kategorie: A1200, Karty CF
[#1] Dysk HDD system os3.9 obraz
Witam, przepraszam za pytanie jeśli jest nieodpowiednie dla tego forum. Ale pozwolę sobie je zadać, bo być może ktoś da mi proste rozwiązanie i nie będę musiał tracić czasu na doświadczenia. A więc do sedna sprawy : Mam w swojej a1200 Tower dysk HDD 3,5" na którym mam system os 3.9 w pełni skonfigurowany. Chce przenieś obraz tego systemu na np. kartę CF i uruchamiać system z niej, bo dysk HDD 3,5" jest prądożerny.

1 . W pierwszej kolejności zrobiłem fizyczny obraz dysku HDD na PC i przywróciłem obraz na kartę CF. System po podłączeniu karty CF do Amigi nie uruchomił się. Również nie uruchomił się na WinUAE.

2. System z dysku HDD również się nie uruchomił, po podłączeniu do PC w WinUAE ten sam błąd co w przypadku obrazu z karty CF na PC i Amige.

Jednym słowem system z dysku HDD uruchamia się tylko na a1200
[#2] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@dcebula, post #1

Hmm... W kwestii WinUAE sie nie wypowiem. Ale ja przenoszac system na karte CF po prostu podlaczam ja do amigi razem z dyskiem IDE. W HDToolBox'ie konfiguruje karte CF, pozniej format i kopia danych. Robilem tak dla WB 3.1, 3.1.4 i 3.2 na wszystkich amigach i problemu nie bylo.
[#3] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@dcebula, post #1

Skopiuj cały system, całą zawartość partycji systemowej DH0: na kartę CF w adapterze PCMCIA (jeżeli masz taką możliwość) a następnie z tej karty przenieś wszystko na docelową kartę CF, na której chcesz mieć system. Możesz to zrobić na PC w WinUAE a możesz na nowej karcie CF postawić podstawowy system z obsługą CF w PCMCIA i kopiować na Amidze.
To chyba najprostsze metody.
[#4] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@nostrum666, post #3

na kartę CF w adapterze PCMCIA

I będzie musiał dwa razy kopiować. Jak dużo danych to na amidze może to trochę potrwać.

Może najpierw skopiować dysk pod winuae na plikopartycje np Opusem. Odpalić z niej OS3.9 pod winuae z zamontowaną kartą CF. Stworzyć na niej partycje i przekopiować dane. Można to też zrobić prosto z HDD w "locie", ale ja bym wolał sobie zrobić najpierw backup w plikopartycji i skopiował gdzieś w razie czego.

Jak jest dużo danych to odradzam kopiowanie na Amidze. Pod WinUAE będzie szybciej
[#5] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@snifferman, post #4

Tak, ale przecież pisał że system z dysku uruchamia się tylko na Amidze (zakładam że zmieniał ustawienia WinUAE pod kątem scsi.device, może niesłusznie bo nie pytałem). Przenosiłem w ten sposób system z CF na dysk talerzowy i co prawda nie jest to mega szybkie ale da się to bez problemu zrobić na prawdziwym sprzęcie.

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 23:25:29 przez nostrum666
[#6] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@nostrum666, post #5

Przepraszam. Umknęło mi to.
Nie napisał jaki bład występuje. Może konfig w WinUAE zbyt słaby aby uruchmić OS3.9 (za mało ramu?) albo coś nie tak przy obsłudze HDD.

Skoro to jest tower, to można podłączyć HDD i CF na jednej taśmie i skopiowac tak (jeśli adapter CF ma zworkę Master/Slave)

Jeszcze tak nie miałem, że dysk startował pod Ami a na WinUAE nie.

da się to bez problemu zrobić na prawdziwym sprzęcie.

No pewnie, że się da. Temu nikt nie przeczyOK
Przy kilkunastu GB może to jednak trochę potrwać.

Napisz jaki masz błąd.


Ostatnia aktualizacja: 02.09.2021 23:41:13 przez snifferman
[#7] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@dcebula, post #1

Przenoszenie obrazu jak najbardziej działa.
Obraz możesz sobie zrobić pod Win/Linuksem/Amigą. WinUAE też ma opcję tworzenia obrazu dysku.
Ja pod skorzystałem do szybkiego skopiowania na duży SSD pod PC z prostego narzędzia typu: USB Image Tool (obsługuje też obrazy utworzone pod WinUAE).
W twoim wypadku, czyli karta CF może być samo w sobie problemem. Pytanie czy jest poprawnie widoczna pod twoją Amigą w HDToolBox, czy możesz utworzyć testowo partycję na niej i zgrać na szybko system?
[#8] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@dcebula, post #1

Jesli winuae nie widzi obrazu dysku to moze zostal blednie przygotowany?

Ja do klonowania używam
https://hddguru.com/software/HDD-Raw-Copy-Tool/
Pod winuae uzywam image dysku, testuje, poprawiam, i wygrywam na karte, i sprawdzam w Amidze. Pod winuae nie uzywam CF ani SD, bo mam problemy ze stabilnoscia takiego podlaczenia.

Gdyby pod winuae obraz dzialal, to moze warto najpierw na Amidze zobaczyc czy w Early boot menu jest widoczny dysk po sklonowaniu? Moze cos nie tak z adapterem? Ja nie uzywam CF bo tanie adaptery nie chca czasami dzialac.
[#9] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@orila, post #8

Kopia dysku do dysku
[#10] Re: Dysk HDD system os3.9 obraz

@dcebula, post #9

To napraw partycje PFS programem PFSDoctor
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem