kategoria: Programy
[#1] [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?
Hej,
Jak się robi Glowicons? Czy ta swiecąca otoczka jest dodawana z automatu przez system? Robi się ją samemu
Czy jakiś edytor to robi? Zawsze jest ta otoczka po kliknięciu Czy może być inny obrazek?

Czym to edytować najlepiej? Iconian?
Są może jakieś softy zeby od razu na PC sobie zrobić?
[#2] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #1

Nie wiem jak jest z GlowIcons. Ja używam PPainta do ikon, ale to zapisuje jako NewIcons. Tworzę osobno zaznaczoną i niezaznaczoną ikonę w jednym obrazku.
1
[#3] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@tukinem, post #2

Nie wiem jak to jest pod 3.1.4 lub 3.2. Natomiast pod 3.9 możesz zrobić sobie jednostanową ikonkę w PPaincie. Następnie po zapisaniu jej jako New/Glow wrzucasz ja do systemowego edytora ikon. Z prawego menu wybierasz opcję skopiowania pierwszego obrazka jako drugi. Przełączasz widok na drugi, skopiowany obraz i kolejno z prawego menu wybierasz opcję aby była ciemniejsza, a później drugą aby dodać poświatę glow. Należy przy tym pamiętać aby przed skopiowaniem odsunąć obraz od og górnej i lewej krawędzi o 4 piksele, bo w przeciwnym razie utnie Ci poświatę glow.
2
[#4] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@Ponki1986, post #3

Edytor ikon z tego co pamiętam w OS 3.2 i 3.1.4 jest ten sam co w Wb 3.1. Niestety.
Natomiast w OS 3.9 jest ten lepszy taki jak w OS 4.1.
[#5] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@tukinem, post #4

Dokładnie tak.. no i całe to zamieszanie z różnymi rodzajami ikon..
Generalnie chciałem zrobić ikonkę z gotowego obrazka niż coś tam rysować,
nie byłem pewien jak to jest z tymi GlowIcons, bede szukal jakiegoś edytora
który wczyta przytgotowany juz obrazek np. w IFF i zapisze jako ikonę..
[#6] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #5

Dużego wyboru nie ma: Iconian, IconEdit z OS'a 3.5 (3.9).
[#7] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@AmiClassic, post #6

no właśnie lipa trochę..
Jeżeli mamy obrazek np. PNG to po kliknięciu Information z menu można wybrać Image to Icon
i wtedy obrazek z pliku staje sie jego ikoną.. potem można ewentualnie jakoś otworzyć ten plik icon w Iconianie itp, i coś tam sobie kombinować,
[#8] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #7

Jeżeli mamy obrazek np. PNG to po kliknięciu Information z menu można wybrać Image to Icon
i wtedy obrazek z pliku staje sie jego ikoną.

Nie degraduje to jakości obrazka jako ikona?

Obrazki można bezpośrednio wczytać do edytora ikon i tam obrabiać.
Na Aminecie są różne programiki i skrypty do konwersji obrazków na ikony.

Ja się kiedyś bawiłem w konwersję ikon Buff-Gant na ikonki do mojego 3.1 w ten sposób że robiłem dwa obrazki, łączyłem je Total Commanderem w jeden, wrzucałem to do IconEdit'ora w OS 3.5, usuwałem niepotrzebne części (pierwsza ikona z lewej) i zapisywałem. Nawet nieźle to wychodziło.
[#9] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@AmiClassic, post #8

Nie, było ok.. po kliknięciu jako drugi obrazek była wersja przyciemniona - ale uzywam pod RTG.
Są jeszcze jakieś convertery pic2icon itp,
Więc mozna pojedyncze zamienić a potem złożyć w całość w innym programie.. zobaczę jeszcze czy mi się będzie chciało w to bawić czy jakiś gotowców poszukam na amiga-look
[wyróżniony] [#10] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #9

Ja używam PPainta z wtyczką do ikon. Otwieram PPainta, rysuję prostokąt mniej więcej takich rozmiarów jak ikona. Kopiuję ten prostokąt w dół aby były ustawione idealnie jeden pod drugim (jedna wspólna krawędź). W górnym jest ikona nie kliknięta a w dolnym kliknięta. Na koniec zaznaczam całość ale bez krawędzi prostokątów i zapisuję jako plik info. Trzeba w ustawieniach tylko wybrać opcję NewIcon. Czasem po kliknięciu lekko się ikona przesuwa, ale to wczytuję jeszcze raz do PPainta i przesuwam obrazek odpowiednio.

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 05:04:21 przez tukinem
[#11] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@AmiClassic, post #8

Jeżeli mowa o DualPNG, to jest o wiele prostsza metoda:

C:Join obraz1.png obraz2.png TO ikonka.info

Oczywiście trzeba podać pełne ścieżki dostępu. Natomiast obrazki PNG muszą mieć 24 bitową głębię, lub 32 jeżeli przenoszą kanał Alpha

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 07:11:44 przez Ponki1986
[#12] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #7

Jeżeli mamy obrazek np. PNG to po kliknięciu Information z menu można wybrać Image to Icon
i wtedy obrazek z pliku staje sie jego ikoną..


Gdzie można znaleźć taką opcję? Ja w 3.9 czegoś takiego nie znalazłem. Ty może masz ScalaOS?
[#13] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@Ponki1986, post #12

Ja robiłem sobie swoje Menu w WB tzn. dodawałem jakeiś narzędzie do zakłądki Tools i robiłem inne zakłądki typu Settings, i właśnie nie było tak, że gdy miałem zaznaczony jakiś dokument to gdy kliknąłem w Menu na textedit to otwierał nowy pusty dokument zamiast edytować.. Chyba program ToolsMenu od razu ma ma taką możliwość i mam nadzieje ze w kolejnych updejtach Panowie dorzucą swoje GUI do robienia menu zeby recznie nie robić.. natomiast ten problem z brakiem edycji dokumentu rozwiązałem za pomcą skryptu Arexxa - jeśli nie jest nic zaznaczone to textedit tworzy w danej lokacji nowy plik "new_text_file.txt" a jesli jest zaznaczony jakis plik to go otwiera,

Używam AmigaOS 3.2 a on z kolei ma już na stałe wbudowane WB Raw Info czyli taką rozszerzoną nakładkę na Icon->Information. No i wtedy jak jak klikam prawym na ikonę i daje Information (jest więcej opcji) ale jest też menu pod prawym przyciskiem z kolejnymi opcjami i gdzieś wśród nich jest ta opcja..

ps. Tylko właśnie problem z ikonami PNG jak tak patrzę to zajmują znacznie więcej niż zwykłe ikony,
oczywiście kwestia ilosci kolorów, można dać PNG np. z 32 kolorami a potem i tak przekonwertować na 24bit i dopiero, nie wiem czy takie wypasione PNG ikony nie zamulą systemu postawionego na Vampire 1200 z RTG, to chyba rozwiązanie pod PPC
[#14] Re: [AmigaOS 3.2] Jak zrobić ikony?

@mateusz_s, post #13

Jeszcze taka uwaga, dość istotna..

- jak wspomniałem korzystam z AmigaOS 3.2, RTG

podmieniełm główne ikony z katalogu Sys: łączeni chyba jest ich 8, chyba na te:
http://www.amiga-look.org/artwork/kens-icons-v23

No i masakra, nie są to jakieś w*jebane ikonki, ale katalog sys: z tymi 8 ikonami wczytywał się z 4-5 sekund.

Podmieniłem icon.library na wersję zoptymalizowaną z aminetu najnowsza z 2021 i nie dość żę katalog od razu wgrał się z ikonkami bardzo szybko, to w dodatku mogę miec totalnie wyczesane ikony z AmigaOS 4 i chyba Dual PNG z przeżroczystością.. i tak samo szybko działają.. także chyba coś jeszcez jest nie tak z tą biblioteką icon w AOS3.2 zaraz im napiszę..

http://www.amiga-look.org/artwork/packpaticonv2

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 22:47:18 przez mateusz_s
Na stronie www.PPA.pl, podobnie jak na wielu innych stronach internetowych, wykorzystywane są tzw. cookies (ciasteczka). Służą ona m.in. do tego, aby zalogować się na swoje konto, czy brać udział w ankietach. Ze względu na nowe regulacje prawne jesteśmy zobowiązani do poinformowania Cię o tym w wyraźniejszy niż dotychczas sposób. Dalsze korzystanie z naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej będzie oznaczać, że zgadzasz się na ich wykorzystywanie.
OK, rozumiem