kategoria: A1200
[#1] Karta graficzna
Witam, bardzo proszę o radę w kwestii karty graficznej. Obecnie posiadam scandoubler z epoki, myślę jednak o zakupie karty graficznej. Pytanie do Szanownego grona na PPA.pl jak wybór według Was przy posiadanej konfiguracji będzie najlepszy :

Wersja nr 1 - zakup karty Zorro II Micronik A1200 Z-1 & Z-2 (6860) + karta ZZ9000
Wersja nr 2 - zakup mediator 1200 + karta radeon 9250

Planuje zainstalować OS 4.1 i wykorzystać możliwości karty Power PCC,

dziękuje za odpowiedzi









[#2] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #1

Skoro masz BlizzaPPC i chcesz odpalać OS4x to logika podpowiada BVisionPPC lub opcje nr.2

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 08:43:30 przez waldiamiga
[#3] Re: Karta graficzna

@waldiamiga, post #2

wiem, ale obecnie chyba temat nieosiągalny (BvisionPPC).
[#4] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #3

Nie wiem cz ZZ9000 ma sterownik do OS4x, chyba nie.
[#5] Re: Karta graficzna

@waldiamiga, post #4

brak warp3d
[#6] Re: Karta graficzna

@Dorian3d, post #5

mediator, umożliwi podpięcie kart voodoo pod PCI który wspiera warp3d o ile się nie mylę
1
[#7] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #6

mediator nie ma DMA pod OS4.x

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 09:59:46 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#8] Re: Karta graficzna

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #7

A w ZII to max 4mb dla grafiki ( no 8 mb niby )
A Kara ZZ9000 ma 32 mb

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:24:30 przez Dorian3d
[#9] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #6

O Voodo nic nie pisał


No tak ale pisze o ZZ9000

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 11:26:26 przez Dorian3d
[#10] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #1

Zapomnij o zorroII w A1200, to jest cholernie wolne. Albo voodo+med albo bvision.
1
[#11] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #1

Aos4.1 na BlizzPPC odpalisz, ale to chyba na tyle.
Popatrzysz przeklniesz lub podziękujesz i odpuścisz.
Testowo zainstalowałem sobie 4.0 jeszcze na 200MHz, uwież że nawet na 330 Mhz słabo jest on używalny i BVision nie pomoże.
Lubie os4.1 używam na PegasosII z G4, to mogę polecić.
[#12] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #1

Sloty zorro dla A1200 nie sa w tym momencie jeszcze obsugiwane przez firmware karty i ZZ9000 nie zadziala. Osobiscie testowalem ZZ9000 w slotach ZIV Elboxu. Scan doubler wprawdzie przerzuca sygnal na karte, ale przy aktywacji sterownika dla ZZ9000 wszytsko sie wiesza. Zapytalem o to na forum i oto co mi do tej pory odpowiedzieli:

https://community.mnt.re/t/compatibility-with-a1200-and-zorro-ziv-by-elbox/364

Dalej czekam...

Jesli masz Blizzarda PPC, to najszybszym rozwiazaniem bedzie jednak BVision. Zorro II to bedzie jednak waskie gardlo.
Mam zarowno Blizzarda PPC z BVison i CVision 64/3D w slortach zorro ZIV elboxu i pierwsze rozwiazanie jest o niebo szybsze.
Karta GFX w mediatorze bedzie chyba tak samo szybka jak BVision w Blizzardzie PPC, albo moze nawet szybsza.
Z tym ze osobiscie wole VooDoo3, 4 lub 5 bo jest wsparcie dla Warp3D, przy radeonie nie ma.

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 21:41:42 przez Mokry
[#13] Re: Karta graficzna

@Mokry, post #12

Dziękuje za odpowiedz, pozostaje szukać BVison a w ostateczności mediator.
[#14] Re: Karta graficzna

@Mokry, post #12

No właśnie, przy AOS4.1 śmiało można instalować łatwo dostępnego Radeona w medku bo ma on wsparcie również pod Warp3D
Na brak VRAMu nie trzeba będzie narzekać, a w przypadku BVision z 8MB VRAM to tylko pulpit uruchomisz i na otwarcie czegoś na własnym ekranie i to jeszcze z obsługą 3d nie ma co liczyć ok, racja
[#15] Re: Karta graficzna

@BULI, post #14

A test of the latest Warp3D + Permedia2 driver for OS4.1 Classic. The video was recorded on my old phone, so the quality isn't so great. It's not quite as bad as the slow recording rate and munging through youtube's upload process makes it look.

Shown is Quake 3 running on a 240MHz BlizzardPPC with 8MB BVision graphics card.
The slow loading time is principally down to the fact the vanilla A1200 IDE port is being used. That and the fact it's not exactly the fastest system in the world ;)


[#16] Re: Karta graficzna

@BULI, post #14

Ale w na 3.x radeon wsparcia 3d nie ma. A zatem jest bez sensu, gdyż ponieważ os 4.1 na blizzardzie ppc jest bez sensu.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:27:23 przez fazior
[#17] Re: Karta graficzna

@Mokry, post #12

Z tym ze osobiscie wole VooDoo3, 4 lub 5 bo jest wsparcie dla Warp3D, przy radeonie nie ma.

Mogę nieśmiało zapytać do czego używasz tego Warp3D?
[#18] Re: Karta graficzna

@dcebula, post #3

BVision to najfajniejszy sprzęt do desktopa A1200. Działało tak jak powinno i bez problemów, warto się zaopatrzyć jeśli gdzieś uda się dostać zwłaszcza, że masz gdzie ją wpiąć. Fakt, że ostatni raz korzystałem ok 20 lat temu ale najmilej wspominam, bo można było dzięki temu pracować i zarabiać tworząc grafikę na Amidze.
[#19] Re: Karta graficzna

@gerul, post #17

kilka gierek (QuakeGL, Wipeout 2097) i kilaka dem, dużo tego nie ma, ale i tak jest więcej i lepiej niż to co powstało na Atari Falcon, a kosztuje mniej ( przynajmniej mnie się udało skompletować PPC+mdeiator PCI +Voodoo3 taniej niż zakup Atari Falcon).
Pod AOS 4.1 nie udało mi się odpalić cokolwiek pod Warp3D, ale dużo z tematem nie walczyłem, w ogóle jakoś dziwnie mi chodzi mediator pod AOS4.1
[#20] Re: Karta graficzna

@gerul, post #17

Jak wyżej.

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 09:59:52 przez fazior
[#21] Re: Karta graficzna

@UJP, post #19

ceny kart voodoo ładnie poszły w górę. chyba jednak wybiorę radeona
[#22] Re: Karta graficzna

@BULI, post #14

U mnie po odpaleniu WB w 1024x768 w 16 bitach zostaje polowa pamieci graficznej na BVision z 8MB.

Przy odpaleniu WB w 1024x768 w 16 bitach na CV64/3D zostalo mi ledwo 300kb wolnej pamieci graficznej z 4MB, czyli prawie nic. Nic juz sie nie dalo zrobic, zaraz sie wszystko wieszalo. Zmienilem na 800x600 w 16 bitach i zostaje teraz 1.5 MB.

A sa przeciez karty ktore maja tylko 2MB pamieci graficznej jak niektore Picasso. Wtedy juz jest chyba niewesolo.

Na VooDoo3 3000 mam 16MB, VooDoo4 4500 32MB a VooDoo5 5000 64MB. Przy tych kartach juz w ogole nie trzeba sie chyba martwic o to ile pamieci zostaje ;). Chociaz nigdy mi sie nie udalo zaalokowac tych 64MB pamieci graficzej, zawsze mi pokazuje ze mam ma 32MB chyba.
[#23] Re: Karta graficzna

@Mokry, post #22

[...]
VooDoo5 5000 64MB. Przy tych kartach juz w ogole nie trzeba sie chyba martwic o to ile pamieci zostaje ;). Chociaz nigdy mi sie nie udalo zaalokowac tych 64MB pamieci graficzej, zawsze mi pokazuje ze mam ma 32MB chyba.


Voodoo 5 5500 ma 2 układy VSA100, po 32MB na GPU. ZTCP AmigaOS wykorzystuje tylko jeden GPU

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 23:33:16 przez zyga64
[#24] Re: Karta graficzna

@zyga64, post #23

Voodoo 5 5500 ma 2 układy VSA100, po 32MB na GPU. ZTCP AmigaOS wykorzystuje tylko jeden GPU



Dziekuje za informacje, teraz wszytko jest jasne. Bo juz myslalem ze znow cos zle robie ;).
[#25] Re: Karta graficzna

@Mokry, post #24

Najbardziej wydajne jest voodoo3 3000
Ma najlepsze stery
[#26] Re: Karta graficzna

@Dorian3d, post #25

To znaczy jak to? Na amigowych sterownikach Voodoo 3 jest szybsze niż Voodoo 4 albo 5?
Pamiętam, że gdy zmieniłem w Pegasosie Voodoo 3 na Voodoo 4 to pod MorphOSem (kilkanaście lat temu) na pewno było lepiej pod każdym względem. Szybsza, więcej pamięci video i przede wszystkim akcelerator 3D działał w trybach 24-bitowych, a nie tylko 16-bitowych.

Voodoo3 ma dużo dziwnych prehistorycznych ograniczeń ale akurat pod MorphOSem nie ma to znaczenia, bo Kiero zrobił w sterownikach trochę magii. :) Tekstury muszą być kwadratowe i o maksymalnej rozdzielczości 256x256. Ale Kiero zrobił, że jeżeli są większe albo niekwadratowe to podobno sterowniki sobie je same skalują. Voodoo 3 nie akceleruje rysowania linii, tylko trójkąty. Ale Kiero podobno zrobił tak, że sterowniki rysują linie przy pomocy takich cienkich trójkątów i są akcelerowane.
Voodoo 4 i 5 nie mają już tych wszystkich dziwnych ograniczeń. Dla mnie wielką ulgą była przesiadka z 3 na 4, bo wreszcie mogłem przełączyć ekran Ambienta z 16 na 24 bity. Bardzo często coś tam sobie odpalałem na oknie co było akcelerowane więc musiałem mieć tysiące, a nie miliony kolorów na ekranie publicznym.

A tak przy okazji. Widzieliście ile ludzie dzisiaj wołają sobie za Voodoo 3 i 4 na Allegro? To jest chore. Ja rok temu znalazłem swoje Voodoo 3 i 4 w piwnicy i chciałem wyrzucić. Ale gdy zobaczyłem te ceny to jeszcze je schowałem. Powinny być sprawne, bo wymieniałem kolejne karty w Pegasosach nie dlatego, że się psuły tylko powstawały sterowniki do coraz lepszych kart i ja je kupowałem. Radeona już nie mam, bo został sprzedany razem z Pegasosem 2 G4 gdy przesiadałem się na PowerBooka G4.

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 20:12:18 przez MDW
[#27] Re: Karta graficzna

@MDW, post #26

Tak ceny Voodoo3 są chore, dlatego sprawe rozwiązałby sterownik dla Radeona dla Warp3d.
1
[#28] Re: Karta graficzna

@michal_zukowski, post #27

Ja obserwuję na Allegro jedno Voodoo 4 4500 za ponad 2500 zł. Ciekawy jestem czy kiedyś się sprzeda. Bo wiemy jak to jest z cenami. Prawdziwe są ceny za jakie ktoś kupi, a nie za jakie ktoś sprzedaje.
1
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem