kategoria: Sprzęt
[#31] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Drakon, post #1

Witam.
Karta TF1260 jest mocno obiecująca.
Jest to urządzenie które w porównaniu do innych kart turbo jest za drobne (800zł).
Jeśli autor poprawi dostęp do chipu to będzie rewelacja, poza tym ma na sobie port ide co załatwia jedną z bolączek Amigi.
Jeśli chodzi o zakup tej karty to osobiście polecam i jak wyjdzie nowy soft to może okazać się naprawdę fajną alternatywą dla droższych kart z 060.
Pozdrawiam wszystkich.

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 11:35:55 przez krsmtk1
[#32] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@krsmtk1, post #31

Dzięki za odpowiedź.
Kartę mam od jakiś dwóch miesięcy w Amidze ;).
[#33] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Drakon, post #32

Jest juz niwy firmare do tf 1260 ? Kupil tu ktos z LC ? Zamierzam wymienic tf1230 na 1260lc z wzgledu na ograniczenie budzetu.
[#34] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@fibi, post #33

nie ma nowego fw, ale obecny i tak nie jest najgorszy i nie ma co porownywac do 030... tylko ten LC... jesli nie zamierzasz ostatecznie wsadzic tam pelnej 060 to rownie dobrze mozesz zostac przy 030... jesli masz taki plan to zakup 1260 to obecnie dobry krok, poki sa czesci, bo czuje ze i ta karta za jakis czas podrozeje..
1
[#35] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@juen, post #34

E tam, żadne 030 nie da tyle MIPSów co 060, LC nie ma FPU, ale przynajmniej jest MMU. Dema na pełne 060 nie pójdą i tu i tu, ale zawsze lepiej mieć co najmniej 4x więcej mocy (już przy 060/50 MHz).
Odpowiednio traktowane TF1260 z LC w podstawce to dobra opcja na teraz i przyszłościowa na kiedyś jeśli wpadnie RC.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 09:18:21 przez Jacques
3
[#36] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@fibi, post #33

tf1230 nie umożliwia gry w amigowe gry 3d na pełnym ekranie w 1x1, 060LC umożliwia, dodatowo umożliwia mp3, sensowniejszy net przez ibrowse i ogarnięte programy dla mui. Jedyny minus to dema, 90% tych na 060 nie pójdzie. Natomiast jesli nie oglądasz dem to nie ma sie co zastanawiać.
4
[#37] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@michal_zukowski, post #36

Otóż właśnie, dema 060 nie idą tym bardziej na 030, więc skoro można mieć 060 (z pewnymi ograniczeniami) praktycznie w cenie 030, to wybór wydaje się oczywisty.
2
[#38] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@michal_zukowski, post #36

060LC umożliwia, dodatowo umożliwia mp3,

Z doświadczenia wiem że z Mp3 bywa różnie, pełnej jakości Mp3 nie można odtworzyć, trzeba konwertować na niższy bitrare , jednak słuchanie takich Mp3 nie należy do przyjemności.
1
[#39] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Atryda, post #38

Nadal można lepiej niż z 030
1
[#40] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #37

ale tu nie chodzi o wybor, bo pytajacy juz ma 1230, a nie pyta ktore kupic :D

moze sie tak okazac, ze na obecnym fw cos co chodzi na tf1230, bedzie skaszanione na tf1260

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 11:50:36 przez juen
[#41] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@juen, post #40

Może się okazać, od tego jest WHDLoad ewentualnie. Natomiast na pewno się okaże, że gry wymagające mocy będą kulały na 030 i 060 otwiera zupełnie nową szufladkę pod tym względem
No chyba, że jest się zainteresowanym jedynie tytułami 2D i niczym więcej jeśli chodzi o Amigę.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 12:01:48 przez Jacques
[#42] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #41

hmm od bledow w fw w tf1260 raczej nie jest whdload :)

oczywiscie najlepsza opcja to zostawic tf1230 i zdobyc obok tf1260
[#43] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #41

3D wektorowe też dobrze działają na 030.
Wszystko zależy co chce autor wątku na tej Amidze robić.
Jak mu na dzień dzisiejszy 030 wystarcza, to 060 mu nie potrzebne. Chyba że dla szpanu lub lepszego samopoczucia.

Swojego TF1260 jeszcze nawet nie polutowałem, więc się nie wypowiem czy dobrze działa. Na forum ludzie narzekali na kompatybilność przy 060LC.

Fajnie mieć 060, ale czy warto wydawać na niego $$$ to już pytanie do autora
[#44] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@snifferman, post #43

Mam u siebie TF060 z LC i nie narzekam, Blizzard 030 poszedł do szafy,
Jak system jest postawiony z głową to musi śmigać.
Mam WB 3.2 i masę dodatków, jakoś nie zauważyłem żeby ta karta była problematyczna.
Internet na duży plus, MP3 także. Whdload to już różnie.
Ja bym zmieniał.
1
[#45] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Atryda, post #38

Zobacz z innym mpega.library, powinny śmigać dobrze te mp3.
[#46] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@snifferman, post #43

Jak mu na dzień dzisiejszy 030 wystarcza, to 060 mu nie potrzebne. Chyba że dla szpanu lub lepszego samopoczucia.


No jak wystarcza to niepotrzebne - w sumie logiczne gwizdanie
A jeśli nie wystarcza to system, sieć, teksturowane gry 3D (dościślam, bo przywołałeś wektorówki, a chyba wiadomo o co chodziło), MP3 czy emulacja Maca będą miały czym "szpanować" co najmniej te 4 razy szybciej

Niech się wypowie główny zainteresowany najlepiej czy MIPSy mu się przydadzą czy nie

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 13:12:31 przez Jacques
1
[#47] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Mir3k, post #45

Zobacz z innym mpega.library, powinny śmigać dobrze te mp3.


Spróbuje, może ktoś poleci jakieś konkretne biblioteki których używa z mp3 i działają ?
[#48] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #46

dościślam, bo przywołałeś wektorówki, a chyba wiadomo o co chodziło)

Rożni ludzie różnie myślą i dochodzą do różnych wniosków. Lepiej o tym wspomnieć, bo jeszcze ktoś kupi 060 dla Frontiera

Doom już fajnie chodzi na 060. Na mojej najlepszej karcie 030 jakiej posiadam (ACA1233 50Mhz 12Mips) mam w porywach 13 klatek

Quake i tak nie pujdzie na LC, bo wymaga FPU
[#49] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Atryda, post #47

Spróbuj Paryer2 i mpeg.library z Workbencha 3.9-> każda mp3 ma polecieć w 44.1 i jeszcze zostanie zapas mocyok, racja
[#50] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #46

MP3 czy emulacja Maca będą miały czym "szpanować" co najmniej te 4 razy szybciej


Tu zgadzam się w 100%, na 030 co prawda można pobawić się w emulacje Maca, jednak to raczej będzie przesuwanie ikonek, to na 060 LC można już pomyśleć o wygodnym graniu, nawet na AGA.

Ja jestem bardzo zadowolony z TF1260, zawsze mogę mieć widoki na rev 6. Ceny chyba trochę drgnęły w dół, z czasem może się pokuszę 🤪
1
[#51] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Atryda, post #50

Tu zgadzam się w 100%, na 030 co prawda można pobawić się w emulacje Maca, jednak to raczej będzie przesuwanie ikonek, to na 060 LC można już pomyśleć o wygodnym graniu, nawet na AGA.


A jak wygląda kompatybilność procesora w wersji z LC z emulacją?
Już "zwykły" 060 miewał miejscami kłopoty (wszak nie było klasycznych Maców z procesorem mocniejszym niż 040)... Chociaż w sumie u nich często były stosowane różne niskokosztowe wynalazki jako CPU (w tym wersje LC właśnie).
[#52] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@recedent, post #51

U mnie wszystko co testowalem smiga. W tym The Web,Warcraft II Doom a nawet emuluje Windows 3.1 i gram w Solitaire. OK
[#53] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Elvis, post #52

Gdzieś czytałem, że w przypadku Fusiona bez FPU, MacOS 7 działa bez problemu, a 8 potrafi się bardzo sporadycznie na czymś wykrzaczyć. Nic poważnego ani żaden blocker użyteczności LC w tym zastosowaniu.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 17:54:27 przez Jacques
[#54] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #53

Ja mam 7.5.3 na Shapeshifter. Jest troche szybszy niz Fusion chocbym nie wiem co robil. No i zadnych zwiech tak jak piszesz. Wogole jestem zadowolony z TF1260. Nawet bez FPU ktorego i tak bym nie wykorzystal.
[#55] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@fibi, post #33

Jakiś czas temu wymieniłem ACA1221 na TF1260 LC i nie mogę narzekać. Kwestia przygotowania systemu (odpowiednie 060.library i mmu) i nie ma najmniejszego problemu z kompatybilnością. Ja osobiście na takowe się nie natknąłem. Miałem pewne problemy z uruchomieniem pewnych gier, które chodziły na ACA a tutaj nie chciały się uruchamiać (głównie FPS Strife czy Heretic) ale program FEMU załatwił ten problem i teraz wszystko się uruchamia. Zapas mocy jest nieporównywalnie większy niż przy 030 (czy w moim przypadku 020), nie mam problemu z odtwarzaniem MP3, CDXL na pełnym ekranie, wszelkiego rodzaju gier, które wyciskały ile się da z Amigi. Taki Alien Breed 2 The Killing Grounds na pełnym ekranie chodzi znakomicie. Inne FPSy też nie są większym wyzwaniem. Z WHDload nie miałem żadnych problemów, wszystko działa. Problemy były przy programach do benchmarków (SysInfo i AIBB) ale po wgraniu odpowiednich bibliotek i spatchowaniu AIBB obydwa działają bez zarzutu.
Koniec końców ja osobiście nie zastanawiałbym się i szedł w TF1260 nawet z prockiem LC, tego zawsze można wymienić na pełnąwersję jeżeli będziesz chciał podziwiać demoscenę. Jeżeli nie to karta jest naprawdę świetną alternatywą dla innych, droższych kart z 060.
Jeszcze jedna rzecz, która często się pojawia tutaj na forum. Mianowicie często, gęsto czytamy że lepiej kupić pełne 060, że LC to dziadostwo, że do niczego itd. Otóż jest to nieprawda. Jest to dobry, budżetowy procesor dla ludzi takich jak na przykład ja, którym szkoda lub po prostu nie mogą pozwolić Sobie na zakup pełnej wersji 060 ze względów finansowych. Do demosceny siię nie nadaje, do innych rzeczy jak najbardziej.
Osobiście polecam bo sam używam i nie żałuję zakupu.

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2022 18:48:46 przez nostrum666
2
[#56] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Jacques, post #35

Bede miał lad chwila zamontowane FPU 68882 na mobo a1200 i podpięte do kwarca 28hz , zastanawiam się czy majac owe 060 Lc odpalę pare rzeczy które wymagaj koprocesora - np. emulacje maca itp. Wiem ze te fpu na mobo to nędza ( >1mips) ale chyba lepiej mieć niż nie mieć.. Dema mnie nie interesują.
1
[#57] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@recedent, post #51

Używam Shapeshifter V 3.9 z dwoma fizycznymi partycjami i zainstalowanym Mac os 7.6.1



Podczas korzystania z systemu Maca i podstawowych programów takich jak Stuffit Expander 5.5 czy napędów wirtualnych nie zauważyłem żadnych problemów, wszystko działa szybko i stabilnie. Zrobiłem mały test:





Gry które mi się bezproblemowo odpalają na LC :
Settlers 2, Panzer General, Allied General, Cesar 2, doom, Wolfenstein, Civilization 2, i wiele innych.
Walczę z Warcraft 2 wydaje mi się że wymaga FPU, próbowałem z 3 wersjami z różnych źródeł ale efekt zawsze taki sam:

[#58] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@fibi, post #56

Nie ma szans żeby to zadziałało z turbo pod klapką w sposób jaki opisujesz, możesz poczytać: tutaj

Na szczęście do emulacji Maca FPU nie jest niezbędny.
[#59] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Atryda, post #57

Walczę z Warcraft 2 wydaje mi się że wymaga FPU,

Program SoftwareFPU na MacOS m68k nie daje sobie z tym rady ?
[#60] Re: TF 1260 - warto/nie warto?

@Norbert, post #59

Program SoftwareFPU na MacOS m68k nie daje sobie z tym rady ?


Muszę sprawdzić, odnośnie Fpu to tylko moje przypuszczenia, w instrukcji do gry nie ma o tym nawet wzmianki, gra wymaga min 040, 8 mb ram i 256 kolorowego monitora więc powinno być ok a jak widać nie jest.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem