kategoria: A1200
[#1] Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz
Witam,

Pytanko, jakiej klawiszologi używacie w grach które daje się wcisnąć naraz?
Typowy WSAD nie działa u mnie.
Mam problem, że np nie da się jednocześnie używać 2 kursorów i klawisza alfanumerycznego z jednoczesnym wciśniętym np shiftem.

Czyli klasyczny przypadek - bięgnę w Duke3D i strzelam jednocześnie się obracając. Albo Metal Slug i jednoczesne strzelanie na ukos + rzut granatem i skok :)

Czy adapter do klawiatury USB załatwia taki problem w amidze?
[#2] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #1

Najpierw należy się dowiedzieć ile klawiszy naraz potrafi obsłużyć kontroler klawiatury w Amidze.
[#3] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Norbert, post #2

Z tego co udało mi się dokopać, wychodzi na to, że to przypadłość A1200 :(
Podobno na A600 tego problemu niema. Aż dzisiaj odkopie A600 i sprawdzę.
[#4] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #1

Mam A1200 z podlaczona klawiatura od CDTV.
Sprawdzilem pod DOOMem. Dwa klawisze kursora + LShitf (bieg) + Ctrl (strzelanie) sa obslugiwane bez problemu.
[#5] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #1

Na wszystkich portach Duke3D jest tak samo, pod emulatorem macintosha też?
[#6] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [, post #5

Np. taka prosta kombinacja klawiszy wciśniętych na raz nie działa "sd". Na macu i na ami. Tak samo Quake 1.
[#7] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #6

Dawno temu grałem w Duke3D i wydawało mi się, że nie miałem problemów ze sterowaniem na porcie Dantego, ale jeszcze do sterowania używałem myszki.

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 09:50:10 przez ] SKOLMAN_MWS ˇ agrEssOr [
[#8] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #1

Nie jestem pewien na czym polega twój problem, bo.
Przed chwilą odpaliłem na A1200 z FASTem Gloom Deluxe i zero problemów z klawiatury.
Na raz strzałka w leo lub prawo, do tego strzałka do przodu, do teo alt (strafe) i do tego jeszcze strzelam- wszystko na raz i działa jak trzeba.
Dla testów NemacIV, bo można sobie tam zdefiniować własne klawisze i dla śmiechu stawiłem sobie IJKL + Shift (bieganie) i strzelanie CTRL i też zero problemu na oryginalnej klawiaturze A1200 ok, racja
[#9] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@BULI, post #8

Sprawdź proszę czy możesz u siebie ustawić do chodzenia klawisze "wsad" i czy działa Ci jednocześnie s+d na Twojej A1200.
U mnie nie da rady.
s+a działa, ale już s+d nie działa. Uciążliwe przy Strafe'owaniu do tyłu.

Sprawdzę dzisiaj ijkl u siebie, tylko wtedy daleko do shift'a i ctrl :)
[#10] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #9

S+d nie zostanie wykryte na klawiaturzea1200 (tej oryginalnej, wbudowanej).
Jakieś pół roku temu sam się nad tym zastanawiałem i myślałem że albo napisałem źle program albo mam uszkodzona klawiature - zapytałem na EAB i tam mi wytłumaczyli.

Kombinacje innych klawiszy będą działać (choć też nie wszystkich).

Ten temat wraca do pewien czas na EAB bo widać coraz więcej osób odkrywa że te klawisze u nich nie działają.


Tu jest odpowiedź jaka dostałem:
---
Some Amiga keyboards don't support certain simultaneous key combinations due to the design of the matrix and the controller. This was an issue that only really became prominent when first person shooters started appearing - people suddenly found that WASD controls didn't work on the A1200 for example, but playing certain chords in trackers was also impossible on the A1200 back in the day due to this limitation. The arrow keys and qualifiers are more capable of being detected simultaneously, so games tended to use them instead of WASD as on the PC. IIRC big-box Amiga keyboards could handle them, and adaptors for PC keyboards also overcame the problem.

So it's probably not your keyboard specifically, but every Amiga 1200 keyboard

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 16:35:44 przez pch
1
[#11] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@pch, post #10

Kontroler klawiatury 1200 jest oparty na 68hc05, a prawie wszystkie inne na 6570 (poza paroma wyjątkami na Intelowym 8039). Problem key roll-over (a raczej braku jego obsługi) jest właśnie w nim, a nie w matrycy. Chyba że zaliczyć brak diod separujących do wad matrycy.

s.
[#12] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #9

Przy okazji dema DREAD sprawdziłem działanie WSAD.
Na A600 0 problemów.
Na A1200 wydawało mi się, że jest ok, bo mogę chodzić do przodu i na boki na raz, ale..
..ale jak chciałem pójść do tyłu i na boki to ZONK- rzeczywiście klawisze się blokują! Zarówno S z A jak i S z D
1
[#13] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@BULI, post #12

.ale jak chciałem pójść do tyłu i na boki to ZONK- rzeczywiście klawisze się blokują! Zarówno S z A jak i S z D


Faktycznie. U mnie na A1200 to samo. ;/ Kiedyś praktycznie wszystkie amigowe FPS'y grało się na kursorach, więc nigdy nie miałem z tym problemu.
[#14] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@kempy, post #13

A czy były takie które wymagały jednoczesnej obsługi klawiszami i myszką?
[#15] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@ZbyniuR, post #14

Quake. :)
[#16] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@ZbyniuR, post #14

Np AlienBread 3D II lub DoomAttack (mam w nim ustawione pełne rozglądanie się boki i góra dół myszką - tego oczywiście w oryginalnym Doomie nie ma) ok, racja
[#17] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@BULI, post #12

nie przeskoczysz niektorych rzeczy, stad tak dziwne ustawienie w tanks furry klawiszy dla dwoch graczy :)
niektore sa na tej samej linii i nie moga byc wcisniete naraz
[#18] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@juen, post #17

ok, racja
[#19] Re: Jakich klawiszy używacie do grania w A1200? problem wciśnięcia kilku naraz

@Maffi, post #1

Unikaj Adapterów usb, dwa najpopularniejsze mam obadane - sum i ten z allegro - nie działają. Adapterki pod ps2 działają.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem