, post #11

composite z Amigi nie obsługuje ? dziwne !
a jakie są objawy ? brak koloru i zrywa synchronizację ? czy w ogóle nie reaguje na podłączenie Amigi ?
[#13] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@UJP, post #12

U mnie brak obrazu dziwne bo NES juz bez problemu. Czytałem że niektóre egzemplarze tak miały i padło na mnie.
[#14] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Bociek78, post #13

dużo zależy od wersji firmware monitora, mam kilka sztuk U2410f ( przynajmniej 3 wersje fw) , wszystkie sztuki wyświetlają po composite wszystkie rozdzielczości PAL i NTSC, ale już po VGA zależy od wersji firmware, na wszystkich chodzi oczywiście 640x480 (productivity) VGA, chodzi też PAL, ale na niektórych jest już problem z NTSC, pozostałe nietypowe tryby to już "ruletka".
można spróbować wymiany softu monitora.

Masz wymieniane kondensatory w Amidze ?
mnie na A1200 zanikały kolory do puki nie wymieniłem kondensatorów na nowe, mimo że nie było widocznych wycieków, a sama Amiga pracowała stabilnie.
1
[#15] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@UJP, post #14

Tak miałem wszystko wymienione. Opuściłem sobie ten model monitora. Może ten mój miał feler nieważne.
[#16] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Bociek78, post #11

Najpierw pełny recap Amigi a potem testy monitorów. U Rodziców mam jeszcze jakiegoś baaaardzo starego NECa (chyba Multisync) ale dokładny model dopiero za kilka dni sprawdzę. Czytałem gdzieś, że problem z Composite można rozwiązać podłączając sprzęt przez nagrywarkę DVD albo amplituner. Zastanawiam się czy podłączenie Amigi do np. Denona z wejściem Composite i wyjściem HDMI jest pomysłem na eksperyment w sumie Denon łyka sygnał analogowy i jakieś ADC/DAC w środku ma...
[#17] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #16

Musisz zadać sobie pytanie co jest najważniejsze.

W Europie mamy dostęp do wielu starych tanich TV ktore świetnie radzą sobie z sygnałem RGB z amigi i innego sprzętu.
W przedziale <0,30> zł można pozyskać TV w niemalże każdym rozmiarze. I właściwie grać tak jak to sobie wyobrażali twórcy gier/dem.

Tutaj jedno z kilku porównań:


Jeśli chcesz pomimo to skorzystać z ekranów lcd a przy tym mieć najlepsza jakość i brak opóźnien to najlepszym wyborem będzie:
Indivision
Retrotink 5x (chociaż nie widziałem jak to działa z amiga)
Ossc

Gdzie jeśli posiadasz tylko Amige, pierwsza opcja jest najlepiej dopasowana. Jeśli posiadasz pare innych sprzętów to warto pomyśleć o ossc lub retrotinku (szczególnie że sporo osób chce kupić ostatnio retrotinka kosztem ossc, można wyrwać uzywke taniej).

Jeśli możesz sobie pozwolić na klatkę lub kilka opóźnienia możesz iść w inne rozwiązania:
Framemeister
Gbs-8200 (tutaj musisz nieco poczytać bo default owy firmware nie jest najlepszy ale powstało coś takiego jak gbs Aio, wtedy opóźnienie o której mówimy to około jednej klatki)
Karty Telewizyjne, przejściówki (najczęściej spory delay i kiepski obraz)
Nagrywarki itp. - te urządzenia nie są stworzone do grania a do oglądania filmów, gdzie opóźnienie nawet kilku klatek względem wejścia często nie jest problemem.
[#18] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@UJP, post #12

Również mam ten monitor, i też mi nie działa z Amigą.
[#19] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Mir3k, post #17

Jak na moje oko to Retrotink X5 Pro miażdży wszystko co do tej pory wyszło


Oprócz może SONY PVM czy innego profesjonalnego JVC itp. oczywiście.
Ja jestem za użyciem CRT a w następnej kolejności OSSC a najlepiej Retrotink
Z OSSC jest niestety problem bo on nie ma bufora pamięci i nie robi żadnego deinterlacingu, nawet najprostszego więc to rozwiązanie do trybów bez przeplotu czyli 240p/288p. 480i/576i będą "trzęsły".

Mając natomiast OSSC można oszczędzić trochę kasy na zakupach profesjonalnych CRT 15KHz i uzyskać bardzo podobny efekt na zwykłym CRT na port VGA. Jakość obrazu będzie jak najbardziej porównywalna. Można by próbować się sprzeczać że taki VGA CRT ze scanlines to ma wielkie odstępy pomiędzy liniami ale tak to w sumie wygląda na tych drogich profesjonalnych CRT. W CRT to bardziej kwestia maksymalnego kontrastu bo wycinanie co drugiej linii zmiejsza maksymalną jasność ale jak CRT ma zapas "mocy" to nie będzie problemu i będzie to wyglądało bardzo podobnie do 15KHz profesjonalnego monitora przy takiej samej jasności.

Tani konwerter z OP miałem i nie jest to dobry sprzęt. Tyle że nawet działał. Najlepsza rekomendacja jaką mogę dać, za to jakość to już była słaba. Mnóstwo filtrów rozmywająco-wyostrzających i innych. Są wyraźne opóźnienia co przy 32ms (a przy 50Hz to pewnie nawet i 40ms) nie dziwi.
1
[#20] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@XoR, post #19

Czy miałeś okazję osobiście zobaczyć, jak wygląda obraz
na takim pvm?
Ja niestety nie miałem. Podobno rewelacja, ale powiem
zupełnie szczerze, że na filmach jakoś takiej dużej
różnicy to nie mogę dostrzec.
Są na pewno lepiej zdefiniowane scanlines, ale poza
tym to taka sama technologia przecież.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 19:44:22 przez mmarcin2741
[#21] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@mmarcin2741, post #20

Moja teza jest taka, materiały o pvm są głównie ze Stanów, gdzie odbiorniki z RGB po scart nie są zbyt popularne. Dlatego dla nich taki pvm to rarytas. Mnie jescze zastanawia jak takie pvmy wypadają w porównaniu do monitorów amigowych.
[#22] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Mir3k, post #21

Z tego, co wiem, to pvm posiadają dobrej
jakości zasilacze, co ma bezpośrednie
przełożenie ja jakość wyświelanego
obrazu - dobrze odseparowane linie np.

poza tym to taka sama technologia przecież

Mój błąd. To inna technologia, ponieważ
pvm korzystały z kineskopów trinitron.

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:16:05 przez mmarcin2741
[#23] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@mmarcin2741, post #20

Mam dwa PVMy 14M2E
Kineskop jest jakości kinsekopu VGA z apereture grille tak drobnym że w ogóle go nie widać chyba że z bardzo bliska. Ostrość jest wzorowa.
Mam też TV SONY 14" i wydawać by się mogło że to będzie wyglądać podobnie. No jednak nie :)

Oprócz lepszego kineskopu zalety takiego PVMa to obsługa wielu standardów takich jak PAL, NTSC, SECAM, NTSC 443 i wielu wejść jak composite, s-video, component i RGB, w tym są to wejścia przelotowe. Sam obraz jest bardzo jasny i ten model ma świetny kontrast. Zero problemów z regulacją geometrii.

TV za to ma bardzo wyraźną kratownicę. Jest też ciemniejszy. Kolory są trochę inne ale dość podobne i oba mają super kolory.

Inny profesjonalny monitor jaki mam (i jakiego głównie używam) to JVC TM-H1750CG. Ten nie ma kineskopu trynitron tylko taki zwykły wypukły ze wszystkich stron ale też wysokiej jakości, trzeba z bliska patrzeć aby zobaczyć kropki luminoforowe. Do JVC mam kartę z wejściem SCART. Podobno obsługuje też wysokie rozdzielczości ale nie sprawdzałem tego jeszcze. Obecnie mam podłączonego Super Famicoma z SD2SNES przez RGB i się odkleić on nie chce od niego i ode mnie niewinny

Monitory Commodore jakie widziałem, a trochę ich było, przynajmniej tych typowych 14", nie miały takich kolorów ani ostrości. Są lepsze od małych TV pod względem ostrości ale nie od PVM czy JVC. To nie ta klasa sprzętu.

Za to jeśli chodzi o ceny to takie profesjonalne monitory 15KHz to nie są to tanie zabawki. Za dużo mniejszą kasę można mieć OSSC i porządny monitor VGA CRT. Efekt tak jak pisałem powinien być podobny. Osobiście wolę już w to konwersji analogowo-cyfrowej nie mieszać i w ogóle lubię ten format monitorów, w boxie. Można dać na nim obrus i postawić wazon pomysł
2
[#24] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@XoR, post #23

Ja mam 14 cali telewizor daewoo. Multisystemowy, także
mie ma problemów z ntsc. Do tego rgb, svideo i chinch.
Obraz super stabilny. Scanlines nie są super widoczne,
co wg. mnie jest spowodowane właśnie dosyć słabym
konsumenckim zasilaczem i obraz zlewa się.
Poza tym jest w oraniczone sterowania nasyceniem ko-
loróww trybie rgb. Kolory z segi wyglądają super
po usunięciu z kabla rgb 3 rezystorów na liniach
r. g i b. Amiga trochę ciemniejsza.
Do tego kineskop orion, tej marki kineskopy były
powszechnie stosowane w monitorach Commodore.

Niestety regulacja nasycenia barw jest bardzo ograni-
czona w tych nasprawdę starszych telewizorach
z lat 90'. W amigowych monitorach gałki na panelu
chyba powzalały na szeorki zakres regulacji.

Tak czy inaczej, nawet konsumencki, dobry tv po-
winiem cieszyć oko wg.

Monitory posiadały większą ilość linii, poziomych,
nawet dwukreotnie wieszką od standardowgo tv.

Tak czy inaczej, wolę telewizor sprzed 10 lat niż
monitor Commodore sprzed niemal 30 szeroki uśmiech

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2021 03:13:42 przez mmarcin2741
[#25] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@mmarcin2741, post #24

Regulacja kolorów w trybie RGB powinna być ograniczona do poziomu czerni (nazwane "brightness", chyba dla żartu ) i kontrastu (czyli faktyczna jasność) i ewentualnie w menu serwisowym można regulować te dwie wartości dla poszczególnych kolorów RGB. Czasami jednak jest jakiś potencjometr w środku urządzenia którym trzeba pokręcić.

Co ciekawe żaden telewizor ani nawet monitor, czy to 15KHz do sygnałów TV czy to komputerowy VGA, nie posiadały żadnej możliwości regulacji tak ważnego parametru dla jakości kolorów jak "gamma". Nie wiem czy jakikolwiek ekran miał taką możliwość ani jakby to miało wyglądać zrealizowane całkowicie analogowo. Być może by się dało aczkolwiek nie jest to problem banalny do rozwiązania... no chyba że cyfrowo gdzie tak naprawdę wystarczyłby zwykły układ ROM.

Drugim ważnym parametrem standardu Rec.709 jest gamut czyli kolory składowych R, G i B. Dla Rec.709 i PAL te kolory są praktycznie identyczne. Daje to nam w sumie to że można podłączyć CRT do nowego urządzenia np. PC i wyświetlić film Blu-Ray i kolory są prawidłowe ok, racja

W sumie oznacza to że to co jest do ustawienia w CRT jest w zupełności wystarczające. Regulacja nasycenia kolorów jeśli ktoś ma taką w swoim TV CRT to jest to już powód do zaniepokojenia
[#26] Re: Monitor Dell U2520D I A1200

@Sofcik, post #1

Odpowiem sam sobie.
A1200 po recapie, działa dobrze.
Testowałem na Dellu 2007FP - Composite - nie działa.
Dziś podłączyłem do Fujitsu B24T-7 po VGA i - surprise surprise - boot screen się pokazał. Teraz muszę tylko zamówić GoTeka i będzie grane :)
I w związku z tym pewnie będę się pozbywał mojego starego Microviteca M1438. Jeśli ktoś jest chętny to możemy się dogadać na priv. Sprzęt co prawda stoi u Rodziców w domu i nie był od dawna włączany więc pewnie jakiś serwis będzie potrzebny. Ale w dobre ręce mógłby pójść.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem