kategoria: Sprzęt
[#1] Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?
W skrócie, czy tutaj trzeba coś robić, bo moja A1200 nadal czasami miewa dziwne problemy.

Coś wyciekło?
[#2] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@aguyngueran, post #1

Wygląda to niedobrze. Rozwiązanie najprostsze, do elektrośmieci z tym i nowy zasilacz. Jeżeli ratujemy, to na początek wylutować wszystkie kondensatory elektrolityczne, wypędzlować dokładnie elektronikę w izopropanolu, wlutować nowe kondensatory i pomierzyć pod obciążeniem (na wszelki wypadek nie podłączać od razu Amigi, tylko dobrane rezystory dużej mocy). Sprawdziłbym też oscyloskopem jak te napięcia wyglądają pod obciążeniem, jaki jest poziom zakłóceń.
[#3] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@aguyngueran, post #1

Witam.
Fotka zrobiona od góry nie pokazuje czy kondensatory spuchły ale widząc osad na laminacie najprawdopodobniej tak się stało.
Zapodaj fotkę dolnej strony laminatu i pod kątem. Zasilacz jest do uratowania.
Możesz też wyjąc ten z obudowy i na jego miejsce zamontować współczesną przetwornicę o mocniejszych prądach wyjściowych.
Jest to dobre rozwiązanie przy bardziej rozbudowanej konfiguracji: karty turbo czy prądożerny talerzowy dysk twardy.
Pozdrawiam.

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 17:58:37 przez ted
[#4] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@ted, post #3

to nie wygląda na wylane kondensatory, a bardziej resztki topnika, lub wyschnięta woda która coś rozpuściła wcześniej, ale wyczyszczenie tego osadu i sprawdzenie kondensatorów nie zaszkodzi, nawet bez wylania po takim czasie mogą nie trzymać już parametrów.
[#5] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@UJP, post #4

Zasilacz musiał przeleżeć wiele lat w jakiejś
piwnicy lub garażu, żeby taki nalot się
pojawił.
Ten nalot jest wyjatkowo trudny do wy-
czyszczenia. Czynność czyszczenia nale-
ży przeprowadzić kilkukrotnie w godzinnych
odstępach czasowych.
[#6] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@Krashan, post #2

Rozwiązanie najprostsze, do elektrośmieci z tym i nowy zasilacz.


I tego bym się trzymał
1
[#7] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@nekroskop, post #6

Zamiast wyrzucac elektronike wyslij mi
Odnowie, wstawie w obudowe i mozna opchnac za 100 na Allegro

A na serio, do niezbyt podreconych Amig te stare zasilacze po odnowieniu są lepsze od nowych, przynajmniej moim zdaniem.
A koszt naprawy to tylko kilka nowych kondensatorów.
1
[#8] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@orila, post #7

do niezbyt podreconych Amig te stare zasilacze po odnowieniu są lepsze od nowych
W czym są lepsze?
[#9] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@Krashan, post #8

W poziomach napięć na przykład.

A w czym są lepsze nowe?
1
[#10] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@orila, post #9

Zależy które. MeanWell mają na przykład lepszą stablilzację od zmian obciążenia, mniejszy poziom zakłóceń, skuteczne zabezpieczenie przeciwzwarciowe i możliwość dokładnego ustawienia napięcia +5 V. Oprócz tego większą sprawność, więc się mniej grzeją. A niższa temperatura, to większa trwałość.

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2021 14:04:21 przez Krashan
[#11] Re: Zasilacz lekki 391029-03, czy coś wylało?

@Krashan, post #10

Te mean welle to prawdziwe skurczybyki. Mój pt-65b
nie pozwolił mi uszkodzić mojej testowej płyty A500
(zrobiłem przypadkowo zwarcie).

Dodatkowo, wszystkie mean welle, jakie widziałem,
posiadają wlutowane japońskie kondensatory.
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem